Prof. Grzegorz Górski: "Niemcy - chory człowiek Europy"

Najpierw wyjaśnienie. Tytuł tekstu jest cytatem. Z rosnącej ilości materiałów i tekstów, które albo wprost, albo na okrągło, dokładnie tak określają dzisiaj sytuację naszych zachodnich sąsiadów. Więc nie jest to jakiś wyraz mojej fobii - po prostu zwykłe powielenie oczywistości.
Apokalipsa. Brunszwik. Niemcy. Ilustracja poglądowa Prof. Grzegorz Górski:
Apokalipsa. Brunszwik. Niemcy. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Nie ma w związku sensu przepisywać tego co dziś o Niemczech pisze się w Europie. Ja już przynajmniej od 2018 roku wieszczyłem rosnące problemy Republiki Federalnej, wskazywałem na pojawiające się na horyzoncie nadchodzące kłopoty. Niemcy - na szczęście - mnie nie czytali. Polacy - szkoda - traktowali bez mała jak szaleńca. W kraju, w którym Volkswagen czy Mercedes uznawany jest za szczyt techniki, a jego posiadanie szczytem marzeń, niełatwo mówić o Niemcach jak o bankrutach.

CZYTAJ TAKŻE: „Die Welt”: Biden zapytał Scholza o kandydaturę von der Leyen. „Zbyt antyrosyjska”

Niemcy pociągną nas na dno?

Jednak to co jest istotnie interesujące i ważne - na co zwracało uwagę wielu moich Czytelników - pozostaje rozważenie, czy ten chory człowiek Europy pociągnie nas na dno. Czy może jednak, mamy szansę uwolnić się od tego kamienia młyńskiego.

Oczywiście na dzisiaj rozważanie takiego zagadnienia wydaje się bezprzedmiotowe. Władzę w Polsce przejęli bowiem ludzie, którzy nawet na poziomie teoretycznym nie podejmą próby wykorzystania tej sytuacji Niemiec dla dobra Polski. Przeciwnie, uczynią wszystko, aby albo ratować Niemcy naszym kosztem, albo wraz z nimi iść na dno.

Jednak ważne jest, abyśmy podjęli próbę rozważenia jakie są możliwości uniknięcia katastrofy ściąganej na nas przez Niemców. Nie jest to łatwe, bowiem – co nie podlega dyskusji – poziom związków gospodarki polskiej z niemiecką jest poważny. Mitem jednak jest przyjmowanie tezy, iż Polska gospodarka zależy od gospodarki niemieckiej w stopniu niemal całkowicie determinującym jej stan. Tak już nie jest od dawna. W ostatnich latach właśnie polska gospodarka wykazała się nie tylko niespotykaną odpornością na różne problemy, ale również zdolnością do szybkiej adaptacji do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych. W trudnym otoczeniu udawało się jej systematycznie powiększać możliwości eksportowe przy rosnącej dywersyfikacji zarówno sprzedawanych produktów i usług, jak rynków docelowych. 

CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło dla Tysol.pl: Ludzie są wkurzeni. To jest czas, w którym decyduje się los Europy

Polscy przedsiębiorcy musza się przygotować

To doświadczenie dowodzi, iż potencjalnie rosnące problemy gospodarki niemieckiej, choć z pewnością będą odczuwalne, to jednak nie muszą nam spowodować gwałtownych problemów. Ważnym jest jednak, aby polscy przedsiębiorcy mieli świadomość nadchodzących kłopotów i z odpowiednim wyprzedzeniem zaczęli szukać alternatyw. Bo że jakiejkolwiek pomocy od rządu Tuska nie otrzymają, to chyba mają tego pełną świadomość. 
Trzeba też tutaj podkreślić, iż w obliczu niemieckich problemów, akurat polska gospodarka może nawet skorzystać, zastępując ich kurczące się zasoby wewnętrzne w kluczowych obszarach naszymi dostawami. Taki proces był już zresztą widoczny w epoce pocovidowej (nie tylko zresztą w odniesieniu do Niemiec) i to jest nasza potencjalnie wielka szansa.

