Wybory w NRD

Dziwi mnie zachwyt nad skutecznością izolowania AfD i trzymania z dala od władzy „brunatnej zarazy”. Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach do landtagów we wschodnich Niemczech albo wygrywała, albo zajmowała drugie miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy. Ale w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii współrządzić nie będzie.
Trabant. Ilustracja poglądowa Wybory w NRD
Trabant. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Pytanie, skoro wobec tej prorosyjskiej partii działa „kordon sanitarny”, to dlaczego nie wobec Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jeszcze mocniej prorosyjskiego? Czyżby tylko dlatego, że AfD jest „skrajnie prawicowa”, a BSW „skrajnie lewicowa”?

Czytaj również: PESA i Talgo chcą razem budować pociągi dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Motoryzacyjny gigant zwolni w fabryce w Gliwicach 500 osób. W tle Zielony Ład

 

Kordon sanitarny

Wybory w demokracji mają to do siebie, że na ogół trzeba zawierać koalicje. Rzadko zdarza się, by jedna partia uzyskała bezwzględną większość. Zdarza się za to, że zwycięska partia ląduje w opozycji. Bo nie może znaleźć koalicjantów. Tak było na przykład przez kilka kolejnych cyklów wyborczych w Estonii, gdzie zwycięską Keskerakond (lewicową i prorosyjską) konsekwentnie bojkotowały pozostałe partie. Tak jest i w Polsce ze Zjednoczoną Prawicą, wszak zwycięską w jesiennych wyborach. Okazuje się, że „kordon sanitarny” działa też w innych krajach UE. Spójrzmy choćby na ugrupowanie Marine Le Pen we Francji. Więc izolowanie popularnej (ale nie na tyle, by mieć ponad 50% poparcia) Alternatywy dla Niemiec w Niemczech absolutnie nie dziwi. Jakie są relacje partii mainstreamu, z CDU i SPD na czele, z AfD, to znamy od dawna. Skoro partia określa się jako antysystemowa, to partie systemowe nie zamierzają dopuszczać jej do systemu. Logiczne. Ale jest jedno „ale”. Wybory w enerdowskich landach pokazały, że mainstream nie ma większości. A chce rządzić. Więc skoro bojkotuje skrajnie prawicową AfD, to musi szukać koalicjanta w… skrajnie lewicowej BSW. Ciekawe, że „chadekom” i socjaldemokratom nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Wagenknecht jest jeszcze bardziej prorosyjskie, antyukraińskie, antyamerykańskie i antynatowskie (to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę związek Wagenknecht z Oscarem Lafontaine’m i jej przeszłość w komunistycznej młodzieżówce w NRD), niż partia Alice Weidel.

W trzech wspomnianych landach wygrały CDU (Saksonia), AfD (Turyngia) i SPD (Brandenburgia). AfD uzyskała drugie miejsce w dwóch landach. Ale języczkiem u wagi okazuje się BSW, który w każdym z tych landów zajął trzecie miejsce. I bez jego udziału nie ma mowy o większości rządzącej. Media głównego nurtu, także w Polsce, podniecają się, że mimo świetnych wyników, AfD nie zostanie dopuszczona do władzy na poziomie kraju związkowego. Ale jakoś tak nie mówią o tym, że dopuszczona do władzy zostanie partia jeszcze bardziej prorosyjska…

 

Warunki Wagenknecht

Tymczasem Wagenknecht już wcześniej zapowiedziała, że jej ugrupowanie wejdzie do jakiegokolwiek rządu tylko pod warunkiem realizacji choćby części postulatów BSW. BSW jest zaś partią antynatowską i antyamerykańską. Jej założycielka wzywa do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy i zniesienia embarga na rosyjskie ropę i gaz. W sierpniu wezwała do powołania parlamentarnej komisji śledczej mającej zbadać okoliczności eksplozji na Nord Stream. Wagenknecht nazywa je „atakiem terrorystycznym na nasze zaopatrzenie w energię”. W 2017 r. wzywała do rozwiązania NATO i budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie, który zbliżyłby Niemcy do Rosji, największego dostawcy gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wagenknecht sprzeciwiała się nałożeniu sankcji na Kreml i wysłaniu pomocy wojskowej do Kijowa. Na początku 2023 r. wystosowała petycję o wstrzymanie dostaw broni do Ukrainy i próbę dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Program gospodarczy Wagenknecht to wydatki socjalne, wysokie płace, świadczenia państwowe i własność państwowa. BSW odrzuca większość elementów polityki klimatycznej obecnie obowiązującej w Niemczech, jest zwolennikiem jak największego importu „taniego rosyjskiego gazu”.

Naprawdę więc jest się z czego cieszyć, że AfD nie dojdzie do władzy? To znaczy inaczej. Na pewno cieszą się z takiego rozwiązania w Moskwie.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Bracia Ludwik i Leon Niemczykowie - niepojednani aż do śmierci tylko u nas
Tadeusz Płużański: Bracia Ludwik i Leon Niemczykowie - niepojednani aż do śmierci

15 grudnia 1923 r. w Warszawie urodził się Leon Niemczyk, aktor. Do historii kina przeszły jego kreacje w „Nożu w wodzie”, czy „Pociągu”. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w czasie wojny służył w Armii Krajowej, a w 1945 r. prowadził działalność antykomunistyczną. Ale Leon miał też starszego o dwa lata brata Ludwika - również antykomunistę. Sęk w tym, że bracia pokłócili się na całe życie.

Szefowi kancelarii Tuska udało się wkurzyć strażaków gorące
Szefowi kancelarii Tuska udało się wkurzyć strażaków

Szef Kancelarii Premiera opublikował na "X" tweeta, który wzbudził mocne kontrowersje.

Myśląc odważnie. Nagrody im. Jacka Maziarskiego przyznane Wiadomości
Myśląc odważnie. Nagrody im. Jacka Maziarskiego przyznane

Publicysta Dominik Zdort i była rzecznik prasowa Straży Granicznej kpt. Anna Michalska zostali laureatami dwunastej edycji Nagrody im. Jacka Maziarskiego. Wyróżnienie przyznawane od 2010 roku ma promować postawy niezależnego myślenia w przestrzeni publicznej, a jednocześnie upamiętniać zmarłego w 2009 roku publicystę i działacza opozycji antykomunistycznej, byłego zastępcę redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

Znak smutnych czasów, jakie przyszły. Mocne słowa prezydenta polityka
"Znak smutnych czasów, jakie przyszły". Mocne słowa prezydenta

– To, że nie ma dzisiaj z nami TVP to swoisty znak czasów. Smutnych czasów, jakie przyszły. Czasów, w których przedstawiciele obecnej władzy to także ci, którzy domagali się przywrócenia esbekom ich emerytur. Przywrócenia emerytur tym, którzy ciemiężyli polski naród – mówił podczas uroczystości zapalenia „Światła Wolności” w 43. rocznicę stanu wojennego prezydent Andrzej Duda.

Obajtek zaapelował do pracowników TVN. Padły mocne słowa polityka
Obajtek zaapelował do pracowników TVN. Padły mocne słowa

– Szanowny TVN-ie, pracuj sobie spokojnie. Komentuj to, co się dzieje naprawdę, nie realizuj swojej polityki zaczadzenia ludzi, nie kreuj swojej polityki, tylko komentuj. Nie twórzcie iluzji ludziom, tylko pokazujcie prawdę. I wtedy będziecie się czuć bezpiecznie – mówił w piątek były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wizyta w Polsce. Król Karol III podjął decyzję gorące
Wizyta w Polsce. Król Karol III podjął decyzję

Król Karol III przyjedzie w styczniu do Polski, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – informuje Daily Mirror.

Tragedia w Lubelskiem. Nie żyje kobieta, dziecko trafiło do szpitala Wiadomości
Tragedia w Lubelskiem. Nie żyje kobieta, dziecko trafiło do szpitala

39-latka zmarła na miejscu, a 4-letnie dziecko trafiło do szpitala. To wynik wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 48 w gminie Ryki w woj. lubelskim.

Stopy procentowe. Znamienne słowa szefa NBP Wiadomości
Stopy procentowe. Znamienne słowa szefa NBP

Nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych – napisał prezes NBP Adam Glapiński w artykule opublikowanym na stronach „Dziennika Gazety Prawnej”. Jego zdaniem, "zbyt wczesne obniżenie stóp wystawiałoby polską gospodarkę na ryzyko".

Ojciec Tadeusz Rydzyk pozywa TVN. Padła kwota Wiadomości
Ojciec Tadeusz Rydzyk pozywa TVN. Padła kwota

O. Tadeusz Rydzyk pozywa stację TVN. Redemptorysta zarzuca stacji zniesławienie i obrazę uczuć religijnych w reportażu "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza".

Jest stanowisko PiS ws. wypowiedzi Ryszarda Kalisza polityka
Jest stanowisko PiS ws. wypowiedzi Ryszarda Kalisza

Rzecznik PiS Rafał Bochenek przedstawił stanowisko partii w sprawie ostatniej wypowiedzi członka PKW Ryszarda Kalisza na temat ewentualnego przejęcia obowiązków prezydenta przez Szymona Hołownię.

REKLAMA

Wybory w NRD

Dziwi mnie zachwyt nad skutecznością izolowania AfD i trzymania z dala od władzy „brunatnej zarazy”. Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach do landtagów we wschodnich Niemczech albo wygrywała, albo zajmowała drugie miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy. Ale w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii współrządzić nie będzie.
Trabant. Ilustracja poglądowa Wybory w NRD
Trabant. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Pytanie, skoro wobec tej prorosyjskiej partii działa „kordon sanitarny”, to dlaczego nie wobec Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jeszcze mocniej prorosyjskiego? Czyżby tylko dlatego, że AfD jest „skrajnie prawicowa”, a BSW „skrajnie lewicowa”?

Czytaj również: PESA i Talgo chcą razem budować pociągi dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Motoryzacyjny gigant zwolni w fabryce w Gliwicach 500 osób. W tle Zielony Ład

 

Kordon sanitarny

Wybory w demokracji mają to do siebie, że na ogół trzeba zawierać koalicje. Rzadko zdarza się, by jedna partia uzyskała bezwzględną większość. Zdarza się za to, że zwycięska partia ląduje w opozycji. Bo nie może znaleźć koalicjantów. Tak było na przykład przez kilka kolejnych cyklów wyborczych w Estonii, gdzie zwycięską Keskerakond (lewicową i prorosyjską) konsekwentnie bojkotowały pozostałe partie. Tak jest i w Polsce ze Zjednoczoną Prawicą, wszak zwycięską w jesiennych wyborach. Okazuje się, że „kordon sanitarny” działa też w innych krajach UE. Spójrzmy choćby na ugrupowanie Marine Le Pen we Francji. Więc izolowanie popularnej (ale nie na tyle, by mieć ponad 50% poparcia) Alternatywy dla Niemiec w Niemczech absolutnie nie dziwi. Jakie są relacje partii mainstreamu, z CDU i SPD na czele, z AfD, to znamy od dawna. Skoro partia określa się jako antysystemowa, to partie systemowe nie zamierzają dopuszczać jej do systemu. Logiczne. Ale jest jedno „ale”. Wybory w enerdowskich landach pokazały, że mainstream nie ma większości. A chce rządzić. Więc skoro bojkotuje skrajnie prawicową AfD, to musi szukać koalicjanta w… skrajnie lewicowej BSW. Ciekawe, że „chadekom” i socjaldemokratom nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Wagenknecht jest jeszcze bardziej prorosyjskie, antyukraińskie, antyamerykańskie i antynatowskie (to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę związek Wagenknecht z Oscarem Lafontaine’m i jej przeszłość w komunistycznej młodzieżówce w NRD), niż partia Alice Weidel.

W trzech wspomnianych landach wygrały CDU (Saksonia), AfD (Turyngia) i SPD (Brandenburgia). AfD uzyskała drugie miejsce w dwóch landach. Ale języczkiem u wagi okazuje się BSW, który w każdym z tych landów zajął trzecie miejsce. I bez jego udziału nie ma mowy o większości rządzącej. Media głównego nurtu, także w Polsce, podniecają się, że mimo świetnych wyników, AfD nie zostanie dopuszczona do władzy na poziomie kraju związkowego. Ale jakoś tak nie mówią o tym, że dopuszczona do władzy zostanie partia jeszcze bardziej prorosyjska…

 

Warunki Wagenknecht

Tymczasem Wagenknecht już wcześniej zapowiedziała, że jej ugrupowanie wejdzie do jakiegokolwiek rządu tylko pod warunkiem realizacji choćby części postulatów BSW. BSW jest zaś partią antynatowską i antyamerykańską. Jej założycielka wzywa do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy i zniesienia embarga na rosyjskie ropę i gaz. W sierpniu wezwała do powołania parlamentarnej komisji śledczej mającej zbadać okoliczności eksplozji na Nord Stream. Wagenknecht nazywa je „atakiem terrorystycznym na nasze zaopatrzenie w energię”. W 2017 r. wzywała do rozwiązania NATO i budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie, który zbliżyłby Niemcy do Rosji, największego dostawcy gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wagenknecht sprzeciwiała się nałożeniu sankcji na Kreml i wysłaniu pomocy wojskowej do Kijowa. Na początku 2023 r. wystosowała petycję o wstrzymanie dostaw broni do Ukrainy i próbę dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Program gospodarczy Wagenknecht to wydatki socjalne, wysokie płace, świadczenia państwowe i własność państwowa. BSW odrzuca większość elementów polityki klimatycznej obecnie obowiązującej w Niemczech, jest zwolennikiem jak największego importu „taniego rosyjskiego gazu”.

Naprawdę więc jest się z czego cieszyć, że AfD nie dojdzie do władzy? To znaczy inaczej. Na pewno cieszą się z takiego rozwiązania w Moskwie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe