Jacek Ozdoba o sprawie Marcina Romanowskiego: Kowalska się przestraszyła

- W sprawie Funduszu Sprawiedliwości decyzję podejmuje grono polityków - mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Jacek Ozdoba, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Poprzednie zatrzymanie Marcina Romanowskiego Jacek Ozdoba o sprawie Marcina Romanowskiego: Kowalska się przestraszyła
Poprzednie zatrzymanie Marcina Romanowskiego / Screen YT

Tysol.pl: Panie pośle, czy wypada, by były wiceminister sprawiedliwości ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, tak jak mamy do czynienia w przypadku posła Marcina Romanowskiego?

Jacek Ozdoba: Gdybyśmy mieli do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, to bym odpowiedział, że nie, ale ta sprawa jest polityczną zemstą. W sprawie Funduszu Sprawiedliwości decyzję podejmuje grono polityków. Mamy sytuację, kiedy wiceminister w rządzie PO orzeka w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Przetrzymywane były niewinne urzędniczki i wszystko przypomina znęcanie. Mamy sytuację, kiedy giną nagrania księdza Michała Olszewskiego ze stacji benzynowej. Do tego dochodzi nielegalne zatrzymanie posła na Sejm. Co, jeśli został zatrzymany nielegalnie? Wszyscy prokuratorzy, w tym ten, który za pierwszym razem występował jako Prokurator Generalny o zniesienie mu immunitetu, popełnili czyn, który musi zostać zbadany. Mamy do czynienia z możliwością popełnienia przestępstwa przez szerokie grono. Ci prokuratorzy powinni być ze sprawy automatycznie wyłączeni.

Co więcej, sędzia, która miała orzekać w sprawie zatrzymania posła Romanowskiego, która czuje się obiektywna i niezwiązana ze sprawą, niech przypomni sobie konferencje środowiska politycznego posła Romanowskiego, które atakowało ją za to, że pozwoliła na bicie ludzi związanymi z organizacjami pro-life.

 

Komisja śledcza

Czy całe śledztwo wokół Funduszu Sprawiedliwości może w przyszłości być istotnym elementem rozliczenia rządu Donalda Tuska? To materiał na komisję śledczą?

Na pewno tak. Wiemy, że wiele rzeczy z postępowań wycieka z prokuratury. Mamy do czynienia z nieuprawnionymi organami prokuratury, które podejmują działania, bo mieliśmy nielegalne przejęcie prokuratury. Sam fakt zatrzymania posła Romanowskiego jest przestępstwem, nawet obecnie rządzący mają tego świadomość. Do tego dochodzą sprawy składu personalnego, który się częściowo wykruszył.

Prokurator Kowalska zrezygnowała, nie jest tajemnica, że wszyscy prokuratorzy wiedzą, że ona się przestraszyła. Prokurator Woźniak, szef tego zespołu jest znany, z tego, że stosował areszt wydobywczy wobec więźnia politycznego – kibica Legii Warszawa.

W sprawie mamy utrudnianie postępowania, dobieranie składów personalnych, wiele notatek o tym znajduje się w prokuraturze.

Sami funkcjonariusze w rozmowach prywatnych mówią, że to działania polityczne i wstydzą się tego, co się dzieje.

Sam świadek koronny jest wykorzystywany przez Romana Giertycha w politycznej zemście, jego rewelacje nie potwierdziły się. Nawet gdyby przyjąć, że urzędniczki uzupełniły dokumentację w niewłaściwy sposób, to nie jest to argument do tymczasowego aresztowania. Po drugie sama administracja Adama Bodnara potwierdziła, że niewpisywanie do statutu organizacji określonych precyzyjnie sformułowań nie jest przesłanką wyłączającą kwestie formalnego otrzymania dotacji.

To czysta zemsta polityczna, polityczne działania prokuratury, nagonka, nielegalne przeszukania, brak zachowania proporcjonalności. Na pewno sprawa Funduszu Sprawiedliwości będzie musiała w przyszłości zostać oceniona. Zresztą wie o tym ekipa Donalda Tuska i dlatego tak boi się demokratycznego wyboru Polaków.

 

Kampania prezydencka

Czy jeśli dojdzie do aresztu posła Romanowskiego, to będzie to areszt polityczny i wydobywczy?

Jeśli dojdzie do bezprawnego pozbawienia wolności posła Romanowskiego, to będzie to bezpodstawne.

Nawet sędzia Igor Tuleya twierdzi, że nie ma podstaw do tymczasowego aresztowania.

Zresztą czysto hipotetycznie jeśli byłaby taka zasadność, to po tylu miesiącach oskarżony mógłby zrobić co chce. To przejaw politycznej nagonki, która skończy się źle. Jeśli, ktoś kieruje się zemstą, to musi wiedzieć, że za to odpowie. Zresztą kogo oni chcą rozliczać? Księdza za budowę ośrodka? Ewę Błaszczyk za klinikę Budzik? OSP za to, że mają wozy? To działanie polityczne, a nie wymiar sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości będzie wykorzystywany w kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego?

Już jest wykorzystywany. Dzisiaj odgrzewają sposób funkcjonowania „Soku z Buraka”.

Posłowie Nitras i Tomczyk zachowują się jak po środkach zaburzających racjonalne myślenie.

Sam Fundusz Sprawiedliwości to środki pochodzące z tytułu popełnianych przestępstw. Ustawodawca zmienił prawo, by Funduszem mógł dysponować minister. Minister przykładowo decyduje, że pieniądze dostaje OSP. Do tego potrzebna jest opinia samorządu. W różnych miejscach różne środki były przeznaczane na ten cel, one pomagały przy minimalizacji skutków powodzi i pożarów. Stworzono z tego wrażenie, że to jakaś partyjna skarbonka. To nieprawda. Gdy pani poseł Lenartowicz z PO daje wóz strażacki to dobrze, ale jeśli to robi ktoś z PiS-u to już przestępstwo. To nie jest działalność przestępcza. Widzimy tu próbę czarnego PR wobec poprzedniej ekipy rządzącej.
 


 

POLECANE
Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda na najbliższe dni. Jest komunikat IMGW

Nad wschodnimi krańcami Europy utrzymają się układy niskiego ciśnienia, przynosząc chłodne temperatury i opady śniegu na południu kraju – informuje IMGW.

Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium ministerstwa kultury Wiadomości
Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium ministerstwa kultury

Jaś Kapela otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityk PiS przekazał, że skieruje interpelację do ministerstwa, w której będzie żądał informacji o tym, za co i w jakiej wysokości stypendium dostał Kapela.

Polska zablokowała przelot słowackiej delegacji do Moskwy? MSZ reaguje Wiadomości
Polska zablokowała przelot słowackiej delegacji do Moskwy? MSZ reaguje

Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował PAP, że Polska nie odmówiła słowackiej delegacji, która w niedzielę rozpoczęła wizytę w Moskwie, możliwości przelotu nad swoim terytorium. Według Wrońskiego strona słowacka wysłała niekompletne dokumenty, a poproszona o ich uzupełnienie zdecydowała o zmianie trasy.

W Bukareszcie wielotysięczna demonstracja przeciwko manipulacjom wyborczym gorące
W Bukareszcie wielotysięczna demonstracja przeciwko manipulacjom wyborczym

Tysiące Rumunów protestowało w niedzielę w Bukareszcie przeciwko decyzji o unieważnieniu wyborów prezydenckich.

Zgrzyt w koalicji. Nowacka wbija szpilę Kosiniakowi-Kamyszowi Wiadomości
Zgrzyt w koalicji. Nowacka wbija szpilę Kosiniakowi-Kamyszowi

"Ktoś znów pomylił MON z MEN jak czytam" – skomentowała stanowisko wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie "edukacji zdrowotnej" minister edukacji Barbara Nowacka.

Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll

Według badania exit poll, ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović wygrywa wybory prezydenckie zdobywając 77,86 proc. głosów.

Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały Wiadomości
Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały

Strażacy odnotowali interwencje związane z cofką w miejscowościach nadmorskich: w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach – podała straż pożarna w Gdańsku. Niebezpieczna sytuacja jest także w Elblągu.

Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy mają plan tylko u nas
Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy "mają plan"

Agenda 2030 – tak nazywa się chadeckie panaceum na postępującą zapaść niemieckiej gospodarki. A sytuacja jest na tyle poważna, że Friedrich Merz ściąga na pomoc autorytet samego Konrada Adenauera porównując przełom roku 1949 do tego, który ma nastąpić jego zdaniem w 2025 r. wraz z wyborami parlamentarnymi. I w istocie, ta krótka kampania wyborcza w Niemczech jest jakaś inna. Nie jednak za sprawą patosu Merza czy nieporadności kampanijnej Olafa Scholza a na skutek dość bezpardonowych ukąszeń zza Oceanu.

Gwiazda znanego programu w żałobie. Proszę was o modlitwę z ostatniej chwili
Gwiazda znanego programu w żałobie. "Proszę was o modlitwę"

Gwiazda programu "Królowe życia" Monika Chwajoł przekazała smutną wiadomość o śmierci swojego ojca.

Niemcy tworzą specjalną dywizję obrony terytorialnej Wiadomości
Niemcy tworzą specjalną dywizję obrony terytorialnej

Armia niemiecka tworzy nową dywizję, której zadaniem będzie obrona terytorialna – poinformował w niedzielę portal Politico. Reorganizacja wojska ma wejść w życie 1 kwietnia. W rezultacie liczba dywizji zwiększy się do czterech, przy zachowaniu obecnej liczebność armii na poziomie 180 tys. żołnierzy.

REKLAMA

Jacek Ozdoba o sprawie Marcina Romanowskiego: Kowalska się przestraszyła

- W sprawie Funduszu Sprawiedliwości decyzję podejmuje grono polityków - mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Jacek Ozdoba, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Poprzednie zatrzymanie Marcina Romanowskiego Jacek Ozdoba o sprawie Marcina Romanowskiego: Kowalska się przestraszyła
Poprzednie zatrzymanie Marcina Romanowskiego / Screen YT

Tysol.pl: Panie pośle, czy wypada, by były wiceminister sprawiedliwości ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, tak jak mamy do czynienia w przypadku posła Marcina Romanowskiego?

Jacek Ozdoba: Gdybyśmy mieli do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, to bym odpowiedział, że nie, ale ta sprawa jest polityczną zemstą. W sprawie Funduszu Sprawiedliwości decyzję podejmuje grono polityków. Mamy sytuację, kiedy wiceminister w rządzie PO orzeka w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Przetrzymywane były niewinne urzędniczki i wszystko przypomina znęcanie. Mamy sytuację, kiedy giną nagrania księdza Michała Olszewskiego ze stacji benzynowej. Do tego dochodzi nielegalne zatrzymanie posła na Sejm. Co, jeśli został zatrzymany nielegalnie? Wszyscy prokuratorzy, w tym ten, który za pierwszym razem występował jako Prokurator Generalny o zniesienie mu immunitetu, popełnili czyn, który musi zostać zbadany. Mamy do czynienia z możliwością popełnienia przestępstwa przez szerokie grono. Ci prokuratorzy powinni być ze sprawy automatycznie wyłączeni.

Co więcej, sędzia, która miała orzekać w sprawie zatrzymania posła Romanowskiego, która czuje się obiektywna i niezwiązana ze sprawą, niech przypomni sobie konferencje środowiska politycznego posła Romanowskiego, które atakowało ją za to, że pozwoliła na bicie ludzi związanymi z organizacjami pro-life.

 

Komisja śledcza

Czy całe śledztwo wokół Funduszu Sprawiedliwości może w przyszłości być istotnym elementem rozliczenia rządu Donalda Tuska? To materiał na komisję śledczą?

Na pewno tak. Wiemy, że wiele rzeczy z postępowań wycieka z prokuratury. Mamy do czynienia z nieuprawnionymi organami prokuratury, które podejmują działania, bo mieliśmy nielegalne przejęcie prokuratury. Sam fakt zatrzymania posła Romanowskiego jest przestępstwem, nawet obecnie rządzący mają tego świadomość. Do tego dochodzą sprawy składu personalnego, który się częściowo wykruszył.

Prokurator Kowalska zrezygnowała, nie jest tajemnica, że wszyscy prokuratorzy wiedzą, że ona się przestraszyła. Prokurator Woźniak, szef tego zespołu jest znany, z tego, że stosował areszt wydobywczy wobec więźnia politycznego – kibica Legii Warszawa.

W sprawie mamy utrudnianie postępowania, dobieranie składów personalnych, wiele notatek o tym znajduje się w prokuraturze.

Sami funkcjonariusze w rozmowach prywatnych mówią, że to działania polityczne i wstydzą się tego, co się dzieje.

Sam świadek koronny jest wykorzystywany przez Romana Giertycha w politycznej zemście, jego rewelacje nie potwierdziły się. Nawet gdyby przyjąć, że urzędniczki uzupełniły dokumentację w niewłaściwy sposób, to nie jest to argument do tymczasowego aresztowania. Po drugie sama administracja Adama Bodnara potwierdziła, że niewpisywanie do statutu organizacji określonych precyzyjnie sformułowań nie jest przesłanką wyłączającą kwestie formalnego otrzymania dotacji.

To czysta zemsta polityczna, polityczne działania prokuratury, nagonka, nielegalne przeszukania, brak zachowania proporcjonalności. Na pewno sprawa Funduszu Sprawiedliwości będzie musiała w przyszłości zostać oceniona. Zresztą wie o tym ekipa Donalda Tuska i dlatego tak boi się demokratycznego wyboru Polaków.

 

Kampania prezydencka

Czy jeśli dojdzie do aresztu posła Romanowskiego, to będzie to areszt polityczny i wydobywczy?

Jeśli dojdzie do bezprawnego pozbawienia wolności posła Romanowskiego, to będzie to bezpodstawne.

Nawet sędzia Igor Tuleya twierdzi, że nie ma podstaw do tymczasowego aresztowania.

Zresztą czysto hipotetycznie jeśli byłaby taka zasadność, to po tylu miesiącach oskarżony mógłby zrobić co chce. To przejaw politycznej nagonki, która skończy się źle. Jeśli, ktoś kieruje się zemstą, to musi wiedzieć, że za to odpowie. Zresztą kogo oni chcą rozliczać? Księdza za budowę ośrodka? Ewę Błaszczyk za klinikę Budzik? OSP za to, że mają wozy? To działanie polityczne, a nie wymiar sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości będzie wykorzystywany w kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego?

Już jest wykorzystywany. Dzisiaj odgrzewają sposób funkcjonowania „Soku z Buraka”.

Posłowie Nitras i Tomczyk zachowują się jak po środkach zaburzających racjonalne myślenie.

Sam Fundusz Sprawiedliwości to środki pochodzące z tytułu popełnianych przestępstw. Ustawodawca zmienił prawo, by Funduszem mógł dysponować minister. Minister przykładowo decyduje, że pieniądze dostaje OSP. Do tego potrzebna jest opinia samorządu. W różnych miejscach różne środki były przeznaczane na ten cel, one pomagały przy minimalizacji skutków powodzi i pożarów. Stworzono z tego wrażenie, że to jakaś partyjna skarbonka. To nieprawda. Gdy pani poseł Lenartowicz z PO daje wóz strażacki to dobrze, ale jeśli to robi ktoś z PiS-u to już przestępstwo. To nie jest działalność przestępcza. Widzimy tu próbę czarnego PR wobec poprzedniej ekipy rządzącej.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe