Konrad Wierzbicki: Prawa kobiet, ale jakie?

Zagłębiając się w problematykę aborcji – lansowanej przez środowiska liberalno -lewicowe, w przestrzeni medialnej odnajdujemy wiele informacji. Są to m.in. artykuły publicystyczne w prasie oraz Internecie.
„Prawniczki, lekarki ginekolożki” – do dyspozycji
Jedna z warszawskich fundacji, na swojej stronie internetowej – jak podaje świadczy porady lub interwencje w sprawie dostępu do aborcji (bez względu na powód). Udostępnia maile, telefony do „prawniczki, lekarki ginekolożki”, w miarę potrzeby posiada „informacje o polecanych lekarzach i lekarkach ginekologii” lub dostępie do założenia/usunięcia wkładki antykoncepcyjnej na NFZ. Misją tej fundacji – jak czytamy na jej stronie internetowej jest „działanie na rzecz podstawowych praw człowieka, w szczególności prawa kobiet do decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci”. Ponadto, z analizy treści zawartych na stronie internetowej fundacji możemy się dowiedzieć, że jest organizacją pozarządowa „walcząca o sprawiedliwość reprodukcyjną”. Powstała jako porozumienie pięciu organizacji – Ligii Kobiet Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego, Stowarzyszenia Pro Femina, Neutrum – Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo oraz Stowarzyszenia Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska Y.W.C.A.
Dziwne wydaje się, że fundacja, przyznająca się do „chrześcijańskich korzeni” - uczestniczy w działalności, w która w pewien sposób może nawiązywać do założeń teorii społecznej reprodukcji, lansowanej przez środowiska feministyczne, czy homoseksualne.
Rodzina jako pierwszy i podstawowy wyraz natury społecznej człowieka
Dziś próbuje się ją zdefiniować na „nowo”, w inny sposób… A przecież rodzina jest dalej tak samo niezbędna jak przed laty i przed wiekami. Kościół stale uznaje wielkie znaczenie małżeństwa i rodziny dla każdego człowieka, dla całego życia społeczeństwa. Wyrazem tego są pewne fakty w dawniejszej i najnowszej historii Kościoła. Wystarczy tu wspomnieć o najnowszym stanowisku Kościoła w tej kwestii, wyrażone przez członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia, na Jasnej Górze w dniu 2 maja 2024.
Pełen tekst stanowiska opublikowany został na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcam do przeczytania.
Rada Stała KEP, uwzględniając troskę o życie i rozwój dzieci, zachęca wiernych do włączenia się w papieską inicjatywę pierwszych Światowych Dni Dzieci, a przygotowuje je Dykasteria Kultury i Edukacji. Powyższa inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie w dniach 25 i 26 maja br.
Członkowie Rady Stałej zwracają się z prośbą do wiernych , by w modlitwach pamiętali „także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca”.
W Stanowisku Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia czytamy: …„Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]”.
Bez wątpienia takie stanowisko Stanowiska Rady Stałej KEP – jest ważnym głosem w zakresie wzmacniania ochrony prawnej małżeństwa, rodziny, a nade wszytko nienarodzonych. To bardzo cieszy…. Biorąc pod uwagę fakt, że „współczesna rewolucja antropologiczna”, która dokonuje się wokół nas – w mojej ocenie, prowadzić ma do daleko posuniętej sekularyzacji pojęcia małżeństwa i rodziny.
Monitorujmy wszelkie procesy ustawodawcze
Mało tego, osobiście uważam, że obecne działania rządu w kwestii „promocji” aborcji będą prowadzić do wystąpienia w społeczeństwie sporu o rozumienie małżeństwa i rodziny, po to by zmienić myślenie wielu katolików i doprowadzić do głębokich podziałów w obrębie samego Kościoła katolickiego.
Ten fakt stanowi dla nas poważne wyzwanie… Dlatego zachęcam wszystkich, dla których „rodzina jest szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich” do wstępowania i tworzenia stowarzyszeń broniących tożsamości i praw tej naturalnej komórki społecznej. Jednocześnie apeluję do monitorowania wszelkich procesów ustawodawczych, które mogą być ukierunkowane na deprecjonowanie małżeństwa i rodziny, a w szerszej perspektywie – wprowadzenia „nowych form zastępczych” katolickiej wizji małżeństwa i rodziny. Jako rodzice korzystajmy z przysługujących nam praw, a tam gdzie są one nie przestrzegane – domagajmy się ich respektowania.
O autorze
Obszar zainteresowań naukowo-badawczych dr. Konrada Wierzbickiego, prof. AWS dotyczy problematyki pedagogiki społecznej, pedagogiki rodziny, pomocy i wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie w środowisku funkcjonowania rodziny dysfunkcyjnej we współczesnym społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem jej znaczenia w budowaniu przestrzeni życia i warunków do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. W swoim dorobku publikacyjnym wielokrotnie nawiązuje do personalistycznej koncepcji wychowania według św. Jana Pawła II, według której człowiek, jako osoba jest podmiotem i celem wychowania. Członek Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.