Aleksandra Fedorska: Niemcy rozważają ograniczenie socjalu dla Ukraińców

Bardzo wysokie bezrobocie
Niemiecki rząd podał 29 marca 2024, ze zaledwie 114 000 osób z uprawnionych do pracy 750 000 jest obecnie regularnie zatrudnionych. Odsetek zatrudnionych Ukraińców w Niemczech wynosił na koniec marca 15,2%. W dniu 24 kwietnia odsetek ten wynosił 15,7%, jak poinformowały niemieckie media publiczne. Jednocześnie szacuje się, że około 5% Ukraińców w Niemczech pracuje dorywczo lub z bardzo niską ilością godzin, co nie uprawnia ich do płacenia składek do niemieckiego ZUS.
Jeśli olbrzymia większość Ukraińców w Niemczech nie pracuje, nasuwa się pytanie, z czego się tam utrzymują. W przeciwieństwie do uchodźców z innych krajów, Ukraińcy w Niemczech otrzymują świadczenia obywatelskie zamiast świadczeń dla osób ubiegających się o azyl.
Głównym źródłem utrzymania jest dla większości Ukraińców tzw. dochód obywatelski, który ma za zadanie opłacenia podstawowych potrzeb mieszkańca Niemiec.
Dochód obywatelski, do którego uprawnieni są Ukraińcy w Niemczech, został zwiększony w styczniu 2024 roku. Oznacza to, że osoby samotne mogą otrzymywać 563 euro miesięcznie, małżeństwa 506 euro na osobę, a dzieci od 357 do 471 euro, w zależności od wieku. To są kwoty na utrzymania. Koszty mieszkania pokrywane są przez niemiecki system społeczny.
Czytaj również: Imigrant w Polsce ma dostać tyle samo, co w Niemczech. UE wydała dyrektywę
Poważne kłopoty likwidatora TVP [Nasz news]
Czy Niemcy ograniczą Ukraińcom socjal?
Po ogłoszeniu ukraińskiej ustawy mobilizacyjnej dyskusja na temat Ukraińców w Niemczech wybuchła na nowo. W ostatnich dniach 15–16 czerwca oraz tuż przed konferencją landowych ministrów spraw wewnętrznych, która odbędzie się 19–21 czerwca w Poczdamie, jej przewodniczący, brandenburski minister spraw wewnętrznych Michael Stübgen (CDU), podważył decyzje o zasiłku obywatelskim dla Ukraińców, zwłaszcza jeśli są zobowiązani do służby wojskowej w swoim kraju.
Nie ma sensu mówić o wspieraniu Ukrainy w najlepszy możliwy sposób, jednocześnie dotując Ukraińców, którzy opuścili kraj
– powiedział polityk CDU sieci redakcyjnej Redaktionsnetz Deutschland (RND).
Thorsten Frei, sekretarz grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu, również wzywa do ograniczenia zasiłków obywatelskich dla ukraińskich uchodźców. Jego zdaniem wysokie świadczenia socjalne w Niemczech prowadzą do problemów z mobilizacją na Ukrainie.