Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.
Andrzej Duda Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję
Andrzej Duda / PAP/Paweł Supernak

Prezydent składa w piątek wizytę na Litwie. Wraz z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą obserwował na poligonie w rejonie olickim na Litwie, ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin". Na późniejszej konferencji prasowej prezydenci zostali zapytani, czy rozmawiali o ewentualnym rozszerzeniu programu Nuclear Sharing na wschodnią flankę NATO i jakie znacznie miałoby to dla obu krajów oraz państw bałtyckich.

Prezydent Duda powiedział, że rozmawiali na ten temat. Podkreślił, że Rosja od lat relokuje swoją broń i umacnia militarnie okręg królewiecki, m.in. są tam na przestrzeni lat relokowane rakiety Iskander. Ponadto - dodał - "prawdopodobnie jest tam rosyjska broń nuklearna", a Rosja relokuje też "dzisiaj swoją broń nuklearną na Białoruś".

"Potrzebna adekwatna odpowiedź"

W związku z powyższym to Rosja łamie ustalenia porozumień międzynarodowych w zakresie rozprzestrzenia broni nuklearnej

- podkreślił Duda.

W związku z tym prezydent oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż "jest potrzebna reakcja ze strony państw NATO".

Po prostu jest potrzebna adekwatna odpowiedź

- stwierdził.

Prezydent uważa, że cały obszar NATO "powinien być szczelnie chroniony bronią nuklearną" i w związku z powyższym uważa, że "program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony także na państwa wschodniej flanki NATO". "I jako przedstawiciel jednego z tych krajów podnoszę ten temat jednocześnie zapewniając do gotowości udziału w tym programie" - powiedział Duda.

Ale - jak podkreślił - jest to odpowiedź na działania, które Rosja prowadzi od dawna "łamiąc w tym zakresie porozumienia międzynarodowe i stwarzając zagrożenie dla państw wolnego świata".

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III

CZYTAJ TAKŻE: Rozwód w Pałacu Buckingham już pewny? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą

Prezydent zaznaczył, że argumenty strony rosyjskiej, że to właśnie ewentualne rozszerzenie programu Nuclear Sharing ma stworzyć zagrożenie to jest "po prostu bałamutna rosyjska propaganda, jak zwykle rosyjska dezinformacja".

Gitanas Nauseda powiedział, że prezydent Duda kwestię dotyczącą rozszerzenia programu Nuclear Sharing porusza już od dawna.

Również według prezydenta Litwy w kontekście działań Rosji, m.in. rozmieszczania ładunków jądrowych na Białorusi i potencjalnego ich rozmieszczenia w okręgu królewieckim, ewentualna "reakcja NATO poprzez przesunięcie arsenału ku wschodniej flance" byłaby "całkowicie zrozumiała, nie jako czyn agresywny tylko jako element odstraszania".

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

W czwartek prezydent Duda na konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej po wysłuchaniu przez niego informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. powiedział, że zaprosił premiera Tuska na spotkanie 1 maja m.in. w kwestiach związanych z programem Nuclear Sharing.

Premier, u którego zdiagnozowano zapalenie płuc, ograniczył aktywność, ale - jak sam napisał w czwartek późnym popołudniem w serwisie X - lekarze zapewniają, że w przyszłym tygodniu będzie gotowy do codziennych zajęć i wyzwań.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prof. Grzegorz Górski: Niemcy tracą wpływy w UE. To szansa dla PiS Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Niemcy tracą wpływy w UE. To szansa dla PiS

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły nieoczekiwane zmiany w toczącej się walce o to, kto będzie rozdawał karty przy obsadzie głównych stanowisk w strukturach Unii Europejskiej po czerwcowych wyborach. Wydawało się do niedawna, że wskazanie przez EPP jako kandydata na najważniejszą funkcję w Brukseli – przewodniczącego Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen, załatwia sprawę. EPP raczej na pewno będzie dysponować największą frakcją w Parlamencie, ma też największą ilość premierów w Radzie Europejskiej, do tego okupują to stanowisko nieprzerwanie przez ostatnie 20 lat, co – w ich mniemaniu – oznacza sui generis ¬zasiedzenie tej funkcji.

Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa

Nie milkną echa wypowiedzi premiera Francji Gabriela Attala, który wprost stwierdził, że nowy pakt migracyjny wprowadza zasadę solidarności, która nie obciąży Francji, lecz skupi się na krajach Europy Wschodniej. Głos w tej sprawie zabrał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

REKLAMA

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.
Andrzej Duda Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję
Andrzej Duda / PAP/Paweł Supernak

Prezydent składa w piątek wizytę na Litwie. Wraz z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą obserwował na poligonie w rejonie olickim na Litwie, ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin". Na późniejszej konferencji prasowej prezydenci zostali zapytani, czy rozmawiali o ewentualnym rozszerzeniu programu Nuclear Sharing na wschodnią flankę NATO i jakie znacznie miałoby to dla obu krajów oraz państw bałtyckich.

Prezydent Duda powiedział, że rozmawiali na ten temat. Podkreślił, że Rosja od lat relokuje swoją broń i umacnia militarnie okręg królewiecki, m.in. są tam na przestrzeni lat relokowane rakiety Iskander. Ponadto - dodał - "prawdopodobnie jest tam rosyjska broń nuklearna", a Rosja relokuje też "dzisiaj swoją broń nuklearną na Białoruś".

"Potrzebna adekwatna odpowiedź"

W związku z powyższym to Rosja łamie ustalenia porozumień międzynarodowych w zakresie rozprzestrzenia broni nuklearnej

- podkreślił Duda.

W związku z tym prezydent oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż "jest potrzebna reakcja ze strony państw NATO".

Po prostu jest potrzebna adekwatna odpowiedź

- stwierdził.

Prezydent uważa, że cały obszar NATO "powinien być szczelnie chroniony bronią nuklearną" i w związku z powyższym uważa, że "program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony także na państwa wschodniej flanki NATO". "I jako przedstawiciel jednego z tych krajów podnoszę ten temat jednocześnie zapewniając do gotowości udziału w tym programie" - powiedział Duda.

Ale - jak podkreślił - jest to odpowiedź na działania, które Rosja prowadzi od dawna "łamiąc w tym zakresie porozumienia międzynarodowe i stwarzając zagrożenie dla państw wolnego świata".

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III

CZYTAJ TAKŻE: Rozwód w Pałacu Buckingham już pewny? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą

Prezydent zaznaczył, że argumenty strony rosyjskiej, że to właśnie ewentualne rozszerzenie programu Nuclear Sharing ma stworzyć zagrożenie to jest "po prostu bałamutna rosyjska propaganda, jak zwykle rosyjska dezinformacja".

Gitanas Nauseda powiedział, że prezydent Duda kwestię dotyczącą rozszerzenia programu Nuclear Sharing porusza już od dawna.

Również według prezydenta Litwy w kontekście działań Rosji, m.in. rozmieszczania ładunków jądrowych na Białorusi i potencjalnego ich rozmieszczenia w okręgu królewieckim, ewentualna "reakcja NATO poprzez przesunięcie arsenału ku wschodniej flance" byłaby "całkowicie zrozumiała, nie jako czyn agresywny tylko jako element odstraszania".

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

W czwartek prezydent Duda na konferencji prasowej w Sejmie, zorganizowanej po wysłuchaniu przez niego informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. powiedział, że zaprosił premiera Tuska na spotkanie 1 maja m.in. w kwestiach związanych z programem Nuclear Sharing.

Premier, u którego zdiagnozowano zapalenie płuc, ograniczył aktywność, ale - jak sam napisał w czwartek późnym popołudniem w serwisie X - lekarze zapewniają, że w przyszłym tygodniu będzie gotowy do codziennych zajęć i wyzwań.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe