Wybory w NRD

Dziwi mnie zachwyt nad skutecznością izolowania AfD i trzymania z dala od władzy „brunatnej zarazy”. Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach do landtagów we wschodnich Niemczech albo wygrywała, albo zajmowała drugie miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy. Ale w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii współrządzić nie będzie.
Trabant. Ilustracja poglądowa Wybory w NRD
Trabant. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Pytanie, skoro wobec tej prorosyjskiej partii działa „kordon sanitarny”, to dlaczego nie wobec Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jeszcze mocniej prorosyjskiego? Czyżby tylko dlatego, że AfD jest „skrajnie prawicowa”, a BSW „skrajnie lewicowa”?

Czytaj również: PESA i Talgo chcą razem budować pociągi dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Motoryzacyjny gigant zwolni w fabryce w Gliwicach 500 osób. W tle Zielony Ład

 

Kordon sanitarny

Wybory w demokracji mają to do siebie, że na ogół trzeba zawierać koalicje. Rzadko zdarza się, by jedna partia uzyskała bezwzględną większość. Zdarza się za to, że zwycięska partia ląduje w opozycji. Bo nie może znaleźć koalicjantów. Tak było na przykład przez kilka kolejnych cyklów wyborczych w Estonii, gdzie zwycięską Keskerakond (lewicową i prorosyjską) konsekwentnie bojkotowały pozostałe partie. Tak jest i w Polsce ze Zjednoczoną Prawicą, wszak zwycięską w jesiennych wyborach. Okazuje się, że „kordon sanitarny” działa też w innych krajach UE. Spójrzmy choćby na ugrupowanie Marine Le Pen we Francji. Więc izolowanie popularnej (ale nie na tyle, by mieć ponad 50% poparcia) Alternatywy dla Niemiec w Niemczech absolutnie nie dziwi. Jakie są relacje partii mainstreamu, z CDU i SPD na czele, z AfD, to znamy od dawna. Skoro partia określa się jako antysystemowa, to partie systemowe nie zamierzają dopuszczać jej do systemu. Logiczne. Ale jest jedno „ale”. Wybory w enerdowskich landach pokazały, że mainstream nie ma większości. A chce rządzić. Więc skoro bojkotuje skrajnie prawicową AfD, to musi szukać koalicjanta w… skrajnie lewicowej BSW. Ciekawe, że „chadekom” i socjaldemokratom nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Wagenknecht jest jeszcze bardziej prorosyjskie, antyukraińskie, antyamerykańskie i antynatowskie (to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę związek Wagenknecht z Oscarem Lafontaine’m i jej przeszłość w komunistycznej młodzieżówce w NRD), niż partia Alice Weidel.

W trzech wspomnianych landach wygrały CDU (Saksonia), AfD (Turyngia) i SPD (Brandenburgia). AfD uzyskała drugie miejsce w dwóch landach. Ale języczkiem u wagi okazuje się BSW, który w każdym z tych landów zajął trzecie miejsce. I bez jego udziału nie ma mowy o większości rządzącej. Media głównego nurtu, także w Polsce, podniecają się, że mimo świetnych wyników, AfD nie zostanie dopuszczona do władzy na poziomie kraju związkowego. Ale jakoś tak nie mówią o tym, że dopuszczona do władzy zostanie partia jeszcze bardziej prorosyjska…

 

Warunki Wagenknecht

Tymczasem Wagenknecht już wcześniej zapowiedziała, że jej ugrupowanie wejdzie do jakiegokolwiek rządu tylko pod warunkiem realizacji choćby części postulatów BSW. BSW jest zaś partią antynatowską i antyamerykańską. Jej założycielka wzywa do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy i zniesienia embarga na rosyjskie ropę i gaz. W sierpniu wezwała do powołania parlamentarnej komisji śledczej mającej zbadać okoliczności eksplozji na Nord Stream. Wagenknecht nazywa je „atakiem terrorystycznym na nasze zaopatrzenie w energię”. W 2017 r. wzywała do rozwiązania NATO i budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie, który zbliżyłby Niemcy do Rosji, największego dostawcy gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wagenknecht sprzeciwiała się nałożeniu sankcji na Kreml i wysłaniu pomocy wojskowej do Kijowa. Na początku 2023 r. wystosowała petycję o wstrzymanie dostaw broni do Ukrainy i próbę dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Program gospodarczy Wagenknecht to wydatki socjalne, wysokie płace, świadczenia państwowe i własność państwowa. BSW odrzuca większość elementów polityki klimatycznej obecnie obowiązującej w Niemczech, jest zwolennikiem jak największego importu „taniego rosyjskiego gazu”.

Naprawdę więc jest się z czego cieszyć, że AfD nie dojdzie do władzy? To znaczy inaczej. Na pewno cieszą się z takiego rozwiązania w Moskwie.


 

POLECANE
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy Wiadomości
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy

Polski Komitet Olimpijski ma domagać się zwrotu około 200 tys. zł od swojej byłej księgowej Hanny Bielczyk-Długosz. Kobieta jest matką Dominiki Długosz z "Newsweeka" i teściową Mariusza Gierszewskiego z "Radia Zet" – informuje Telewizja Republika.

Te kanały TVP idą pod nóż Wiadomości
Te kanały TVP idą pod nóż

Telewizja Polska zamierza zrezygnować z kilku tradycyjnych kanałów tematycznych. Mają zniknąć: młodzieżowy Alfa TVP, lifestylowy TVP Kobieta, a także dokumentalne TVP Nauka i TVP Dokument – informuje serwis press.pl.

Giertych zarzuca Radiu Maryja pobieranie haraczu. Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił gorące
Giertych zarzuca Radiu Maryja "pobieranie haraczu". Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił

Do naszej Redakcji wpłynął list otwarty Redakcji Radio Maryja do mec. Romana Giertycha w odpowiedzi na jego insynuacje ws. pobierania rzekomego "haraczu" - #HaraczDlaRydzyka płaciły prawie wszystkie ministerstwa. Każdy minister płacił ile mógł na zakonnika z naszych pieniędzy? Zleciłem pisanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 228 kk. - pisze Roman Giertych. Odpowiedź Radia Maryja w formie listu otwartego publikujemy w całości. Śródtytuły pochodzą od Redakcji Tysol.pl.

Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona tylko u nas
Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona

Wyznawcy ideologii gender twierdzą, że nie krzywdzą nieletnich. Jest to jednak bzdura – najnowsze badania pokazują bowiem, że denializm płciowy skrzywdził tysiące dzieci i nastolatków w samych USA w ostatnich latach.

Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem Rzeczpospolitej gorące
Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem "Rzeczpospolitej"

"Posługiwanie się przekleństwami w rozmowie z dziennikarzem nie przystoi" – pisze w swoim tekście dziennikarz "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak i przekazuje, jak wyglądała jego rozmowa telefoniczna z poseł Kingą Gajewską z Platformy Obywatelskiej.

To zaszczyt pana poznać. Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO] Wiadomości
"To zaszczyt pana poznać". Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO]

W sieci pojawiło się zaskakujące nagranie z obchodów miesięcznicy. Grupa młodzieży, która znalazła się pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej otoczyła Jarosława Kaczyńskiego i z wielką frajdą przywitała się z liderem PiS.

Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada gorące
Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada

Prezydent Andrzej Duda chce wygłosić orędzie do Sejmu w rocznicę wyborów parlamentarnych, 15 października – przekazał szef jego gabinetu Marcin Mastalerek. Marszałek Izby Szymon Hołownia, poinformował, że zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił 16 października.

Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa pilne
Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa

Mecenas Michał Skwarzyński tuż po spotkaniu z księdzem Michałem Olszewskim przekazał najnowsze informacje dotyczące aresztowanego duchownego.

Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska Wiadomości
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski poinformował w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała ze stanowiska prezesa Rafała Krzemienia. Dodał, że powodem odwołania było "niedochowanie najwyższych standardów" przy powoływaniu dyrektorów regionalnych.

Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton

Księżna Walii Kate Middleton i Książę William złożyli niespodziewaną wizytę w Southport, spotykając się z rodzinami ofiar ataków. To pierwsze wspólne wystąpienie po zakończeniu leczenia Księżnej.

REKLAMA

Wybory w NRD

Dziwi mnie zachwyt nad skutecznością izolowania AfD i trzymania z dala od władzy „brunatnej zarazy”. Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach do landtagów we wschodnich Niemczech albo wygrywała, albo zajmowała drugie miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy. Ale w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii współrządzić nie będzie.
Trabant. Ilustracja poglądowa Wybory w NRD
Trabant. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Pytanie, skoro wobec tej prorosyjskiej partii działa „kordon sanitarny”, to dlaczego nie wobec Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jeszcze mocniej prorosyjskiego? Czyżby tylko dlatego, że AfD jest „skrajnie prawicowa”, a BSW „skrajnie lewicowa”?

