Jak wygląda podział sił w Parlamencie Europejskim?

Parlament Europejski zagregował już wyniki wyborów w 26 krajach członkowskich, w dziewięciu z nich są to wyniki ostateczne. Brakuje danych dla Irlandii - dane dla tego kraju wciąż opierają się na szacunkach.
Zmiany
Zgodnie z wynikami z poniedziałku trzy pierwsze miejsca się nie zmienią, a EPL, S&D i liberalna grupa Odnowić Europę (OE) zachowają większość w izbie. Według nowych wyników tzw. wielka koalicja będzie mieć 401 mandatów w liczącej 720 eurodeputowanych izbie. To oznacza, że ich przewaga nieznacznie stopniała w porównaniu ze wstępnymi wynikami z niedzieli.
Z polskich ugrupowań do EPL należą PO i PSL, w S&D jest polska Lewica, a w OE - Polska 2050.
Na czwartym miejscu jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS. Ma ona wprowadzić do europarlamentu 73 deputowanych, nieznacznie więcej (o 0,36 pkt proc.) niż grupa ta ma w obecnej izbie.
Na piątym miejscu jest skrajnie prawicowa Tożsamość i Demokracja (ID), do której należą m.in. francuskie Zjednoczenie Narodowe związane z Marine Le Pen czy holenderska Partia Wolności Geerta Wildersa. ID zgodnie ze wstępnymi wynikami będzie mieć 58 miejsc w PE, co oznacza wzmocnienie w stosunku do dzisiejszego PE o 1 punkt proc.
Szóste miejsce zajęli Zieloni - według wstępnych wyników będą mieli 52 europosłów (7 proc.). Grupa Lewicy będzie mieć ich 36 (5 proc.).
Kontekst: wybory do Parlamentu Europejskiego
We wstępnych wynikach dotyczących składu nowego PE partii, które nie zasiadały do tej pory w PE, nie przydzielono do żadnej grupy. Takich europosłów będzie 54, co stanowi 7,5 proc. mandatów; będzie wśród nich np. polska Konfederacja. 46 mandatów (6 proc.) przypadnie stronnictwom nienależącym do żadnej grupy w PE, czyli np. Fideszowi węgierskiego premiera Viktora Orbana oraz prawicowo-populistycznej Alternatywie dla Niemiec (AfD).