Zajączkowska-Hernik: Pakt migracyjny zostanie przyjęty. Słowa Tuska są cyniczną grą

– Pakt migracyjny będzie wdrażany w Polsce. Nasz głos na Radzie Unii Europejskiej nie będzie miał znaczenia, bo pakt zostanie przegłosowany kwalifikowaną większością głosów, więc głos Polski nie będzie się de facto liczył. Będziemy mieli do wyboru albo przyjmować imigrantów, albo za nich płacić. Słowa premiera Tuska nie są godne zaufania, są cyniczną grą polityka, który kalkuje, co mu się opłaca w nadchodzących wyborach prezydenckich – powiedziała w rozmowie dla Tysol.pl rzecznik prasowa Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik. 
Ewa Zajączkowska-Hernik Zajączkowska-Hernik: Pakt migracyjny zostanie przyjęty. Słowa Tuska są cyniczną grą
Ewa Zajączkowska-Hernik / Tysol.pl

Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu. Łącznie w środę PE głosował nad dziesięcioma tekstami legislacyjnymi wchodzącymi w skład paktu migracyjnego. Wszystkie zostały przyjęte.

Czytaj więcej: „PO chce się dogadać ws. paktu migracyjnego i na końcu zostanie bez skrupułów oszukana”

„Żaden polityk w Polsce nie pozwoli sobie na to, by wyciągano mu głosowanie w tej konkretnej sprawie”

W rozmowie z Tysol.pl Ewa Zajączkowska-Hernik została zapytana, dlaczego niektórzy polscy politycy wywodzący się z partii tworzących obecny rząd w Polsce głosowali za przyjęciem paktu, a inni przeciw. 

Politico informowało o próbach nacisku na polskich europarlamentarzystów, by zagłosowali zgodnie z linią Unii Europejskiej, czyli za przyjęciem paktu migracyjnego. Być może to, że konkretni europosłowie wstrzymali się od głosu, lub zamienili swój głos z popierającego na wstrzymujący się, było wynikiem tego, że po prostu została uzyskana konieczna większość do tego, by pakt migracyjny przeszedł. Pomyśleli, że jednak w Polsce idą wybory do europarlamentu, więc lepiej zagłosować w ten sposób, skoro jest taka możliwość, bo pakt migracyjny i tak przejdzie, a oni zabezpieczą się na wypadek, gdyby ktoś zarzucił im głosowanie za przyjęciem paktu

– skomentowała Zajączkowska-Hernik. Dodała, że jest to gra polityczna pod wybory.

Mamy maraton wyborczy. Za dwa miesiące są wybory do europarlamentu, za rok wybory prezydenckie. Żaden polityk w Polsce nie pozwoli sobie na to, by wyciągano mu głosowanie w tej konkretnej sprawie, stawiającej na szali nasze bezpieczeństwo, naszych kobiet, naszych córek czy ogólnie dzieci. To cyniczna gra polegająca na tym, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi atakami ws. tego konkretnego głosowania. Kiedy w 2026 roku pakt migracyjny wejdzie w życie, do Polski zaczną napływać imigranci bądź zaczniemy płacić bardzo wysokie kary – 20 tys. euro za jednego nieprzyjętego migranta. Niektórzy się cieszą, że dostaliśmy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, a z drugiej strony UE sięgnie po te pieniądze z innej strony. Tutaj nam da pieniądze, a potem je odbierze za pomocą podatku solidarnościowego

– wskazała rzecznik prasowa Konfederacji.

„Słowa premiera nie są godne zaufania”

Zajączkowska-Hernik została również zapytana o słowa premiera Donalda Tuska, który zapowiedział, że Polski mechanizm relokacji nie będzie dotyczył.

Czytaj więcej: Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Jest komentarz Tuska

Ale pakt migracyjny będzie wdrażany w Polsce, nasz głos na Radzie Unii Europejskiej nie będzie miał znaczenia, bo pakt zostanie przegłosowany kwalifikowaną większością głosów, więc głos Polski de facto nie będzie się liczył

– skomentowała zapowiedzi premiera Ewa Zajączkowska-Hernik. Dodała, że „pakt migracyjny zostanie przyjęty i będziemy mieli do wyboru albo przyjmować imigrantów, albo za nich płacić”. 

Słowa premiera Tuska nie są godne zaufania, są cyniczną grą polityka, który kalkuje, co mu się opłaca w nadchodzących wyborach prezydenckich

– skwitowała. Na zakończenie poinformowała, że Konfederacja idzie swoim stałym blokiem do eurowyborów, chociaż trwają także rozmowy z Bezpartyjnymi Samorządowcami. 

Natomiast w przyszłym Parlamencie Europejskim będą potrzebne koalicje międzynarodowe, by powstrzymywać takie niebezpieczne projekty jak pakt migracyjny czy Zielony Ład. Myślę, że wiele nas w tej kampanii do europarlamentu zaskoczy, również mamy wiele pomysłów, jak zabezpieczyć interes Polaków w europarlamencie już w nowej kadencji 

– podsumowała Ewa Zajączkowska-Hernik.

Czytaj również: Sejm wznowił obrady. Zajmie się dziś projektami dotyczącymi aborcji


 

POLECANE
Kolejny podatek w górę. Cios w wygrane Lotto z ostatniej chwili
Kolejny podatek w górę. Cios w wygrane Lotto

Ministerstwo Finansów planuje od 1 stycznia 2026 r. podwyżkę stawki od wygranych do 15 proc. z 10 proc. obecnie.

Byłemu dziennikarzowi TVN grozi nawet 20 lat więzienia z ostatniej chwili
Byłemu dziennikarzowi TVN grozi nawet 20 lat więzienia

Były dziennikarz TVN i RMF FM Jacek B. oskarżony o udział w rozboju z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Tadeusz Płużański: Polski pilot ofiarą mordercy sądowego, który awansował na prezesa Sądu Najwyższego tylko u nas
Tadeusz Płużański: Polski pilot ofiarą mordercy sądowego, który awansował na prezesa Sądu Najwyższego

Porucznika Edwarda Pytko komuniści zamordowali w sierpniu 1952 r. Ten 22-letni pilot instruktor Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu chciał być człowiekiem wolnym, dlatego próbował uciec ze stalinowskiej Polski. Karę śmierci wydawał na niego Bogdan Dzięcioł – tego stalinowskiego funkcjonariusza Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie dopiero w marcu 2024 r. nieprawomocnie skazał na 5 lat pozbawienia wolności.

Nożownik zaatakował taksówkarza w Krakowie. Trwa policyjna obława Wiadomości
Nożownik zaatakował taksówkarza w Krakowie. Trwa policyjna obława

W Krakowie trwają poszukiwania mężczyzny, który w trakcie kursu zaatakował taksówkarza nożem i uciekł. Poszkodowany obcokrajowiec, który prowadził pojazd, z ranami ciętymi trafił do szpitala.

Trump: Putin ma „kilka tygodni”. Waszyngton zapowiada decyzję Wiadomości
Trump: Putin ma „kilka tygodni”. Waszyngton zapowiada decyzję

Prezydent USA Donald Trump odniósł się w piątek do rosyjskiego ataku na amerykańską firmę działającą na Ukrainie. Podkreślił, że „nie podoba mu się to” i dodał: „Nie podoba mi się wszystko, co się dzieje na tej wojnie”.

Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał komunikat

Jak poinformował IMGW, przeważający obszar Europy znajdować się będzie pod wpływem niżów z ośrodkami nad północną Norwegią, w okolicach Islandii, w rejonie Bałtyku oraz nad Rosją i Ukrainą i związanych z nimi frontów atmosferycznych. Na zachodzie kontynentu będzie oddziaływać wyż znad Morza Norweskiego i Wysp Brytyjskich.

Tȟašúŋke Witkó: Dyplomatyczna huśtawka nastrojów tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Dyplomatyczna huśtawka nastrojów

Gdyby spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w alaskańskim Anchorage relacjonował jakiś krytyk teatralny z XIX wieku, to winien on swoją recenzję uwieńczyć takowym akapitem: „Kiedy wreszcie kurtyna opadła – miłosiernie skrywając postacie aktorów – wówczas na widowni rozległy się, najpierw nieśmiałe, potem jednak coraz głośniejsze i natarczywsze gwizdy, a na galeriach zagrzmiały pełne oburzenia głosy, żądające zwrotu pieniędzy za bilety!

Atak nożownika w Chorzowie. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Chorzowie. Są nowe informacje

W Chorzowie w piątek po południu 47-letni mężczyzna śmiertelnie ugodził nożem innego mężczyznę. Sprawca, który – jak ustalili policjanci – był pod wpływem alkoholu, został zatrzymany. Droga w rejonie zdarzenia jest już przejezdna.

Nowy gatunek dinozaura odkryty na brytyjskiej wyspie z ostatniej chwili
Nowy gatunek dinozaura odkryty na brytyjskiej wyspie

Brytyjscy naukowcy poinformowali o odkryciu nowego gatunku dinozaura Istiorachis macaruthurae, żyjącego 125 mln lat temu na wyspie Wight przy południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Zwierzę charakteryzowało się kolczastymi wyrostkami na grzbiecie i ogonie, które przypominają żagiel.

Bunt warszawskich prokuratorów Wiadomości
Bunt warszawskich prokuratorów

Prokuratorzy z Warszawy przyjęli uchwałę, w której domagają się zmian w funkcjonowaniu prokuratury. Chcą, aby rozdzielono funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego oraz by prokuratura miała własny budżet. Według nich tylko takie rozwiązania mogą zagwarantować niezależność i apolityczność instytucji.

REKLAMA

Zajączkowska-Hernik: Pakt migracyjny zostanie przyjęty. Słowa Tuska są cyniczną grą

– Pakt migracyjny będzie wdrażany w Polsce. Nasz głos na Radzie Unii Europejskiej nie będzie miał znaczenia, bo pakt zostanie przegłosowany kwalifikowaną większością głosów, więc głos Polski nie będzie się de facto liczył. Będziemy mieli do wyboru albo przyjmować imigrantów, albo za nich płacić. Słowa premiera Tuska nie są godne zaufania, są cyniczną grą polityka, który kalkuje, co mu się opłaca w nadchodzących wyborach prezydenckich – powiedziała w rozmowie dla Tysol.pl rzecznik prasowa Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik. 
Ewa Zajączkowska-Hernik Zajączkowska-Hernik: Pakt migracyjny zostanie przyjęty. Słowa Tuska są cyniczną grą
Ewa Zajączkowska-Hernik / Tysol.pl

Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu. Łącznie w środę PE głosował nad dziesięcioma tekstami legislacyjnymi wchodzącymi w skład paktu migracyjnego. Wszystkie zostały przyjęte.

Czytaj więcej: „PO chce się dogadać ws. paktu migracyjnego i na końcu zostanie bez skrupułów oszukana”

„Żaden polityk w Polsce nie pozwoli sobie na to, by wyciągano mu głosowanie w tej konkretnej sprawie”

W rozmowie z Tysol.pl Ewa Zajączkowska-Hernik została zapytana, dlaczego niektórzy polscy politycy wywodzący się z partii tworzących obecny rząd w Polsce głosowali za przyjęciem paktu, a inni przeciw. 

Politico informowało o próbach nacisku na polskich europarlamentarzystów, by zagłosowali zgodnie z linią Unii Europejskiej, czyli za przyjęciem paktu migracyjnego. Być może to, że konkretni europosłowie wstrzymali się od głosu, lub zamienili swój głos z popierającego na wstrzymujący się, było wynikiem tego, że po prostu została uzyskana konieczna większość do tego, by pakt migracyjny przeszedł. Pomyśleli, że jednak w Polsce idą wybory do europarlamentu, więc lepiej zagłosować w ten sposób, skoro jest taka możliwość, bo pakt migracyjny i tak przejdzie, a oni zabezpieczą się na wypadek, gdyby ktoś zarzucił im głosowanie za przyjęciem paktu

– skomentowała Zajączkowska-Hernik. Dodała, że jest to gra polityczna pod wybory.

Mamy maraton wyborczy. Za dwa miesiące są wybory do europarlamentu, za rok wybory prezydenckie. Żaden polityk w Polsce nie pozwoli sobie na to, by wyciągano mu głosowanie w tej konkretnej sprawie, stawiającej na szali nasze bezpieczeństwo, naszych kobiet, naszych córek czy ogólnie dzieci. To cyniczna gra polegająca na tym, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi atakami ws. tego konkretnego głosowania. Kiedy w 2026 roku pakt migracyjny wejdzie w życie, do Polski zaczną napływać imigranci bądź zaczniemy płacić bardzo wysokie kary – 20 tys. euro za jednego nieprzyjętego migranta. Niektórzy się cieszą, że dostaliśmy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, a z drugiej strony UE sięgnie po te pieniądze z innej strony. Tutaj nam da pieniądze, a potem je odbierze za pomocą podatku solidarnościowego

– wskazała rzecznik prasowa Konfederacji.

„Słowa premiera nie są godne zaufania”

Zajączkowska-Hernik została również zapytana o słowa premiera Donalda Tuska, który zapowiedział, że Polski mechanizm relokacji nie będzie dotyczył.

Czytaj więcej: Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Jest komentarz Tuska

Ale pakt migracyjny będzie wdrażany w Polsce, nasz głos na Radzie Unii Europejskiej nie będzie miał znaczenia, bo pakt zostanie przegłosowany kwalifikowaną większością głosów, więc głos Polski de facto nie będzie się liczył

– skomentowała zapowiedzi premiera Ewa Zajączkowska-Hernik. Dodała, że „pakt migracyjny zostanie przyjęty i będziemy mieli do wyboru albo przyjmować imigrantów, albo za nich płacić”. 

Słowa premiera Tuska nie są godne zaufania, są cyniczną grą polityka, który kalkuje, co mu się opłaca w nadchodzących wyborach prezydenckich

– skwitowała. Na zakończenie poinformowała, że Konfederacja idzie swoim stałym blokiem do eurowyborów, chociaż trwają także rozmowy z Bezpartyjnymi Samorządowcami. 

Natomiast w przyszłym Parlamencie Europejskim będą potrzebne koalicje międzynarodowe, by powstrzymywać takie niebezpieczne projekty jak pakt migracyjny czy Zielony Ład. Myślę, że wiele nas w tej kampanii do europarlamentu zaskoczy, również mamy wiele pomysłów, jak zabezpieczyć interes Polaków w europarlamencie już w nowej kadencji 

– podsumowała Ewa Zajączkowska-Hernik.

Czytaj również: Sejm wznowił obrady. Zajmie się dziś projektami dotyczącymi aborcji



 

Polecane
Emerytury
Stażowe