Konrad Wierzbicki: Prawa kobiet, ale jakie?

W przestrzeni publicznej coraz częściej słychać pytania dotyczące prawnej ochrony ludzkiego życia. Usiłując dzisiaj zrozumieć sytuację, trzeba przede wszystkim uwzględnić dominującą w działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek. W ostatnich tygodniach z niepokojem obserwuję postulaty tzw. prawa kobiet do swobody przeprowadzania aborcji. Nie tak dawno pisałem o tym na łamach portalu (Realne zagrożenia dla małżeństwa i rodziny – wybrane zagadnienia, 30.04.2024).
 Konrad Wierzbicki: Prawa kobiet, ale jakie?
/ fot. Arch. Konrada Wierzbickiego

Zagłębiając się w problematykę aborcji – lansowanej przez środowiska liberalno -lewicowe, w przestrzeni medialnej odnajdujemy wiele informacji. Są to m.in. artykuły publicystyczne w prasie oraz Internecie.

„Prawniczki, lekarki ginekolożki” – do dyspozycji

Jedna z warszawskich fundacji, na swojej stronie internetowej – jak podaje świadczy porady lub interwencje w sprawie dostępu do aborcji (bez względu na powód). Udostępnia maile, telefony do „prawniczki, lekarki ginekolożki”, w miarę potrzeby posiada „informacje o polecanych lekarzach i lekarkach ginekologii” lub dostępie do założenia/usunięcia wkładki antykoncepcyjnej na NFZ. Misją tej fundacji – jak czytamy na jej stronie internetowej jest „działanie na rzecz podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci”. Ponadto, z analizy treści zawartych na stronie internetowej fundacji możemy się dowiedzieć, że jest organizacją pozarządowa „walcząca o sprawiedliwość reprodukcyjną”. Powstała jako porozumienie pięciu organizacji – Ligii Kobiet Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego, Stowarzyszenia Pro Femina, Neutrum – Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo oraz Stowarzyszenia Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska Y.W.C.A.

Dziwne wydaje się, że fundacja, przyznająca się do „chrześcijańskich korzeni” - uczestniczy w działalności, w która w pewien sposób może nawiązywać do założeń teorii społecznej reprodukcji, lansowanej przez środowiska feministyczne, czy homoseksualne.

Rodzina jako pierwszy i podstawowy wyraz natury społecznej człowieka

Dziś próbuje się ją zdefiniować na „nowo”, w inny sposób… A przecież rodzina jest dalej tak samo niezbędna jak przed laty i przed wiekami. Kościół stale uznaje wielkie znaczenie małżeństwa i rodziny dla każdego człowieka, dla całego życia społeczeństwa. Wyrazem tego są pewne fakty w dawniejszej i najnowszej historii Kościoła. Wystarczy tu wspomnieć o najnowszym stanowisku Kościoła w tej kwestii, wyrażone przez członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia, na Jasnej Górze w dniu 2 maja 2024.

Pełen tekst stanowiska opublikowany został na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcam do przeczytania.

Rada Stała KEP, uwzględniając troskę o życie i rozwój dzieci, zachęca wiernych do włączenia się w papieską inicjatywę pierwszych Światowych Dni Dzieci, a przygotowuje je Dykasteria Kultury i Edukacji. Powyższa inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie w dniach 25 i 26 maja br.

Członkowie Rady Stałej zwracają się z prośbą do wiernych , by w modlitwach pamiętali „także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca”.

W Stanowisku Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia czytamy: …„Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]”.

Bez wątpienia takie stanowisko Stanowiska Rady Stałej KEP – jest ważnym głosem w zakresie wzmacniania ochrony prawnej małżeństwa, rodziny, a nade wszytko nienarodzonych. To bardzo cieszy…. Biorąc pod uwagę fakt, że „współczesna rewolucja antropologiczna”, która dokonuje się wokół nas – w mojej ocenie, prowadzić ma do daleko posuniętej sekularyzacji pojęcia małżeństwa i rodziny.

Monitorujmy wszelkie procesy ustawodawcze

Mało tego, osobiście uważam, że obecne działania rządu w kwestii „promocji” aborcji będą prowadzić do wystąpienia w społeczeństwie sporu o rozumienie małżeństwa i rodziny, po to by zmienić myślenie wielu katolików i doprowadzić do głębokich podziałów w obrębie samego Kościoła katolickiego.

Ten fakt stanowi dla nas poważne wyzwanie… Dlatego zachęcam wszystkich, dla których „rodzina jest szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich” do wstępowania i tworzenia stowarzyszeń broniących tożsamości i praw tej naturalnej komórki społecznej. Jednocześnie apeluję do monitorowania wszelkich procesów ustawodawczych, które mogą być ukierunkowane na deprecjonowanie małżeństwa i rodziny, a w szerszej perspektywie – wprowadzenia „nowych form zastępczych” katolickiej wizji małżeństwa i rodziny. Jako rodzice korzystajmy z przysługujących nam praw, a tam gdzie są one nie przestrzegane – domagajmy się ich respektowania.

