Kobiety w niemieckiej Bundeswehrze
W niemieckiej Bundeswehrze, do której zaliczanych jest 181 000 żołnierzy, służy obecnie 24 000 kobiet. Rekruterzy niemieckiego wojska zwracają uwagę na dynamiczny wzrost udziału kobiet w armii. Obecnie jest to 13 procent, ale jeszcze parę lat temu było ich znacznie mniej. Ale jeszcze bardziej dynamiczny wzrost udziału kobiet w służbie mundurowej w Niemczech dotyczy niemieckiej policji, gdzie latach 2000-2019 odsetek kobiet wzrósł z 20,0% do 29,3. W ubiegłym roku 97 700 z 333 600 pracowników stanowiły kobiety. W niemieckiej policji federalnej, która zatrudnia blisko 55 000 funkcjonariuszy, około 14 300 to kobiety.
Służba mundurowa i emancypacja
Niemieckie służby mundurowe poza strukturami Bundeswehry i policji federalnej, która pełni w Niemczech funkcje straży granicznej, podlegają pod politykę landową. Tak też pojedyncze landy realizują w zakresie rekrutacji kobiet zróżnicowane strategię. Land Brandenburgia, który prezentował się na targach “Startzeit” 12 września wraz ze swoją policją, płaci policjantom w okresie nauki tego zawodu miesięcznie około 1500 euro. Kwota ta wystarczy aby przyszły funkcjonariusz mógł prowadzić samodzielne życie poza domem rodzinnym. W okresie poprzedzającym pełnowartościową służbę policyjną aspiranci nie przeprowadzają czynności całkowicie samodzielnie, tylko w towarzystwie wykształconego funkcjonariusza. Nadgodziny oraz inne dodatki finansowe, na które mogą liczyć niemieccy funkcjonariusze nie dotyczą aspirantów. Po ukończeniu nauki zawodu policjanta młodzi funkcjonariusze mogą liczyć na pensję rzędu 2800 euro miesięcznie. Dla wielu młodych kobiet zawód ten uchodzi za atrakcyjny, bo jest on kojarzony z jednej strony z finansową przewidywalnością i pewnością zatrudnienia oraz z drugiej strony z przygodami, urozmaiceniem oraz statusem społecznym. Targi dla uczniów szkół średnich, takie jak Startzeit w Brandenburgii, pokazują jak duże jest zainteresowanie szczególnie młodych uczennic zatrudnieniem w służbach mundurowych.
- Bo tam się dzieje co dzień coś innego
- tłumaczy swoje zainteresowaniem policją Alina, która w tym roku szkolnym zdaje maturę. Alina czerpie swoje wyobrażenia o zawodzie policjantki głównie z mediów, gdzie funkcjonariuszki są odważne i prowadzą samodzielne oraz zdaniem Aliny interesujące życie.
Kobiety w Bundeswehrze
Ale nie tylko ona dochodzi do wniosku, że kwestia dorównania mężczyznom jest ważna i atrakcyjna. Do służby w Bundeswehrze zgłosiła się K. (30 lat) siedem lat temu. Wtedy podpisała kontrakt ośmioletni. K., której rodzice pochodzą z Polski, to bardzo ładna młoda kobieta o delikatnej ale wysportowanej figurze. Z dużą ulgą w głosie opowiada o tym, że nie musiała jeszcze służyć na żadnej misji za granicą.
- Ale jeśli teraz przyszedł by taki rozkaz, to muszę iść. Jestem z tym pogodzona, że tak może być.
- tłumaczy K.. Na pytanie jakie ma plany po kontrakcie z Bundeswehra kobieta tłumaczy, że w ostatnich latach skorzystała z możliwości zdalnego nauczania i zdobyła wiele dodatkowych kompetencji, które chciałaby wykorzystać w służbie celnej lub w policji, bo tam będzie składać swoje aplikacje. K. nie wykluczyła także zainteresowania polskim rynkiem pracy.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]