Ekspert: Centralizacja UE ma pomóc Europie konkurować z Chinami i USA? To kompletna bzdura

Centralizacja UE jest konieczna, aby Europa konkurowała z największymi potęgami światowymi, Chinami i USA?. Nieprawda. To błędny argument, który należy kategorycznie odrzucić.
Olaf Scholz Ekspert: Centralizacja UE ma pomóc Europie konkurować z Chinami i USA? To kompletna bzdura
Olaf Scholz / EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA

Zacznijmy od podstaw. Aby UE mogła konkurować długoterminowo z mocarstwami, musi mieć potężną gospodarkę. 40 lat temu, UE odpowiadała za 25% światowego PKB, a dziś za 14.55%. Tej postępującej marginalizacji nie da się zatrzymać jedną decyzją, a nawet w kilka lat, bo jest efektem dekad braku rozwoju:

  • Europa nie ma żadnej globalnej firmy technicznej konkurującej z amerykańskimi Google, Amazon, Apple… czy też z chińskimi Huawei, Alibaba.
  • W rozwoju sztucznej inteligencji jest taka przepaść między UE a Chinami i USA, że my nawet nie z nimi rywalizujemy. My możemy gonić jedynie Japonię i Koreę.
  • Udziału Europy w światowej produkcji chipów w ciągu 20 lat spadł z 25% do obecnie 8%.
  • Ale chociaż w zielonych technologiach Europa jest potęgą? Nic bardziej mylnego. Rynek ten jest absolutnie zdominowany przez Chiny: 80% produkcji paneli słonecznych, 60% akumulatorów do samochodów elektrycznych, 60% turbin wiatrowych.

Czytaj również: Kosiniak-Kamysz gęsto tłumaczy się z afery wiatrakowej

Olbrzymie kłopoty niemieckiego przemysłu. Wielka firma przenosi produkcję z Niemiec do... Polski

 

Europa jest daleko w tyle

W kluczowych technologiach przyszłości Europa jest daleko w tyle. Absolutnie nie ma podstaw ku temu, aby mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli rywalizować gospodarczo z tymi, którzy będą je tworzyć i kontrolować.

Czy da się coś z tym zrobić? Uważam, że tak i nie. Już wyjaśniam. Europa to kontynent bogatych ludzi, więc stać nas na duże inwestycje. Na przykład możemy zwiększyć znacząco wydatki na innowacje. Wiecie, że w top 30 uniwersytetów świata jest tylko jeden z UE? W Europie brakuje czegoś w rodzaju amerykańskiej Dolny Krzemowej, czyli zintegrowanego centrum gospodarczo i biznesowego. Chińczycy stworzyli takowe z Shenzen, które 40 lat temu było miasteczkiem rybackim, a dziś znajdują się tam siedziby Tencent i Huawei.

Szukając odpowiedzi na amerykańskich stronach będąc ciekawym zewnętrznego punktu widzenia, dlaczego nie ma w Europie  takich firm na Google, Apple, czy META wskazywali oni na: brak jednolitego rynku usług, brak kapitału na finansowanie ryzykownych przedsięwzięć i co najbardziej boli - kulturowa niechęć do podejmowania ryzyka i przedsiębiorczości. 

 

Europie brakuje głodu rywalizacji

Myślę, że w Europie brakuje już głodu zwycięstwa i ducha rywalizacji. Ma to swoje konsekwencje. Zamiast zdobyć świat, postanowiliśmy w poczuciu wyższości zostać sumieniem świata. Supermocarstwem normatywnym uzurpując sobie prawo w mówieniu każdemu, co jest dobre, a co złe. Zamiast być liderem rozwoju technologii, UE postanowiła być liderem w uregulowaniu technologii. Nie mamy swoich mediów społecznościowych, więc postanowiliśmy stworzyć takie prawo ich funkcjonalnie, które będzie wzorem dla całego świata.

Przykład - Jakie będą konsekwencje geopolityczne wprowadzenia cła węglowego CBAN? Temat może nie jest jeszcze tak znany, więc tłumaczę. Sektory gospodarki wysokoemisyjne wyniosły się z Europy, by nie podlegać między innymi klimatyczno-środowiskowym przepisom. Niedługo jak będziemy importować z Indii stal, to tamtejszy eksporter ma zapłacić nam cło węglowe w wysokości europejskich uprawnień do emisji CO2, które są superdrogie - 4x średniej światowej. Niby celem jest to, aby przemysł UE nie miał powodu do uciekania z produkcją. Oczywiście przemysł żaden nie wróci, bo sjest jeszcze wiele innych czynników. Konsekwencje mogą być takie, że dostaniemy od pewnych państw cła odwetowe, a inne państwa lub firmy, które nie będą chciały więcej płacić, to zmienią sobie odbiorców.

I taka indyjska huta jak sobie to wszystko policzy może wyjść, że taniej będzie eksportować jej stal do Chin nawet z rabatem niż płacić cło UE. Niektóre produkty europejskie będą też mniej konkurencyjne, więc i importer zagraniczny będzie wolał zmienić dostawcę na Chiny. Ok, też zarobimy na cłach, ale na krótko, bo to jest zwykły protekcjonizm gospodarczy! Taki sam ma być pomysł na katastrofę w przemyśle samochodowym. 

 

Europa traci motoryzację

Obecnie Europa traci swoją perłę w koronie, czyli motoryzację. Okazało się, że Chiny potrafią robić dobre i tanie elektryki. Z fabryk Chinach wyjechało 6 na 10 pojazdów elektrycznych wyprodukowanych na całym świecie. Produkują ich ponad 2 razy więcej, niż wynosi popyt na rynku wewnętrznym, więc chcą eksportować. Kierunek oczywisty - tam gdzie żyją bogaci ludzie, którzy sami nałożyli na siebie zakaz samochodów spalinowych. Bruksela jest już w defensywie. Rok temu wszczęto dochodzenie antysubsydyjne wobec chińskiego sektora pojazdów elektrycznych.

 

Niemcy i Francja grają na siebie

Dwa słowa jeszcze o Rosji, bo obok konkurencji gospodarczej superpaństwo unijne, ma też być odpowiedzią na agresję militarną. W rzeczywistości wygląda to tak, że tylko państwa wschodniej flanki NATO na serio traktują rosyjskie zagrożenie. Niemieckie "zeitenwende" po ponad roku okazało się być jedynie hasłem marketingowym. Berlin nie chcą brać na siebie większych nakładów na zbrojenia. Za to Francja bardziej niż Rosją zainteresowana jest sytuacja na Morzu Śródziemnym i sytuacją w Afryce. Europa nie będzie długo zdolna do samodzielnej obrony, nie mamy bazy przemysłowej i nie widać sygnałów, aby ktoś na poważnie się zajął jej odbudową. W związku z tym zdolności Europy do samodzielnej obrony w przewidywalnej perspektywie czasowej to mrzonki.

Francja i Niemcy nie grają na UE jako całość, a na siebie. Było to widać, chociażby podczas wizyt obu przywódców w Chinach. Sholz niespodziewanie wybrał się do Pekinu zabierając ze sobą liderów niemieckiego biznesu próbując załatwić swoje inwestycje. Marcon pozazdrościł mu i zrobił to samo. Z tym że wybrała się z nim szefowa KE, która została tam upokorzona (bo prezentuje ona bardziej twarde podejście do Chin). Ale prezydentowi Francji wcale to nie przeszkadzało, a wyjeżdżając mówił w samych superlatywach o ChRL. Głębsza integracja europejska, gdyby była przeprowadzona w innym duchu politycznym, z innym przywództwem mogłaby być zasadna, a nawet atrakcyjna dla Polski. Niestety nic nie zapowiada tego, aby główne kierunki UE rozwoju i polityki zagranicznej miały się zmienić.

UE nawet po zmianie traktatów nie będzie rywalizować  gospodarczo z USA i Chinami, a nawet nie będzie tarczą na rosyjską armię. Jest takie powiedzenie, że Europa w przyszłości stanie się muzeum lub parkiem rozrywki dla bogatych Azjatów i coraz trudniej się z tym nie zgodzić. Na koniec musimy sobie coś wyjaśnić. Ten wpis nie jest wcale antyeuropejski, tak jak wpisy opisujące realnie ukraińską armię nie są prorosyjskie. Mam nadzieję, że chociaż taką lekcję jako społeczeństwo wyciągnęliśmy z ostatnich miesięcy.

[Autor jest absolwentem Politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Nauczycielem akademicki związanym z Uniwersytetem w Białymstoku. Jego zainteresowania badawcze obejmują politykę zagraniczną Chińskiej Republiki Ludowej w szczególności relacje z USA. Publikuje w ramach Instytutu Nowej Europy]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reporter Telewizji Republika zaorał Adama Bodnara podczas konferencji prasowej [WIDEO] z ostatniej chwili
Reporter Telewizji Republika zaorał Adama Bodnara podczas konferencji prasowej [WIDEO]

Dariusz Korneluk wygrał „konkurs” na stanowisko "Prokuratora Krajowego". Sprawę poruszył na konferencji prasowej Adama Bodnara reporter Telewizji Republika.

Rozpoczął się na protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO] z ostatniej chwili
Rozpoczął się na protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

We wtorek przed południem rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Przemarsz ruszył al. Jerozolimskimi w kierunku Ronda de Gaulle’a, potem do pl. Trzech Krzyży, ul. Wiejskiej i dalej przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów w al. Ujazdowskich.

Andrzej Duda po spotkaniu w Pałacu Elizejskim: Absolutnie nia ma decyzji o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Andrzej Duda po spotkaniu w Pałacu Elizejskim: Absolutnie nia ma decyzji o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

– Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę i tutaj też nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie, te zdania są różne, ale absolutnie takich decyzji nie ma – powiedział po spotkaniu w Pałacu Elizejskim prezydent Andrzej Duda.

Nie żyje gwiazda popularnego programu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda popularnego programu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Jesse Baird, znany z programu śniadaniowego stacji Network 10 „Studio 10”.

Nikt nie chce pochować Nawalnego z ostatniej chwili
Nikt nie chce pochować Nawalnego

Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta - powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata z ostatniej chwili
Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata

W mediach po raz kolejny głośno o księciu Harrym i Meghan Markle. Ostatnio księżna Sussex podzieliła się radosną nowiną. Najnowsze doniesienia najwyraźniej potwierdzają tę informację. W sieci lawina gratulacji.

„Doraźna pomoc nie może stanowić podstawy zakończenia akcji protestacyjnej”. Solidarność RI stawia warunki odstąpienia od protestu z ostatniej chwili
„Doraźna pomoc nie może stanowić podstawy zakończenia akcji protestacyjnej”. Solidarność RI stawia warunki odstąpienia od protestu

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” określiło warunki, po których spełnieniu będzie w stanie odstąpić od protestów i podjąć rozmowy na inne tematy.

Prezydent Duda: Zyskujemy cennego sojusznika w regionie Morza Bałtyckiego z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Zyskujemy cennego sojusznika w regionie Morza Bałtyckiego

„Cieszę się, że węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przystąpieniem Szwecji do NATO. Zyskujemy cennego sojusznika w regionie Morza Bałtyckiego” – podkreślił w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Andrzej Duda.

„Opuść to studio”. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
„Opuść to studio”. Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

KO zyskuje, PiS traci [Nowy sondaż] z ostatniej chwili
KO zyskuje, PiS traci [Nowy sondaż]

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, KO zdobyłaby 32,6 proc. głosów, PiS – 30,1 proc., Trzecia Droga – 14,7 proc., Lewica – 8,7 proc., a Konfederacja – 7,6 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

REKLAMA

Ekspert: Centralizacja UE ma pomóc Europie konkurować z Chinami i USA? To kompletna bzdura

Centralizacja UE jest konieczna, aby Europa konkurowała z największymi potęgami światowymi, Chinami i USA?. Nieprawda. To błędny argument, który należy kategorycznie odrzucić.
Olaf Scholz Ekspert: Centralizacja UE ma pomóc Europie konkurować z Chinami i USA? To kompletna bzdura
Olaf Scholz / EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA

Zacznijmy od podstaw. Aby UE mogła konkurować długoterminowo z mocarstwami, musi mieć potężną gospodarkę. 40 lat temu, UE odpowiadała za 25% światowego PKB, a dziś za 14.55%. Tej postępującej marginalizacji nie da się zatrzymać jedną decyzją, a nawet w kilka lat, bo jest efektem dekad braku rozwoju:

  • Europa nie ma żadnej globalnej firmy technicznej konkurującej z amerykańskimi Google, Amazon, Apple… czy też z chińskimi Huawei, Alibaba.
  • W rozwoju sztucznej inteligencji jest taka przepaść między UE a Chinami i USA, że my nawet nie z nimi rywalizujemy. My możemy gonić jedynie Japonię i Koreę.
  • Udziału Europy w światowej produkcji chipów w ciągu 20 lat spadł z 25% do obecnie 8%.
  • Ale chociaż w zielonych technologiach Europa jest potęgą? Nic bardziej mylnego. Rynek ten jest absolutnie zdominowany przez Chiny: 80% produkcji paneli słonecznych, 60% akumulatorów do samochodów elektrycznych, 60% turbin wiatrowych.

Czytaj również: Kosiniak-Kamysz gęsto tłumaczy się z afery wiatrakowej

Olbrzymie kłopoty niemieckiego przemysłu. Wielka firma przenosi produkcję z Niemiec do... Polski

 

Europa jest daleko w tyle

W kluczowych technologiach przyszłości Europa jest daleko w tyle. Absolutnie nie ma podstaw ku temu, aby mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli rywalizować gospodarczo z tymi, którzy będą je tworzyć i kontrolować.

Czy da się coś z tym zrobić? Uważam, że tak i nie. Już wyjaśniam. Europa to kontynent bogatych ludzi, więc stać nas na duże inwestycje. Na przykład możemy zwiększyć znacząco wydatki na innowacje. Wiecie, że w top 30 uniwersytetów świata jest tylko jeden z UE? W Europie brakuje czegoś w rodzaju amerykańskiej Dolny Krzemowej, czyli zintegrowanego centrum gospodarczo i biznesowego. Chińczycy stworzyli takowe z Shenzen, które 40 lat temu było miasteczkiem rybackim, a dziś znajdują się tam siedziby Tencent i Huawei.

Szukając odpowiedzi na amerykańskich stronach będąc ciekawym zewnętrznego punktu widzenia, dlaczego nie ma w Europie  takich firm na Google, Apple, czy META wskazywali oni na: brak jednolitego rynku usług, brak kapitału na finansowanie ryzykownych przedsięwzięć i co najbardziej boli - kulturowa niechęć do podejmowania ryzyka i przedsiębiorczości. 

 

Europie brakuje głodu rywalizacji

Myślę, że w Europie brakuje już głodu zwycięstwa i ducha rywalizacji. Ma to swoje konsekwencje. Zamiast zdobyć świat, postanowiliśmy w poczuciu wyższości zostać sumieniem świata. Supermocarstwem normatywnym uzurpując sobie prawo w mówieniu każdemu, co jest dobre, a co złe. Zamiast być liderem rozwoju technologii, UE postanowiła być liderem w uregulowaniu technologii. Nie mamy swoich mediów społecznościowych, więc postanowiliśmy stworzyć takie prawo ich funkcjonalnie, które będzie wzorem dla całego świata.

Przykład - Jakie będą konsekwencje geopolityczne wprowadzenia cła węglowego CBAN? Temat może nie jest jeszcze tak znany, więc tłumaczę. Sektory gospodarki wysokoemisyjne wyniosły się z Europy, by nie podlegać między innymi klimatyczno-środowiskowym przepisom. Niedługo jak będziemy importować z Indii stal, to tamtejszy eksporter ma zapłacić nam cło węglowe w wysokości europejskich uprawnień do emisji CO2, które są superdrogie - 4x średniej światowej. Niby celem jest to, aby przemysł UE nie miał powodu do uciekania z produkcją. Oczywiście przemysł żaden nie wróci, bo sjest jeszcze wiele innych czynników. Konsekwencje mogą być takie, że dostaniemy od pewnych państw cła odwetowe, a inne państwa lub firmy, które nie będą chciały więcej płacić, to zmienią sobie odbiorców.

I taka indyjska huta jak sobie to wszystko policzy może wyjść, że taniej będzie eksportować jej stal do Chin nawet z rabatem niż płacić cło UE. Niektóre produkty europejskie będą też mniej konkurencyjne, więc i importer zagraniczny będzie wolał zmienić dostawcę na Chiny. Ok, też zarobimy na cłach, ale na krótko, bo to jest zwykły protekcjonizm gospodarczy! Taki sam ma być pomysł na katastrofę w przemyśle samochodowym. 

 

Europa traci motoryzację

Obecnie Europa traci swoją perłę w koronie, czyli motoryzację. Okazało się, że Chiny potrafią robić dobre i tanie elektryki. Z fabryk Chinach wyjechało 6 na 10 pojazdów elektrycznych wyprodukowanych na całym świecie. Produkują ich ponad 2 razy więcej, niż wynosi popyt na rynku wewnętrznym, więc chcą eksportować. Kierunek oczywisty - tam gdzie żyją bogaci ludzie, którzy sami nałożyli na siebie zakaz samochodów spalinowych. Bruksela jest już w defensywie. Rok temu wszczęto dochodzenie antysubsydyjne wobec chińskiego sektora pojazdów elektrycznych.

 

Niemcy i Francja grają na siebie

Dwa słowa jeszcze o Rosji, bo obok konkurencji gospodarczej superpaństwo unijne, ma też być odpowiedzią na agresję militarną. W rzeczywistości wygląda to tak, że tylko państwa wschodniej flanki NATO na serio traktują rosyjskie zagrożenie. Niemieckie "zeitenwende" po ponad roku okazało się być jedynie hasłem marketingowym. Berlin nie chcą brać na siebie większych nakładów na zbrojenia. Za to Francja bardziej niż Rosją zainteresowana jest sytuacja na Morzu Śródziemnym i sytuacją w Afryce. Europa nie będzie długo zdolna do samodzielnej obrony, nie mamy bazy przemysłowej i nie widać sygnałów, aby ktoś na poważnie się zajął jej odbudową. W związku z tym zdolności Europy do samodzielnej obrony w przewidywalnej perspektywie czasowej to mrzonki.

Francja i Niemcy nie grają na UE jako całość, a na siebie. Było to widać, chociażby podczas wizyt obu przywódców w Chinach. Sholz niespodziewanie wybrał się do Pekinu zabierając ze sobą liderów niemieckiego biznesu próbując załatwić swoje inwestycje. Marcon pozazdrościł mu i zrobił to samo. Z tym że wybrała się z nim szefowa KE, która została tam upokorzona (bo prezentuje ona bardziej twarde podejście do Chin). Ale prezydentowi Francji wcale to nie przeszkadzało, a wyjeżdżając mówił w samych superlatywach o ChRL. Głębsza integracja europejska, gdyby była przeprowadzona w innym duchu politycznym, z innym przywództwem mogłaby być zasadna, a nawet atrakcyjna dla Polski. Niestety nic nie zapowiada tego, aby główne kierunki UE rozwoju i polityki zagranicznej miały się zmienić.

UE nawet po zmianie traktatów nie będzie rywalizować  gospodarczo z USA i Chinami, a nawet nie będzie tarczą na rosyjską armię. Jest takie powiedzenie, że Europa w przyszłości stanie się muzeum lub parkiem rozrywki dla bogatych Azjatów i coraz trudniej się z tym nie zgodzić. Na koniec musimy sobie coś wyjaśnić. Ten wpis nie jest wcale antyeuropejski, tak jak wpisy opisujące realnie ukraińską armię nie są prorosyjskie. Mam nadzieję, że chociaż taką lekcję jako społeczeństwo wyciągnęliśmy z ostatnich miesięcy.

[Autor jest absolwentem Politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Nauczycielem akademicki związanym z Uniwersytetem w Białymstoku. Jego zainteresowania badawcze obejmują politykę zagraniczną Chińskiej Republiki Ludowej w szczególności relacje z USA. Publikuje w ramach Instytutu Nowej Europy]Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe