Barbara Kamińska i Romualda Wąsik: Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości nie będzie miał krwi na rękach

– Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie będzie miał krwi na rękach. Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu – stwierdziły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.
Barbara Kamińska Barbara Kamińska i Romualda Wąsik: Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości nie będzie miał krwi na rękach
Barbara Kamińska / fot. YouTube/Telewizja Republika

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik od razu po zatrzymaniu ich mężów przez policję w czasie, kiedy przebywali oni w Pałacu Prezydenckim, i przewiezieniu ich do w zakładów karnych rozpoczęły walkę o ich uwolnienie.

Brak dobrej woli

– Poprosiłyśmy o spotkanie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, bo wiemy, że tylko jeden podpis, tylko jedno słowo pana ministra może sprawić, że nasi mężowie wrócą do domu – podkreśliła Romualda Wąsik. – Niestety, nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu stworzonego tak naprawdę przez pana Bodnara. Oczekiwano drugiego aktu łaski, pan prezydent zrobił wszystko, aby nasi mężowie mogli wrócić do domu. Minister sprawiedliwości mówi, że nie mogą wrócić, że to są znowuż nie te artykuły – stwierdziła.

Minister sprawiedliwości potwierdził, że otrzymał pismo prezydenta ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i wszczął postępowanie ułaskawieniowe na podstawie Kodeksu postepowania karnego. Zaznaczył jednak, że „na obecnym etapie jeszcze żadne inne decyzje nie zapadły”. Sposobem postępowania prokuratora generalnego żony osadzonych są wstrząśnięte. Obawiają się o zdrowie, a nawet życie swoich mężów, którzy wobec braku innych możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec niesprawiedliwego w ich opinii wyroku sądu zdecydowali się na protest głodowy.

– Powiedziałyśmy o tym, że nieprzyjmowanie pokarmów, a także pogarszający się stan zdrowia może doprowadzić do tragedii. Mam nadzieję, że minister sprawiedliwości, a wcześniej rzecznik praw obywatelskich, nie będzie miał krwi na rękach, bo jeżeli nie będzie wypuszczał naszych mężów z więzienia, jeśli doprowadzi do tego, że nasi mężowie stracą życie albo ich stan zdrowia się znacznie pogorszy, ja nie wiem, co mogę dalej zrobić, i nie odpuszczę tego panu ministrowi, tego, żeby w taki sposób traktować ludzi niewinnie skazanych – stwierdziła Romualda Wąsik.

Barbara Kamińska dodała, że jest „bardzo zawiedziona spotkaniem”. – Spotkanie rozpoczęło się od zadania mi pytania, dlaczego prezydent zastosował ten tryb, a nie inny, wydawania aktu łaski. Odpowiedziałam, że to nie w mojej gestii leży i nikt nam nie tłumaczył, my nie wiemy, dlaczego prezydent zastosował taki, a nie inny tryb aktu łaski – wyjaśniła, podkreślając, że interpretacja prawa stosowana przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara jest „niekorzystna dla naszych mężów”. Nawiązując do podjętego przez więźniów protestu głodowego, powiedziała: – Taką ścieżkę wybrali, gdyż siedząc za kratami, nie można w inny sposób pokazać, że nie zgadzają się z rozstrzygnięciami ani decyzjami. Szanuję za to mojego męża, chociaż jako żona bardzo się o niego martwię.
Dodała, że otrzymała informację, że parametry życiowe jej męża są monitorowane, ale że nie są one najlepsze.

Zagrożenie dla życia i zdrowia

Z wnioskiem o zawieszenie wykonywania kary i zwolnienie więźniów z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego zwrócił się do ministra sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda, z którym żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika spotkały się od razu po uwięzieniu ich mężów. Na ich prośbę wszczął on postępowanie ułaskawieniowe w trybie prezydenckim, za co żony osadzonych wyraziły wdzięczność. – Determinacja, z jaką prowadzone były działania w celu wsadzenia ich do więzienia, każe nam sądzić, że oni w tym więzieniu niezależnie od tego, że mogą stracić życie, bo głodują, oni tam będą. I tak naprawdę ich los i ich sytuacja są przesądzone. Nie możemy się na to godzić i ostatnią deską ratunku, jaką wdziałyśmy, jest właśnie pan prezydent. To dzięki panu czujemy, że nasi mężowie będą przy nas. Mam nadzieję, że dzisiaj zobaczymy naszych mężów w domu, bo miejsce wolnych ludzi, bo miejsce ludzi, którzy całe życie byli uczciwi i ścigali korupcję, jest w domu, przy swoich obowiązkach, a nie w więzieniu – zaznaczyła Romualda Wąsik.

Barbara Kamińska stwierdziła z kolei, że wydarzenia ostatnich dni kojarzą jej się z opowieściami o stanie wojennym. – Mogli państwo wszyscy śledzić na bieżąco, jakie działania były podejmowane wobec mojego męża, posła na Sejm RP Mariusza Kamińskiego. Były to działania prowadzone z całkowitą bezwzględnością. Przepisy prawa były stosowane według uznania – powiedziała. W opinii żony Mariusza Kamińskiego sprawa ma charakter polityczny. – Organy państwa, które powinny stać na straży praworządności czy sprawiedliwości i inni ludzie, którzy decydują i rządzą teraz w naszym kraju, podejmują decyzje całkowicie sprzeczne z prawem, niekorzystne i dla mojego męża krzywdzące – zaznaczyła.

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik udały się także do polskiego Sejmu, gdzie zostały owacyjnie przyjęte przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. – Dziękujemy, że jesteście. My jesteśmy z wami – przywitał obserwujące obrady z galerii sejmowej żony więźniów szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. – Może jeszcze nie dziś, może jeszcze nie teraz, ale zwyciężymy – zapewnił Błaszczak, na co posłowie PiS odpowiedzieli skandowaniem: – Uwolnić posłów!

– Składam pismo z żądaniem podjęcia działań na rzecz umożliwienia wykonywania mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi – powiedział Mariusz Błaszczak. – Zwracam się z wnioskiem o zmianę sposobu prowadzenia obrad i wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego debaty na temat bezprawnego uwięzienia posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz zamachu na prokuraturę – dodał.

– Koalicjo 13 grudnia, mówicie, że miejsce przestępców jest w więzieniu. Chcę przypomnieć, że posłowie Kamiński i Wąsik całe swoje polityczne życie walczyli z korupcją. Oni zostali ukarani za walkę z korupcją, a wasi politycy za korupcję dostają nagrody – stwierdził Błaszczak. – Gdzie jest Włodzimierz Karpiński, oskarżony o łapówkarstwo? W europarlamencie decyzją marszałka Hołowni. Gdzie jest Stanisław Gawłowski, Tomasz Grodzki, Roman Giertych, na których ciążą poważne zarzuty? W parlamencie. To po to wam przejęcie mediów, prokuratury i CBA, o bezkarność wam chodzi – wskazał. Dodał, że klub PiS skierował wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu polegającego na przekroczeniu kompetencji. – Może to dlatego tak pospieszne dokonywane jest przejęcie prokuratury – uznał.

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik zwróciły się o mediację w sprawie uwolnienia ich mężów także do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „W związku z tym przewodniczący Episkopatu wystosował list do obydwu uwięzionych z propozycją, że jeśli zostanie to przez nich zaakceptowane, zobowiązuje się do podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości pana Adama Bodnara. Równocześnie, zapewniając obydwu panów o zrozumieniu przyczyny podjęcia przez nich tak dramatycznej formy protestu, zwrócił się do nich z prośbą o zaprzestanie protestu głodowego, który po tylu dniach od momentu jego rozpoczęcia zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu” – napisał w odpowiedzi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Po kilku dniach głodówki stan zdrowia Mariusza Kamińskiego pogorszył się na tyle, że sąd zdecydował o konieczności jego przymusowego dożywiania.

Już po wydaniu tej decyzji przez sąd do sprawy odniósł się na antenie Radia Zet szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. – Apel o przerwanie protestu głodowego, taki humanitarny, jest oczywiście zrozumiały. Natomiast co do procedury ułaskawieniowej, ja myślę, że ksiądz biskup ma świadomość, że ułaskawienie jest domeną prezydenta – stwierdził, komentując oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Grabiec dodał, że w jego opinii nie ma przesłanek do zwolnienia więźniów z aresztu jeszcze przed zakończeniem procedery ułaskawieniowej. – Literalne brzmienie tego przepisu w jego obecnym kształcie nie daje podstaw prokuratorowi generalnemu do zwolnienia panów Wąsika i Kamińskiego w tym momencie – powiedział. – Mamy zapewnienia Straży Więziennej, przecież do niedawna nadzorowanej przez polityków z klubu PiS-u, że włos z głowy nie spadnie więźniom. Gdyby przyjąć taką zasadę, że każdy głodujący jest wypuszczany, to mielibyśmy tysiące głodujących w polskich więzieniach – podkreślił Jan Grabiec.

Uwolnić więźniów!

O zwolnienie więźniów z zakładów karnych po raz kolejny zaapelował prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że zgodnie z prawem Adam Bodnar jako prokurator generalny może to zrobić w każdej chwili. – Przypominam panu prokuratorowi generalnemu, że jest byłym rzecznikiem praw obywatelskich, że przez lata był związany jako wiceprezes także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka – że to jest sytuacja człowieka. Człowieka, który służył swojemu państwu z pełnym oddaniem i który czuje się głęboko skrzywdzony tym, co dzisiaj organy polskiego państwa – myślę o polskich sądach – z nim czynią, osadzając go w więzieniu – podkreślił prezydent, dodając, że stan zdrowia Mariusza Kamińskiego jest bardzo zły. – Ja apeluję do pana ministra, byłego rzecznika praw obywatelskich, związanego z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, aby się zastanowił nad sobą i nad tym, co robi – dodał Andrzej Duda.

W intencji uwolnienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika ludzie wierzący zamawiają liczne Msze Święte, między innymi w warszawskim kościele kapucynów na Miodowej oraz na Jasnej Górze. Ich przyjaciele oraz nieznajomi, ale życzliwi im ludzie manifestują także pod zakładami karnymi w Przytułach Starych oraz w Radomiu, gdzie przebywają osadzeni. „Jesteśmy z wami”, „Precz z komuną”, „Zwyciężymy”, „Uwolnić Kamińskiego!”, „Uwolnić Wąsika!” – takie hasła skandowali zgromadzeni pod zakładami karnymi manifestanci. Wielu z nich przyniosło transparenty i flagi narodowe. Do zgromadzonych zwróciła się uczestnicząca w proteście Barbara Kamińska. – Jestem wzruszona, że państwo przyszliście. Krzyczmy głośno, niech Mariusz nas usłyszy, niech nas usłyszy cały świat – zaapelowała. Podkreśliła, że trzeba przeciwstawić się złu, nieprawości i niesprawiedliwości, która spotkała jej męża. Zaznaczyła, że działał on zawsze dla dobra państwa polskiego.

„Kochani, bardzo dziękuję wam za wsparcie, za solidarność ze mną i z Maćkiem, za słowa otuchy dla naszych najbliższych, za modlitwy. Proszę i apeluję: walczcie ze złem, które ponownie pojawiło się w naszym kraju 13 XII. Trzymamy się mocno! Nasi wrogowie nigdy nie zobaczą białych flag w naszych rękach. Podły reżim Tuska nie jest w stanie nas złamać. Damy radę. Zwyciężymy. Razem obronimy Polskę!” – napisał w liście z więzienia Mariusz Kamiński.

Tekst pochodzi z 4 (1825) numeru „Tygodnika Solidarność”.


 

POLECANE
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję Wiadomości
Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję

- Umowa o zasobach mineralnych między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą jest sygnałem dla Rosji, że między celami narodów amerykańskiego i ukraińskiego nie ma zasadniczej różnicy – oświadczył w czwartek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox Business Network.

Grzybowe morderstwo. Trzy trupy po obiedzie z muchomorem Wiadomości
"Grzybowe morderstwo". Trzy trupy po obiedzie z muchomorem

W Australii rozpoczął się proces kobiety oskarżonej o zamordowanie trzech starszych osób. Sprawa budzi szczególne emocje nie tylko na antypodach ze względu przyczynę śmierci ofiar. Wszyscy troje zmarli po obiedzie, jaki zaserwowała im oskarżona. Kobieta nie przyznaje się do winy.

REKLAMA

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik: Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości nie będzie miał krwi na rękach

– Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie będzie miał krwi na rękach. Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu – stwierdziły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.
Barbara Kamińska Barbara Kamińska i Romualda Wąsik: Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości nie będzie miał krwi na rękach
Barbara Kamińska / fot. YouTube/Telewizja Republika

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik od razu po zatrzymaniu ich mężów przez policję w czasie, kiedy przebywali oni w Pałacu Prezydenckim, i przewiezieniu ich do w zakładów karnych rozpoczęły walkę o ich uwolnienie.

Brak dobrej woli

– Poprosiłyśmy o spotkanie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, bo wiemy, że tylko jeden podpis, tylko jedno słowo pana ministra może sprawić, że nasi mężowie wrócą do domu – podkreśliła Romualda Wąsik. – Niestety, nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu stworzonego tak naprawdę przez pana Bodnara. Oczekiwano drugiego aktu łaski, pan prezydent zrobił wszystko, aby nasi mężowie mogli wrócić do domu. Minister sprawiedliwości mówi, że nie mogą wrócić, że to są znowuż nie te artykuły – stwierdziła.

Minister sprawiedliwości potwierdził, że otrzymał pismo prezydenta ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i wszczął postępowanie ułaskawieniowe na podstawie Kodeksu postepowania karnego. Zaznaczył jednak, że „na obecnym etapie jeszcze żadne inne decyzje nie zapadły”. Sposobem postępowania prokuratora generalnego żony osadzonych są wstrząśnięte. Obawiają się o zdrowie, a nawet życie swoich mężów, którzy wobec braku innych możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec niesprawiedliwego w ich opinii wyroku sądu zdecydowali się na protest głodowy.

– Powiedziałyśmy o tym, że nieprzyjmowanie pokarmów, a także pogarszający się stan zdrowia może doprowadzić do tragedii. Mam nadzieję, że minister sprawiedliwości, a wcześniej rzecznik praw obywatelskich, nie będzie miał krwi na rękach, bo jeżeli nie będzie wypuszczał naszych mężów z więzienia, jeśli doprowadzi do tego, że nasi mężowie stracą życie albo ich stan zdrowia się znacznie pogorszy, ja nie wiem, co mogę dalej zrobić, i nie odpuszczę tego panu ministrowi, tego, żeby w taki sposób traktować ludzi niewinnie skazanych – stwierdziła Romualda Wąsik.

Barbara Kamińska dodała, że jest „bardzo zawiedziona spotkaniem”. – Spotkanie rozpoczęło się od zadania mi pytania, dlaczego prezydent zastosował ten tryb, a nie inny, wydawania aktu łaski. Odpowiedziałam, że to nie w mojej gestii leży i nikt nam nie tłumaczył, my nie wiemy, dlaczego prezydent zastosował taki, a nie inny tryb aktu łaski – wyjaśniła, podkreślając, że interpretacja prawa stosowana przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara jest „niekorzystna dla naszych mężów”. Nawiązując do podjętego przez więźniów protestu głodowego, powiedziała: – Taką ścieżkę wybrali, gdyż siedząc za kratami, nie można w inny sposób pokazać, że nie zgadzają się z rozstrzygnięciami ani decyzjami. Szanuję za to mojego męża, chociaż jako żona bardzo się o niego martwię.
Dodała, że otrzymała informację, że parametry życiowe jej męża są monitorowane, ale że nie są one najlepsze.

Zagrożenie dla życia i zdrowia

Z wnioskiem o zawieszenie wykonywania kary i zwolnienie więźniów z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego zwrócił się do ministra sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda, z którym żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika spotkały się od razu po uwięzieniu ich mężów. Na ich prośbę wszczął on postępowanie ułaskawieniowe w trybie prezydenckim, za co żony osadzonych wyraziły wdzięczność. – Determinacja, z jaką prowadzone były działania w celu wsadzenia ich do więzienia, każe nam sądzić, że oni w tym więzieniu niezależnie od tego, że mogą stracić życie, bo głodują, oni tam będą. I tak naprawdę ich los i ich sytuacja są przesądzone. Nie możemy się na to godzić i ostatnią deską ratunku, jaką wdziałyśmy, jest właśnie pan prezydent. To dzięki panu czujemy, że nasi mężowie będą przy nas. Mam nadzieję, że dzisiaj zobaczymy naszych mężów w domu, bo miejsce wolnych ludzi, bo miejsce ludzi, którzy całe życie byli uczciwi i ścigali korupcję, jest w domu, przy swoich obowiązkach, a nie w więzieniu – zaznaczyła Romualda Wąsik.

Barbara Kamińska stwierdziła z kolei, że wydarzenia ostatnich dni kojarzą jej się z opowieściami o stanie wojennym. – Mogli państwo wszyscy śledzić na bieżąco, jakie działania były podejmowane wobec mojego męża, posła na Sejm RP Mariusza Kamińskiego. Były to działania prowadzone z całkowitą bezwzględnością. Przepisy prawa były stosowane według uznania – powiedziała. W opinii żony Mariusza Kamińskiego sprawa ma charakter polityczny. – Organy państwa, które powinny stać na straży praworządności czy sprawiedliwości i inni ludzie, którzy decydują i rządzą teraz w naszym kraju, podejmują decyzje całkowicie sprzeczne z prawem, niekorzystne i dla mojego męża krzywdzące – zaznaczyła.

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik udały się także do polskiego Sejmu, gdzie zostały owacyjnie przyjęte przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. – Dziękujemy, że jesteście. My jesteśmy z wami – przywitał obserwujące obrady z galerii sejmowej żony więźniów szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. – Może jeszcze nie dziś, może jeszcze nie teraz, ale zwyciężymy – zapewnił Błaszczak, na co posłowie PiS odpowiedzieli skandowaniem: – Uwolnić posłów!

– Składam pismo z żądaniem podjęcia działań na rzecz umożliwienia wykonywania mandatów poselskich Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi – powiedział Mariusz Błaszczak. – Zwracam się z wnioskiem o zmianę sposobu prowadzenia obrad i wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego debaty na temat bezprawnego uwięzienia posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz zamachu na prokuraturę – dodał.

– Koalicjo 13 grudnia, mówicie, że miejsce przestępców jest w więzieniu. Chcę przypomnieć, że posłowie Kamiński i Wąsik całe swoje polityczne życie walczyli z korupcją. Oni zostali ukarani za walkę z korupcją, a wasi politycy za korupcję dostają nagrody – stwierdził Błaszczak. – Gdzie jest Włodzimierz Karpiński, oskarżony o łapówkarstwo? W europarlamencie decyzją marszałka Hołowni. Gdzie jest Stanisław Gawłowski, Tomasz Grodzki, Roman Giertych, na których ciążą poważne zarzuty? W parlamencie. To po to wam przejęcie mediów, prokuratury i CBA, o bezkarność wam chodzi – wskazał. Dodał, że klub PiS skierował wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu polegającego na przekroczeniu kompetencji. – Może to dlatego tak pospieszne dokonywane jest przejęcie prokuratury – uznał.

Barbara Kamińska i Romualda Wąsik zwróciły się o mediację w sprawie uwolnienia ich mężów także do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „W związku z tym przewodniczący Episkopatu wystosował list do obydwu uwięzionych z propozycją, że jeśli zostanie to przez nich zaakceptowane, zobowiązuje się do podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości pana Adama Bodnara. Równocześnie, zapewniając obydwu panów o zrozumieniu przyczyny podjęcia przez nich tak dramatycznej formy protestu, zwrócił się do nich z prośbą o zaprzestanie protestu głodowego, który po tylu dniach od momentu jego rozpoczęcia zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu” – napisał w odpowiedzi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Po kilku dniach głodówki stan zdrowia Mariusza Kamińskiego pogorszył się na tyle, że sąd zdecydował o konieczności jego przymusowego dożywiania.

Już po wydaniu tej decyzji przez sąd do sprawy odniósł się na antenie Radia Zet szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. – Apel o przerwanie protestu głodowego, taki humanitarny, jest oczywiście zrozumiały. Natomiast co do procedury ułaskawieniowej, ja myślę, że ksiądz biskup ma świadomość, że ułaskawienie jest domeną prezydenta – stwierdził, komentując oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Grabiec dodał, że w jego opinii nie ma przesłanek do zwolnienia więźniów z aresztu jeszcze przed zakończeniem procedery ułaskawieniowej. – Literalne brzmienie tego przepisu w jego obecnym kształcie nie daje podstaw prokuratorowi generalnemu do zwolnienia panów Wąsika i Kamińskiego w tym momencie – powiedział. – Mamy zapewnienia Straży Więziennej, przecież do niedawna nadzorowanej przez polityków z klubu PiS-u, że włos z głowy nie spadnie więźniom. Gdyby przyjąć taką zasadę, że każdy głodujący jest wypuszczany, to mielibyśmy tysiące głodujących w polskich więzieniach – podkreślił Jan Grabiec.

Uwolnić więźniów!

O zwolnienie więźniów z zakładów karnych po raz kolejny zaapelował prezydent Andrzej Duda, zaznaczając, że zgodnie z prawem Adam Bodnar jako prokurator generalny może to zrobić w każdej chwili. – Przypominam panu prokuratorowi generalnemu, że jest byłym rzecznikiem praw obywatelskich, że przez lata był związany jako wiceprezes także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka – że to jest sytuacja człowieka. Człowieka, który służył swojemu państwu z pełnym oddaniem i który czuje się głęboko skrzywdzony tym, co dzisiaj organy polskiego państwa – myślę o polskich sądach – z nim czynią, osadzając go w więzieniu – podkreślił prezydent, dodając, że stan zdrowia Mariusza Kamińskiego jest bardzo zły. – Ja apeluję do pana ministra, byłego rzecznika praw obywatelskich, związanego z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, aby się zastanowił nad sobą i nad tym, co robi – dodał Andrzej Duda.

W intencji uwolnienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika ludzie wierzący zamawiają liczne Msze Święte, między innymi w warszawskim kościele kapucynów na Miodowej oraz na Jasnej Górze. Ich przyjaciele oraz nieznajomi, ale życzliwi im ludzie manifestują także pod zakładami karnymi w Przytułach Starych oraz w Radomiu, gdzie przebywają osadzeni. „Jesteśmy z wami”, „Precz z komuną”, „Zwyciężymy”, „Uwolnić Kamińskiego!”, „Uwolnić Wąsika!” – takie hasła skandowali zgromadzeni pod zakładami karnymi manifestanci. Wielu z nich przyniosło transparenty i flagi narodowe. Do zgromadzonych zwróciła się uczestnicząca w proteście Barbara Kamińska. – Jestem wzruszona, że państwo przyszliście. Krzyczmy głośno, niech Mariusz nas usłyszy, niech nas usłyszy cały świat – zaapelowała. Podkreśliła, że trzeba przeciwstawić się złu, nieprawości i niesprawiedliwości, która spotkała jej męża. Zaznaczyła, że działał on zawsze dla dobra państwa polskiego.

„Kochani, bardzo dziękuję wam za wsparcie, za solidarność ze mną i z Maćkiem, za słowa otuchy dla naszych najbliższych, za modlitwy. Proszę i apeluję: walczcie ze złem, które ponownie pojawiło się w naszym kraju 13 XII. Trzymamy się mocno! Nasi wrogowie nigdy nie zobaczą białych flag w naszych rękach. Podły reżim Tuska nie jest w stanie nas złamać. Damy radę. Zwyciężymy. Razem obronimy Polskę!” – napisał w liście z więzienia Mariusz Kamiński.

Tekst pochodzi z 4 (1825) numeru „Tygodnika Solidarność”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe