Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat

Jedna z większych piątkowych burz trwa obecnie w województwie łódzkim i przesuwa się w kierunku wschodnim. Ta burza od godzin porannych przemieszcza się od województwa lubuskiego i może dotrzeć nawet do Mazowsza - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrodzka.
Burza / zdjęcie poglądowe  Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat
Burza / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Jak poinformowała synoptyczka, głoszone dzisiaj ostrzeżenia przed burzami obejmują: województwo łódzkie, prawie całe mazowieckie, częściowo podlaskie oraz południowy wschód od województwa śląskiego po lubelskie. We wszystkich burzach w piątek, klasyfikowanych jako burze pierwszego stopnia, prognozowane są opady deszczu do ok. 25 do maksymalnie 30 mm, a także porywy wiatru do 85 km/h.

Opady deszczu i burze

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i czasami duże. Opady deszczu mogą występować praktycznie w całym kraju, a drobne burze również na Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce. "Burze będą najsilniejsze w centrum i na południowym Wschodzie" - poinformowała synoptyczka.

Termometry wskażą dziś ok. 17 st. C nad samym morzem, około 23 st. C w centrum i do 25 st. C na południowym wschodzie. "Wiatr w piątek będzie słaby, umiarkowany, zachodni, północno-zachodni, a na południu czasami porywisty" - powiedziała Śmigrodzka.

W nocy z piątku na sobotę możliwe będą zanikające burze na południowym wschodzie kraju. W burzach opadamy deszczu wyniosą do 10 mm. Wiatr będzie porywisty.

"Po północy należy spodziewać się rozpogodzenia w centrum i na Pomorzu" - poinformowała synoptyczka. Temperatura wyniesie od 7 st. C na Pomorzu, ok. 10 st. C w centrum, do 14 st. C na południu. Wiatr w nocy będzie słaby, zmienny, tylko nad morzem czasami umiarkowany, południowo-zachodni. W górach wiatr będzie umiarkowany i okresami porywisty. "Na Pomorzu możliwe będą mgły z widzialnością do 100 m"

- powiedziała Śmigrodzka.

W sobotę rozkład pola barycznego na Europą nie ulegnie istotnej zmianie - na północy kontynentu dominować będzie obszar obniżonego ciśnienia z ośrodkiem głównym w rejonie Morza Norweskiego, niż obserwowany będzie także w basenie Morza Śródziemnego, zaś obszar podwyższonego ciśnienia w postaci klina wyżu przebiegać będzie od północnej Francji, przez kraje Beneluksu i Niemcy, po Polskę i kraje bałtyckie. Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na krańcach południowych zaznaczać się będzie strefa obniżonego ciśnienia, w której ulokowany będzie pofalowany front atmosferyczny. Wieczorem nad Pomorze Zachodnie nasunie się zatoka niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na północy kraju. Ciśnienie będzie spadać.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

"W sobotę zachmurzenie umiarkowane, małe na południu, na północy z kolei okresami większe"

- powiedziała synoptyczka. Na Pomorzu można spodziewać się opadów deszczu, a w województwie zachodniopomorskim słabych burz. "Przelotny deszcz możliwy będzie na krańcach południowych kraju, zwłaszcza w okolicy Podhala"

- powiedziała Śmigrodzka.

Temperatura wyniesie od 20 st. C nad morzem, 23 st. C w centrum do 25-26 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmieniających się, od południowego po północno-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę w obszarze od województwa opolskiego, przez Mazowsze, po północ, woj. lubelskie oraz całe południe kraju ponownie możliwe będą burze. "Burze mogą być tej nocy silniejsze, z opadami deszczu ok. 20 mm i z wiatrem ok. 85 km/h" - powiedziała synoptyczka. Jak dodała, może spaść także grad.

Temperatura w nocy wyniesie od 8 st. C na Pomorzu, ok. 13-14 st. C w centrum, do nawet 17 st. C na południu. W Małopolsce wiatr się nasili i tej nocy będzie miarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 65 km/h. Na nizinach wiatr będzie porywisty, a w górach silniejszy. Na wschodzie wiatr będzie wiał z kierunków południowo-wschodnich, a na zachodzie z północno-zachodnich.

Co nas czeka w pogodzie w niedzielę?

"W niedzielę w centrum Polski i lokalnie na południu będzie dużo słońca" - powiedziała synoptyczka. Na północnych, wschodnich i południowych krańcach Polski możliwe więcej chmur i przelotny deszcz. Rano, do godziny 12 w województwach podkarpackim i lubelskim mogą pojawić się burze z opadami do ok. 15 mm i porywami wiatru do 70 m/h.

Temperatura wyniesie od 16 st. C nad morzem, do ok. 23-24 st. C na południu kraju. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pół roku rządów i żadnych konkretów: czy doczekamy się w końcu wizji rozwoju Polski ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Michałowa uczcili poległego żołnierza. Kwiaty i znicze natychmiast zniknęły


 

POLECANE
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach Wiadomości
Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach

W centrum ekskluzywnego kurortu na Sardynii, doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Za kierownicą auta, które potrąciło 24-latkę na przejściu dla pieszych, siedziała Vivian Spohr — żona prezesa Lufthansy.

Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów pilne
Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów

Wstępny raport dotyczący katastrofy samolotu Boeing 787 Dreamliner linii Air India, do której doszło 12 czerwca i w której zginęło 260 osób, wskazuje, że oba silniki maszyny zostały odcięte od dopływu paliwa krótko po starcie. Dokument opublikowany w sobotę nie zawiera jeszcze ostatecznych ustaleń ani nie wskazuje osób odpowiedzialnych za tragedię.

Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem Wiadomości
Rosyjski nalot blisko polskiej granicy. Lwów i Łuck pod ostrzałem

W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na kilka regionów Ukrainy, w tym na obwód lwowski, który graniczy z Polską – przekazały ukraińskie władze lokalne. W odpowiedzi na działania Rosji, nad ranem w sobotę w polskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się samoloty polskich i sojuszniczych sił powietrznych.

Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany z ostatniej chwili
Atak nożownika w Tarnowie. Sprawca wciąż poszukiwany

W nocy z 11 na 12 lipca, w samym centrum Tarnowa, doszło do dramatycznego zdarzenia – 17-latek został ugodzony nożem podczas kłótni przy ulicy Katedralnej. Jak przekazał mł. asp. Kamil Wójcik z tarnowskiej komendy policji, między sześcioma osobami doszło do awantury, w wyniku której jeden z uczestników o około 30 lat sięgnął po ostre narzędzie i zadał cios rozmówcy.

Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej pilne
Nawrocki zaapelował do Zełenskiego: Polska oczekuje pełnoskalowych ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej

11 lipca w Chełmie, w trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Karol Nawrocki – prezydent-elekt Rzeczypospolitej Polskiej – wygłosił mocne i jednoznaczne wystąpienie. Oddając hołd 120 tysiącom Polaków bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945, przypomniał, że polskie ofiary czekają do dziś na godny pochówek, a ich bliscy – na prawdę i sprawiedliwość.

Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat

Jedna z większych piątkowych burz trwa obecnie w województwie łódzkim i przesuwa się w kierunku wschodnim. Ta burza od godzin porannych przemieszcza się od województwa lubuskiego i może dotrzeć nawet do Mazowsza - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrodzka.
Burza / zdjęcie poglądowe  Gdzie jest burza? IMGW wydał komunikat
Burza / zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Jak poinformowała synoptyczka, głoszone dzisiaj ostrzeżenia przed burzami obejmują: województwo łódzkie, prawie całe mazowieckie, częściowo podlaskie oraz południowy wschód od województwa śląskiego po lubelskie. We wszystkich burzach w piątek, klasyfikowanych jako burze pierwszego stopnia, prognozowane są opady deszczu do ok. 25 do maksymalnie 30 mm, a także porywy wiatru do 85 km/h.

Opady deszczu i burze

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i czasami duże. Opady deszczu mogą występować praktycznie w całym kraju, a drobne burze również na Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce. "Burze będą najsilniejsze w centrum i na południowym Wschodzie" - poinformowała synoptyczka.

Termometry wskażą dziś ok. 17 st. C nad samym morzem, około 23 st. C w centrum i do 25 st. C na południowym wschodzie. "Wiatr w piątek będzie słaby, umiarkowany, zachodni, północno-zachodni, a na południu czasami porywisty" - powiedziała Śmigrodzka.

W nocy z piątku na sobotę możliwe będą zanikające burze na południowym wschodzie kraju. W burzach opadamy deszczu wyniosą do 10 mm. Wiatr będzie porywisty.

"Po północy należy spodziewać się rozpogodzenia w centrum i na Pomorzu" - poinformowała synoptyczka. Temperatura wyniesie od 7 st. C na Pomorzu, ok. 10 st. C w centrum, do 14 st. C na południu. Wiatr w nocy będzie słaby, zmienny, tylko nad morzem czasami umiarkowany, południowo-zachodni. W górach wiatr będzie umiarkowany i okresami porywisty. "Na Pomorzu możliwe będą mgły z widzialnością do 100 m"

- powiedziała Śmigrodzka.

W sobotę rozkład pola barycznego na Europą nie ulegnie istotnej zmianie - na północy kontynentu dominować będzie obszar obniżonego ciśnienia z ośrodkiem głównym w rejonie Morza Norweskiego, niż obserwowany będzie także w basenie Morza Śródziemnego, zaś obszar podwyższonego ciśnienia w postaci klina wyżu przebiegać będzie od północnej Francji, przez kraje Beneluksu i Niemcy, po Polskę i kraje bałtyckie. Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na krańcach południowych zaznaczać się będzie strefa obniżonego ciśnienia, w której ulokowany będzie pofalowany front atmosferyczny. Wieczorem nad Pomorze Zachodnie nasunie się zatoka niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na północy kraju. Ciśnienie będzie spadać.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

"W sobotę zachmurzenie umiarkowane, małe na południu, na północy z kolei okresami większe"

- powiedziała synoptyczka. Na Pomorzu można spodziewać się opadów deszczu, a w województwie zachodniopomorskim słabych burz. "Przelotny deszcz możliwy będzie na krańcach południowych kraju, zwłaszcza w okolicy Podhala"

- powiedziała Śmigrodzka.

Temperatura wyniesie od 20 st. C nad morzem, 23 st. C w centrum do 25-26 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmieniających się, od południowego po północno-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę w obszarze od województwa opolskiego, przez Mazowsze, po północ, woj. lubelskie oraz całe południe kraju ponownie możliwe będą burze. "Burze mogą być tej nocy silniejsze, z opadami deszczu ok. 20 mm i z wiatrem ok. 85 km/h" - powiedziała synoptyczka. Jak dodała, może spaść także grad.

Temperatura w nocy wyniesie od 8 st. C na Pomorzu, ok. 13-14 st. C w centrum, do nawet 17 st. C na południu. W Małopolsce wiatr się nasili i tej nocy będzie miarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 65 km/h. Na nizinach wiatr będzie porywisty, a w górach silniejszy. Na wschodzie wiatr będzie wiał z kierunków południowo-wschodnich, a na zachodzie z północno-zachodnich.

Co nas czeka w pogodzie w niedzielę?

"W niedzielę w centrum Polski i lokalnie na południu będzie dużo słońca" - powiedziała synoptyczka. Na północnych, wschodnich i południowych krańcach Polski możliwe więcej chmur i przelotny deszcz. Rano, do godziny 12 w województwach podkarpackim i lubelskim mogą pojawić się burze z opadami do ok. 15 mm i porywami wiatru do 70 m/h.

Temperatura wyniesie od 16 st. C nad morzem, do ok. 23-24 st. C na południu kraju. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pół roku rządów i żadnych konkretów: czy doczekamy się w końcu wizji rozwoju Polski ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Michałowa uczcili poległego żołnierza. Kwiaty i znicze natychmiast zniknęły



 

Polecane
Emerytury
Stażowe