Lasek chce "zamrozić" projekt CPK na 10-15 lat?

Czy projekt CPK zostanie zablokowany na wiele lat? Paweł Zariczny, dyrektor Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności skomentował post udostępniony przez radnego gminy Baranów Roberta Noweckiego.
- No to mamy newsa Otóż, jak zwykle, okazało się, że to co w publicznym protokole, nie do końca odpowiadało realnej dyskusji na spotkaniu z Panem ML. Na "rozmowach" padła bowiem informacja, że rozważany jest scenariusz zamrożenia projektu na 10-15 lat
- napisał Nowecki w mediach społecznościowych.
Rząd Tuska blokuje CPK
Coraz więcej wskazuje na to, że rząd Donalda Tuska ma zamiar zamykać wielkie projekty inwestycyjne mające służyć rozwojowi Polski. I coraz więcej wskazuje na to, że hasła ich obrony łączą ludzi nawet w jego własnym obozie politycznym. Sam premier Tusk wypowiadał się sceptycznie o budowie CPK wielokrotnie. Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek nie raz krytykował całą inicjatywę, podając negujące ją argumenty.
- Dziś mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji, które jest realne, a harmonogramy, o których byliśmy informowani przez ministra Horałę, są zupełnie nierealne. Czy do roku 2028 mogą powstać dwa pasy startowe? Nie, to są bajki
- mówił niedawno Lasek.
Polityk KO uważa również, że obecnie rząd jest w takiej sytuacji, w której „konkurują ze sobą” dwie rzeczy – wydatki na zbrojenia oraz wydatki na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jedno, wielkie, centralne lotnisko to jest też jedno, wielkie, duże zagrożenie. Możemy powiedzieć: zbudujmy tam żelazną kopułę itd., ale może powinniśmy bronić Warszawy? Innych miast?
- pytał poseł KO Maciej Lasek.
Nowa wizytówka Polski
Na początku lipca spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała publicznie koncepcję architektoniczną nowego lotniska przesiadkowego. Centralnym elementem węzła CPK będzie atrium, które pod jednym dachem w kształcie „diamentu” połączy przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, dworca kolejowego i autobusowego. Atrium to swoisty przestronny „przedpokój portu lotniczego”. Spotka się tu większość pasażerów niezależnie od środka transportu, którym dotrą na lotnisko.
Szymon Kachniarz (senior project manager z Biura Projektowania i Inżynierii Podprogramu Lotniskowego w CPK) podkreśla, że będzie to wizytówka Polski. CPK będzie pierwszą rzeczą, którą zobaczą pasażerowie przylatujący do naszego kraju, ale również jedyną, z jaką zetkną się miliony turystów i biznesmenów, którzy będą się tu tylko przesiadać.
– Projektowaliśmy tę przestrzeń tak, by zachęcała do przebywania w tym miejscu. Myślimy o programie funkcjonalnym, który sprawi, że hub transportowy będzie żył własnym życiem. Chcemy, by ludzie spotykali się tam na kawę, robili zakupy i załatwiali interesy. Powierzchnia ogólnodostępnego atrium będzie porównywalna do wielkości Rynku Starego Miasta w Warszawie. Pojawi się dużo naturalnego światła i zieleni. Architektura będzie nowoczesna, ale ponadczasowa i nienarzucająca się. Mówimy o projekcie na wiele, wiele lat, więc nie możemy zastosować rozwiązań, które za dekadę uznano by za niemodne
– wyjaśniał Kachniarz.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Katastrofa wojskowego śmigłowca. Są ofiary
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skandal na Cambridge. Aktywistka zniszczyła obraz byłego premiera
Czy Pan Minister @LasekMaciej potwierdza, że na spotkaniu 4 marca z delegacją z gminy Baranów – Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady, Radni i Przedstawiciele Rady Społecznej – spotkali się w Biurze Poselskim w Warszawie padły słowa, że "rozważany jest scenariusz zamrożenia projektu… https://t.co/gjUaRihXOa
— Paweł Zariczny (@pawel_zariczny) March 9, 2024