„Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”

Do polskich kin wszedł właśnie film „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. To historia „brytyjskiego Schindlera”, który w czasie niemieckiej okupacji Europy uratował od śmierci 669 żydowskich dzieci.
Sir Nicholas George Winton „Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”
Sir Nicholas George Winton / User:Li-sung, Self-photographed / CC BY-SA 3.0 Zdroj: https://citaty.net/autori/nicholas-winton/

Sir Nicholas George Winton (w tej roli świetny Anthony Hopkins) był Brytyjczykiem, który w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii, zyskując w prasie przydomek „brytyjskiego Schindlera”. Znalazł dla nich zastępcze domy u brytyjskich rodzin. Swoją działalność ukrył nawet przed najbliższą rodziną, jego żona dowiedziała się o niej dopiero wtedy, kiedy na strychu ich domu znalazła stare dokumenty i zapiski z czasów wojny. 

Czytaj także: Niepozorny gigant wiary: 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

„Ogromnie ciekawe zadanie”

Życiowa misja Nicholasa Wintona zaczęła się od niepozornego zdania: „Mam ogromnie ciekawe zadanie i potrzebuję twojej pomocy. Nie zawracaj sobie głowy zabieraniem nart”. Takie słowa usłyszał od swojego przyjaciela Martina Blake’a, ambasadora Brytyjskiego Komitetu ds. Uchodźców z Czechosłowacji, kiedy planował dwutygodniowy urlop w szwajcarskich Alpach. Nie pojechał wówczas do Szwajcarii, ale do czechosłowackiej Pragi, gdzie wkroczył w zupełnie inną rzeczywistość niż ta, którą znał do tej pory.
Scenariusz „Jednego życia” powstał na kanwie wydanej w 2014 roku książki córki Sir Nicholasa Wintona, Barbary pt. „If It’s Not Impossible... The Life of Sir Nicholas Winton” [„Jeśli to nie jest niemożliwe… Życie Sir Nicholasa Wintona]. „Obecnie [w 2014 roku – przyp. red.] na świecie żyje około 6000 osób, które zawdzięczają swoje życie Nicholasowi Wintonowi. Są to potomkowie grupy dzieci-uchodźców uratowanych przez niego przed nazistowskim zagrożeniem w 1939 roku. Niektórzy z nich wiedzą o jego istnieniu i roli, jaką odegrał w ich historii, wielu innych nie. Był to niedługi epizod z jego życia, ale kluczowy dla tych, których uratował. Dla niego ta interwencja skończyła się błyskawicznie i zastąpiły ją inne sprawy. Dopiero znacznie później ten epizod ponownie pojawił się w jego życiu i od tego czasu przyciąga ludzi z całego świata, którzy chcą poznać jego historię. Ta książka szczegółowo przedstawia te dzieje, badając motywację i wczesne doświadczenia, które doprowadziły go do działania na rzecz ratowania młodych istnień, podczas gdy inni ludzie odwracali wzrok od otaczającego ich nieszczęścia. Jego motto «Jeśli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć sposób, aby to zrobić» doprowadziło go do podążania za własnymi przekonaniami i podjęcia się operacji, którą inni odrzucili jako niepotrzebną lub zbyt trudną” – czytamy w opisie książki córki Sir Wintona. „Jego późniejsze życie było pełne wyczynów inspirowanych podobną motywacją, które, choć nie były już tak spektakularne, jak ten wojenny, pozostają świadectwem jego charakteru. Ale jaka była jego motywacja? W jaki sposób jego życie i pochodzenie doprowadziły do tego, że w wieku 29 lat był gotowy, chętny i zdolny do przeprowadzenia udanej akcji ratunkowej 669 dzieci z Czechosłowacji? Jego córka skrupulatnie przejrzała dokumenty ojca i rozmawiała z rodziną i przyjaciółmi, aby stworzyć szczegółowy opis całego jego życia. Bada, co wywarło wpływ na jego charakter, i opisuje wydarzenia historyczne, w które był uwikłany. Przytacza własne słowa Wintona zaczerpnięte z jego historycznych listów i pism, aby oddać atmosferę wielu jego różnorodnych doświadczeń” – dodają recenzenci książki.

„Brytyjski Schindler” został uhonorowany nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez królową Elżbietę II. Czeski rząd zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla, a na praskim dworcu głównym postawił jego pomnik, na którym widzimy mężczyznę z dwójką dzieci oraz walizką. Sir Nicholas Winton zmarł w 2015 roku, w wieku 106 lat. Do końca życia uważał, że nie dokonał niczego nadzwyczajnego, a jedynie spełnił swój obowiązek. Jak mówią ci, którzy go znali, do końca życia pozostał niezwykle skromnym i bardzo pogodnym człowiekiem. „Wychodzę z założenia, że jeżeli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć jakiś sposób, żeby to zrobić” – powiedział w wieku 105 lat, opowiadając o swojej działalności w programie „60 Minutes” emitowanym w amerykańskiej telewizji CBS.

Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód

Szalony plan, który się powiódł

Akcja filmu „Jedno życie” dzieje się na dwóch planach – wojennym i współczesnym. Plan wojenny prezentuje losy młodego londyńskiego maklera giełdowego Nicholasa Wintona, który odwiedza Czechosłowację tuż po podpisaniu porozumienia z Hitlerem w Monachium. Widzi, w jakich warunkach żyją rodziny, które uciekły przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii. Winton postanawia działać, ratować najsłabszych. Choć plan wydaje się szalony i skazany na niepowodzenie, jednak udaje się – do Wielkiej Brytanii przewiezionych zostaje 669 dzieci, które odnajdują zastępcze domy i zostają ocalone przed wojną. Drugi plan filmu to czasy współczesne, starzejący się Winton zastanawiający się, co zrobić z wojennymi dokumentami i usiłujący zainteresować nimi prasę, a wreszcie – telewizyjny występ na żywo z udziałem „brytyjskiego Schindlera” i – o czym do końca nie wie główny bohater programu – uratowanych przez niego, dorosłych już „dzieci”. Scena spotkania po latach z dawnymi podopiecznymi jest z pewnością najbardziej poruszającym momentem filmu, zwłaszcza że wydarzyła się naprawdę, podobnie jak cała opowiedziana w „Jednym życiu” historia. Film w reżyserii Jamesa Hawesa to historia o tym, ile dobra jest w stanie uczynić jeden człowiek, nawet w koszmarnych, wojennych warunkach. To, jak pisze dystrybutor filmu, poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

Światowa premiera filmu „Jedno życie” odbyła się 9 września 2023 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a europejska premiera na Londyńskim Festiwalu Filmowym w 2023 roku. Film otrzymał w większości pozytywne recenzje, z pochwałami dla występów obsady, zwłaszcza Antony’ego Hopkinsa i Heleny Bonham Carter, która wystąpiła w roli matki Wintona, pomagającej mu w organizacji transportu ratunkowego dzieci z Pragi do Wielkiej Brytanii.

„Jedno życie”, reżyseria: James Hawes, obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn, Lena Olin, gatunek: dramat/biograficzny, produkcja: Wielka Brytania 2023.
 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

„Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”

Do polskich kin wszedł właśnie film „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. To historia „brytyjskiego Schindlera”, który w czasie niemieckiej okupacji Europy uratował od śmierci 669 żydowskich dzieci.
Sir Nicholas George Winton „Jedno życie” – historia „brytyjskiego Schindlera”
Sir Nicholas George Winton / User:Li-sung, Self-photographed / CC BY-SA 3.0 Zdroj: https://citaty.net/autori/nicholas-winton/

Sir Nicholas George Winton (w tej roli świetny Anthony Hopkins) był Brytyjczykiem, który w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii, zyskując w prasie przydomek „brytyjskiego Schindlera”. Znalazł dla nich zastępcze domy u brytyjskich rodzin. Swoją działalność ukrył nawet przed najbliższą rodziną, jego żona dowiedziała się o niej dopiero wtedy, kiedy na strychu ich domu znalazła stare dokumenty i zapiski z czasów wojny. 

Czytaj także: Niepozorny gigant wiary: 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

„Ogromnie ciekawe zadanie”

Życiowa misja Nicholasa Wintona zaczęła się od niepozornego zdania: „Mam ogromnie ciekawe zadanie i potrzebuję twojej pomocy. Nie zawracaj sobie głowy zabieraniem nart”. Takie słowa usłyszał od swojego przyjaciela Martina Blake’a, ambasadora Brytyjskiego Komitetu ds. Uchodźców z Czechosłowacji, kiedy planował dwutygodniowy urlop w szwajcarskich Alpach. Nie pojechał wówczas do Szwajcarii, ale do czechosłowackiej Pragi, gdzie wkroczył w zupełnie inną rzeczywistość niż ta, którą znał do tej pory.
Scenariusz „Jednego życia” powstał na kanwie wydanej w 2014 roku książki córki Sir Nicholasa Wintona, Barbary pt. „If It’s Not Impossible... The Life of Sir Nicholas Winton” [„Jeśli to nie jest niemożliwe… Życie Sir Nicholasa Wintona]. „Obecnie [w 2014 roku – przyp. red.] na świecie żyje około 6000 osób, które zawdzięczają swoje życie Nicholasowi Wintonowi. Są to potomkowie grupy dzieci-uchodźców uratowanych przez niego przed nazistowskim zagrożeniem w 1939 roku. Niektórzy z nich wiedzą o jego istnieniu i roli, jaką odegrał w ich historii, wielu innych nie. Był to niedługi epizod z jego życia, ale kluczowy dla tych, których uratował. Dla niego ta interwencja skończyła się błyskawicznie i zastąpiły ją inne sprawy. Dopiero znacznie później ten epizod ponownie pojawił się w jego życiu i od tego czasu przyciąga ludzi z całego świata, którzy chcą poznać jego historię. Ta książka szczegółowo przedstawia te dzieje, badając motywację i wczesne doświadczenia, które doprowadziły go do działania na rzecz ratowania młodych istnień, podczas gdy inni ludzie odwracali wzrok od otaczającego ich nieszczęścia. Jego motto «Jeśli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć sposób, aby to zrobić» doprowadziło go do podążania za własnymi przekonaniami i podjęcia się operacji, którą inni odrzucili jako niepotrzebną lub zbyt trudną” – czytamy w opisie książki córki Sir Wintona. „Jego późniejsze życie było pełne wyczynów inspirowanych podobną motywacją, które, choć nie były już tak spektakularne, jak ten wojenny, pozostają świadectwem jego charakteru. Ale jaka była jego motywacja? W jaki sposób jego życie i pochodzenie doprowadziły do tego, że w wieku 29 lat był gotowy, chętny i zdolny do przeprowadzenia udanej akcji ratunkowej 669 dzieci z Czechosłowacji? Jego córka skrupulatnie przejrzała dokumenty ojca i rozmawiała z rodziną i przyjaciółmi, aby stworzyć szczegółowy opis całego jego życia. Bada, co wywarło wpływ na jego charakter, i opisuje wydarzenia historyczne, w które był uwikłany. Przytacza własne słowa Wintona zaczerpnięte z jego historycznych listów i pism, aby oddać atmosferę wielu jego różnorodnych doświadczeń” – dodają recenzenci książki.

„Brytyjski Schindler” został uhonorowany nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez królową Elżbietę II. Czeski rząd zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla, a na praskim dworcu głównym postawił jego pomnik, na którym widzimy mężczyznę z dwójką dzieci oraz walizką. Sir Nicholas Winton zmarł w 2015 roku, w wieku 106 lat. Do końca życia uważał, że nie dokonał niczego nadzwyczajnego, a jedynie spełnił swój obowiązek. Jak mówią ci, którzy go znali, do końca życia pozostał niezwykle skromnym i bardzo pogodnym człowiekiem. „Wychodzę z założenia, że jeżeli coś nie jest niemożliwe, to musi istnieć jakiś sposób, żeby to zrobić” – powiedział w wieku 105 lat, opowiadając o swojej działalności w programie „60 Minutes” emitowanym w amerykańskiej telewizji CBS.

Jakub Wątor: Polska branża influencerska to dziki zachód

Szalony plan, który się powiódł

Akcja filmu „Jedno życie” dzieje się na dwóch planach – wojennym i współczesnym. Plan wojenny prezentuje losy młodego londyńskiego maklera giełdowego Nicholasa Wintona, który odwiedza Czechosłowację tuż po podpisaniu porozumienia z Hitlerem w Monachium. Widzi, w jakich warunkach żyją rodziny, które uciekły przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii. Winton postanawia działać, ratować najsłabszych. Choć plan wydaje się szalony i skazany na niepowodzenie, jednak udaje się – do Wielkiej Brytanii przewiezionych zostaje 669 dzieci, które odnajdują zastępcze domy i zostają ocalone przed wojną. Drugi plan filmu to czasy współczesne, starzejący się Winton zastanawiający się, co zrobić z wojennymi dokumentami i usiłujący zainteresować nimi prasę, a wreszcie – telewizyjny występ na żywo z udziałem „brytyjskiego Schindlera” i – o czym do końca nie wie główny bohater programu – uratowanych przez niego, dorosłych już „dzieci”. Scena spotkania po latach z dawnymi podopiecznymi jest z pewnością najbardziej poruszającym momentem filmu, zwłaszcza że wydarzyła się naprawdę, podobnie jak cała opowiedziana w „Jednym życiu” historia. Film w reżyserii Jamesa Hawesa to historia o tym, ile dobra jest w stanie uczynić jeden człowiek, nawet w koszmarnych, wojennych warunkach. To, jak pisze dystrybutor filmu, poruszająca opowieść o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

Światowa premiera filmu „Jedno życie” odbyła się 9 września 2023 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a europejska premiera na Londyńskim Festiwalu Filmowym w 2023 roku. Film otrzymał w większości pozytywne recenzje, z pochwałami dla występów obsady, zwłaszcza Antony’ego Hopkinsa i Heleny Bonham Carter, która wystąpiła w roli matki Wintona, pomagającej mu w organizacji transportu ratunkowego dzieci z Pragi do Wielkiej Brytanii.

„Jedno życie”, reżyseria: James Hawes, obsada: Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Johnny Flynn, Lena Olin, gatunek: dramat/biograficzny, produkcja: Wielka Brytania 2023.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe