Nie żyje legendarny olimpijczyk
Nie żyje legendarny olimpijczyk: Józef Szmidt
W nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 89 lat zmarł Józef Szmidt, mistrz olimpijski w trójskoku z 1960 i 1964 r., były rekordzista świata (17.03), dwukrotny złoty medalista mistrzostw Europy – poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Do historii sportu przeszedł jako pierwszy, który w tej konkurencji pokonał granicę 17 metrów.
„To był pierwszy skok konkursu. Zdarzyło się i już”
Na żużlowym rozbiegu Stadionu Leśnego w Olsztynie „polski kangur” 5 sierpnia 1960 roku poprawił o 33 centymetry rekord świata Rosjanina Olega Fiedosiejewa (16,70 m, z maja 1959 r.). Rekordowy wynik osiągnął już w pierwszej próbie konkursu (poszczególne fazy trójskoku to - 5,99, 5,02 i 6,02 m). W drugiej próbie Szmidt uzyskał 16,20 m, dwie następne spalił, z dwóch kolejnych zrezygnował.
Sędziowie pół godziny mierzyli i sprawdzali rekordowy rezultat trójskoczka. Potem był już szał radości. Koledzy Szmidta, trenerzy, a nawet sędziowie podrzucali w górę rekordzistę. Po latach, oszczędny w słowach i nieskory do okazywania emocji Szmidt powiedział o tym wydarzeniu: „To był pierwszy skok konkursu. Zdarzyło się i już”
Wolał skakać niż biegać
Urodził się w Miechowicach na Śląsku 28 marca 1935 r. Za przykładem starszego brata Edwarda miał zostać sprinterem. Próbował sił na 100 m, w skoku w dal, ale w końcu wybrał trójskok i trafił pod opiekę wybitnego trenera kadry Tadeusza Starzyńskiego.
Gdy na kameralnym olsztyńskim stadionie bił rekord świata, nie był zawodnikiem nieznanym. W 1958 r., w pamiętnych dla Polski ze względu na osiem złotych medali mistrzostwach Europy w Sztokholmie, był jednym z triumfatorów – zwyciężył rezultatem 16,43 m. To był wówczas rekord Polski i rekord mistrzostw Europy.
Kilka tygodni po olsztyńskim wyczynie Szmidt wygrał olimpijski konkurs trójskoku na Stadio Olimpico w Rzymie, z rekordem olimpijskim – 16,81 m, pokonując zawsze groźnych reprezentantów ZSRS – Władimira Goriajewa i Witolda Krejera.
-
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje polski dziennikarz. Miał 44 lata
Po dwóch latach w Belgradzie zdobył kolejny tytuł najlepszego trójskoczka ME – 16,55. A w roku olimpijskim, na 3,5 miesiąca przed igrzyskami 1964 r. w Tokio, musiał przejść poważną operację kolana. Nie poddał się, lecz zawzięcie walczył o powrót do pełnej sprawności. Rehabilitacja dawała rezultaty, ale jeszcze w Tokio z trudem wchodził na schody budynku wioski olimpijskiej.
„Fenomenalny wyczyn Szmidta”
Kilka godzin przed zawodami zdjął bandaż z nogi, tłumaczył, że wstydziłby się pokazać widowni z obandażowanym kolanem. I ten rekonwalescent, twardy Ślązak, skoczył najdalej ze wszystkich, niemal upokarzając pewnych siebie Rosjan – Olega Fiedosiejewa i Wiktora Krwawczenkę, dla których pozostały tylko niższe stopnie podium. Zwyciężył wynikiem –16,85 m, co było wówczas rekordem olimpijskim.
W Polsce wybuchła euforia. W prasie ukazywały się entuzjastyczne tytuły: „Fenomenalny wyczyn Szmidta”. Od ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza Szmidt odebrał Order Sztandaru Pracy.
-
CZYTAJ TAKŻE: Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby wydały komunikat
Na sporcie Szmidt się nie dorobił. Czasami trafiały się takim sportowcom jak on nagrody rzeczowe. Jak wspominał kolega Szmidta ze skoczni Jan Jaskólski, za rekord świata z Olsztyna nie dostał nic. Nie do uwierzenia w czasach, gdy za rekord globu światowa federacja (World Athletics) płaci oficjalnie po 100 000 dol.
Kupił gospodarstwo i hodował... kozy
Stroniący od rozgłosu i mediów Szmidt ostatnie lata życia spędził we wsi Zagozd koło Drawska Pomorskiego, gdzie – po powrocie do Polski z emigracji w Niemczech – kupił gospodarstwo i hodował... kozy. Kilka lat temu został honorowym obywatelem Olsztyna.
Józef Szmidt (89) - 🇵🇱 lekkoatleta pochodzenia niemieckiego, dwukrotny mistrz olimpijski w trójskoku (1960, 1964), pierwszy człowiek na świecie, który pokonał granicę 17 m (1960). W latach 1975-1992 na emigracji w RFN. pic.twitter.com/0rvGKVJiqY
— Kto umarł? (@KtoUmarl) July 29, 2024