Nie żyje bp Piotr Krupa
Urodził się 19 czerwca 1936 roku w Braciejowej. Po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną osiadł w ówczesnej diecezji gorzowskiej. Przyszły biskup ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu a 14 maja 1961 roku z rąk biskupa Wilhelma Pluty przyjął święcenia kapłańskie.
Czytaj także: Co dzieje się ze środkami z 800 plus?
Kontekst: Kim był biskup Piotr Krupa?
Portal Episkopat.pl przypomina, że był on wikariuszem w: Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach, które obecnie należą do diecezji pelplińskiej, a potem pracował w Zielonej Górze. Następnie został skierowany na studia do Francji z teologii moralnej na Wydziale Teologii Katolickiej Université des Sciences Humaines w Strasburgu.
Po obronie doktoratu wrócił do Polski i został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskie, gdzie pełnił różne zadania w Kurii Biskupiej w Koszalinie, a także wykładał w Seminarium Duchownym Diecezji Gorzowskiej. W 1978 został mianowany rektorem tego seminarium, a następnie w 1981 roku został rektorem nowego Seminarium Duchownego w Koszalinie.
Czytaj także: Nowe informacje ws. śmierci 18-latki, której nie zostawiono na SOR-ze
Czasy biskupie
W 1984 roku został mianowanym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego zawołaniem biskup został zwrot "Adveniat regnum Tuum", co znaczy "przyjdź Królestwo Twoje". W 1992 roku w związku z reorganizacją polskich diecezji, został biskupem pomocniczym pelplińskim. - Pełnił funkcję wikariusza generalnego. Ponadto był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie w zakresie teologii moralnej, szczególnie w zagadnieniach dotyczących spowiedzi, a także dyrektorem Diecezjalnego Studium Teologicznego w Tczewie - informuje Episkopat.pl.
Sprawowanie urzędu zakończył 15 września 2011 roku.