Zakwit sinic. Zamknięto popularne kąpielisko
Popularne kąpielisko zamknięte
Z informacji podanych w czwartek w południe w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że zakwit sinic zaobserwowano w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Energetyczny Zakątek" w miejscowości Kolano, koło Krzesznej.
Na pozostałych kąpieliskach strzeżonych w woj. pomorskim nad morzem, jeziorami i zalewami woda nadaje się do kąpieli.
W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Jakość kąpielisk w Polsce można śledzić na stronie http://sk.gis.gov.pl/.
Czym są sinice i czy mogą być niebezpieczne?
Masowy rozwój sinic (zakwity sinicowe) może prowadzić do poważnych problemów ekologicznych i zdrowotnych, ponieważ niektóre gatunki tych organizmów produkują toksyny, które mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i ekosystemów wodnych. Sinice najlepiej rozwijają się w ciepłej wodzie. Optymalna temperatura dla ich wzrostu to zwykle powyżej 20°C. Dlatego najczęściej występują w okresie letnim. Do wzrostu potrzebują dużych ilości składników odżywczych, zwłaszcza azotu i fosforu. Te składniki często dostają się do wód z nawozów rolniczych, ścieków komunalnych oraz przemysłowych. Preferują wody stojące lub wolno płynące, takie jak jeziora, stawy, zbiorniki retencyjne czy wolno płynące rzeki.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:"To boli mnie jako rodzica". Ojciec Igi Świątek przerwał milczenie