Rząd szuka kwaterunków dla nielegalnych imigrantów? Ujawniono pismo
Rząd Donalda Tuska szuka zbiorowych kwater dla nielegalnych imigrantów?
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu zwraca się z prośbą o wskazanie czy na terenie Państwa gminy występują obiektyw budowlane służące do zbiorowego zakwaterowania uchodźców
– głosi pismo. Inspektor prosi o „wskazanie adresów i zarządców w/w obiektów”.
Z uwagi na konieczność podjęcia działań kontrolnych o udzielenie odpowiedzi proszę w terminie do 12.07.2024 roku
– podsumowano. Pismo jest podpisane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu i skierowane do:
- Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba
- Urząd Miasta i Gminy Baranów Sandomierski
- Urząd Gminy Gorzyce
- Urząd Gminy Grębów
Czytaj również: Macron zdradził, które dwa państwa są przeciwne wejściu Ukrainy do NATO
Ostrzegałem… 👇 pic.twitter.com/wp489Tq9ST
— Dominik Tarczyński MEP (@D_Tarczynski) July 9, 2024
To nie pierwszy taki dokument
To nie pierwszy sygnał wskazujący, że rząd szuka kwaterunków dla nielegalnych imigrantów. Na początku czerwca Telewizja Republika ujawniła pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, z którego wynika, że na Podlasiu samorządowcy mają udostępnić wykaz miejsc noclegowych dla imigrantów.
Zwracam się z prośbą o wskazanie miejsc/obiektów, możliwych do wykorzystania przy masowym napływie cudzoziemców na terytorium RP, innych niż objętych pomocą, na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r., o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
– głosi fragment pisma, które zostało z upoważnienia wojewody podlaskiego podpisane przez Bogusława Maksima, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Czytaj więcej: Ujawniono dokument. Rząd Tuska ma szukać tysięcy miejsc noclegowych dla imigrantów
Pakt migracyjny i mechanizm „obowiązkowej solidarności”
W połowie maja w Brukseli przedstawiciele krajów członkowskich UE ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko zagłosowały Polska, Węgry, a także częściowo Słowacja oraz Austria. Pakt zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych i określa zasady postępowania z osobami, które próbują wjechać do UE bez odpowiedniego zezwolenia.
Jednym z rozwiązań przewidzianych w pakiecie migracyjnym jest tzw. mechanizm obowiązkowej solidarności, czyli udzielanie wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe kraje członkowskie UE. Przepisy zakładają rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób; alternatywnie państwa unijne będą musiały zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.