Czytaj również: PESA i Talgo chcą razem budować pociągi dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Motoryzacyjny gigant zwolni w fabryce w Gliwicach 500 osób. W tle Zielony Ład

 

Kordon sanitarny

Wybory w demokracji mają to do siebie, że na ogół trzeba zawierać koalicje. Rzadko zdarza się, by jedna partia uzyskała bezwzględną większość. Zdarza się za to, że zwycięska partia ląduje w opozycji. Bo nie może znaleźć koalicjantów. Tak było na przykład przez kilka kolejnych cyklów wyborczych w Estonii, gdzie zwycięską Keskerakond (lewicową i prorosyjską) konsekwentnie bojkotowały pozostałe partie. Tak jest i w Polsce ze Zjednoczoną Prawicą, wszak zwycięską w jesiennych wyborach. Okazuje się, że „kordon sanitarny” działa też w innych krajach UE. Spójrzmy choćby na ugrupowanie Marine Le Pen we Francji. Więc izolowanie popularnej (ale nie na tyle, by mieć ponad 50% poparcia) Alternatywy dla Niemiec w Niemczech absolutnie nie dziwi. Jakie są relacje partii mainstreamu, z CDU i SPD na czele, z AfD, to znamy od dawna. Skoro partia określa się jako antysystemowa, to partie systemowe nie zamierzają dopuszczać jej do systemu. Logiczne. Ale jest jedno „ale”. Wybory w enerdowskich landach pokazały, że mainstream nie ma większości. A chce rządzić. Więc skoro bojkotuje skrajnie prawicową AfD, to musi szukać koalicjanta w… skrajnie lewicowej BSW. Ciekawe, że „chadekom” i socjaldemokratom nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Wagenknecht jest jeszcze bardziej prorosyjskie, antyukraińskie, antyamerykańskie i antynatowskie (to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę związek Wagenknecht z Oscarem Lafontaine’m i jej przeszłość w komunistycznej młodzieżówce w NRD), niż partia Alice Weidel.

W trzech wspomnianych landach wygrały CDU (Saksonia), AfD (Turyngia) i SPD (Brandenburgia). AfD uzyskała drugie miejsce w dwóch landach. Ale języczkiem u wagi okazuje się BSW, który w każdym z tych landów zajął trzecie miejsce. I bez jego udziału nie ma mowy o większości rządzącej. Media głównego nurtu, także w Polsce, podniecają się, że mimo świetnych wyników, AfD nie zostanie dopuszczona do władzy na poziomie kraju związkowego. Ale jakoś tak nie mówią o tym, że dopuszczona do władzy zostanie partia jeszcze bardziej prorosyjska…

 

Warunki Wagenknecht

Tymczasem Wagenknecht już wcześniej zapowiedziała, że jej ugrupowanie wejdzie do jakiegokolwiek rządu tylko pod warunkiem realizacji choćby części postulatów BSW. BSW jest zaś partią antynatowską i antyamerykańską. Jej założycielka wzywa do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy i zniesienia embarga na rosyjskie ropę i gaz. W sierpniu wezwała do powołania parlamentarnej komisji śledczej mającej zbadać okoliczności eksplozji na Nord Stream. Wagenknecht nazywa je „atakiem terrorystycznym na nasze zaopatrzenie w energię”. W 2017 r. wzywała do rozwiązania NATO i budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie, który zbliżyłby Niemcy do Rosji, największego dostawcy gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wagenknecht sprzeciwiała się nałożeniu sankcji na Kreml i wysłaniu pomocy wojskowej do Kijowa. Na początku 2023 r. wystosowała petycję o wstrzymanie dostaw broni do Ukrainy i próbę dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Program gospodarczy Wagenknecht to wydatki socjalne, wysokie płace, świadczenia państwowe i własność państwowa. BSW odrzuca większość elementów polityki klimatycznej obecnie obowiązującej w Niemczech, jest zwolennikiem jak największego importu „taniego rosyjskiego gazu”.

Naprawdę więc jest się z czego cieszyć, że AfD nie dojdzie do władzy? To znaczy inaczej. Na pewno cieszą się z takiego rozwiązania w Moskwie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe