Wymieniłeś piec na gazowy? Zapłacisz nowy podatek

Według nowego projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawionego Komisji Europejskiej od 2028 roku wszystkie nowe budynki instytucji publicznych mają być zeroemisyjne. Wymóg ten od 2030 roku zeroemisyjność będzie dotyczył już wszystkich nowych budynków, zaś do 2050 roku pozostałe budynki, włącznie z domami jednorodzinnymi, mają osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla.
zdjęcie ilustracyjne Wymieniłeś piec na gazowy? Zapłacisz nowy podatek
zdjęcie ilustracyjne / Alan Cleaver

Komisja Europejska opublikowała nową wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii Klimatu do 2030 roku. - Zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych Polski w jej historii, dotykające prawie wszystkich obszarów naszego życia. Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej UE już w 2050 roku, musimy podejmować konkretne działania rozłożone w czasie na wiele lat przed. „Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu do 2030 r.” (aKPEiK) jest kontrybucją na rzecz dojścia do neutralności klimatycznej UE w 2050 r. Przed nami pokoleniowa szansa na kształtowanie niskoemisyjnej przyszłości i zdynamizowanie rozwoju gospodarczego. Oddajemy w Państwa ręce pierwszą, częściową aktualizację tego strategicznego dokumentu. Krajowy plan jest kluczowym dokumentem nadającym kierunki polskiej transformacji i, jako taki, ma decydujący wpływ na politykę energetyczno-klimatyczną kraju w ujęciu średnioterminowym - napisano w preambule do dokumentu. 

Czytaj także: Prezes NBP przekazał nowe informacje na temat inflacji

Koniec z gazem 

Jednym z założeń dokumentu jest to, że najpóźniej do 2040 roku wprowadzony zostanie zakaz używania pieców gazowych, także tych już zainstalowanych w domach. Walka z piecami gazowymi ma się rozpocząć już wcześniej. W 2027 roku zostanie nałożony na nie nowy podatek, aby zniechęcić do stosowania tego rodzaju ogrzewania. 

Warto zauważyć, że dokument ten mocno zaostrza sprawę wymagań w stosunku do Polski. Zakłada on bowiem do do 2030 r. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 38 proc. w stosunku do 2005 r. i o 35 proc. w stosunku do 1990 r. W wersji z 2019 r. było to 30 proc. w stosunku do roku 1990.

Zeroemisyjne budynki 

Plan zakłada, że do 2050 roku maja zniknąć wszystkie piece na paliwa kopalne w tym gazowe. -  Celem w zakresie redukcji zapotrzebowania na energię istniejących budynków jest wykonanie 7,5 mln termomodernizacji do 2050 r., przy czym priorytetem jest eliminowanie wykorzystania węgla w budynkach mieszkalnych - napisano. 

W ramach dotychczas obowiązującego podejścia wszystkie nowo powstałe budynki są budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (ang. nearly zero energy building, NZEB) – to budynek, który ma bardzo wysoką charakterystykę energetyczną, przy czym prawie zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna być pokryta w bardzo istotnym stopniu energią ze źródeł odnawialnych, w tym ulokowanymi na miejscu lub w pobliżu. W obowiązującym porządku prawnym taki budynek charakteryzuje się parametrami w obszarze maksymalnych wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) oraz wymaganiom izolacyjności cieplnej przegród budynku. W praktyce te parametry obligują inwestora do szerokiego wykorzystania OZE, w ramach wznoszenia budynku. Mając na uwadze postanowienia nowej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) – wszystkie nowe budynki będą musiały być wznoszone w jeszcze wyższym standardzie energetycznym, w ramach którego od 2030 r. wznoszone będą jedynie budynki bezemisyjne. Zgodnie z postanowieniami nowej dyrektywy EPBD będą budynkami niewymagającymi w ogóle lub wymagające bardzo małej ilości energii, niegenerującymi bezpośrednio na miejscu żadnych emisji CO2 z paliw kopalnych i niegenerującymi żadnych operacyjnych emisji gazów cieplarnianych, lub generującymi bardzo małe ilości operacyjnych takich emisji. Możliwe będzie to jedynie przy podłączaniu takowych budynków do efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych lub jeszcze szerszego wykorzystania OZE. W ramach wykorzystania OZE, jako warunek podstawowy – jeżeli jest to odpowiednie pod względem technicznym oraz wykonalne z ekonomicznego i funkcjonalnego punktu widzenia – wprowadzony zostanie nakaz stosowania instalacji wykorzystujących energię słoneczną do zasilania budynków w energię

- stwierdzono. 

- Celem w zakresie zapotrzebowania na energię przez nowe budynki jest zapewnienie, aby od 1 stycznia 2030 r. wszystkie nowe budynki budowane w Polsce były bezemisyjne, a w przypadku budynków zajmowanych przez urzędy organów publicznych od 1 stycznia 2028 r. - dodano. 

Czytaj także: Minister zdrowia chce ograniczenia klauzuli sumienia dla szpitali

Wygórowane wymagania 

Zmiany oczekiwane są także w sektorze energetyki. Komisja Europejska przewiduje, że już w 2030 roku za około połowę produkcji energii elektrycznej odpowiadać będą odnawialne źródła energii.

- Oczekuje się, że szczególną rolę będą mieć elektrownie wiatrowe na lądzie, fotowoltaika i morskie elektrownie wiatrowe, jak również instalacje wykorzystujące biogaz i biomasę. W ujęciu długookresowym OZE i energetyka jądrowa będą stanowić główne narzędzia redukcji emisji w tym podsektorze

- podkreślono. 


 

POLECANE
Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko nad Polską Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko nad Polską

Minionej nocy nad Polską można było podziwiać wyjątkowe zjawisko - zorzę polarną. Najlepiej widoczna była na północy kraju, ale to dopiero początek kosmicznych atrakcji. Jak zapowiadają eksperci, już niedługo czekają nas kolejne niezwykłe widoki na niebie.

Skandal. Niemieckie media nazwały protestujących w Zgorzelcu Polaków - neonazistami gorące
Skandal. Niemieckie media nazwały protestujących w Zgorzelcu Polaków - "neonazistami"

Dziś w Zgorzelcu odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji, paktowi migracyjnemu i podrzucaniu do Polski imigrantów z Niemiec. Niemieckie media już prowadzą ostrzał propagandowy nazywając protestujących Polaków "neonazistami".

Od niedzieli duża zmiana w pogodzie. Komunikat IMGW Wiadomości
Od niedzieli duża zmiana w pogodzie. Komunikat IMGW

Jak informuje IMGW, zachodnia i środkowa Europa znajdzie się pod wpływem ośrodków niżowych, na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będzie wyż z centrum nad zachodnią Rosją. Polska będzie pod wpływem zatoki niżu znad Niemiec, w strefie przemieszczającego się z południa ku centrum kraju ciepłego frontu atmosferycznego. Powietrze polarne kontynentalne będzie od południa kraju stopniowo wypierane przez cieplejsze i wilgotniejsze powietrze polarne morskie.

Pościg ulicami Paryża. Są ranni, w tym policjanci Wiadomości
Pościg ulicami Paryża. Są ranni, w tym policjanci

Niepokojące doniesienia z Paryża. W wyniku pościgu, jaki miał miejsce na ulicach tego miasta rannych zostało kilkanaście osób.

Zaskakujący zwrot akcji. Chiny wesprą misję pokojową na Ukrainie? polityka
Zaskakujący zwrot akcji. Chiny wesprą misję pokojową na Ukrainie?

Chiny najwyraźniej rozważają swój udział w ewentualnych siłach pokojowych w Ukrainie - podała gazeta "Welt am Sonntag" powołując się na unijne źródła dyplomatyczne. Chińscy dyplomaci w Brukseli badali, czy taki krok byłby możliwy, a może nawet pożądany z perspektywy Europejczyków.

Nie żyje aktor kultowej komedii. Przegrał z ciężką chorobą Wiadomości
Nie żyje aktor kultowej komedii. Przegrał z ciężką chorobą

Nie żyje Jan Schwieterman, amerykański aktor znany przede wszystkim z roli Kurta Bozwella w kultowym filmie „Operacja 'Hamburger’”. Mężczyzna zmarł 28 lutego 2025 roku w wieku 52 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

„Tato, co zrobiłeś, żebym nie żyła w tym piekle?” Protest w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji gorące
„Tato, co zrobiłeś, żebym nie żyła w tym piekle?” Protest w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji

Dziś w południe na moście im. Jana Pawła II w Zgorzelcu odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji oraz paktowi migracyjnemu, który w ocenie organizatorów - zagraża bezpieczeństwu Polski. Wydarzenie przyciągnęło osoby zaniepokojone sytuacją na polsko-niemieckiej granicy i rosnącą liczbą migrantów trafiających do naszego kraju z Niemiec.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka Wiadomości
Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka

Nowy komunikat z Watykanu ws. stanu zdrowia papieża Franciszka. To wyjątkowo radosna informacja.

Zamaskowani osobnicy. Prowokacja podczas protestu w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji gorące
"Zamaskowani osobnicy". Prowokacja podczas protestu w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji

Dziś w Zgorzelcu odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji, paktowi migracyjnemu i podrzucaniu do Polski imigrantów z Niemiec. Podczas protestu, według relacji Roberta Bąkiewicza, doszło do prowokacji.

Odrażające zachowanie Renaty Grochal w Trójce w dniu pogrzebu Barbary Skrzypek polityka
Odrażające zachowanie Renaty Grochal w "Trójce" w dniu pogrzebu Barbary Skrzypek

Kilka dni temu media obiegła tragiczna informacja o śmierci Barbary Skrzypek. Była wieloletnią współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego. W mediach wciąż nie brakuje gorących emocji związanych z tą sprawą.

REKLAMA

Wymieniłeś piec na gazowy? Zapłacisz nowy podatek

Według nowego projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawionego Komisji Europejskiej od 2028 roku wszystkie nowe budynki instytucji publicznych mają być zeroemisyjne. Wymóg ten od 2030 roku zeroemisyjność będzie dotyczył już wszystkich nowych budynków, zaś do 2050 roku pozostałe budynki, włącznie z domami jednorodzinnymi, mają osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla.
zdjęcie ilustracyjne Wymieniłeś piec na gazowy? Zapłacisz nowy podatek
zdjęcie ilustracyjne / Alan Cleaver

Komisja Europejska opublikowała nową wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii Klimatu do 2030 roku. - Zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych Polski w jej historii, dotykające prawie wszystkich obszarów naszego życia. Aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej UE już w 2050 roku, musimy podejmować konkretne działania rozłożone w czasie na wiele lat przed. „Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu do 2030 r.” (aKPEiK) jest kontrybucją na rzecz dojścia do neutralności klimatycznej UE w 2050 r. Przed nami pokoleniowa szansa na kształtowanie niskoemisyjnej przyszłości i zdynamizowanie rozwoju gospodarczego. Oddajemy w Państwa ręce pierwszą, częściową aktualizację tego strategicznego dokumentu. Krajowy plan jest kluczowym dokumentem nadającym kierunki polskiej transformacji i, jako taki, ma decydujący wpływ na politykę energetyczno-klimatyczną kraju w ujęciu średnioterminowym - napisano w preambule do dokumentu. 

Czytaj także: Prezes NBP przekazał nowe informacje na temat inflacji

Koniec z gazem 

Jednym z założeń dokumentu jest to, że najpóźniej do 2040 roku wprowadzony zostanie zakaz używania pieców gazowych, także tych już zainstalowanych w domach. Walka z piecami gazowymi ma się rozpocząć już wcześniej. W 2027 roku zostanie nałożony na nie nowy podatek, aby zniechęcić do stosowania tego rodzaju ogrzewania. 

Warto zauważyć, że dokument ten mocno zaostrza sprawę wymagań w stosunku do Polski. Zakłada on bowiem do do 2030 r. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 38 proc. w stosunku do 2005 r. i o 35 proc. w stosunku do 1990 r. W wersji z 2019 r. było to 30 proc. w stosunku do roku 1990.

Zeroemisyjne budynki 

Plan zakłada, że do 2050 roku maja zniknąć wszystkie piece na paliwa kopalne w tym gazowe. -  Celem w zakresie redukcji zapotrzebowania na energię istniejących budynków jest wykonanie 7,5 mln termomodernizacji do 2050 r., przy czym priorytetem jest eliminowanie wykorzystania węgla w budynkach mieszkalnych - napisano. 

W ramach dotychczas obowiązującego podejścia wszystkie nowo powstałe budynki są budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (ang. nearly zero energy building, NZEB) – to budynek, który ma bardzo wysoką charakterystykę energetyczną, przy czym prawie zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna być pokryta w bardzo istotnym stopniu energią ze źródeł odnawialnych, w tym ulokowanymi na miejscu lub w pobliżu. W obowiązującym porządku prawnym taki budynek charakteryzuje się parametrami w obszarze maksymalnych wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) oraz wymaganiom izolacyjności cieplnej przegród budynku. W praktyce te parametry obligują inwestora do szerokiego wykorzystania OZE, w ramach wznoszenia budynku. Mając na uwadze postanowienia nowej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) – wszystkie nowe budynki będą musiały być wznoszone w jeszcze wyższym standardzie energetycznym, w ramach którego od 2030 r. wznoszone będą jedynie budynki bezemisyjne. Zgodnie z postanowieniami nowej dyrektywy EPBD będą budynkami niewymagającymi w ogóle lub wymagające bardzo małej ilości energii, niegenerującymi bezpośrednio na miejscu żadnych emisji CO2 z paliw kopalnych i niegenerującymi żadnych operacyjnych emisji gazów cieplarnianych, lub generującymi bardzo małe ilości operacyjnych takich emisji. Możliwe będzie to jedynie przy podłączaniu takowych budynków do efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych lub jeszcze szerszego wykorzystania OZE. W ramach wykorzystania OZE, jako warunek podstawowy – jeżeli jest to odpowiednie pod względem technicznym oraz wykonalne z ekonomicznego i funkcjonalnego punktu widzenia – wprowadzony zostanie nakaz stosowania instalacji wykorzystujących energię słoneczną do zasilania budynków w energię

- stwierdzono. 

- Celem w zakresie zapotrzebowania na energię przez nowe budynki jest zapewnienie, aby od 1 stycznia 2030 r. wszystkie nowe budynki budowane w Polsce były bezemisyjne, a w przypadku budynków zajmowanych przez urzędy organów publicznych od 1 stycznia 2028 r. - dodano. 

Czytaj także: Minister zdrowia chce ograniczenia klauzuli sumienia dla szpitali

Wygórowane wymagania 

Zmiany oczekiwane są także w sektorze energetyki. Komisja Europejska przewiduje, że już w 2030 roku za około połowę produkcji energii elektrycznej odpowiadać będą odnawialne źródła energii.

- Oczekuje się, że szczególną rolę będą mieć elektrownie wiatrowe na lądzie, fotowoltaika i morskie elektrownie wiatrowe, jak również instalacje wykorzystujące biogaz i biomasę. W ujęciu długookresowym OZE i energetyka jądrowa będą stanowić główne narzędzia redukcji emisji w tym podsektorze

- podkreślono. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe