Wraca sprawa wieku emerytalnego? „Wprost: Prezes ZUS: Tusk słusznie podniósł wiek emerytalny”
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk opowiadał w rozmowie z Wprost o stanie palcówki, jej działalności i planach, jakie przed sobą stawia jako jej szef. Wśród licznych zagadnień nie mogło zabraknąć kwestii związanej z wysokością wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.
-
CZYTAJ TAKŻE: Polski generał odwołany z NATO? O co chodzi?
„Wprost: Prezes ZUS: Tusk słusznie podniósł wiek emerytalny”
Kiedy byłem pierwszy raz prezesem ZUS, poprzedni rząd Donalda Tuska podjął słuszną decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego, ze względu na mocno widoczny trend wydłużania się życia – „Wprost” Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
– czytamy na wstępie artykułu opublikowanego na stronie Wprost.
W dalszej części rozmowy prezes ZUS łagodzi przekaz. Na pytanie prowadzącego wywiad dziennikarza Bartosza Michalskiego: „Przeciętny czas trwania życia się wydłuża. Czy wobec tego nie powinniśmy zwiększyć wieku emerytalnego?”, odpowiedział:
Potem Prawo i Sprawiedliwość to „odkręciło”. To jest sprawa polityczna i nie widzę na dzisiaj gotowości do podjęcia tego tematu, chociaż większość krajów europejskich to zrobiła.
– stwierdził prezes Derdziuk.
Sprawa wieku emerytalnego
Zbigniew Derdziuk został prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po rad drugi. Poprzednio funkcję tę sprawowała w latach 2009–2015, w czasach rządów koalicji PO-PSL. To w czasach rządów tej koalicji wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i podniesiony do 67. roku życia.
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przegłosowana przez Sejm 11 maja 2012 r. weszła w życie 1 stycznia 2013 r. Zakładała ona stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego – każdego roku wiek emerytalny miał wzrastać o trzy miesiące, co oznaczało, że zakładany wiek emerytalny (67 lat) mężczyźni osiągną w 2020 r., kobiety zaś w 2040 r.
Sytuacja uległa zmianie po wygranych przez obóz Zjednoczonej Prawicy wyborach w 2015 r., której jednym z haseł wyborczych było odwrócenie reformy emerytalnej poprzedników. Wypełniając swoje wyborcze obietnice, Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało nowelizację, która przywróciła regulacje sprzed 2013 r. Od 1 października 2017 r. w Polsce obowiązuje następujące limity wiekowe – kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60. roku życia, mężczyzn uprawnia do tego przeżycie 65 lat.