Najnowszy TS, Piotr Duda: Chcemy konstytucji (układów zbiorowych) dla pracowników

- Cała zachodnia Europa wie, że układy zbiorowe pracy to pracownicza konstytucja. Tam układy zbiorowe to standard. Tylko u nas pracodawcy uważają, że układy zbiorowe to jest XIX-wieczny archaizm – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem. Tematem numeru są zaś opiekunowie osób niepełnosprawnych.
 Najnowszy TS, Piotr Duda: Chcemy konstytucji (układów zbiorowych) dla pracowników
/ TS
W ramach tematu numeru:
- Kiedy byłam na początku ciąży, lekarz prowadzący zapytał, co bym zrobiła, gdybym dowiedziała się, że płód jest uszkodzony. Miałam wtedy 22 lata. Odpowiedziałam, że nie wiem. Lekarz aż do porodu nie powiedział mi wprost, że moje dziecko będzie niepełnosprawne – opowiada Marta Dziubka. Jej syn, Oskar, urodził się z wadą serca, niedorozwojem ręki oraz wodogłowiem. – Po porodzie byłam w szoku. Podawano mi środki uspokajające, widziałam synka tylko okrytego. Ojciec dziecka płakał. Następnego dnia pani doktor przyszła do sali, gdzie leżałam, odkryła Oskara i powiedziała: No widzi pani, ma pani takie dziecko. O doświadczeniach opiekunów osób niepełnosprawnych w artykule Barbary Michałowskiej.

Opiekunowie na końcu KOLEJKI
Słowa Beaty Szydło z kampanii wyborczej dotyczącej pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych wciąż pozostają niezrealizowaną obietnicą – zauważa Andrzej Berezowski.

Dać wybór opiekunom
Twórcy kampanii społecznej „Dom to praca” postulują, aby opiekunowie
 niepełnosprawnych mogli, obok opieki, także pracować zarobkowo. O argumentach
 przemawiających za taką możliwością mówi ekspert kampanii Rafał Bakalarczyk

Ponadto w numerze:
Ks. Jerzy świętym?

– Jeśli papież Franciszek wiosną 2018 r. ogłosiłby decyzję, to możliwe, że kanonizacja mogłaby odbyć się już jesienią – mówi ks. prof. Józef Naumowicz, historyk Kościoła, notariusz w procesie kanonizacyjnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki na etapie diecezji Créteil, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Dodatkowe miliardy czy Niderlandy?
– Rząd przeznaczył w tym roku dodatkowo na ochronę zdrowia 8 mld zł. W przyszłym będzie to kolejne 6 mld zł – mówiła premier Beata Szydło na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego. – Tak jak Zagłoba obiecał królowi szwedzkiemu Niderlandy, tak rząd obiecał pracownikom ochrony zdrowia podwyżki – kontrowali zaproszeni do RDS samorządowcy. O posiedzeniu RDS pisze Anna Grabowska.

Bez nich sądy nie istnieją
– W związku z pracami nad budżetem na rok 2018, 10 października, miało miejsce spontaniczne zgromadzenie pracowników sądów. Przyjechali pracownicy ze wszystkich zakątków Polski. W czasie zgromadzenia życzyliśmy owocnych prac posłom, którzy obradują nad ustawą budżetową. Chcieliśmy zasygnalizować, że istniejemy jako grupa zawodowa, grupa, której znaczna część od 10 lat nie otrzymała podwyżki, a większość zarabia po 1600-2000 zł na rękę. Domagamy się, aby planowane przez Ministerstwo Finansów zamrożenie płac w strefie budżetowej nie obejmowało pracowników sądów, ponieważ jesteśmy jedną z najgorzej wynagradzanych grup zawodowych. Razem z Ministerstwem Sprawiedliwości pracujemy nad znalezieniem środków na podwyżki dla pracowników sądów – mówi „Tygodnikowi Solidarność” Edyta Odyjas z NSZZ. O proteście pracowników sądów w artykule Andrzeja Berezowskiego.

Budzenie upiorów
Referendum dotyczące niepodległości Katalonii obudziło upiory przeszłości. Osiemdziesiąt lat po wybuchu wojny domowej Hiszpania znów dzieli się na dwa bloki. Rządzący nie przywołują wprawdzie postaci Franco, lecz powtarzają niektóre z jego tez. Protestujący natomiast cytują republikańskie hasła. Więcej w artykule Leszka Masieraka.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe