Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
80. rocznica bitwy o Monte Cassino z ostatniej chwili
80. rocznica bitwy o Monte Cassino

80 lat temu, w południe 18 maja 1944 r., na gruzach klasztoru Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo w jednej z najbardziej zaciętych batalii II wojny światowej. Okupione wielkimi stratami zwycięstwo stało się fundamentem legendy „armii zesłańców”.

Dzisiaj 104. rocznica urodzin Jana Pawła II z ostatniej chwili
Dzisiaj 104. rocznica urodzin Jana Pawła II

Dzisiaj, 18 maja mija 104. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.

Zbigniew Ziobro: Nie dają mi dużych szans z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro: Nie dają mi dużych szans

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. Teraz polityk podzielił się przejmującym wyznaniem.

Potężny pożar w Siemianowicach Śląskich. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Potężny pożar w Siemianowicach Śląskich. Są nowe informacje

Zakończono działania gaśnicze i zabezpieczające na terenie nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich – poinformowało w sobotę Śląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Utrzymane zostały zabezpieczenia na Rowie Michałkowickim oraz Brynicy.

Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znana aktorka, która zasłynęła rolą w popularnym serialu.

Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche od początku tego roku - czyli przez 4,5 miesiąca - już teraz jest wyższa niż w jakichkolwiek pełnych pięciu miesiącach w poprzednich latach - wynika z opublikowanych w piątek danych.

Pałac Buckingham wstrzymał oddech. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wstrzymał oddech. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego czasu brytyjskie media bacznie przyglądają się temu, co dzieje się w Pałacu Buckingham.

Stan klęski żywiołowej w Houston. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Stan klęski żywiołowej w Houston. Rośnie liczba ofiar

Władze Houston, w Teksasie, poinformowały w piątek wieczorem, że w wyniku niszczycielskiej fali burz z wiatrami o sile huraganu zginęło tam co najmniej siedem osób. Burmistrz miasta ogłosił stan klęski żywiołowej.

Tadeusz Płużański: Nieznani sprawcy mordowali księży już po Okrągłym Stole Wiadomości
Tadeusz Płużański: "Nieznani sprawcy" mordowali księży już po Okrągłym Stole

19 maja 1950 r. w Ostrówku urodził się Sylwester Zych, kapelan środowisk niepodległościowych, w tym Konfederacji Polski Niepodległej. Zamordowany przez komunistów 11 lipca 1989 r., w wieku 39 lat. Czyli po podpisaniu umów Okrągłego Stołu terror – tak jak jego strażniczka PZPR – nie przeszedł do historycznego lamusa.

Wybuch na uczelni wojskowej w Petersburgu z ostatniej chwili
Wybuch na uczelni wojskowej w Petersburgu

Siedmiu żołnierzy zostało rannych w piątek w wyniku wybuchu w Wojskowej Akademii Łączności im. Budionnego w Petersburgu – poinformowało w piątek biuro prasowe Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.

REKLAMA

Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe