Czy niemiecka policja stosuje profilowanie rasowe
Termin Racial Profiling opisuje zachowania i praktyki, które opierają się na uprzedzeniach i generalizacjach. W przypadku holenderskiej administracji uprzedzenia do obcokrajowców spowodowały, ze ich wnioski o świadczenia rodzinne, były poddawane z zasady krytycznej i często przesadzonej kontroli.
Dyskusja w Niemczech
Dyskusja wokół Racial Profiling pojawiła się teraz także w Niemczech z kontekście zachowań niemieckich funkcjonariuszy policji. Osoby o innym niż biały kolorze skóry zgłaszają, że są zatrzymywane przez policję bez powodu. Profilowanie rasowe jest zabronione przez prawo, ale wydaje się być stosowane w pewnych kontekstach coraz częściej.
Czytaj również: Skandaliczny spot PO uderza w księdza Olszewskiego. Będzie pozew?
Racial Profiling i problem wydaleń migrantów z Niemiec do Polski
Człowiek o europejskich rysach twarzy prawdopodobnie nigdy nie spotka się z taką sytuacją, która dotyczy osób o innym kolorze skory. Zwykły spacer po niemieckim Görlitz i nikt nie pomyśli, że zaraz musi szukać swoich dokumentów i udowadniać, że jest uprawniony, aby tu po prostu usiąść, przebywać i spokojnie wypić kawę. Szczególnie w regionach wschodnich w landach graniczących z Polską takich jak Saksonia, Brandenburgia oraz Meklemburgia Pomorze Przednie osoba o rysach twarzy ewentualnie wskazujących na pochodzenie z Kaukazu, Bliskiego Wschodu lub Afryki musi się liczyć z tym, że zatrzyma ją niemiecki policjant i każe przedstawić dokumenty uprawniające do pobytu w Niemczech. W przypadku braku takich dowodów taką osobę może czekać nawet wydalenie do Polski.
Niemiecka gazeta die Welt rozmawiała z policją federalną o takich sytuacjach w pociągach i autobusach, gdzie w niektórych przypadkach stosowane są wątpliwe praktyki policyjne. Komisarz Uli Grötsch przyznaje, że do policji dociera coraz więcej skarg od osób o innym niż biały kolorze skóry lub innych cechach zewnętrznych, które były celowo sprawdzane. Takie celowe praktyki policyjne, są niezgodne z prawem i określone w artykule 3 (3) niemieckiej konstytucji tzn. “Ustawy Zasadniczej”, która zakazuje ukierunkowanej rasowo kontroli osób wyłącznie lub bezpodstawnie na podstawie mniemanego pochodzenia etnicznego.
Mężczyzna, w młodym wieku z wyglądem obcokrajowca
W badaniach przeprowadzonych w 2022 i 2023 roku wskazano na bardzo niepokojący trend dotyczący młodych mężczyzn. Młodzi mężczyźni, którzy sami określili się fenotypowo jako obcokrajowcy, byli sprawdzani znacznie częściej (18,4%) przez policje w Niemczech niż grupa porównawcza, która określiła się, jako “biali”. W tej grupie zatrzymań policyjnych było 11,9%.
Naukowcy, którzy przeprowadzali to badanie, uważają jednak, że w grę mogą wchodzić takie inne czynniki, takie jak miejsce zamieszkania. Nie można wykluczyć faktu, ze odsetek migrantów mieszka lub przemieszcza się po regionach z wyższym ryzykiem zatrzymania przez policje.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]