Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej

Sekretarz Stanu przemawiał podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kardynał wskazał na dialog, eliminację ubóstwa i regulację sztucznej inteligencji jako kroki do budowania przyszłości. Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.
kard. Pietro Parolin na forum ONZ Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej
kard. Pietro Parolin na forum ONZ / EPA/SARAH YENESEL Dostawca: PAP/EPA

 

Pokój może zbudować tylko dialog, kwestia eliminacji ubóstwa, promowanie integralnego rozwoju człowieka, równości i suwerennej godności narodów, całkowita eliminacja broni nuklearnej i anulowanie długów, zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją, wspólna praca na rzecz sprawiedliwości i pokoju, odrzucenie aborcji, zastrzeżenia i wyjaśnienia dotyczące tzw. „praw reprodukcyjnych”, aborcji, płci i tożsamości seksualnej – to główne kwestie przemówienia kardynała Sekretarza Stanu Pietro Parolina, wygłoszonego 23 września, na Szczycie Przyszłości 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Kardynał, przebywający w USA do przyszłego poniedziałku 30 września, bierze udział w Szczycie Przyszłości wraz z szefami państw i rządów zgromadzonymi w nowojorskiej siedzibie ONZ. Będzie celebrował Mszę Świętą z okazji 60. rocznicy Stolicy Apostolskiej w ONZ.

Kryzys multilateralizmu

Przemówienie Sekretarza Stanu opierało się na refleksji nad obecnym kontekstem światowym, który wydaje się stawiać system multilateralny w poważnym kryzysie. Dowodem na to jest „erozja zaufania między narodami”, o czym świadczy rosnąca intensywność konfliktów.

- Ten szczyt powinien być źródłem i powodem do nadziei - mówi kard. Parolin, cytując Papieża Franciszka

Mówiąc o przyszłości wskazuje, że musi ona być zbudowana na zasadach takich jak godność każdej osoby, „promowanie integralnego rozwoju człowieka”, „równość i suwerenna godność wszystkich narodów oraz ustanowienie zaufania między nimi”.

Czytaj także: Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć

Eliminacja ubóstwa

Zasadom tym muszą towarzyszyć działania w kilku obszarach. Po pierwsze, eliminacja ubóstwa, cel, który powinien być priorytetem, ponieważ „rozwój jest imieniem pokoju”, podkreśla kard. Parolin. - Pokojowa i dostatnia przyszłość wymaga woli politycznej do wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju - powiedział. Obejmuje to „reformę międzynarodowych instytucji finansowych, restrukturyzację zadłużenia i wdrożenie strategii umorzenia długów".

Aborcja, gender i tzw. „prawa reprodukcyjne”

W swoim przemówieniu kard. Parolin odniósł się do Paktu ONZ na rzecz przyszłości, który, jak powiedział, Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości, wyrażając jednocześnie zastrzeżenia co do niektórych użytych pojęć. 

Po pierwsze, terminy „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” oraz „prawa reprodukcyjne”. Powiedział, że Stolica Apostolska uważa, że terminy te odnoszą się do holistycznej koncepcji zdrowia, które obejmuje, każdy na swój sposób, osobę w całości jej osobowości, umysłu i ciała, i które sprzyjają osiągnięciu osobistej dojrzałości w seksualności oraz wzajemnej miłości i podejmowaniu decyzji, które charakteryzują związek małżeński między mężczyzną i kobietą zgodnie z normami moralnymi.

Jak zaznaczył, Stolica Apostolska nie uważa aborcji lub dostępu do aborcji lub środków poronnych jako realizację tych pojęć. Jeśli chodzi o „płeć”, Stolica Apostolska rozumie ten termin „jako oparty na biologicznej tożsamości płciowej, która jest męska lub żeńska”.

Ogólne rozbrojenie

Po drugie, dążenie do pokoju: cel, który, jak podkreśla watykański Sekretarz Stanu, „wymaga wdrożenia ogólnego rozbrojenia, a w szczególności całkowitej eliminacji broni jądrowej”. Innymi słowy, konieczne jest odłożenie na bok wąskich rozważań geopolitycznych i potrzebna jest ekonomia w celu obrony ludzkiej godności i zagwarantowania przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mogli cieszyć się integralnym rozwojem, zarówno jako jednostki, jak i jako społeczności.

Czytaj także: "Nie ugiął się i nie załamał". Abp Gądecki o szansach na beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka

Zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją

Potrzebne są również działania na rzecz sztucznej inteligencji (AI), najnowszej w „ogromnej ekspansji działalności przemysłowej i wspaniałych odkryć naukowych”. Technologia ta jednak „pilnie wymaga uregulowania”, zauważył kardynał. Ze swojej strony Stolica Apostolska „chciałaby zobaczyć ramy regulacyjne dotyczące etyki sztucznej inteligencji”, które dotyczą między innymi „ochrony danych, odpowiedzialności, stronniczości i wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie”. Przede wszystkim, kard. Parolin dodaje w odniesieniu do młodszych pokoleń, „imperatywem jest zapewnienie godnej przyszłości dla wszystkich, zapewnienie niezbędnych warunków - w tym przyjaznego środowiska rodzinnego - w celu ułatwienia dobrobytu, przy jednoczesnym stawieniu czoła niezliczonym wyzwaniom, które go utrudniają, w tym wynikającym z ubóstwa, konfliktów, wyzysku i zależności”.

Apel o dialog

Stąd wezwanie do integralnego rozwoju człowieka, którego „godność jest fundamentem”, a dialog „niezbędnym środkiem”.

- Dziś poczucie przynależności do jednej rodziny ludzkiej zanika, a marzenie o wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju wydaje się przestarzałe i utopijne - podsumował kard. Parolin. - Nie musi tak być, jeśli istnieje wola zaangażowania się w autentyczny dialog - zaznaczył Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Salvatore Cernuzio, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan


 

POLECANE
Anonimowy Sędzia: Nawet najpiękniejsze romanse kiedyś się kończą tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Nawet najpiękniejsze romanse kiedyś się kończą

Nie od dzisiaj wiadomo, że nawet najpiękniejsze romanse kiedyś się kończą.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę PiS. Ministerstwo Finansów: Wiążące są decyzje PKW Wiadomości
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę PiS. Ministerstwo Finansów: "Wiążące są decyzje PKW"

"Dla Ministerstwa Finansów wiążące są decyzje Państwowej Komisji Wyborczej" – napisał resort w odpowiedzi na pytanie PAP o to, czy dokona wypłaty subwencji dla PiS po decyzji Sądu Najwyższego.

Wesoła Nowina, czyli kolędy jakich jeszcze nie słyszeliście Wiadomości
"Wesoła Nowina", czyli kolędy jakich jeszcze nie słyszeliście

Wyjątkowy album "Wesoła Nowina" zespołów SVAHY i Etnos Ensemble łączy tradycję i nowoczesność, prezentując niebanalne aranżacje kolęd i pastorałek w etno-jazzowym brzmieniu.

Samuel Pereira: Tusk Vision Network tylko u nas
Samuel Pereira: Tusk Vision Network

„Strategiczna infrastruktura” Donalda Tuska. Tym jest od dzisiaj TVN i to nie w ustach krytyków linii politycznej tej stacji, ale jej sympatyków. Zaczęło się od deklaracji premiera, który nie tylko rzucił nowe światło na próby przejęcia Polsatu z rąk Zygmunta Solorza, ale odsłonił się już całkowicie jeśli chodzi o zagadnienie pt. W jakim stopniu TVN to Tusk Vision Network? To pytanie jest dziś już całkowicie retoryczne.

Karol Nawrocki zapytany o reparacje od Niemiec. Jasne stanowisko polityka
Karol Nawrocki zapytany o reparacje od Niemiec. Jasne stanowisko

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podkreślił w środę, że reparacje od Niemiec za II wojnę światową należą się Polsce w sposób oczywisty. Dodał, że to kwestia, która powinna być wyłączona ze sporu politycznego w Polsce.

Sukces na mistrzostwach świata. Jest medal dla Polaka Wiadomości
Sukces na mistrzostwach świata. Jest medal dla Polaka

Kacper Stokowski zdobył w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym brązowy medal pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Budapeszcie. Polak osiągnął czas 49,16 s, który jest nowym rekordem kraju. Szybsi byli Rosjanin Miron Lifincew (48,76) i Węgier Hubert Kos (48,79).

Potężna awaria Facebooka i Instagrama z ostatniej chwili
Potężna awaria Facebooka i Instagrama

Trwają problemy z poprawnym działaniem aplikacji Facebook, Instagram oraz Whatsapp należących do firmy Meta.

Anna Lewandowska przekazała niepokojące wieści ze szpitala Wiadomości
Anna Lewandowska przekazała niepokojące wieści ze szpitala

Anna Lewandowska, znana polska influencerka i trenerka, niedawno otworzyła studio treningowe w Barcelonie. Jej radość z tego sukcesu została jednak przyćmiona przez poważną kontuzję. W sprawie jej zdrowia pojawiły się nowe informacje.

Nowa twarz w sztabie Karola Nawrockiego. To znana dziennikarka gorące
Nowa twarz w sztabie Karola Nawrockiego. To znana dziennikarka

Dziennikarka Telewizji Republika Emilia Wierzbicki została rzecznikiem prasowym obywatelskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.

FIFA ogłosiła gospodarzy mistrzostw świata w 2030 i 2034 roku Wiadomości
FIFA ogłosiła gospodarzy mistrzostw świata w 2030 i 2034 roku

11 grudnia 2024 roku na kongresie FIFA oficjalnie potwierdzono gospodarzy kolejnych dwóch edycji mistrzostw świata: w 2030 i 2034 roku. O ile decyzja dotycząca turnieju w 2026 roku, który odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku, była już od dawna znana, tak najnowsze ogłoszenia wprowadzają do historii futbolu interesujące zmiany.

REKLAMA

Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej

Sekretarz Stanu przemawiał podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kardynał wskazał na dialog, eliminację ubóstwa i regulację sztucznej inteligencji jako kroki do budowania przyszłości. Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.
kard. Pietro Parolin na forum ONZ Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej
kard. Pietro Parolin na forum ONZ / EPA/SARAH YENESEL Dostawca: PAP/EPA

 

Pokój może zbudować tylko dialog, kwestia eliminacji ubóstwa, promowanie integralnego rozwoju człowieka, równości i suwerennej godności narodów, całkowita eliminacja broni nuklearnej i anulowanie długów, zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją, wspólna praca na rzecz sprawiedliwości i pokoju, odrzucenie aborcji, zastrzeżenia i wyjaśnienia dotyczące tzw. „praw reprodukcyjnych”, aborcji, płci i tożsamości seksualnej – to główne kwestie przemówienia kardynała Sekretarza Stanu Pietro Parolina, wygłoszonego 23 września, na Szczycie Przyszłości 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Kardynał, przebywający w USA do przyszłego poniedziałku 30 września, bierze udział w Szczycie Przyszłości wraz z szefami państw i rządów zgromadzonymi w nowojorskiej siedzibie ONZ. Będzie celebrował Mszę Świętą z okazji 60. rocznicy Stolicy Apostolskiej w ONZ.

Kryzys multilateralizmu

Przemówienie Sekretarza Stanu opierało się na refleksji nad obecnym kontekstem światowym, który wydaje się stawiać system multilateralny w poważnym kryzysie. Dowodem na to jest „erozja zaufania między narodami”, o czym świadczy rosnąca intensywność konfliktów.

- Ten szczyt powinien być źródłem i powodem do nadziei - mówi kard. Parolin, cytując Papieża Franciszka

Mówiąc o przyszłości wskazuje, że musi ona być zbudowana na zasadach takich jak godność każdej osoby, „promowanie integralnego rozwoju człowieka”, „równość i suwerenna godność wszystkich narodów oraz ustanowienie zaufania między nimi”.

Czytaj także: Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć

Eliminacja ubóstwa

Zasadom tym muszą towarzyszyć działania w kilku obszarach. Po pierwsze, eliminacja ubóstwa, cel, który powinien być priorytetem, ponieważ „rozwój jest imieniem pokoju”, podkreśla kard. Parolin. - Pokojowa i dostatnia przyszłość wymaga woli politycznej do wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju - powiedział. Obejmuje to „reformę międzynarodowych instytucji finansowych, restrukturyzację zadłużenia i wdrożenie strategii umorzenia długów".

Aborcja, gender i tzw. „prawa reprodukcyjne”

W swoim przemówieniu kard. Parolin odniósł się do Paktu ONZ na rzecz przyszłości, który, jak powiedział, Stolica Apostolska przyjmuje do wiadomości, wyrażając jednocześnie zastrzeżenia co do niektórych użytych pojęć. 

Po pierwsze, terminy „zdrowie seksualne i reprodukcyjne” oraz „prawa reprodukcyjne”. Powiedział, że Stolica Apostolska uważa, że terminy te odnoszą się do holistycznej koncepcji zdrowia, które obejmuje, każdy na swój sposób, osobę w całości jej osobowości, umysłu i ciała, i które sprzyjają osiągnięciu osobistej dojrzałości w seksualności oraz wzajemnej miłości i podejmowaniu decyzji, które charakteryzują związek małżeński między mężczyzną i kobietą zgodnie z normami moralnymi.

Jak zaznaczył, Stolica Apostolska nie uważa aborcji lub dostępu do aborcji lub środków poronnych jako realizację tych pojęć. Jeśli chodzi o „płeć”, Stolica Apostolska rozumie ten termin „jako oparty na biologicznej tożsamości płciowej, która jest męska lub żeńska”.

Ogólne rozbrojenie

Po drugie, dążenie do pokoju: cel, który, jak podkreśla watykański Sekretarz Stanu, „wymaga wdrożenia ogólnego rozbrojenia, a w szczególności całkowitej eliminacji broni jądrowej”. Innymi słowy, konieczne jest odłożenie na bok wąskich rozważań geopolitycznych i potrzebna jest ekonomia w celu obrony ludzkiej godności i zagwarantowania przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mogli cieszyć się integralnym rozwojem, zarówno jako jednostki, jak i jako społeczności.

Czytaj także: "Nie ugiął się i nie załamał". Abp Gądecki o szansach na beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka

Zagrożenia i możliwości związane ze sztuczną inteligencją

Potrzebne są również działania na rzecz sztucznej inteligencji (AI), najnowszej w „ogromnej ekspansji działalności przemysłowej i wspaniałych odkryć naukowych”. Technologia ta jednak „pilnie wymaga uregulowania”, zauważył kardynał. Ze swojej strony Stolica Apostolska „chciałaby zobaczyć ramy regulacyjne dotyczące etyki sztucznej inteligencji”, które dotyczą między innymi „ochrony danych, odpowiedzialności, stronniczości i wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie”. Przede wszystkim, kard. Parolin dodaje w odniesieniu do młodszych pokoleń, „imperatywem jest zapewnienie godnej przyszłości dla wszystkich, zapewnienie niezbędnych warunków - w tym przyjaznego środowiska rodzinnego - w celu ułatwienia dobrobytu, przy jednoczesnym stawieniu czoła niezliczonym wyzwaniom, które go utrudniają, w tym wynikającym z ubóstwa, konfliktów, wyzysku i zależności”.

Apel o dialog

Stąd wezwanie do integralnego rozwoju człowieka, którego „godność jest fundamentem”, a dialog „niezbędnym środkiem”.

- Dziś poczucie przynależności do jednej rodziny ludzkiej zanika, a marzenie o wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju wydaje się przestarzałe i utopijne - podsumował kard. Parolin. - Nie musi tak być, jeśli istnieje wola zaangażowania się w autentyczny dialog - zaznaczył Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Salvatore Cernuzio, ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe