Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność"

Chrześcijaństwo na świecie przechodzi renesans, choć z polskiej, a tym bardziej z europejskiej perspektywy to stwierdzenie może być zaskakujące. Liczba chrześcijan na świecie wciąż rośnie, mimo że w naszej części świata ludzie coraz częściej Boga i tradycyjną duchowość zastępują bożkami popkultury i różnymi modnymi rytuałami. Naocznym przykładem może być atmosfera towarzysząca koncertom Taylor Swift w Polsce. Dlaczego? Przeczytacie w nowym "Tygodniku Solidarność".
Renesans chrześcijaństwa Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność
Renesans chrześcijaństwa / okładka Tygodnika Solidarność nr 33/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Bożek Taylor Swift

Co ma koncert Taylor Swift do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Na pozór niewiele, w rzeczywistości sporo.

- pyta Agnieszka Żurek, która w swoim tekście wyjaśnia, jak w dzisiejszych czasach dochodzi do profanacji sacrum i sakralizacji profanum.

Przestrzeń duchowa nie znosi próźni, toteż jeśli z przestrzeni publicznej wyrugujemy chrześcijaństwo, to zastąpimy je - świadomie lub nie - inną formą religijności.

Autorka uważa, że m. in. kult Taylor Swift jest dla młodzieży fałszywą alternatywą duchownego autorytetu.

Po wzory fascynujących, dzielnych, niezależnych, mądrych i odważnych kobiet warto sięgać do Biblii, nie do popkultury.

- wskazuje Agnieszka Żurek

 

Nawrócona wiedźma: "Jest życie w Chrystusie!"

Naela Rose była wiedźmą uprawiającą rytuały z użyciem krwi. Angelamarie Scafidi – instruktorką jogi głęboko zaangażowaną w New Age i astrologię.

Diabeł daje przynęty, za które płacisz później swoją duszą. Chrystus odwrotnie, daje ci nowe życie, choć na początku często ponosisz ofiary – bywa, że tracisz znajomych, którzy zaczynają patrzeć na ciebie jak na kogoś, kto postradał zmysły, czasem tracisz pieniądze czy sławę, ale zyskujesz życie wieczne i gromadzisz skarby w Niebie. Jeśli chcesz być przyjacielem tego świata, diabeł da ci wszystko to, czego chcesz. Nie można jednak służyć dwóm panom. Nie możesz jednocześnie pić z kielicha Pana i kielicha demonów. Ten świat jest miejscem, gdzie możesz przez pewien czas cieszyć się sławą, pieniędzmi czy przyjemnościami, ale o wszystko przeminie.

- podkreśla Naela Rose.

 

Sport igrzyska i walec dziejów

Gdy piszę te słowa, sytuacja wydaje się być prawie unormowana. Polscy kibice emocjonują się medalowymi osiągnięciami polskich sportowców lub martwią się ich brakiem, a wszystko relacjonuje dla nich z Paryża między innymi Przemysław Babiarz. Można by więc pomyśleć, że nic się nie stało. Tyle że to przecież nieprawda. Niektóre z aspektów igrzysk w Paryżu wzbudziły poruszenie na całym świecie, sprawa Babiarza – w Polsce, a każdy z wątków uruchomił pewne społeczne emocje. Czy tylko chwilowe, czy coś z nich zostanie w ludziach na dłużej?

- pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Pośmiewisko świata

Europa jest kontynentem włóczęgów duchowych. Agresywny laicyzm ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu kolejny raz pokazał, że jest ideologią bankrutującą sięgającą po coraz bardziej ubogie i ordynarne środki wyrażania siebie.

- konstatuje Jakub Pacan w swoim tekście.

 

W numerze polecamy ponad to:

Nienawiść już nie wystarcza

Obecny rząd odbija się od jednej kompromitacji do drugiej. Nie idzie mu w polityce gospodarczej, społecznej oraz międzynarodowej, a i rozliczanie PiS kończy się klapą. Wyborcy, choć jeszcze go popierają, powoli tracą cierpliwość.

- pisze Mariusz Staniszewski.

 

Prawo do bycia offline

Zacieranie się granicy między czasem pracy a czasem wolnym, kolidowanie obowiązków służbowych z życiem rodzinnym, permanentny stres, gorączkowe sprawdzanie telefonu czy konieczność pozostawania w pobliżu komputera do późnych godzin wieczornych. Czy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do bycia offline?

- rozważa Marcin Krzeszowiec w swoim tekście.

 

Wymiana

Kiedy na początku sierpnia część lotniska w tureckiej Ankarze została zamknięta, całość zaś otoczyli żołnierze NATO-wskich służb specjalnych, Turcy nie byli zdziwieni. Ci starsi pamiętali podobne operacje z czasów zimnej wojny, tylko wtedy służby rosyjskie i zachodnie wymieniały szpiegów. Jednak w przypadku Polski nie można mówić o sukcesie. Na żadnej płaszczyźnie.

- relacjonuje Paweł Pietkun.

 

Totalitaryzm bez gułagów

Gdy najtęższe umysły postanowiły oświecić zaczadzonych religijnym zabobonem maluczkich, zaczęła drżeć w posadach cała Europa. Byłoby oczywiście nadużyciem twierdzić, że winni wandejskiej hekatomby – notabene pierwszego w dziejach zaplanowanego i z robotyczną precyzją wykonanego ludobójstwa – pisali filozoficzne epistoły i umowy społeczne. Czy gdyby nie urodzili się Wolter i Jan Jakub Rousseau, nie byłoby ani Maximiliena de Roberspierre’a, ani Antoine’a Saint-Justa? Może nie byłoby również gilotyny?

- zastanawia się Marcin Darmas.

 

Felietony:

Remigiusz Okraska - Najpierw alternatywa - później likwidacja

Karol Gac - Co zrobi PKW?

Jan Wróbel - Stefano Lavarini, polski niedoceniony ekspert

Tadeusz Płużański - Hołdy dla "wyzwolicieli"

Marek Jan Chodakiewicz - Dżihad dziś w źródłach

Cezary Krysztopa - Nikt nie ma "prawa do dziecka". To dziecko ma prawo do mamy i taty.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność"

Chrześcijaństwo na świecie przechodzi renesans, choć z polskiej, a tym bardziej z europejskiej perspektywy to stwierdzenie może być zaskakujące. Liczba chrześcijan na świecie wciąż rośnie, mimo że w naszej części świata ludzie coraz częściej Boga i tradycyjną duchowość zastępują bożkami popkultury i różnymi modnymi rytuałami. Naocznym przykładem może być atmosfera towarzysząca koncertom Taylor Swift w Polsce. Dlaczego? Przeczytacie w nowym "Tygodniku Solidarność".
Renesans chrześcijaństwa Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność
Renesans chrześcijaństwa / okładka Tygodnika Solidarność nr 33/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Bożek Taylor Swift

Co ma koncert Taylor Swift do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Na pozór niewiele, w rzeczywistości sporo.

- pyta Agnieszka Żurek, która w swoim tekście wyjaśnia, jak w dzisiejszych czasach dochodzi do profanacji sacrum i sakralizacji profanum.

Przestrzeń duchowa nie znosi próźni, toteż jeśli z przestrzeni publicznej wyrugujemy chrześcijaństwo, to zastąpimy je - świadomie lub nie - inną formą religijności.

Autorka uważa, że m. in. kult Taylor Swift jest dla młodzieży fałszywą alternatywą duchownego autorytetu.

Po wzory fascynujących, dzielnych, niezależnych, mądrych i odważnych kobiet warto sięgać do Biblii, nie do popkultury.

- wskazuje Agnieszka Żurek

 

Nawrócona wiedźma: "Jest życie w Chrystusie!"

Naela Rose była wiedźmą uprawiającą rytuały z użyciem krwi. Angelamarie Scafidi – instruktorką jogi głęboko zaangażowaną w New Age i astrologię.

Diabeł daje przynęty, za które płacisz później swoją duszą. Chrystus odwrotnie, daje ci nowe życie, choć na początku często ponosisz ofiary – bywa, że tracisz znajomych, którzy zaczynają patrzeć na ciebie jak na kogoś, kto postradał zmysły, czasem tracisz pieniądze czy sławę, ale zyskujesz życie wieczne i gromadzisz skarby w Niebie. Jeśli chcesz być przyjacielem tego świata, diabeł da ci wszystko to, czego chcesz. Nie można jednak służyć dwóm panom. Nie możesz jednocześnie pić z kielicha Pana i kielicha demonów. Ten świat jest miejscem, gdzie możesz przez pewien czas cieszyć się sławą, pieniędzmi czy przyjemnościami, ale o wszystko przeminie.

- podkreśla Naela Rose.

 

Sport igrzyska i walec dziejów

Gdy piszę te słowa, sytuacja wydaje się być prawie unormowana. Polscy kibice emocjonują się medalowymi osiągnięciami polskich sportowców lub martwią się ich brakiem, a wszystko relacjonuje dla nich z Paryża między innymi Przemysław Babiarz. Można by więc pomyśleć, że nic się nie stało. Tyle że to przecież nieprawda. Niektóre z aspektów igrzysk w Paryżu wzbudziły poruszenie na całym świecie, sprawa Babiarza – w Polsce, a każdy z wątków uruchomił pewne społeczne emocje. Czy tylko chwilowe, czy coś z nich zostanie w ludziach na dłużej?

- pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Pośmiewisko świata

Europa jest kontynentem włóczęgów duchowych. Agresywny laicyzm ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu kolejny raz pokazał, że jest ideologią bankrutującą sięgającą po coraz bardziej ubogie i ordynarne środki wyrażania siebie.

- konstatuje Jakub Pacan w swoim tekście.

 

W numerze polecamy ponad to:

Nienawiść już nie wystarcza

Obecny rząd odbija się od jednej kompromitacji do drugiej. Nie idzie mu w polityce gospodarczej, społecznej oraz międzynarodowej, a i rozliczanie PiS kończy się klapą. Wyborcy, choć jeszcze go popierają, powoli tracą cierpliwość.

- pisze Mariusz Staniszewski.

 

Prawo do bycia offline

Zacieranie się granicy między czasem pracy a czasem wolnym, kolidowanie obowiązków służbowych z życiem rodzinnym, permanentny stres, gorączkowe sprawdzanie telefonu czy konieczność pozostawania w pobliżu komputera do późnych godzin wieczornych. Czy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do bycia offline?

- rozważa Marcin Krzeszowiec w swoim tekście.

 

Wymiana

Kiedy na początku sierpnia część lotniska w tureckiej Ankarze została zamknięta, całość zaś otoczyli żołnierze NATO-wskich służb specjalnych, Turcy nie byli zdziwieni. Ci starsi pamiętali podobne operacje z czasów zimnej wojny, tylko wtedy służby rosyjskie i zachodnie wymieniały szpiegów. Jednak w przypadku Polski nie można mówić o sukcesie. Na żadnej płaszczyźnie.

- relacjonuje Paweł Pietkun.

 

Totalitaryzm bez gułagów

Gdy najtęższe umysły postanowiły oświecić zaczadzonych religijnym zabobonem maluczkich, zaczęła drżeć w posadach cała Europa. Byłoby oczywiście nadużyciem twierdzić, że winni wandejskiej hekatomby – notabene pierwszego w dziejach zaplanowanego i z robotyczną precyzją wykonanego ludobójstwa – pisali filozoficzne epistoły i umowy społeczne. Czy gdyby nie urodzili się Wolter i Jan Jakub Rousseau, nie byłoby ani Maximiliena de Roberspierre’a, ani Antoine’a Saint-Justa? Może nie byłoby również gilotyny?

- zastanawia się Marcin Darmas.

 

Felietony:

Remigiusz Okraska - Najpierw alternatywa - później likwidacja

Karol Gac - Co zrobi PKW?

Jan Wróbel - Stefano Lavarini, polski niedoceniony ekspert

Tadeusz Płużański - Hołdy dla "wyzwolicieli"

Marek Jan Chodakiewicz - Dżihad dziś w źródłach

Cezary Krysztopa - Nikt nie ma "prawa do dziecka". To dziecko ma prawo do mamy i taty.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe