Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda: Widzę, że dialog macie w DNA

– Dzisiejsza uroczystość to (…) piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze tory – powiedział dziś w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości powołania nowych członków Rady Dialogu Społecznego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda.
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ "Soldiarność" / fot. M. Żegliński

Prezydent Andrzej Duda powołał następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w skład RDS: Bartłomieja Mickiewicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, Macieja Kłosińskiego, także zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, oraz Szymona Wawrzyszkę, przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska.

Jednocześnie prezydent odwołał ze składu RDS Henryka Nakoniecznego, Bogdana Kubiaka i Leszka Walczaka.

„To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny”

Nasze dzisiejsze spotkanie to znak czasów. Byli panowie wśród tych członków Rady Dialogu Społecznego, którym jako pierwszym wręczyłem nominacje przed ośmiu laty, w 2015 roku, kiedy Rada zaczynała swoją pracę. Zresztą z inicjatywy NSZZ „Solidarność”

– powiedział prezydent Andrzej Duda do ustępujących członków Rady.

To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny w naszym kraju, który upadł razem z Komisją Trójstronną z uwagi na działania wtedy rządzących. Udało się dzięki tej inicjatywie Solidarności, mądrej inicjatywie, ten dialog odbudować. Ustawa funkcjonuje do dzisiaj

– dodał.

Udało się właśnie dzięki doświadczeniu, zdecydowaniu, a także zaangażowaniu przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, poważnemu podejściu do kwestii debaty na tematy ważne dla społeczeństwa, ważne dla pracowników, jako przedstawicielowi tej strony pracowniczej, której rzeczywiście Polacy pracujący w naszym kraju zawdzięczają przede wszystkim likwidację syndromu pierwszej dniówki, minimalną płacę godzinową i to, co w ciągu ostatnich lat stało się częścią naszego systemu prawa pracy i reguł pracy, a co dzisiaj już jest dla wszystkich tak naturalne, jakby było od zawsze. Dziękuję za te lata

– powiedział prezydent.

Jest to też znak czasów z uwagi na przemianę pokoleniową, która następuje w Solidarności. Wierzę w to, że następcy sprostają tej wysoko postawionej poprzeczce, którą panowie dzierżycie. Gratuluję nominacji. (…) Wierzę w to, że będziemy w stanie dalej realizować dialog bezpiecznie, odpowiedzialnie i z pożytkiem dla polskiego społeczeństwa

– powiedział w nawiązaniu do dzisiejszych nominacji Andrzej Duda.

„Idzie młodsze pokolenie”

Dzisiejsza uroczystość to moment, w którym kończy się procedura dotycząca zmian w Radzie Dialogu Społecznego ze strony NSZZ „Solidarność”, ale to także piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze jeszcze tory. Jestem przekonany, że sprostacie temu wyzwaniu

– powiedział z kolei Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda podziękował ustępującym członkom RDS-u, którzy, jak się wyraził, pozostaną mentorami i nadal będą czuwać nad dialogiem społecznym.

Bogdanie, z całego serca ci dziękuję, bo przecież dobrze o tym wiemy, że dialog to wielka sztuka kompromisu. Ty tą sztukę posiadasz

– zwrócił się do Bogdana Kubiaka.

Henryku, przyjacielu drogi, patrzę na ciebie i myślę, że ty jesteś historią dialogu społecznego. Związany z dialogiem społecznym instytucjonalnym od 1991 roku (…). Dziękuję ci za te projekty ustaw, o których wspominał prezydent, m.in. czuwanie nad powstawaniem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, dziękuję za projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, pluralizmu związkowego. To twoja zasługa

– powiedział do Henryka Nakoniecznego.

– Idzie młodsze pokolenie (…). Widzę, że dialog macie w DNA. I wasza profesja, i wasz zawód wykształcony, ale także to, że podjęliście wyzwanie być działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To jest wielkie wyzwanie, ale także wielka nobilitacja. Jeszcze raz wam gratuluję, panu prezydentowi – za to, że mogliśmy się dzisiaj spotkać

– powiedział, przedstawiając nominowanych dziś członków RDS-u.

W uroczystości wzięli także udział: Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca społeczny Prezydenta RP i przedstawiciel Prezydenta RP do udziału w pracach RDS-u, Iwona Zakrzewska, dyrektor Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” i dyrektor Biura Rady Dialogu Społecznego, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, którzy pozostają w RDS, czyli przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda oraz Wojciech Ilnicki, Jarosław Lange, Andrzej Kuchta i Waldemar Sopata.

Komisja Krajowa wybrała

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego stanowi, że członków RDS będących przedstawicielami strony pracowników i strony pracodawców, na wniosek każdej z organizacji powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Reprezentację NSZZ „Solidarność” w RDS tworzą członkowie wyznaczeni uchwałą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” spośród składu Komisji Krajowej.

Dnia 15 listopada br. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła uchwałę ws. wniosku o powołanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do Rady Dialogu Społecznego. Komisja Krajowa wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odwołanie następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” ze składu Rady Dialogu Społecznego: Bogdana Kubiaka, Henryka Nakoniecznego i Leszka Walczaka oraz powołanie w ich miejsce: Macieja Kłosińskiego, Bartłomieja Mickiewicza oraz Szymona Wawrzyszkę.

Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w dniu 22 października 2015 r., na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
To trójstronne forum współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Do celów Rady należy prowadzenie dialogu na rzecz zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada działa także na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Jej celem jest ponadto poprawa jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej. Swoje cele Rada i jej strony realizują poprzez: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk; opiniowanie projektów założeń projektów ustaw oraz innych projektów aktów prawnych; opiniowanie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, projektów strategii, projektów programów oraz projektów innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów, przygotowywanych przez Radę Ministrów oraz jej członków; inicjowanie procesu legislacyjnego, a także wykonywanie innych zadań wynikających z odrębnych ustaw.

W skład Rady wchodzą reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców oraz strona rządowa. Stronę pracowników reprezentują obecnie trzy centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.

 

 


 

POLECANE
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost z ostatniej chwili
Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost

Nie wierzyłem w to, by mój brat mógł zostać wybrany, bo ciągle słyszałem, że Amerykanin nie może zostać papieżem - powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC brat Leona XIV, John Provost. Wyjawił jednak, że papieską przyszłość przepowiedziała mu sąsiadka z Chicago, gdy jeszcze chodził do pierwszej klasy.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb gorące
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby informują, że doszło do kolejnych zatrzymań nielegalnych imigrantów na granicy z Polską, którzy zostali następie w większości odesłani do Polski.

Komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Łodzi

Mieszkańcy Łodzi mogą odetchnąć z ulgą – remont ul. Zamenhofa dobiega końca. Po wielu miesiącach utrudnień drogowcy prowadzą już ostatnie prace wykończeniowe. Otwarcie całej ulicy zbliża się wielkimi krokami.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

W Polsce nadal chłodno, ale według meteorologów nasze samopoczucie związane z warunkami pogodowymi będzie całkiem dobre.

Ekspert: Podejrzany o zbrodnię na UW Mieszko R. może w ogóle nie stanąć przed sądem z ostatniej chwili
Ekspert: Podejrzany o zbrodnię na UW Mieszko R. może w ogóle nie stanąć przed sądem

Zbrodnia, do której doszło na Uniwersytecie Warszawskim, wstrząsnęła opinią publiczną. 22-letni student prawa, Mieszko R., usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Teraz okazuje się, że może nigdy nie stanąć przed sądem.

Komunikat dla wyborców. Ostatni dzień na załatwienie formalności z ostatniej chwili
Komunikat dla wyborców. Ostatni dzień na załatwienie formalności

Piątek jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów prezydenckich ukończą 60 lat, mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w dniu 18 maja. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.

Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

REKLAMA

Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda: Widzę, że dialog macie w DNA

– Dzisiejsza uroczystość to (…) piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze tory – powiedział dziś w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości powołania nowych członków Rady Dialogu Społecznego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda.
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ
Prezydent powołał nowych członków RDS-u z ramienia NSZZ "Soldiarność" / fot. M. Żegliński

Prezydent Andrzej Duda powołał następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w skład RDS: Bartłomieja Mickiewicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, Macieja Kłosińskiego, także zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”, oraz Szymona Wawrzyszkę, przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska.

Jednocześnie prezydent odwołał ze składu RDS Henryka Nakoniecznego, Bogdana Kubiaka i Leszka Walczaka.

„To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny”

Nasze dzisiejsze spotkanie to znak czasów. Byli panowie wśród tych członków Rady Dialogu Społecznego, którym jako pierwszym wręczyłem nominacje przed ośmiu laty, w 2015 roku, kiedy Rada zaczynała swoją pracę. Zresztą z inicjatywy NSZZ „Solidarność”

– powiedział prezydent Andrzej Duda do ustępujących członków Rady.

To był pomysł Solidarności, by przywrócić dialog społeczny w naszym kraju, który upadł razem z Komisją Trójstronną z uwagi na działania wtedy rządzących. Udało się dzięki tej inicjatywie Solidarności, mądrej inicjatywie, ten dialog odbudować. Ustawa funkcjonuje do dzisiaj

– dodał.

Udało się właśnie dzięki doświadczeniu, zdecydowaniu, a także zaangażowaniu przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, poważnemu podejściu do kwestii debaty na tematy ważne dla społeczeństwa, ważne dla pracowników, jako przedstawicielowi tej strony pracowniczej, której rzeczywiście Polacy pracujący w naszym kraju zawdzięczają przede wszystkim likwidację syndromu pierwszej dniówki, minimalną płacę godzinową i to, co w ciągu ostatnich lat stało się częścią naszego systemu prawa pracy i reguł pracy, a co dzisiaj już jest dla wszystkich tak naturalne, jakby było od zawsze. Dziękuję za te lata

– powiedział prezydent.

Jest to też znak czasów z uwagi na przemianę pokoleniową, która następuje w Solidarności. Wierzę w to, że następcy sprostają tej wysoko postawionej poprzeczce, którą panowie dzierżycie. Gratuluję nominacji. (…) Wierzę w to, że będziemy w stanie dalej realizować dialog bezpiecznie, odpowiedzialnie i z pożytkiem dla polskiego społeczeństwa

– powiedział w nawiązaniu do dzisiejszych nominacji Andrzej Duda.

„Idzie młodsze pokolenie”

Dzisiejsza uroczystość to moment, w którym kończy się procedura dotycząca zmian w Radzie Dialogu Społecznego ze strony NSZZ „Solidarność”, ale to także piękny moment, w którym w obecności pana prezydenta – patrona dialogu społecznego, mogę podziękować za ten wieloletni dialog społeczny, a także pogratulować nowym członkom Komisji Krajowej, którzy będą kontynuować tę misję utrwalania dialogu społecznego i stawiania go na lepsze jeszcze jeszcze tory. Jestem przekonany, że sprostacie temu wyzwaniu

– powiedział z kolei Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda podziękował ustępującym członkom RDS-u, którzy, jak się wyraził, pozostaną mentorami i nadal będą czuwać nad dialogiem społecznym.

Bogdanie, z całego serca ci dziękuję, bo przecież dobrze o tym wiemy, że dialog to wielka sztuka kompromisu. Ty tą sztukę posiadasz

– zwrócił się do Bogdana Kubiaka.

Henryku, przyjacielu drogi, patrzę na ciebie i myślę, że ty jesteś historią dialogu społecznego. Związany z dialogiem społecznym instytucjonalnym od 1991 roku (…). Dziękuję ci za te projekty ustaw, o których wspominał prezydent, m.in. czuwanie nad powstawaniem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, dziękuję za projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, pluralizmu związkowego. To twoja zasługa

– powiedział do Henryka Nakoniecznego.

– Idzie młodsze pokolenie (…). Widzę, że dialog macie w DNA. I wasza profesja, i wasz zawód wykształcony, ale także to, że podjęliście wyzwanie być działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To jest wielkie wyzwanie, ale także wielka nobilitacja. Jeszcze raz wam gratuluję, panu prezydentowi – za to, że mogliśmy się dzisiaj spotkać

– powiedział, przedstawiając nominowanych dziś członków RDS-u.

W uroczystości wzięli także udział: Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca społeczny Prezydenta RP i przedstawiciel Prezydenta RP do udziału w pracach RDS-u, Iwona Zakrzewska, dyrektor Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” i dyrektor Biura Rady Dialogu Społecznego, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, którzy pozostają w RDS, czyli przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda oraz Wojciech Ilnicki, Jarosław Lange, Andrzej Kuchta i Waldemar Sopata.

Komisja Krajowa wybrała

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego stanowi, że członków RDS będących przedstawicielami strony pracowników i strony pracodawców, na wniosek każdej z organizacji powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Reprezentację NSZZ „Solidarność” w RDS tworzą członkowie wyznaczeni uchwałą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” spośród składu Komisji Krajowej.

Dnia 15 listopada br. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła uchwałę ws. wniosku o powołanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do Rady Dialogu Społecznego. Komisja Krajowa wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odwołanie następujących przedstawicieli NSZZ „Solidarność” ze składu Rady Dialogu Społecznego: Bogdana Kubiaka, Henryka Nakoniecznego i Leszka Walczaka oraz powołanie w ich miejsce: Macieja Kłosińskiego, Bartłomieja Mickiewicza oraz Szymona Wawrzyszkę.

Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w dniu 22 października 2015 r., na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
To trójstronne forum współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Do celów Rady należy prowadzenie dialogu na rzecz zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada działa także na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Jej celem jest ponadto poprawa jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej. Swoje cele Rada i jej strony realizują poprzez: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk; opiniowanie projektów założeń projektów ustaw oraz innych projektów aktów prawnych; opiniowanie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, projektów strategii, projektów programów oraz projektów innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów, przygotowywanych przez Radę Ministrów oraz jej członków; inicjowanie procesu legislacyjnego, a także wykonywanie innych zadań wynikających z odrębnych ustaw.

W skład Rady wchodzą reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców oraz strona rządowa. Stronę pracowników reprezentują obecnie trzy centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe