Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców
Zmiany struktury dochodów
Statystyki urzędowe z dnia 31 grudnia 2023 roku wykazują 34,92 mln pracowników w Niemczech, którzy płacili składki na ubezpieczenie społeczne, z czego około 24,38 mln było zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, a około 10,54 mln w niepełnym wymiarze godzin.
Ponadto około 4,3 miliona osób było zatrudnionych na bardzo mała ilość przepracowanych godzin i nie mają opłaconego niemieckiego odpowiednika ZUSu.
W grupie obcokrajowców pracowników pełnoetatowych w zawodach pomocniczych podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne pracuje 806 000 osób, czyli 69%, otrzymywało miesięczne wynagrodzenie brutto, które jest poniżej przeciętnej krajowej.
Obcokrajowcy zarabiają także znacznie mniej w grupie pracowników fachowców.
Większość pracujących w Niemczech obcokrajowców posiada obywatelstwo tureckie, a na drugim miejscu pracownicy z Polski. Liczba pracowników z Rumunii i Bułgarii wzrosła gwałtownie w ostatnich latach.
Według raportu Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) z 2024 r. około dwie trzecie - 64% uchodźców przybyłych w 2015 roku pracuje, z czego prawie trzy czwarte w pełnym wymiarze godzin. O ile mężczyźni pracują w 86%, co oznacza więcej niż średnia populacja mężczyzn w Niemczech (81%), zatrudnienie kobiet w tej grupie jest znacznie niższe i wynosi 33%.
Czytaj również: Urząd wybierze Twojemu dziecku imię. Są wytyczne ministerstwa
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska
Wyższe bezrobocie - ale więcej zatrudnionych
W lipcu 2024 roku około 46,0 mln osób mieszkających w Niemczech było zatrudnionych.
W czerwcu 2024 r. w Niemczech zarejestrowanych jako bezrobotni było 2,73 mln osób. To wzrost bezrobocia w porównaniu z poprzednimi latami i spadek popytu na pracę. Stopa bezrobocia w Niemczech wynosi obecnie 5,8%- 6,1%. W czerwcu w Federalnej Agencji Pracy zarejestrowano 701 000 miejsc pracy, o 69 000 mniej niż rok wcześniej. Na niemieckim rynku pracy panuje jednak pewien paradoks, bo jednocześnie do wzrostu bezrobocia wzrosło zatrudnienie głównie przez obcokrajowców. — Według prognoz Federalnej Agencji Pracy, zatrudnienie wzrosło o 44 000 od marca do kwietnia 2024 roku w ujęciu wyrównanym sezonowo. W porównaniu z poprzednim rokiem, w kwietniu wzrosło o 183 000 do 34,87 mln pracowników. Wzrost ten dotyczy wyłącznie obcokrajowców - podała Federalna Agencja Pracy. Agencja zwraca uwagę na fakt, ze co dziesiąty pracownik w Niemczech jest obcokrajowcem, a co czwarty bezrobotnym obcokrajowcem.
Mimo że zatrudnionych zostaje w Niemczech coraz więcej obcokrajowców, to jednocześnie w tym kraju udział w grupie bezrobotnych w ⅓ mają obcokrajowcy. W sierpniu 2024 r. stopa bezrobocia wśród obcokrajowców w Niemczech wynosiła 15,2%.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]