Innymi słowy, mając na uwadze możliwe problemy na rynkach niemieckich, polska gospodarka powinna już poszukiwać alternatywnych rynków, zwłaszcza poza Unią Europejską. Biorąc bowiem pod uwagę tendencje rozwijające się na rynku wewnętrznym Unii, im szybciej rozpoczniemy również zmniejszać zależność od naszych głównych partnerów handlowych w Starej Unii (poza Niemcami Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Hiszpania, Szwecja), tym lepiej. Z tego punktu widzenia jako bezpieczne należy traktować poszerzanie naszej obecności w krajach Nowej Unii w Europie Środkowej. Tam będzie powstawać przestrzeń do zagospodarowywania nisz powstających wskutek kurczenia się gospodarki niemieckiej.

Pozostają dwa dodatkowe zagadnienia, które mogą działać na naszą korzyść. Pierwszy to ludzie, drugi to nowe technologie.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk w Berlinie: Kwestia reparacji jest zamknięta

Budowanie przewagi nad Niemcami

Najpierw ludzie, a właściwie pracownicy. Mamy świadomość poważnych wyzwań demograficznych jakie stoją przed Polską. Zmagamy się coraz bardziej z malejącą liczbą urodzin, co z roku na rok będzie sprawiało nam coraz więcej problemów. Przejściowo zasypaliśmy najważniejsze problemy napływem ludności ukraińskiej, ale ostatecznie nie jest pewne na jak długo, jak trwale i z jakimi skutkami. Polska ma jeszcze potencjalne rezerwy imigracyjne, ale oczywiście nie takie, jak próbuje nam narzucić Unia Europejska. Wśród tych możliwych strumieni pozyskania wartościowych z punktu widzenia potrzeb gospodarczych i potencjalnie bezproblemowej adaptacji, znajdują się w pierwszym rzędzie Filipińczycy, Latynoamerykanie oraz Wietnamczycy (zwłaszcza katolicy). Niezależnie od tego co będą wymyślać polskie władze chcąc wykonywać zalecenia Brukseli, polscy pracodawcy winni właśnie tam kierować swoje poszukiwania i zainteresowania.

To jest przestrzeń, którą możemy wykorzystać do zbudowania przewagi nad Niemcami i szerzej Zachodem.
Na tym tle sytuacja niemiecka jest więcej niż tragiczna. Właśnie ograniczenia demograficzne awansowały dzisiaj na pierwsze miejsce wśród strukturalnych problemów niemieckiej gospodarki. Naiwna wiara, że imigracja ostatnich lat rozwiąże te problemy, dzisiaj przynosi dramatyczne żniwo. Nie dość, że Niemcy nie mają żadnego pożytku z milionów przybyszów, bo jedynie znikoma ich część została wykorzystana dla gospodarki, to jeszcze koszty ich obecności zaczynają przytłaczać budżet RFN. A jak powiedział szef grupy Webera, nie ma już nawet wolnych mieszkań, więc trzeba ich wysyłać do Polski. To także w tym kontekście należy widzieć rozpaczliwe zabiegi niemieckie w sprawie modus vivendi na Ukrainie. Tu nie tylko chodzi o przywrócenie możliwości importowania z Rosji taniego gazu, ale dzisiaj – przede wszystkim – o przyjęcie 2 – 3 milionów Ukraińców, niezbędnych do pracy w ich gospodarce. Niemcy grają więc na podporządkowanie Ukrainy Rosji także dlatego, że doskonale wiedzą, iż spowoduje to falę migracji Ukraińców do ich kraju. I wtedy zasilą oni ich spragnioną siły roboczej gospodarkę.

