Prezydent Duda stanął w obronie wielkich inwestycji w Polsce

– Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.
prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda stanął w obronie wielkich inwestycji w Polsce
prezydent Andrzej Duda / PAP/Marian Zubrzycki

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent podziękował za pracę samorządowcom, w szczególności za wykorzystanie środków płynących z Unii Europejskiej. Jak ocenił, to dzięki nim w Polsce powstały duże rozwiązania komunikacyjne. Jednocześnie dodał, że nie były to pieniądze, które Polska otrzymała „w prezencie”.

„Nie ma żadnego powodu, żebyśmy się w pas kłaniali i byli nie wiadomo jak wdzięczni. Umożliwiamy także i naszym przyjaciołom z Zachodu Europy robienie tutaj interesów. Bardzo dobrze, że je robią. Cieszymy się, że zarabiają. Dobrze, że przywożą do nas towary wysokiej jakości. Cieszmy się, że możemy je kupować. Oczywiście, sami chcemy być jak najbardziej konkurencyjni i produkować jak najwięcej” – powiedział prezydent.

Czytaj także: Posłowie PiS chcą wypowiedzenia konwencji zakazującej min przeciwpiechotnych

Własne interesy 

Duda podkreślił, że należy pamiętać „o własnych interesach”, także w instytucjach europejskich. „Wszyscy, tak naprawdę, reprezentują w Parlamencie Europejskim interesy swoich krajów. Zwłaszcza ci z Zachodu, którzy bez kompleksów rozpychają się łokciami po to, żeby walczyć o interesy partykularne swoich krajów, swoich narodów, swoich wspólnot” – ocenił prezydent.

Prezydent mówił również o tym, że istotne jest pozostawienie zdrowego środowiska naturalnego dla kolejnych pokoleń. „Potrzebujemy energetyki, która będzie w jak największym stopniu oszczędzała zasoby naturalne, zwłaszcza te zasoby naturalne wyczerpywalne, a korzystała jak najwięcej z tych, które są, można tak zakładać, w pewnym sensie są niewyczerpywalne” – powiedział Duda, wymieniając w tym kontekście energię wiatrową i słoneczną.

Przypomniał, że w regionie konińskim są elektrownie węglowe, zapewniające 8 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce. „W tym zakresie będziemy musieli dokonać poważnej zmiany” – ocenił Duda i dodał, że potrzebna jest w regionie elektrownia jądrowa.

Jak ocenił, energia atomowa jest bezpieczna dla środowiska. „To jest energia, która jest energią przyszłości. Nie dajmy się omamić wrzaskom zwłaszcza tych niektórych zwariowanych środowisk zza zachodniej granicy, które szaleją, żeby w ogóle zrezygnować z użycia atomu. To jest bzdura. Nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez użycia atomu” – powiedział prezydent.

Czytaj także: Poważna wpadka Platformy. Nie chcą bronić granicy z obwodem królewieckim?

W obronie wielkich inwestycji 

„Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane. Trzeba o to walczyć, zarówno w Unii Europejskiej i na poziomie krajowym. One są zagrożone w tej chwili” – ocenił. Zadeklarował, że będzie walczył o budowę elektrowni jądrowej w regionie konińskim.

Budowa elektrowni jądrowej w Koninie to wspólna inwestycja państwowego PGE, należącej do Zygmunta Solorza spółki ZE PAK oraz koreańskiego KHNP. Łączna moc planowanej jednostki to 2,8 GW. W elektrowni wykorzystane mają być koreańskie reaktory APR1400. Elektrownia ma powstać do 2035 r. na terenach graniczących z obecną elektrownią węglową Grupy ZE PAK. W listopadzie ubiegłego roku projekt uzyskał decyzję zasadniczą.

Ogromne znaczenie CPK 

Duda zapowiedział również starania o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ocenił, że dzięki CPK „będą mogły przylatywać do nas największe samoloty, będziemy mieli hub przeładunkowy, przesiadkowy, będziemy mieli impuls rozwojowy". „Ale przede wszystkim będziemy mieli także dodatkowo wzmocnione strategiczne bezpieczeństwo" – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że na tak dużym lotnisku będą mogły lądować największe wojskowe samoloty transportowe. „Po to, by w przypadku zagrożenia mogli przylecieć tutaj nasi sojusznicy, żeby mogli tu przylecieć żołnierze, żeby mógł tu przylecieć dodatkowy sprzęt do obrony Rzeczypospolitej, do obrony NATO" – tłumaczył. „To jest fundamentalnie ważne dla naszego bezpieczeństwa" – ocenił Duda.

Według prezydenta CPK, razem z całą związaną z nim infrastrukturą komunikacyjną, drogową oraz kolejową, jest dla rozwoju Polski niezbędny. „Tutaj, w centralnej Polsce, między Koninem a Warszawą, musi powstać wielkie lotnisko i trzeba robić wszystko, żeby powstało. Ono jest w Polsce niezbędne, podobnie jak niezbędny jest rozwój naszych portów morskich" – powiedział Duda.

W ubiegłą środę wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz informował, że decyzja ws. CPK będzie ogłoszona "na dniach". Zaznaczył jednak, że "nie chce składać deklaracji", "bo to pan premier, razem z właściwymi ministrami, będzie ogłaszał zakończenie tego etapu audytu, podsumowania oceny ryzyk i szans". "Czekamy na ten finał, ale zaręczam, że będzie pozytywny" - spuentował Kosiniak-Kamysz. Dopytany o te słowa, zapewnił, że będzie "pozytywny dla rozwoju Polski".

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.


 

POLECANE
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

Umowa między UE a Ukrainą. Fatalna informacja dla Polski z ostatniej chwili
Umowa między UE a Ukrainą. "Fatalna informacja dla Polski"

Europosłowie PiS skrytykowali we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli nową umowę handlową między Unią Europejską a Ukrainą, której wynegocjowanie ogłosiła w poniedziałek Komisja Europejska. Wracamy do liberalizacji handlu. To jest fatalna informacja - powiedział eurodeputowany Waldemar Buda.

REKLAMA

Prezydent Duda stanął w obronie wielkich inwestycji w Polsce

– Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.
prezydent Andrzej Duda Prezydent Duda stanął w obronie wielkich inwestycji w Polsce
prezydent Andrzej Duda / PAP/Marian Zubrzycki

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent podziękował za pracę samorządowcom, w szczególności za wykorzystanie środków płynących z Unii Europejskiej. Jak ocenił, to dzięki nim w Polsce powstały duże rozwiązania komunikacyjne. Jednocześnie dodał, że nie były to pieniądze, które Polska otrzymała „w prezencie”.

„Nie ma żadnego powodu, żebyśmy się w pas kłaniali i byli nie wiadomo jak wdzięczni. Umożliwiamy także i naszym przyjaciołom z Zachodu Europy robienie tutaj interesów. Bardzo dobrze, że je robią. Cieszymy się, że zarabiają. Dobrze, że przywożą do nas towary wysokiej jakości. Cieszmy się, że możemy je kupować. Oczywiście, sami chcemy być jak najbardziej konkurencyjni i produkować jak najwięcej” – powiedział prezydent.

Czytaj także: Posłowie PiS chcą wypowiedzenia konwencji zakazującej min przeciwpiechotnych

Własne interesy 

Duda podkreślił, że należy pamiętać „o własnych interesach”, także w instytucjach europejskich. „Wszyscy, tak naprawdę, reprezentują w Parlamencie Europejskim interesy swoich krajów. Zwłaszcza ci z Zachodu, którzy bez kompleksów rozpychają się łokciami po to, żeby walczyć o interesy partykularne swoich krajów, swoich narodów, swoich wspólnot” – ocenił prezydent.

Prezydent mówił również o tym, że istotne jest pozostawienie zdrowego środowiska naturalnego dla kolejnych pokoleń. „Potrzebujemy energetyki, która będzie w jak największym stopniu oszczędzała zasoby naturalne, zwłaszcza te zasoby naturalne wyczerpywalne, a korzystała jak najwięcej z tych, które są, można tak zakładać, w pewnym sensie są niewyczerpywalne” – powiedział Duda, wymieniając w tym kontekście energię wiatrową i słoneczną.

Przypomniał, że w regionie konińskim są elektrownie węglowe, zapewniające 8 proc. zapotrzebowania na energię w Polsce. „W tym zakresie będziemy musieli dokonać poważnej zmiany” – ocenił Duda i dodał, że potrzebna jest w regionie elektrownia jądrowa.

Jak ocenił, energia atomowa jest bezpieczna dla środowiska. „To jest energia, która jest energią przyszłości. Nie dajmy się omamić wrzaskom zwłaszcza tych niektórych zwariowanych środowisk zza zachodniej granicy, które szaleją, żeby w ogóle zrezygnować z użycia atomu. To jest bzdura. Nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez użycia atomu” – powiedział prezydent.

Czytaj także: Poważna wpadka Platformy. Nie chcą bronić granicy z obwodem królewieckim?

W obronie wielkich inwestycji 

„Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane. Trzeba o to walczyć, zarówno w Unii Europejskiej i na poziomie krajowym. One są zagrożone w tej chwili” – ocenił. Zadeklarował, że będzie walczył o budowę elektrowni jądrowej w regionie konińskim.

Budowa elektrowni jądrowej w Koninie to wspólna inwestycja państwowego PGE, należącej do Zygmunta Solorza spółki ZE PAK oraz koreańskiego KHNP. Łączna moc planowanej jednostki to 2,8 GW. W elektrowni wykorzystane mają być koreańskie reaktory APR1400. Elektrownia ma powstać do 2035 r. na terenach graniczących z obecną elektrownią węglową Grupy ZE PAK. W listopadzie ubiegłego roku projekt uzyskał decyzję zasadniczą.

Ogromne znaczenie CPK 

Duda zapowiedział również starania o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ocenił, że dzięki CPK „będą mogły przylatywać do nas największe samoloty, będziemy mieli hub przeładunkowy, przesiadkowy, będziemy mieli impuls rozwojowy". „Ale przede wszystkim będziemy mieli także dodatkowo wzmocnione strategiczne bezpieczeństwo" – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że na tak dużym lotnisku będą mogły lądować największe wojskowe samoloty transportowe. „Po to, by w przypadku zagrożenia mogli przylecieć tutaj nasi sojusznicy, żeby mogli tu przylecieć żołnierze, żeby mógł tu przylecieć dodatkowy sprzęt do obrony Rzeczypospolitej, do obrony NATO" – tłumaczył. „To jest fundamentalnie ważne dla naszego bezpieczeństwa" – ocenił Duda.

Według prezydenta CPK, razem z całą związaną z nim infrastrukturą komunikacyjną, drogową oraz kolejową, jest dla rozwoju Polski niezbędny. „Tutaj, w centralnej Polsce, między Koninem a Warszawą, musi powstać wielkie lotnisko i trzeba robić wszystko, żeby powstało. Ono jest w Polsce niezbędne, podobnie jak niezbędny jest rozwój naszych portów morskich" – powiedział Duda.

W ubiegłą środę wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz informował, że decyzja ws. CPK będzie ogłoszona "na dniach". Zaznaczył jednak, że "nie chce składać deklaracji", "bo to pan premier, razem z właściwymi ministrami, będzie ogłaszał zakończenie tego etapu audytu, podsumowania oceny ryzyk i szans". "Czekamy na ten finał, ale zaręczam, że będzie pozytywny" - spuentował Kosiniak-Kamysz. Dopytany o te słowa, zapewnił, że będzie "pozytywny dla rozwoju Polski".

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe