Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe