Ordo Iuris: Zarządzenie o zdejmowaniu krzyży w Warszawie napisała... fundacja. Za szokujące wynagrodzenie

Ordo Iuris informuje we wtorek, że warszawski ratusz udzielił odpowiedzi na masowe skargi na zarządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego dotyczące zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach.
Czytaj także: Jarosław Kaczyński w Brukseli: Prawica w PE musi się porozumieć ws. Ukrainy
Szokujące informacje nt. zarządzenia o zdejmowaniu krzyży w Warszawie
Urząd Miasta przyznał, że zarządzenie zostało przygotowane odpłatnie przez zewnętrzny podmiot – fundację „Instytut Miast Praw Człowieka”. Na wykonanie zadania fundacja otrzymała od ratusza aż... 129.910 zł. Jak podkreśla Ordo Iuris, proces wyłonienia organizacji jako wykonawcy „standardów” może budzić poważne wątpliwości.
Konkurs został ogłoszony 5 kwietnia 2023 r. – tymczasem fundacja niecały miesiąc wcześniej, 8 marca, zmieniła swoją nazwę i dopisała do celów statutowych „wsparcie procesów tworzenia i wdrażania polityk wewnętrznych instytucji i organizacji”
– informuje Ordo Iuris. Jak poinformowano, przed ogłoszeniem wyników konkursu, do zarządu fundacji dołączono Katarzynę Wilkołaską, która od 2019 do 2021 r. pełniła w warszawskim ratuszu funkcję pełnomocniczki Rafała Trzaskowskiego ds. kobiet, a w latach 2021-2023 była asystentką skrajnie lewicowej europosłanki Sylwii Spurek.
W radzie fundacji zasiadają także Marta Abramowicz i Anna Strzałkowska – aktywistki LGBT, autorki wypowiedzi wzywających do zniszczenia Kościoła katolickiego
– wskazuje Ordo Iuris.
Czytaj również: "Żółta kartka". Internauci komentują frekwencję na wiecu Tuska
Ekspert komentuje
Poważne wątpliwości budzi fakt, że zarówno nazwa fundacji, jak i jej cele statutowe, zostały zmienione tuż przed ogłoszeniem konkursu
– podkreśla adw. Nikodem Bernaciak, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris. Mecenas dodał, że sprawia to wrażenie, "jakby działacze fundacji wiedzieli z wyprzedzeniem o tym, że konkurs ten zostanie zorganizowany".
Trudno uznać, żeby zadanie wykonane po tak przeprowadzonym konkursie zasługiwało na wsparcie kwotą niemal 130 tys. zł z publicznych pieniędzy warszawiaków
– podsumował Nikodem Bernaciak.
Rozporządzenie Trzaskowskiego ws. symboli religijnych
Przypomnijmy: w połowie maja Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził – zdaniem ratusza – „standardy równego traktowania” w podległym mu urzędzie. Zakazano tam wieszania krzyży na ścianach, a urzędnicy nie mogą eksponować już żadnych symboli religijnych na swoich biurkach.
Każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki. A każdy, kto przychodzi do urzędu załatwić swoją sprawę, ma prawo czuć się jak w neutralnym urzędzie. Po prostu. Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A @warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka
– tłumaczył swoją decyzję na platformie X Rafał Trzaskowski.
Decyzja prezydenta Warszawy odbiła się głośnym echem na całym świecie. Głos ws. zabrał m.in. Elon Musk, miliarder, przedsiębiorca, założyciel SpaceX, CEO Tesli, właściciel platformy społecznościowej Twitter/X.com.
Czytaj więcej: Elon Musk skomentował rozporządzenie Trzaskowskiego zakazujące krzyży w urzędzie