O autorze

Obszar zainteresowań naukowo-badawczych dr. Konrada Wierzbickiego, prof. AWS dotyczy problematyki pedagogiki społecznej, pedagogiki rodziny, pomocy i wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie w środowisku funkcjonowania rodziny dysfunkcyjnej we współczesnym społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem jej znaczenia w budowaniu przestrzeni życia i warunków do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. W swoim dorobku publikacyjnym wielokrotnie nawiązuje do personalistycznej koncepcji wychowania według św. Jana Pawła II, według której człowiek, jako osoba jest podmiotem i celem wychowania. Członek Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czescy rolnicy otworzyli supermarket. Niemieckie sklepy zagrożone Wiadomości
Czescy rolnicy otworzyli supermarket. Niemieckie sklepy zagrożone

Czescy rolnicy powiedzieli "nie" zachodnim koncernom i postanowili otworzyć swój własny supermarket, w którym sprzedawane są towary rodzimych producentów.

Wybierasz się na wczasy all inclusive? Jeżeli zapomnisz o tych zasadach twoje wakacje będą koszmarem Wiadomości
Wybierasz się na wczasy all inclusive? Jeżeli zapomnisz o tych zasadach twoje wakacje będą koszmarem

Ekspert ds. podróży Caroline Morse Teel oceniła, że najgorszym, co można zrobić podczas wakacji w ośrodku all inclusive jest tworzenie sobie "wrogów". Przestrzegła ona, że może to zrujnować wakacje.

Znany sportowiec popełnił samobójstwo. Padły łamiące serce słowa jego rodziców Wiadomości
Znany sportowiec popełnił samobójstwo. Padły łamiące serce słowa jego rodziców

Rodzice zmarłego wczoraj Graysona Murraya oddali hołd swojemu synowi i potwierdzili, że popełnił on samobójstwo.

Ten narkotyk zabija tysiące Amerykanów. Teraz dotarł do Polski Wiadomości
Ten narkotyk zabija tysiące Amerykanów. Teraz dotarł do Polski

Portal Dziennik.pl poinformował, że w Żurominie na Mazowszu pięć młodych osób miało umrzeć po zażyciu fentanylu, czyli syntetycznego opioidu stosowanego do walki z bardzo silnym bólem.

Stało się: wielki powrót do Ekstraklasy po dziewiętnastu latach pilne
Stało się: wielki powrót do Ekstraklasy po dziewiętnastu latach

GKS Katowice pokonał 1:0 Arkę Gdynia w bezpośrednim meczu o awans do Ekstraklasy. Oznacza to, że drużyna ze Śląska wróci do najwyższej klasy rozgrywek po dziewiętnastu latach przerwy.

Tornada uderzyły w USA. Są ofiary Wiadomości
Tornada uderzyły w USA. Są ofiary

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku nawałnic wywołanych przez tornada w stanach Teksas i Oklahoma w weekend amerykańskiego Dnia Pamięci Narodowej. W nocy z soboty na niedzielę kilkadziesiąt osób zostało też rannych - poinformowały władze.

Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód z ostatniej chwili
Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód

Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.

Skompromitowana prorosyjska polityk z Niemiec przyjedzie do Polski? Liczy na zaproszenie z ostatniej chwili
Skompromitowana prorosyjska polityk z Niemiec przyjedzie do Polski? "Liczy na zaproszenie"

Przewodnicząca niemieckiego Bundesratu Manuela Schwesig może ziścić swoją długo planowaną wizytę w Polsce na początku września. Jej kancelaria liczy na otrzymanie zaproszenia od Polski na obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej - donosi serwis ndr.de.

Hamas zaatakował Tel Awiw z ostatniej chwili
Hamas zaatakował Tel Awiw

Hamas poinformował, że przeprowadził atak rakietowy na obszar Tel Awiwu. To pierwsze takie uderzenie od niemal czterech miesięcy.

Wielka Brytania przywróci obowiązkową służbę wojskową? Wiadomości
Wielka Brytania przywróci obowiązkową służbę wojskową?

Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział w niedzielę, że jeśli jego Partia Konserwatywna wygra 4 lipca wybory do Izby Gmin, przywróci obowiązkową służbę wojskowa dla 18-latków, choć z możliwością jej zastąpienia wolontariatem.

REKLAMA

Konrad Wierzbicki: Prawa kobiet, ale jakie?

W przestrzeni publicznej coraz częściej słychać pytania dotyczące prawnej ochrony ludzkiego życia. Usiłując dzisiaj zrozumieć sytuację, trzeba przede wszystkim uwzględnić dominującą w działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek. W ostatnich tygodniach z niepokojem obserwuję postulaty tzw. prawa kobiet do swobody przeprowadzania aborcji. Nie tak dawno pisałem o tym na łamach portalu (Realne zagrożenia dla małżeństwa i rodziny – wybrane zagadnienia, 30.04.2024).
 Konrad Wierzbicki: Prawa kobiet, ale jakie?
/ fot. Arch. Konrada Wierzbickiego

Zagłębiając się w problematykę aborcji – lansowanej przez środowiska liberalno -lewicowe, w przestrzeni medialnej odnajdujemy wiele informacji. Są to m.in. artykuły publicystyczne w prasie oraz Internecie.

„Prawniczki, lekarki ginekolożki” – do dyspozycji

Jedna z warszawskich fundacji, na swojej stronie internetowej – jak podaje świadczy porady lub interwencje w sprawie dostępu do aborcji (bez względu na powód). Udostępnia maile, telefony do „prawniczki, lekarki ginekolożki”, w miarę potrzeby posiada „informacje o polecanych lekarzach i lekarkach ginekologii” lub dostępie do założenia/usunięcia wkładki antykoncepcyjnej na NFZ. Misją tej fundacji – jak czytamy na jej stronie internetowej jest „działanie na rzecz podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci”. Ponadto, z analizy treści zawartych na stronie internetowej fundacji możemy się dowiedzieć, że jest organizacją pozarządowa „walcząca o sprawiedliwość reprodukcyjną”. Powstała jako porozumienie pięciu organizacji – Ligii Kobiet Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego, Stowarzyszenia Pro Femina, Neutrum – Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo oraz Stowarzyszenia Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska Y.W.C.A.

Dziwne wydaje się, że fundacja, przyznająca się do „chrześcijańskich korzeni” - uczestniczy w działalności, w która w pewien sposób może nawiązywać do założeń teorii społecznej reprodukcji, lansowanej przez środowiska feministyczne, czy homoseksualne.

Rodzina jako pierwszy i podstawowy wyraz natury społecznej człowieka

Dziś próbuje się ją zdefiniować na „nowo”, w inny sposób… A przecież rodzina jest dalej tak samo niezbędna jak przed laty i przed wiekami. Kościół stale uznaje wielkie znaczenie małżeństwa i rodziny dla każdego człowieka, dla całego życia społeczeństwa. Wyrazem tego są pewne fakty w dawniejszej i najnowszej historii Kościoła. Wystarczy tu wspomnieć o najnowszym stanowisku Kościoła w tej kwestii, wyrażone przez członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia, na Jasnej Górze w dniu 2 maja 2024.

Pełen tekst stanowiska opublikowany został na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcam do przeczytania.

Rada Stała KEP, uwzględniając troskę o życie i rozwój dzieci, zachęca wiernych do włączenia się w papieską inicjatywę pierwszych Światowych Dni Dzieci, a przygotowuje je Dykasteria Kultury i Edukacji. Powyższa inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie w dniach 25 i 26 maja br.

Członkowie Rady Stałej zwracają się z prośbą do wiernych , by w modlitwach pamiętali „także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca”.

W Stanowisku Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia czytamy: …„Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]”.

Bez wątpienia takie stanowisko Stanowiska Rady Stałej KEP – jest ważnym głosem w zakresie wzmacniania ochrony prawnej małżeństwa, rodziny, a nade wszytko nienarodzonych. To bardzo cieszy…. Biorąc pod uwagę fakt, że „współczesna rewolucja antropologiczna”, która dokonuje się wokół nas – w mojej ocenie, prowadzić ma do daleko posuniętej sekularyzacji pojęcia małżeństwa i rodziny.

Monitorujmy wszelkie procesy ustawodawcze

Mało tego, osobiście uważam, że obecne działania rządu w kwestii „promocji” aborcji będą prowadzić do wystąpienia w społeczeństwie sporu o rozumienie małżeństwa i rodziny, po to by zmienić myślenie wielu katolików i doprowadzić do głębokich podziałów w obrębie samego Kościoła katolickiego.

Ten fakt stanowi dla nas poważne wyzwanie… Dlatego zachęcam wszystkich, dla których „rodzina jest szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich” do wstępowania i tworzenia stowarzyszeń broniących tożsamości i praw tej naturalnej komórki społecznej. Jednocześnie apeluję do monitorowania wszelkich procesów ustawodawczych, które mogą być ukierunkowane na deprecjonowanie małżeństwa i rodziny, a w szerszej perspektywie – wprowadzenia „nowych form zastępczych” katolickiej wizji małżeństwa i rodziny. Jako rodzice korzystajmy z przysługujących nam praw, a tam gdzie są one nie przestrzegane – domagajmy się ich respektowania.

O autorze

Obszar zainteresowań naukowo-badawczych dr. Konrada Wierzbickiego, prof. AWS dotyczy problematyki pedagogiki społecznej, pedagogiki rodziny, pomocy i wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie w środowisku funkcjonowania rodziny dysfunkcyjnej we współczesnym społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem jej znaczenia w budowaniu przestrzeni życia i warunków do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. W swoim dorobku publikacyjnym wielokrotnie nawiązuje do personalistycznej koncepcji wychowania według św. Jana Pawła II, według której człowiek, jako osoba jest podmiotem i celem wychowania. Członek Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe