Sędzia PKW odcina się od decyzji ws. PiS w specjalnym oświadczeniu
Portal Niezależna.pl we wtorek po południu opublikował oświadczenie sędziego Wojciecha Sycha do protokołu posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 29 sierpnia 2024. Pod dokumentem podpisał się również przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Akt ten dokonał się z przekroczeniem uprawnień, nie chcę i nie mogę go firmować. Tym się kierując, składam niniejsze oświadczenie jako swoiste votum separatum
– przekazał sędzia Sych nt. uchwały PKW ws. odrzucenia sprawozdania finansowego PiS.
Czytaj także: Tusk zapowiada uderzenie w prezes Sądu Najwyższego
"Akt ten dokonał się z przekroczeniem uprawnień"
W wydanym oświadczeniu sędzia przypomina, że PKW dokonuje kontroli finansowania kampanii wyborczej w trybie i na zasadach jednoznacznie określonych przez ustawodawcę w Kodeksie wyborczym.
Regulacja ta jest dla PKW wiążąca, a stanowi ona, co następuje: Po pierwsze. Odrzucenie sprawozdania następuje wyłącznie, gdy dojdzie do choćby jeden z sytuacji określonych w art. 144 § 1 pkt 3 lub w art. 144 § 2 Kodeksu wyborczego. Przywołane przepisy uzależniają rozstrzygnięcia w sprawie sprawozdania od działań komitetu wyborczego. Działania te, aby mogły stanowić podstawę odrzucenia sprawozdania, muszą być podjęte przez komitet wyborczy lub ewentualnie inny podmiot, o ile wykazanie zostanie, iż tenże działał w porozumieniu z komitetem lub co najmniej za jego (pełnomocnika) wiedzą i zgodą
– wskazuje sędzia Sych. W dalszej części pisma wskazuje, że "z treści przepisów art. 142 § 1 i art. 144 § 1 K.w. wynika jednoznacznie, że PKW rozstrzyga w przedmiocie przyjęcia sprawozdania bez zastrzeżeń, przyjęcia sprawozdania ze wskazaniem uchybień albo odrzucenia sprawozdania - znaczy to, że przedmiotem oceny Komisji jest wyłącznie sprawozdanie finansowe złożone przez pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego; a contrario – przedmiotem oceny nie są np. doniesienia prasowe lub informacje pochodzące od pomiotów innych aniżeli komitet wyborczy, bez względu na to jakie to podmioty i jak obszerne są ich informacje".
Zapewne zasadne byłoby przeprowadzenie merytorycznej dyskusji co do trafności obowiązujących rozwiązań, jednakże ewentualna konstatacja, iż ich obecny kształt jest niewłaściwy, może mieć tylko charakter wniosku de lege ferenda
– wskazuje sędzia i dodaje, że "ewentualna zmiana stanu prawnego jest wyłączną kompetencją ustawodawcy, a tymczasem PKW, większością głosów, wbrew przedstawionym powyżej i obowiązującym od szeregu lat zasadom, przyjęła uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego złożonego przez pełnomocnika finansowego KW PiS".
Ponieważ akt ten dokonał się z przekroczeniem uprawnień, nie chcę i nie mogę go firmować. Tym się kierując, składam niniejsze oświadczenie jako swoiste votum separatum
– podsumowuje sędzia Sych.
Czytaj również: List gończy za Pawłem Szopą. Jest oświadczenie twórcy Red is Bad
Sędzia Wojciech Sych – sylwetka
Wojciech Aleksander Sych to polski prawnik, doktor nauk prawnych, sędzia sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Od 2019 sędzia Trybunału Konstytucyjnego, od 2019 członek, a od 2020 zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.
28 czerwca 2005 uzyskał stopień doktora nauk prawnych (specjalność – prawo karne). Wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz studiów podyplomowych prawa karnego materialnego i procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Karnego.
Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (kadencja 2013–2017).
W kwietniu 2019 został zgłoszony jako kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, której kadencja upłynęła 6 maja 2019. 26 kwietnia 2019 został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 8 maja 2019 prezydent Andrzej Duda odebrał od niego ślubowanie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 29 lipca 2019 został powołany w skład PKW.
PKW odrzuca sprawozdanie finansowe PiS
Pod koniec września przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.
Decyzja PKW dotycząca nieprawidłowości w kampanii wyborczej PiS oznacza obcięcie tej partii ponad 54 mln zł różnego rodzaju środków ze skarbu państwa. Skutki jednak są jeszcze poważniejsze jeśli chodzi o subwencję dla partii politycznych.
Tej subwencji w ciągu najbliższych 3 lat, ta partia będzie pozbawiona. Od decyzji PKW partii przysługuje prawo skargi do Sądu Najwyższego w ciągu 14 dni
– powiedział przewodniczący PKW. Dodał, że jeśli Sąd Najwyższy oddali skargę, albo Komitet Wyborczy nie złoży skargi, wtedy partia zostanie w całości pozbawiona subwencji na całą kadencję Sejmu.