Solidarność wpadła na szkolenie prezesa PKP Cargo. Co tam się działo!

"Uwolniliśmy pracowników na rynek pracy", "czasami musimy zwalniać – choćby po to, żeby móc kiedyś zatrudniać" - tymi m.in. "złotymi myślami" podzielił się z uczestnikami prowadzonego przez siebie szkolenia nt. zwalniania pracowników prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka. Nasza dziennikarka Monika Rutke wraz z przedstawicielami Solidarności postanowiła wziąć udział w panelu przez niego prowadzonym.
Transparent
Transparent "Wojewódka grabarz PKP Cargo" / fot. screen/wPolsce24

25 lipca br. Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo. Zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Mają one objąć do 30 proc. pracowników tej spółki. 

Solidarność alarmuje od tygodni

NSZZ "Solidarność" od kilku tygodni alarmuje, że wśród zwalnianych są osoby, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, m.in. osoby w wieku przeemerytalnym i działacze związkowi. W ostatnim czasie Sąd wydał już pierwsze zabezpieczenia w spostaci nakazu dalszej pracy dla niektórych z nich. Wyjątkowo szokujący przykład zwolnienia kobiety w ciąży także znalazł swój finał. Została przywrócona przez same władze PKP Cargo.  Sposób przeprowadzania zwolnień grupowych zaniepokoił jednak także Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, który po liście, który otrzymał od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, polecił pilną kontrolę w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.

Marcin Wojewódka uczy innych, jak zwalniać

Zdziwienie związkowców budzi fakt, że wątpliwe praktyki są stosowane przez prezesa PKP Cargo Marcina Wojewódkę, który, jak sam pisze na stronie swojej kancelarii, "posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych". Prezes Wojewódka jednak nadal rozwija karierę specjalisty od zwalniania. Co więcej, szkoli w tym zakresie innych. Panel pod tytułem „Zwolnienia grupowe” poprowadził dziś w ramach Konferencji online pt. „Zwalnianie pracowników” organizowanej przez firmę Must Read Media. Działacze Solidarności postanowili dołączyć do tego spotkania. 

"Czasami musimy zwalniać – choćby po to, żeby móc kiedyś zatrudniać. "Uwolniliśmy ponad 1000 pracowników na rynek pracy" - mówił podczas szkolenia ze zwolnień grupowych o jednej z firm Marcin Wojewódka. Tłumaczył uczestnikom szkolenia różnicę pomiędzy wypełnieniem przez pracodawcę obowiązku informacyjnego a wypełnieniem przez niego obowiązku konsultacyjnego.

"Nie ma znaczenia, co odpowie związek zawodowy pracodawcy"

Obowiązek informacyjny to: kochany związku zawodowy, informuję cię, że dziś za oknem zawodowym świeci słońce. Obowiązek konsultacyjny - kochany związku zawodowy, informuję cię, że dziś za oknem zawodowym świeci słońce i co ty na to? Między nami mówiąc, nie ma znaczenia, co odpowie związek zawodowy pracodawcy. Ważne, żeby pracodawca wypełnił obowiązek konsultacyjny

- stwierdził z rozbrajającą szczerością prezes PKP Cargo w odpowiedzi na jedno z pytań.

Może zamiast przeprowadzać zwolnienia grupowe, jak to pięknie Pan Prezes powiedział "uwalniać na rynek pracy" 4,5 tys. pracowników, z których niektórzy są w okresie przedemerytalnym", czy nie warto by było jednak z Ministerstwa Infrastruktury uzyskać pieniądze, które pozwoliłyby na to, żeby PKP Cargo odzyskało płynność i tę restrukturyzację można byłoby przeprowadzić w sposób mówiąc humanitarny. Teraz jest to przeprowadzane w sposób absolutnie niehumanitarny

– skomentował wypowiedzi prezesa PKP Cargo wiceprzewodniczący Solidarności, Bartłomiej Mickiewicz.

"Ewidentne złamanie prawa"

W PKP CARGO jest sanacja i związkowcy w sanacji nie są chronieni

– stwierdził prezes Marcin Wojewódka.

W takim razie, jak to się ma do konwencji nr 98 Międzynarodowej Organizacji Pracy, czy należy tej konwencji przestrzegać, czy jest to według Pana przepis martwy? 

- pytała Wojewódkę dziennikarka Tygodnika Solidarność Monika Rutke.

Ta konwencja wchodzi w poczet tzw. konwencji fundamentalnych i na mocy art. 91 ustęp 2 Konstytucji RP ma pierwszeństwo nad ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. Konwencja ma pierwszeństwo nad jakąkolwiek ustawą, czyli też nad ustawą sanacyjną. Zatem to jest ewidentne złamanie prawa. Nie ma możliwości, żeby w ten sposób przeprowadzać zwolnienia grupowe

– argumentował Bartłomiej Mickiewicz.

W demokratycznym państwie nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, żeby dialog społeczny, a to jest sprawa dotycząca 4,5 tys. zwolnionych pracowników, wyglądał tak, jak mieliśmy tutaj tego przykład. Jest to absolutnie niedopuszczalne. Nie można mówić, że tryb konsultacji polega na tym, że pracodawca przekazuje informacje i wykonuje swoje założenia, bez znaczenia jak strona społeczna na to odpowie

– dodał wiceszef Solidarności.

PKP Cargo

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Energetycy zrzeszeni w "S" dyskutowali nad przyszłością branży


 

POLECANE
Polacy ocenili rok rządów Donalda Tuska. Ten sondaż mu się nie spodoba polityka
Polacy ocenili rok rządów Donalda Tuska. Ten sondaż mu się nie spodoba

56% Polaków negatywnie ocenia pierwszy rok rządów Donalda Tuska – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

Zacięta walka o pozycję lidera. Zobaczy najnowszy sondaż gorące
Zacięta walka o pozycję lidera. Zobaczy najnowszy sondaż

Koalicja Obywatelska minimalnie wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Napływ ciepłego powietrza i spadek ciśnienia przyniosą w weekend kapryśną pogodę, miejscami opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu – informuje IMGW.

Tadeusz Płużański: Bracia Ludwik i Leon Niemczykowie - niepojednani aż do śmierci tylko u nas
Tadeusz Płużański: Bracia Ludwik i Leon Niemczykowie - niepojednani aż do śmierci

15 grudnia 1923 r. w Warszawie urodził się Leon Niemczyk, aktor. Do historii kina przeszły jego kreacje w „Nożu w wodzie”, czy „Pociągu”. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w czasie wojny służył w Armii Krajowej, a w 1945 r. prowadził działalność antykomunistyczną. Ale Leon miał też starszego o dwa lata brata Ludwika - również antykomunistę. Sęk w tym, że bracia pokłócili się na całe życie.

Szefowi kancelarii Tuska udało się wkurzyć strażaków gorące
Szefowi kancelarii Tuska udało się wkurzyć strażaków

Szef Kancelarii Premiera opublikował na "X" tweeta, który wzbudził mocne kontrowersje.

Myśląc odważnie. Nagrody im. Jacka Maziarskiego przyznane Wiadomości
Myśląc odważnie. Nagrody im. Jacka Maziarskiego przyznane

Publicysta Dominik Zdort i była rzecznik prasowa Straży Granicznej kpt. Anna Michalska zostali laureatami dwunastej edycji Nagrody im. Jacka Maziarskiego. Wyróżnienie przyznawane od 2010 roku ma promować postawy niezależnego myślenia w przestrzeni publicznej, a jednocześnie upamiętniać zmarłego w 2009 roku publicystę i działacza opozycji antykomunistycznej, byłego zastępcę redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

Znak smutnych czasów, jakie przyszły. Mocne słowa prezydenta polityka
"Znak smutnych czasów, jakie przyszły". Mocne słowa prezydenta

– To, że nie ma dzisiaj z nami TVP to swoisty znak czasów. Smutnych czasów, jakie przyszły. Czasów, w których przedstawiciele obecnej władzy to także ci, którzy domagali się przywrócenia esbekom ich emerytur. Przywrócenia emerytur tym, którzy ciemiężyli polski naród – mówił podczas uroczystości zapalenia „Światła Wolności” w 43. rocznicę stanu wojennego prezydent Andrzej Duda.

Obajtek zaapelował do pracowników TVN. Padły mocne słowa polityka
Obajtek zaapelował do pracowników TVN. Padły mocne słowa

– Szanowny TVN-ie, pracuj sobie spokojnie. Komentuj to, co się dzieje naprawdę, nie realizuj swojej polityki zaczadzenia ludzi, nie kreuj swojej polityki, tylko komentuj. Nie twórzcie iluzji ludziom, tylko pokazujcie prawdę. I wtedy będziecie się czuć bezpiecznie – mówił w piątek były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wizyta w Polsce. Król Karol III podjął decyzję gorące
Wizyta w Polsce. Król Karol III podjął decyzję

Król Karol III przyjedzie w styczniu do Polski, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – informuje Daily Mirror.

Tragedia w Lubelskiem. Nie żyje kobieta, dziecko trafiło do szpitala Wiadomości
Tragedia w Lubelskiem. Nie żyje kobieta, dziecko trafiło do szpitala

39-latka zmarła na miejscu, a 4-letnie dziecko trafiło do szpitala. To wynik wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 48 w gminie Ryki w woj. lubelskim.

REKLAMA

Solidarność wpadła na szkolenie prezesa PKP Cargo. Co tam się działo!

"Uwolniliśmy pracowników na rynek pracy", "czasami musimy zwalniać – choćby po to, żeby móc kiedyś zatrudniać" - tymi m.in. "złotymi myślami" podzielił się z uczestnikami prowadzonego przez siebie szkolenia nt. zwalniania pracowników prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka. Nasza dziennikarka Monika Rutke wraz z przedstawicielami Solidarności postanowiła wziąć udział w panelu przez niego prowadzonym.
Transparent
Transparent "Wojewódka grabarz PKP Cargo" / fot. screen/wPolsce24

25 lipca br. Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo. Zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Mają one objąć do 30 proc. pracowników tej spółki. 

Solidarność alarmuje od tygodni

NSZZ "Solidarność" od kilku tygodni alarmuje, że wśród zwalnianych są osoby, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, m.in. osoby w wieku przeemerytalnym i działacze związkowi. W ostatnim czasie Sąd wydał już pierwsze zabezpieczenia w spostaci nakazu dalszej pracy dla niektórych z nich. Wyjątkowo szokujący przykład zwolnienia kobiety w ciąży także znalazł swój finał. Została przywrócona przez same władze PKP Cargo.  Sposób przeprowadzania zwolnień grupowych zaniepokoił jednak także Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, który po liście, który otrzymał od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, polecił pilną kontrolę w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.

Marcin Wojewódka uczy innych, jak zwalniać

Zdziwienie związkowców budzi fakt, że wątpliwe praktyki są stosowane przez prezesa PKP Cargo Marcina Wojewódkę, który, jak sam pisze na stronie swojej kancelarii, "posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych". Prezes Wojewódka jednak nadal rozwija karierę specjalisty od zwalniania. Co więcej, szkoli w tym zakresie innych. Panel pod tytułem „Zwolnienia grupowe” poprowadził dziś w ramach Konferencji online pt. „Zwalnianie pracowników” organizowanej przez firmę Must Read Media. Działacze Solidarności postanowili dołączyć do tego spotkania. 

"Czasami musimy zwalniać – choćby po to, żeby móc kiedyś zatrudniać. "Uwolniliśmy ponad 1000 pracowników na rynek pracy" - mówił podczas szkolenia ze zwolnień grupowych o jednej z firm Marcin Wojewódka. Tłumaczył uczestnikom szkolenia różnicę pomiędzy wypełnieniem przez pracodawcę obowiązku informacyjnego a wypełnieniem przez niego obowiązku konsultacyjnego.

"Nie ma znaczenia, co odpowie związek zawodowy pracodawcy"

Obowiązek informacyjny to: kochany związku zawodowy, informuję cię, że dziś za oknem zawodowym świeci słońce. Obowiązek konsultacyjny - kochany związku zawodowy, informuję cię, że dziś za oknem zawodowym świeci słońce i co ty na to? Między nami mówiąc, nie ma znaczenia, co odpowie związek zawodowy pracodawcy. Ważne, żeby pracodawca wypełnił obowiązek konsultacyjny

- stwierdził z rozbrajającą szczerością prezes PKP Cargo w odpowiedzi na jedno z pytań.

Może zamiast przeprowadzać zwolnienia grupowe, jak to pięknie Pan Prezes powiedział "uwalniać na rynek pracy" 4,5 tys. pracowników, z których niektórzy są w okresie przedemerytalnym", czy nie warto by było jednak z Ministerstwa Infrastruktury uzyskać pieniądze, które pozwoliłyby na to, żeby PKP Cargo odzyskało płynność i tę restrukturyzację można byłoby przeprowadzić w sposób mówiąc humanitarny. Teraz jest to przeprowadzane w sposób absolutnie niehumanitarny

– skomentował wypowiedzi prezesa PKP Cargo wiceprzewodniczący Solidarności, Bartłomiej Mickiewicz.

"Ewidentne złamanie prawa"

W PKP CARGO jest sanacja i związkowcy w sanacji nie są chronieni

– stwierdził prezes Marcin Wojewódka.

W takim razie, jak to się ma do konwencji nr 98 Międzynarodowej Organizacji Pracy, czy należy tej konwencji przestrzegać, czy jest to według Pana przepis martwy? 

- pytała Wojewódkę dziennikarka Tygodnika Solidarność Monika Rutke.

Ta konwencja wchodzi w poczet tzw. konwencji fundamentalnych i na mocy art. 91 ustęp 2 Konstytucji RP ma pierwszeństwo nad ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. Konwencja ma pierwszeństwo nad jakąkolwiek ustawą, czyli też nad ustawą sanacyjną. Zatem to jest ewidentne złamanie prawa. Nie ma możliwości, żeby w ten sposób przeprowadzać zwolnienia grupowe

– argumentował Bartłomiej Mickiewicz.

W demokratycznym państwie nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, żeby dialog społeczny, a to jest sprawa dotycząca 4,5 tys. zwolnionych pracowników, wyglądał tak, jak mieliśmy tutaj tego przykład. Jest to absolutnie niedopuszczalne. Nie można mówić, że tryb konsultacji polega na tym, że pracodawca przekazuje informacje i wykonuje swoje założenia, bez znaczenia jak strona społeczna na to odpowie

– dodał wiceszef Solidarności.

PKP Cargo

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Energetycy zrzeszeni w "S" dyskutowali nad przyszłością branży



 

Polecane
Emerytury
Stażowe