 

Bić się o Polskę

To pragnienie jest tak silne, bowiem Niemcy przegrywają już wyraźnie wyścig technologiczny niemal we wszystkich obszarach. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest tragiczny stan niemieckiej oświaty. Poddana w ostatnich dwóch dekadach ideologicznej tresurze, produkuje dziś bezwartościowe masy, które nie są w stanie kontynuować twórczych osiągnięć Niemiec, zwłaszcza w obszarze techniki w XX wieku. Fakt ten potwierdzają wszystkie statystyki międzynarodowe. Na takiej bazie – a Niemcy nie przyciągają dziś twórczych umysłów z zagranicy tak jak jeszcze nawet w ostatniej ćwierci XX wieku – nie sposób dotrzymać tempa najbardziej zaawansowanym. To widać dzisiaj najbardziej wyraźnie, po zapóźnieniu Niemców w przemyśle samochodowym. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Warto na tym tle wskazać, że mimo powszechnych w Polsce narzekań na stan systemu edukacji, to odwrotnie niż Niemcy właśnie my zrobiliśmy w ostatnich dwóch dekadach niezwykły postęp. Nawet jeśli wynika to z tego, że inni – podobnie jak Niemcy – po prostu szybko degradują swoje systemy edukacji, nie ulega wątpliwości fakt, iż dzisiaj, na tle Europy, nie mamy się czego wstydzić. To nasi absolwenci są nie tylko lepiej wykształceni, ale też nieporównywalnie bardziej innowacyjni, mobilni i przedsiębiorczy. To oni stanowią dzisiaj o sile polskiej gospodarki. I na nich z wielką zazdrością patrzą Niemcy.

Mamy więc solidne podstawy do tego, aby nie tylko mimo braku pomocy ze strony obecnych władz, ale wręcz wbrew ich intencjom, bić się o Polskę i jej miejsce w Europie. Pamiętajmy, że nie jest to sytuacja nowa w naszej historii. W drugiej połowie XIX wieku, wbrew władzom zaborczym we wszystkich trzech zaborach, Polacy potrafili skutecznie i z sukcesem budować „gospodarstwo narodowe”. Dzisiaj tym bardziej, powinniśmy to robić i skuteczniej i z większymi sukcesami.

[Grzegorz Kazimierz Górski – polski prawnik, nauczyciel akademicki, adwokat, polityk, samorządowiec, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Toruńskiej Szkoły Wyższej – Kolegium Jagiellońskiego, od 2011 do 2014 sędzia Trybunału Stanu]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

REKLAMA

Prof. Grzegorz Górski: "Niemcy - chory człowiek Europy"

Najpierw wyjaśnienie. Tytuł tekstu jest cytatem. Z rosnącej ilości materiałów i tekstów, które albo wprost, albo na okrągło, dokładnie tak określają dzisiaj sytuację naszych zachodnich sąsiadów. Więc nie jest to jakiś wyraz mojej fobii - po prostu zwykłe powielenie oczywistości.
Apokalipsa. Brunszwik. Niemcy. Ilustracja poglądowa Prof. Grzegorz Górski:
Apokalipsa. Brunszwik. Niemcy. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Nie ma w związku sensu przepisywać tego co dziś o Niemczech pisze się w Europie. Ja już przynajmniej od 2018 roku wieszczyłem rosnące problemy Republiki Federalnej, wskazywałem na pojawiające się na horyzoncie nadchodzące kłopoty. Niemcy - na szczęście - mnie nie czytali. Polacy - szkoda - traktowali bez mała jak szaleńca. W kraju, w którym Volkswagen czy Mercedes uznawany jest za szczyt techniki, a jego posiadanie szczytem marzeń, niełatwo mówić o Niemcach jak o bankrutach.

CZYTAJ TAKŻE: „Die Welt”: Biden zapytał Scholza o kandydaturę von der Leyen. „Zbyt antyrosyjska”

Niemcy pociągną nas na dno?

Jednak to co jest istotnie interesujące i ważne - na co zwracało uwagę wielu moich Czytelników - pozostaje rozważenie, czy ten chory człowiek Europy pociągnie nas na dno. Czy może jednak, mamy szansę uwolnić się od tego kamienia młyńskiego.

Oczywiście na dzisiaj rozważanie takiego zagadnienia wydaje się bezprzedmiotowe. Władzę w Polsce przejęli bowiem ludzie, którzy nawet na poziomie teoretycznym nie podejmą próby wykorzystania tej sytuacji Niemiec dla dobra Polski. Przeciwnie, uczynią wszystko, aby albo ratować Niemcy naszym kosztem, albo wraz z nimi iść na dno.

Jednak ważne jest, abyśmy podjęli próbę rozważenia jakie są możliwości uniknięcia katastrofy ściąganej na nas przez Niemców. Nie jest to łatwe, bowiem – co nie podlega dyskusji – poziom związków gospodarki polskiej z niemiecką jest poważny. Mitem jednak jest przyjmowanie tezy, iż Polska gospodarka zależy od gospodarki niemieckiej w stopniu niemal całkowicie determinującym jej stan. Tak już nie jest od dawna. W ostatnich latach właśnie polska gospodarka wykazała się nie tylko niespotykaną odpornością na różne problemy, ale również zdolnością do szybkiej adaptacji do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych. W trudnym otoczeniu udawało się jej systematycznie powiększać możliwości eksportowe przy rosnącej dywersyfikacji zarówno sprzedawanych produktów i usług, jak rynków docelowych. 

CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło dla Tysol.pl: Ludzie są wkurzeni. To jest czas, w którym decyduje się los Europy

Polscy przedsiębiorcy musza się przygotować

To doświadczenie dowodzi, iż potencjalnie rosnące problemy gospodarki niemieckiej, choć z pewnością będą odczuwalne, to jednak nie muszą nam spowodować gwałtownych problemów. Ważnym jest jednak, aby polscy przedsiębiorcy mieli świadomość nadchodzących kłopotów i z odpowiednim wyprzedzeniem zaczęli szukać alternatyw. Bo że jakiejkolwiek pomocy od rządu Tuska nie otrzymają, to chyba mają tego pełną świadomość. 
Trzeba też tutaj podkreślić, iż w obliczu niemieckich problemów, akurat polska gospodarka może nawet skorzystać, zastępując ich kurczące się zasoby wewnętrzne w kluczowych obszarach naszymi dostawami. Taki proces był już zresztą widoczny w epoce pocovidowej (nie tylko zresztą w odniesieniu do Niemiec) i to jest nasza potencjalnie wielka szansa.

Innymi słowy, mając na uwadze możliwe problemy na rynkach niemieckich, polska gospodarka powinna już poszukiwać alternatywnych rynków, zwłaszcza poza Unią Europejską. Biorąc bowiem pod uwagę tendencje rozwijające się na rynku wewnętrznym Unii, im szybciej rozpoczniemy również zmniejszać zależność od naszych głównych partnerów handlowych w Starej Unii (poza Niemcami Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Hiszpania, Szwecja), tym lepiej. Z tego punktu widzenia jako bezpieczne należy traktować poszerzanie naszej obecności w krajach Nowej Unii w Europie Środkowej. Tam będzie powstawać przestrzeń do zagospodarowywania nisz powstających wskutek kurczenia się gospodarki niemieckiej.

Pozostają dwa dodatkowe zagadnienia, które mogą działać na naszą korzyść. Pierwszy to ludzie, drugi to nowe technologie.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk w Berlinie: Kwestia reparacji jest zamknięta

Budowanie przewagi nad Niemcami

Najpierw ludzie, a właściwie pracownicy. Mamy świadomość poważnych wyzwań demograficznych jakie stoją przed Polską. Zmagamy się coraz bardziej z malejącą liczbą urodzin, co z roku na rok będzie sprawiało nam coraz więcej problemów. Przejściowo zasypaliśmy najważniejsze problemy napływem ludności ukraińskiej, ale ostatecznie nie jest pewne na jak długo, jak trwale i z jakimi skutkami. Polska ma jeszcze potencjalne rezerwy imigracyjne, ale oczywiście nie takie, jak próbuje nam narzucić Unia Europejska. Wśród tych możliwych strumieni pozyskania wartościowych z punktu widzenia potrzeb gospodarczych i potencjalnie bezproblemowej adaptacji, znajdują się w pierwszym rzędzie Filipińczycy, Latynoamerykanie oraz Wietnamczycy (zwłaszcza katolicy). Niezależnie od tego co będą wymyślać polskie władze chcąc wykonywać zalecenia Brukseli, polscy pracodawcy winni właśnie tam kierować swoje poszukiwania i zainteresowania.

To jest przestrzeń, którą możemy wykorzystać do zbudowania przewagi nad Niemcami i szerzej Zachodem.
Na tym tle sytuacja niemiecka jest więcej niż tragiczna. Właśnie ograniczenia demograficzne awansowały dzisiaj na pierwsze miejsce wśród strukturalnych problemów niemieckiej gospodarki. Naiwna wiara, że imigracja ostatnich lat rozwiąże te problemy, dzisiaj przynosi dramatyczne żniwo. Nie dość, że Niemcy nie mają żadnego pożytku z milionów przybyszów, bo jedynie znikoma ich część została wykorzystana dla gospodarki, to jeszcze koszty ich obecności zaczynają przytłaczać budżet RFN. A jak powiedział szef grupy Webera, nie ma już nawet wolnych mieszkań, więc trzeba ich wysyłać do Polski. To także w tym kontekście należy widzieć rozpaczliwe zabiegi niemieckie w sprawie modus vivendi na Ukrainie. Tu nie tylko chodzi o przywrócenie możliwości importowania z Rosji taniego gazu, ale dzisiaj – przede wszystkim – o przyjęcie 2 – 3 milionów Ukraińców, niezbędnych do pracy w ich gospodarce. Niemcy grają więc na podporządkowanie Ukrainy Rosji także dlatego, że doskonale wiedzą, iż spowoduje to falę migracji Ukraińców do ich kraju. I wtedy zasilą oni ich spragnioną siły roboczej gospodarkę.

 

Bić się o Polskę

To pragnienie jest tak silne, bowiem Niemcy przegrywają już wyraźnie wyścig technologiczny niemal we wszystkich obszarach. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest tragiczny stan niemieckiej oświaty. Poddana w ostatnich dwóch dekadach ideologicznej tresurze, produkuje dziś bezwartościowe masy, które nie są w stanie kontynuować twórczych osiągnięć Niemiec, zwłaszcza w obszarze techniki w XX wieku. Fakt ten potwierdzają wszystkie statystyki międzynarodowe. Na takiej bazie – a Niemcy nie przyciągają dziś twórczych umysłów z zagranicy tak jak jeszcze nawet w ostatniej ćwierci XX wieku – nie sposób dotrzymać tempa najbardziej zaawansowanym. To widać dzisiaj najbardziej wyraźnie, po zapóźnieniu Niemców w przemyśle samochodowym. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Warto na tym tle wskazać, że mimo powszechnych w Polsce narzekań na stan systemu edukacji, to odwrotnie niż Niemcy właśnie my zrobiliśmy w ostatnich dwóch dekadach niezwykły postęp. Nawet jeśli wynika to z tego, że inni – podobnie jak Niemcy – po prostu szybko degradują swoje systemy edukacji, nie ulega wątpliwości fakt, iż dzisiaj, na tle Europy, nie mamy się czego wstydzić. To nasi absolwenci są nie tylko lepiej wykształceni, ale też nieporównywalnie bardziej innowacyjni, mobilni i przedsiębiorczy. To oni stanowią dzisiaj o sile polskiej gospodarki. I na nich z wielką zazdrością patrzą Niemcy.

Mamy więc solidne podstawy do tego, aby nie tylko mimo braku pomocy ze strony obecnych władz, ale wręcz wbrew ich intencjom, bić się o Polskę i jej miejsce w Europie. Pamiętajmy, że nie jest to sytuacja nowa w naszej historii. W drugiej połowie XIX wieku, wbrew władzom zaborczym we wszystkich trzech zaborach, Polacy potrafili skutecznie i z sukcesem budować „gospodarstwo narodowe”. Dzisiaj tym bardziej, powinniśmy to robić i skuteczniej i z większymi sukcesami.

[Grzegorz Kazimierz Górski – polski prawnik, nauczyciel akademicki, adwokat, polityk, samorządowiec, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Toruńskiej Szkoły Wyższej – Kolegium Jagiellońskiego, od 2011 do 2014 sędzia Trybunału Stanu]Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe