Podwójna klęska Bodnara. Mamy komentarz Marcina Romanowskiego

- Przede wszystkim premier i minister sprawiedliwości powinni podać się do dymisji - mówi nam Marcin Romanowski po podwójnej klęsce ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, przed Sądem Najwyższym i Sądem Okręgowym w Warszawie.
Ważne! Podwójna klęska Bodnara. Mamy komentarz Marcina Romanowskiego
Ważne! / grafika własna

- No tak jak wielokrotnie podkreślałem, gdyby opierać się tylko i wyłącznie na przepisach prawa, to oczywiście, że spodziewałem się takiej decyzji. No ale cóż, gdyby opierać się tylko na przepisach prawa, to w ogóle tej sprawy by nie było. Jednak jesteśmy w rzeczywistości, że trzeba się teraz po prostu zastanawiać, czy sąd wyda oczywistą decyzję na podstawie przepisów i czy taka decyzja będzie zaakceptowana przez prokuraturę czy inne władze. Decyzja sądu w mojej sprawie, która podważa tę fałszywą narrację prokuratury, no i przede wszystkim decyzja w sprawie prokuratora Barskiego, to krok w dobrym, w dobrym kierunku.

Teraz trzeba tylko pilnować tej władzy, żeby, żeby wdrażała te decyzję w życie. 

- mówi nam Marcin Romanowski o dzisiejszych decyzjach Sądu Najwyższego, który orzekł, że Dariusz Barski jest nadal Prokuratorem Krajowym i Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego

Na pytanie o konsekwencje dzisiejszej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie i podtrzymaniu decyzji sądu pierwszej instancji, w której sąd nie zgadza się na tymczasowe aresztowanie posła Romanowskiego, Marcin Romanowski wskazuje na konieczność umorzenia tej sprawy:

- Konsekwencją jest konieczność umorzenia, oczywiście tych bezpodstawnych zarzutów, bo tak mówi procedura karna wynikająca z  art. 17 paragraf 1 pkt. 10 w kodeksu postępowania karnego. Natomiast już słyszę zapowiedzi, że prokuratura nie będzie tego respektować, więc myślę, że to jest 2: 0 do połowy meczu, ale gra się do końca i trzeba być wytrwałym.

Czytaj również: Zastępca Bodnara do Bodnara po przełomowej uchwale SN: Nie będzie abolicji

Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego. Nerwowe oświadczenie Bodnara

 

"Krok w dobrym kierunku"

Marcin Romanowski odniósł się także do orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdzającego, że prok. Dariusz Barski pozostaje ciągle Prokuratorem Krajowym:

- To krok w dobrym kierunku. Nie spodziewajmy się jednak, że bandyci tak szybko oddadzą władzę, ponieważ za nich oznaczałoby to więzienie. Tylko, że to więzienie tak czy prędzej ich spotka. Ci ludzie, mówię tutaj o szybkich prokuratorach funkcyjnych nominowanych bezprawnie, przez bezprawnych prokuratorów krajowych albo opuszczą budynki prokuratury sami, dobrowolnie, albo opuszczą je w kajdankach. To jest chyba najlepszy komentarz do dzisiejszego dnia.

Poseł Romanowski przypomniał, że w areszcie przebywają wciąż jeszcze trzy osoby, którym stawia się zarzuty w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości.

- Oczywiście cieszę się z dzisiejszej decyzji sądu, ale przede wszystkim musimy teraz myśleć o tych osobach, księdzu Michale, Urszuli i Karolinie, którzy wciąż są bezprawnie pozbawieni wolności. I tutaj prokuratura i ABW nadal używa chwytów poniżej pasa, przedłużając postępowania dotyczące aresztu, postępowania dotyczące bezprawności, również tych zażaleń na nieludzkie i okrutne traktowanie.

 

Tusk i Bodnar do dymisji

Były wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do tego, jakie dzisiejsze orzeczenie SN powinno mieć znaczenie polityczne dla szefa resortu sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Adama Bodnara:

- Przede wszystkim premier i minister sprawiedliwości powinni podać się do dymisji, ponieważ to oni odpowiadają bezpośrednio za te działania, to Donald Tusk z Adamem Bodnarem doprowadzili do tego bezprawnego działania. Powinna ponieść odpowiedzialność polityczną, karną, materialną. To dotyczy tych dwóch osób, no i oczywiście wszystkich wykonawców. Najważniejsze jest teraz natychmiastowy powrót na stanowisko prok. Dariusza Barskiego. Sąd już to zrobił, ale rodzi się  pytanie, czy dojdzie do sytuacji, w której ktoś będzie uniemożliwiał prokuratorowi krajowemu wejście do budynku prokuratury krajowej, Jeżeli tak, no to oczywiście wszystkie takie osoby prędzej czy później poniosą odpowiedzialność.

Romanowski przypomniał również, że konsekwencje bezprawnych działań Adama Bodnara są o wiele szersze:

- Te kilka miesięcy chaosu wywołanego przez bezprawną decyzję Tuska i Bodnara będzie miało konsekwencje przez lata dla naszego porządku prawnego i dla bezpieczeństwa prawnego, które jest ważne przede wszystkim dla przedsiębiorców.

 

Sąd nie zgodził się na areszt Marcina Romanowskiego

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego. Tym samym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.
 

Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski

Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła w piątek, że "przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne".

Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński.

Uchwałę podjęto w odpowiedzi na pytanie skierowane do SN w marcu br. przez gdański sąd rejonowy.


 

POLECANE
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy Wiadomości
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy

Polski Komitet Olimpijski ma domagać się zwrotu około 200 tys. zł od swojej byłej księgowej Hanny Bielczyk-Długosz. Kobieta jest matką Dominiki Długosz z "Newsweeka" i teściową Mariusza Gierszewskiego z "Radia Zet" – informuje Telewizja Republika.

Te kanały TVP idą pod nóż Wiadomości
Te kanały TVP idą pod nóż

Telewizja Polska zamierza zrezygnować z kilku tradycyjnych kanałów tematycznych. Mają zniknąć: młodzieżowy Alfa TVP, lifestylowy TVP Kobieta, a także dokumentalne TVP Nauka i TVP Dokument – informuje serwis press.pl.

Giertych zarzuca Radiu Maryja pobieranie haraczu. Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił gorące
Giertych zarzuca Radiu Maryja "pobieranie haraczu". Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił

Do naszej Redakcji wpłynął list otwarty Redakcji Radio Maryja do mec. Romana Giertycha w odpowiedzi na jego insynuacje ws. pobierania rzekomego "haraczu" - #HaraczDlaRydzyka płaciły prawie wszystkie ministerstwa. Każdy minister płacił ile mógł na zakonnika z naszych pieniędzy? Zleciłem pisanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 228 kk. - pisze Roman Giertych. Odpowiedź Radia Maryja w formie listu otwartego publikujemy w całości. Śródtytuły pochodzą od Redakcji Tysol.pl.

Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona tylko u nas
Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona

Wyznawcy ideologii gender twierdzą, że nie krzywdzą nieletnich. Jest to jednak bzdura – najnowsze badania pokazują bowiem, że denializm płciowy skrzywdził tysiące dzieci i nastolatków w samych USA w ostatnich latach.

Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem Rzeczpospolitej gorące
Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem "Rzeczpospolitej"

"Posługiwanie się przekleństwami w rozmowie z dziennikarzem nie przystoi" – pisze w swoim tekście dziennikarz "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak i przekazuje, jak wyglądała jego rozmowa telefoniczna z poseł Kingą Gajewską z Platformy Obywatelskiej.

To zaszczyt pana poznać. Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO] Wiadomości
"To zaszczyt pana poznać". Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO]

W sieci pojawiło się zaskakujące nagranie z obchodów miesięcznicy. Grupa młodzieży, która znalazła się pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej otoczyła Jarosława Kaczyńskiego i z wielką frajdą przywitała się z liderem PiS.

Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada gorące
Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada

Prezydent Andrzej Duda chce wygłosić orędzie do Sejmu w rocznicę wyborów parlamentarnych, 15 października – przekazał szef jego gabinetu Marcin Mastalerek. Marszałek Izby Szymon Hołownia, poinformował, że zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił 16 października.

Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa pilne
Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa

Mecenas Michał Skwarzyński tuż po spotkaniu z księdzem Michałem Olszewskim przekazał najnowsze informacje dotyczące aresztowanego duchownego.

Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska Wiadomości
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski poinformował w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała ze stanowiska prezesa Rafała Krzemienia. Dodał, że powodem odwołania było "niedochowanie najwyższych standardów" przy powoływaniu dyrektorów regionalnych.

Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton

Księżna Walii Kate Middleton i Książę William złożyli niespodziewaną wizytę w Southport, spotykając się z rodzinami ofiar ataków. To pierwsze wspólne wystąpienie po zakończeniu leczenia Księżnej.

REKLAMA

Podwójna klęska Bodnara. Mamy komentarz Marcina Romanowskiego

- Przede wszystkim premier i minister sprawiedliwości powinni podać się do dymisji - mówi nam Marcin Romanowski po podwójnej klęsce ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, przed Sądem Najwyższym i Sądem Okręgowym w Warszawie.
Ważne! Podwójna klęska Bodnara. Mamy komentarz Marcina Romanowskiego
Ważne! / grafika własna

- No tak jak wielokrotnie podkreślałem, gdyby opierać się tylko i wyłącznie na przepisach prawa, to oczywiście, że spodziewałem się takiej decyzji. No ale cóż, gdyby opierać się tylko na przepisach prawa, to w ogóle tej sprawy by nie było. Jednak jesteśmy w rzeczywistości, że trzeba się teraz po prostu zastanawiać, czy sąd wyda oczywistą decyzję na podstawie przepisów i czy taka decyzja będzie zaakceptowana przez prokuraturę czy inne władze. Decyzja sądu w mojej sprawie, która podważa tę fałszywą narrację prokuratury, no i przede wszystkim decyzja w sprawie prokuratora Barskiego, to krok w dobrym, w dobrym kierunku.

Teraz trzeba tylko pilnować tej władzy, żeby, żeby wdrażała te decyzję w życie. 

- mówi nam Marcin Romanowski o dzisiejszych decyzjach Sądu Najwyższego, który orzekł, że Dariusz Barski jest nadal Prokuratorem Krajowym i Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego

Na pytanie o konsekwencje dzisiejszej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie i podtrzymaniu decyzji sądu pierwszej instancji, w której sąd nie zgadza się na tymczasowe aresztowanie posła Romanowskiego, Marcin Romanowski wskazuje na konieczność umorzenia tej sprawy:

- Konsekwencją jest konieczność umorzenia, oczywiście tych bezpodstawnych zarzutów, bo tak mówi procedura karna wynikająca z  art. 17 paragraf 1 pkt. 10 w kodeksu postępowania karnego. Natomiast już słyszę zapowiedzi, że prokuratura nie będzie tego respektować, więc myślę, że to jest 2: 0 do połowy meczu, ale gra się do końca i trzeba być wytrwałym.

Czytaj również: Zastępca Bodnara do Bodnara po przełomowej uchwale SN: Nie będzie abolicji

Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego. Nerwowe oświadczenie Bodnara

 

"Krok w dobrym kierunku"

Marcin Romanowski odniósł się także do orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdzającego, że prok. Dariusz Barski pozostaje ciągle Prokuratorem Krajowym:

- To krok w dobrym kierunku. Nie spodziewajmy się jednak, że bandyci tak szybko oddadzą władzę, ponieważ za nich oznaczałoby to więzienie. Tylko, że to więzienie tak czy prędzej ich spotka. Ci ludzie, mówię tutaj o szybkich prokuratorach funkcyjnych nominowanych bezprawnie, przez bezprawnych prokuratorów krajowych albo opuszczą budynki prokuratury sami, dobrowolnie, albo opuszczą je w kajdankach. To jest chyba najlepszy komentarz do dzisiejszego dnia.

Poseł Romanowski przypomniał, że w areszcie przebywają wciąż jeszcze trzy osoby, którym stawia się zarzuty w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości.

- Oczywiście cieszę się z dzisiejszej decyzji sądu, ale przede wszystkim musimy teraz myśleć o tych osobach, księdzu Michale, Urszuli i Karolinie, którzy wciąż są bezprawnie pozbawieni wolności. I tutaj prokuratura i ABW nadal używa chwytów poniżej pasa, przedłużając postępowania dotyczące aresztu, postępowania dotyczące bezprawności, również tych zażaleń na nieludzkie i okrutne traktowanie.

 

Tusk i Bodnar do dymisji

Były wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do tego, jakie dzisiejsze orzeczenie SN powinno mieć znaczenie polityczne dla szefa resortu sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Adama Bodnara:

- Przede wszystkim premier i minister sprawiedliwości powinni podać się do dymisji, ponieważ to oni odpowiadają bezpośrednio za te działania, to Donald Tusk z Adamem Bodnarem doprowadzili do tego bezprawnego działania. Powinna ponieść odpowiedzialność polityczną, karną, materialną. To dotyczy tych dwóch osób, no i oczywiście wszystkich wykonawców. Najważniejsze jest teraz natychmiastowy powrót na stanowisko prok. Dariusza Barskiego. Sąd już to zrobił, ale rodzi się  pytanie, czy dojdzie do sytuacji, w której ktoś będzie uniemożliwiał prokuratorowi krajowemu wejście do budynku prokuratury krajowej, Jeżeli tak, no to oczywiście wszystkie takie osoby prędzej czy później poniosą odpowiedzialność.

Romanowski przypomniał również, że konsekwencje bezprawnych działań Adama Bodnara są o wiele szersze:

- Te kilka miesięcy chaosu wywołanego przez bezprawną decyzję Tuska i Bodnara będzie miało konsekwencje przez lata dla naszego porządku prawnego i dla bezpieczeństwa prawnego, które jest ważne przede wszystkim dla przedsiębiorców.

 

Sąd nie zgodził się na areszt Marcina Romanowskiego

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego. Tym samym podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.
 

Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski

Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła w piątek, że "przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne".

Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński.

Uchwałę podjęto w odpowiedzi na pytanie skierowane do SN w marcu br. przez gdański sąd rejonowy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe