Koniec HiT-u w szkołach. Będą nowe, obowiązkowe zajęcia

Ministerstwo Edukacji wprowadza znaczące zmiany w programach nauczania. Podpisane przez szefową resortu Barbarę Nowacką rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 września 2024 roku, obejmuje obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz rezygnację z przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT) w szkołach ponadpodstawowych.
Rezygnacja z przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” (HiT)
Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że HiT nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych pierwszego stopnia. Od roku szkolnego 2024/2025 HiT będzie także stopniowo wycofywany z kolejnych klas i semestrów.
Harmonogram Wycofania HiT:
- Rok szkolny 2024/2025: HiT nie będzie już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia, liceów ogólnokształcących dla dorosłych prowadzących zajęcia stacjonarnie ani w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych z zajęciami w formie zaocznej
- Rok szkolny 2025/2026: HiT nie będzie nauczany w klasie II liceum ogólnokształcącego i technikum
- Rok szkolny 2026/2027: HiT zostanie całkowicie wycofany z programu nauczania
Obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy
Od roku szkolnego 2024/2025, uczniowie będą zobowiązani do uczestnictwa w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, które będą prowadzone w ramach godzin wychowawczych. Program obejmuje klasy IV–VII szkół podstawowych oraz od drugiej klasy szkół ponadpodstawowych.
Obecny program
Obecnie, nauka udzielania pierwszej pomocy jest częścią przedmiotu „Edukacja dla Bezpieczeństwa”, realizowanego w klasach VIII szkół podstawowych oraz w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.