Najpierw dołączyła do terrorystów a potem chciała odzyskać brytyjskie obywatelstwo
To wyczerpuje możliwości odwoływania się Begum w ramach brytyjskiego systemu prawnego, choć jej prawnicy zapowiedzieli, że zamierzają teraz skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu.
Pozbawienie obywatelstwa
Mająca bangladeskie korzenie Begum została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa w 2019 roku decyzją ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida, który uznał, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Po serii batalii prawnych 24-letnia obecnie Begum przegrała w lutym ubiegłego roku sprawę w Specjalnej Komisji Odwoławczej ds. Imigracyjnych (SIAC) - wyspecjalizowanym trybunale, który rozpatruje takie odwołania - ale w październiku jej prawnicy skierowali sprawę do Sądu Apelacyjnego. Tam jednak w lutym tego roku trzech sędziów jednogłośnie odrzuciło jej wniosek o przywrócenie brytyjskiego obywatelstwa.
Czytaj także: Nie żyje gwiazda marvelowskich hitów
Dalsza historia
Następnie w marcu Begum przegrała wstępną próbę zakwestionowania w Sądzie Najwyższym decyzji o odebraniu jej obywatelstwa. Ostatnią opcją, jaką miała, było bezpośrednie zwrócenie się do Sądu Najwyższego o pozwolenie na rozpatrzenie jej sprawy. Jednak w środę trzech sędziów Sądu Najwyższego jednogłośnie odrzuciło ten wniosek. Stwierdzili oni, że podstawy, na których oparła ona swój wniosek, nie podważają prawnie decyzji o pozbawieniu jej obywatelstwa Wielkiej Brytanii.
W lutym 2015 roku Begum wraz z dwoma innymi uczennicami ze wschodniego Londynu udała się do Turcji, a następnie do Syrii, aby dołączyć do Państwa Islamskiego. Tam poślubiła jednego z bojowników, któremu urodziła trójkę dzieci, jednak wszystkie zmarły. Na początku 2019 roku, po faktycznym rozbiciu Państwa Islamskiego, została odnaleziona w obozie dla syryjskich uchodźców. W kilku wywiadach udzielonych później brytyjskim mediom ubrana już w zachodnim stylu Begum przekonywała, że popełniła błąd i chciałaby wrócić do Wielkiej Brytanii.