Rządzący coraz gorzej oceniani przez Polaków. Najnowszy sondaż CBOS

Jak wynika z październikowego badania Centrum Badania Opinii Społecznej, jako złą działalność Sejmu oceniło 48 proc. badanych, dobre zdanie miało 36 proc. ankietowanych. Senat otrzymał 37 proc. pozytywnych ocen i 38 proc. negatywnych.
Rządzący coraz gorzej oceniani przez Polaków
W stosunku do danych z września w październikowym badaniu wzrosła liczba osób niezadowolonych z prac izby niższej o 2 punkty proc. Więcej negatywnych opinii odnotował także Senat – tutaj w stosunku do wyników z września jest ich więcej o 4 pkt proc. Więcej jest również respondentów, którzy przy ocenie izby wyższej wskazali odpowiedź „trudno powiedzieć" – jest ich aż 25 proc.
Podział wzdłuż linii światopoglądowej
Analitycy CBOS zauważają, że opinie o pracy parlamentu zależą głównie od orientacji politycznej badanych i ich sympatii partyjnych. Zadowoleni z działań Sejmu i Senatu są przede wszystkim ankietowani deklarujący lewicowe poglądy polityczne, nieco częściej niż przeciętnie także osoby o poglądach centrowych. Najlepiej działalność parlamentu postrzegają zwolennicy Koalicji Obywatelskiej. Niezadowolenie przeważa natomiast wśród osób identyfikujących się z prawicą, wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
Pozytywne oceny przeważają w grupie badanych posiadających wysokie dochody, wyższe wykształcenie oraz mieszkanie w dużym mieście. Mniej zadowoleni z pracy parlamentu są osoby słabo sytuowane i wykształcone oraz mieszkańcy wsi. Mężczyźni częściej od kobiet udzielali negatywnych odpowiedzi.
Ocena prezydenta
W badaniu zapytano także o prezydenturę Andrzeja Dudy. 46 proc. oceniło ją negatywnie (47 proc. we wrześniu), natomiast pozytywnie 43 proc. (44 proc. we wrześniu). Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 11 proc. badanych. W stosunku do września wzrósł odsetek osób niezdecydowanych (o 2 pkt proc.).
Działalność prezydenta doceniła większość głosujących na niego w II turze wyborów prezydenckich w 2020 roku, spora grupa wówczas niegłosujących i tylko nieliczni spośród tych, którzy oddali swój głos na jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 października 2024 roku na próbie liczącej 1025 osób.
- Polacy wycofują pieniądze z PPK. Alarmujące dane
- Burza w partii Razem. Kto odchodzi z partii?
- Jeden lot w roku – nowy pomysł europejskich ekologów