Stan zapełnienia magazynów gazu w UE. Von der Leyen zabrała głos
Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała w 2022 roku zakłócenia na rynkach energii i spowodowała wzrost cen gazu i prądu. Kraje UE podjęły w związku z tym szybkie działania i uzgodniły m.in., że zwiększą rezerwy gazu, aby zapewnić Europejczykom wystarczającą podaż.
Rozporządzenie UE ws. gazu
W tym celu w czerwcu 2022 roku przyjęto unijne rozporządzenie w tej sprawie. Przewiduje ono, że podziemne magazyny na terytorium państw członkowskich muszą zostać napełnione przed zimą w 90 proc.
Rozporządzenie okazało się skuteczne. W 2023 r. poziom napełnienia magazynów był znacznie wyższy niż w poprzednich latach. W przededniu sezonu grzewczego 2023/2024 zbiorniki gazu były niemal pełne we wszystkich państwach UE, które posiadają magazyny.
Czytaj także: Niemcy przyznali Tuskowi nagrodę. Laudację wygłosi Olaf Scholz
Sytuacja przed nadchodzącym sezonem grzewczym
Dzięki wspieraniu odnawialnych źródeł energii, oszczędzaniu energii i poszukiwaniu nowych dostawców możemy magazynować gaz na zimę. Gwarantuje to bezpieczeństwo dostaw energii i stabilność rynków energii
- napisała w środę szefowa KE.
Większość państw członkowskich UE ma magazyny gazu na swoim terytorium. Zdolności magazynowania w pięciu państwach (Niemcy, Włochy, Francja, Holandia i Austria) sięgają dwóch trzecich łącznych zdolności UE.
Zgodnie z rozporządzeniem państwa UE nieposiadające instalacji magazynowych powinny gromadzić 15 proc. rocznego zużycia gazu w innych państwach członkowskich – w ten sposób mają dostęp do rezerw gazu. Mechanizm ten zwiększa bezpieczeństwo podaży gazu w UE, a jednocześnie pozwala dzielić się kosztami napełnienia magazynów. Państwa członkowskie o mniejszych zdolnościach magazynowania współpracują z państwami mającymi większe magazyny, dzięki czemu gwarantują sobie rezerwy gazu.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Czytaj również: Manipulacje mediów głównego nurtu: jak Polakom robi się masowe pranie mózgów