"Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?

Po uzgodnieniach międzyresortowych rząd Beaty Szydło przyjął „Konstytucję Biznesu”, czyli pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Najważniejszym elementem jest Ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czy „Konstytucja Biznesu”będzie ona skutecznym narzędziem służącym odformalizowaniu zasad prowadzenia działalności gospodarczej? A przy okazji stracą pracownicy. To przedsiębiorca będzie miał rację. Z założenia ma bowiem prowadzić działalność uczciwie. A pracownik? Czy oznacza to rozbrat PiS i koalicjantów z polityką socjalną na rzecz jej liberalizacji?
M. Żegliński "Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

- Celem wdrażanej ustawy jest realizowanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej. Zmiany przewidują katalog zasad, których wszystkie urzędy państwowe będą musiały przestrzegać podczas rozpatrywania spraw, w których stroną będą przedsiębiorcy. Wyrazem przychylnego nastawienia do przedsiębiorców będzie działanie w myśl zasady, iż co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, zaufania do przedsiębiorcy i domniemania jego uczciwości, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść jednostki gospodarczej, przyjaznej interpretacji przepisów czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych – czytamy w uzasadnieniu.

Pakiet „Konstytucji Biznesu” przygotowany przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadza zmiany, które tworzą otoczenie prawne przyjazne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie będzie udowadniać swojej uczciwości, ponieważ wątpliwości i rozbieżności w interpretacji przepisów będą rozstrzygane na jego korzyść. Dodatkowo rząd Beaty Szydło przyjął zasadę, iż przedsiębiorców nie powinno się traktować jak potencjalnych przestępców czy jak podmioty nagminnie naruszające prawo.

Jest to zmiana sytuacji, gdy przedsiębiorcaw przypadku nieostrożności lub ominięcia prawa musi mieć świadomość, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Konstytucja Biznesu to zatem odpowiedź na postulaty pracodawców. Barierą dla każdego z nich są bowiem liczne zapisy przepisów i interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorcy od lat postulowali też swego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa i ich ochrony w relacjach z urzędnikami.

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Ogłosił ją przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, wicepremier Mateusz Morawiecki, aby poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Na Konstytucję dla Biznesu składa się Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Projekt Prawa przedsiębiorców określa zasady wolności działalności gospodarczej, czyli co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, bezstronności i równego traktowania.

W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane przystępnym językiem objaśnienia przepisów, zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Zasady te mają też dotyczyć uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej – na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, sporadycznie udzielanych korepetycji i urzeczywistniać zasadę wolności gospodarczej.

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma być organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Zatem wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść firm, a nie instytucji państwowych.

Przypomnijmy, „Konstytucja Biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
 i całej gospodarki – stwierdzała już Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i wnosiła uwagi do projektów ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

„Konstytucja Biznesu” powinna zachęcać pracodawców do łączenia się w związki pracodawców lub związki producentów. Obecnie wskazane zasady nie znajdują swoich promotorów. Wprawdzie zachowania pracodawców zapisane są w odpowiednich ustawach, ale projekt ustawy dotyczy również podmiotów, które nie zawsze są pracodawcami, natomiast ich zachowania mają w tym względzie bardzo duże znaczenie.

Obecne zachowania wielu przedsiębiorców będących pracodawcami (choć w naszej opinii są oni w mniejszości) w zakresie respektowania praw pracowników są niezadawalające. Egzekwowanie przestrzegania prawa przez właścicieli podmiotów gospodarczych oraz pracodawców względem pracowników napotyka na poważne przeszkody. Projekt ustawpowinien obejmować nie tylko prawa przedsiębiorców, ale również ich obowiązki.

„Konstytucja biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
i całej gospodarki.

ASG

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gerard Depardieu aresztowany z ostatniej chwili
Gerard Depardieu aresztowany

Jak podają francuskie media, słynny aktor Gerard Depardieu został zatrzymany przez policję w poniedziałek 29 kwietnia pod zarzutem napaści na tle seksualnym. 

Oskarżony o szpiegostwo niemiecki europoseł miał dostęp do wrażliwych dokumentów Komisji Europejskiej z ostatniej chwili
Oskarżony o szpiegostwo niemiecki europoseł miał dostęp do wrażliwych dokumentów Komisji Europejskiej

Pzewodniczący komisji ds. handlu Parlamentu Europejskiego Bernd Lange ujawnił, że europoseł Maximiian Krah, który usłyszał zarzuty dotyczące szpiegostwa i korupcji, miał dostęp do wrażliwych dokumentów tej komisji.

Dlaczego Niemcy są bogate, a Niemcy stosunkowo „biedni”? z ostatniej chwili
Dlaczego Niemcy są bogate, a Niemcy stosunkowo „biedni”?

Choć Niemcy są czwartą [wg innych źródeł nawet trzecią – red.] największą gospodarką świata i jednym z najbardziej bogatych krajów na świecie, obywatele tego kraju nie są zbyt zamożni. Dlaczego tak jest? 

LNG z Rosji zostanie objęte sankcjami? z ostatniej chwili
LNG z Rosji zostanie objęte sankcjami?

Komisja Europejska przedstawi w środę propozycje dotyczące 14. pakietu sankcji wobec Rosji, wśród których prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym (LNG) – podał w poniedziałek portal Politico.

Rośnie liczba ofiar izraelskiego ataku na miasto Rafah z ostatniej chwili
Rośnie liczba ofiar izraelskiego ataku na miasto Rafah

Co najmniej 22 osoby, w tym pięcioro dzieci, zginęły w niedzielę w wyniku ataku powietrznego izraelskiej armii na miasto Rafah na południu Strefy Gazy – poinformował w poniedziałek prowadzony przez Hamas resort zdrowia tego terytorium.

Zbigniew Kuźmiuk: Rządzący skonsternowani słowami Hołowni z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Rządzący skonsternowani słowami Hołowni

Sejm przyjął jednogłośnie uchwałę przygotowaną przez prezydium Sejmu na 100-lecie wprowadzenia w Polsce złotego, będącą najważniejszą częścią reformy ówczesnego premiera Grabskiego.

Były wiceprezydent Gdańska oskarżony o wykorzystanie małoletniego. Sąd wydał wyrok z ostatniej chwili
Były wiceprezydent Gdańska oskarżony o wykorzystanie małoletniego. Sąd wydał wyrok

Były wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr K. został w poniedziałek skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za seksualne wykorzystanie małoletniego. Wyrok jest nieprawomocny.

Nuclear Sharing. Państwo NATO popiera umieszczenie broni nuklearnej w Polsce z ostatniej chwili
Nuclear Sharing. Państwo NATO popiera umieszczenie broni nuklearnej w Polsce

– Ten pomysł rzeczywiście jest istotny, odstrasza i w naturalny sposób budzi niepokój kremlowskich polityków – mówił w rozmowie z dziennikarzami Gitanas Nauseda. Prezydent Litwy pozytywnie ocenia pomysł umieszczenia w Polsce broni nuklearnej sił NATO.

Lasek: „Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów PiS” z ostatniej chwili
Lasek: „Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów PiS”

– Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu CPK wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów PiS – mówi w „Rz"” Maciej Lasek. Wg pełnomocnika rządu ds. CPK „jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu”.

Wojna wybuchnie w ciągu godziny. Niepokojące doniesienia niemieckiego dziennika z ostatniej chwili
"Wojna wybuchnie w ciągu godziny". Niepokojące doniesienia niemieckiego dziennika

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt".

REKLAMA

"Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?

Po uzgodnieniach międzyresortowych rząd Beaty Szydło przyjął „Konstytucję Biznesu”, czyli pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Najważniejszym elementem jest Ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czy „Konstytucja Biznesu”będzie ona skutecznym narzędziem służącym odformalizowaniu zasad prowadzenia działalności gospodarczej? A przy okazji stracą pracownicy. To przedsiębiorca będzie miał rację. Z założenia ma bowiem prowadzić działalność uczciwie. A pracownik? Czy oznacza to rozbrat PiS i koalicjantów z polityką socjalną na rzecz jej liberalizacji?
M. Żegliński "Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

- Celem wdrażanej ustawy jest realizowanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej. Zmiany przewidują katalog zasad, których wszystkie urzędy państwowe będą musiały przestrzegać podczas rozpatrywania spraw, w których stroną będą przedsiębiorcy. Wyrazem przychylnego nastawienia do przedsiębiorców będzie działanie w myśl zasady, iż co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, zaufania do przedsiębiorcy i domniemania jego uczciwości, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść jednostki gospodarczej, przyjaznej interpretacji przepisów czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych – czytamy w uzasadnieniu.

Pakiet „Konstytucji Biznesu” przygotowany przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadza zmiany, które tworzą otoczenie prawne przyjazne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie będzie udowadniać swojej uczciwości, ponieważ wątpliwości i rozbieżności w interpretacji przepisów będą rozstrzygane na jego korzyść. Dodatkowo rząd Beaty Szydło przyjął zasadę, iż przedsiębiorców nie powinno się traktować jak potencjalnych przestępców czy jak podmioty nagminnie naruszające prawo.

Jest to zmiana sytuacji, gdy przedsiębiorcaw przypadku nieostrożności lub ominięcia prawa musi mieć świadomość, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Konstytucja Biznesu to zatem odpowiedź na postulaty pracodawców. Barierą dla każdego z nich są bowiem liczne zapisy przepisów i interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorcy od lat postulowali też swego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa i ich ochrony w relacjach z urzędnikami.

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Ogłosił ją przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, wicepremier Mateusz Morawiecki, aby poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Na Konstytucję dla Biznesu składa się Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Projekt Prawa przedsiębiorców określa zasady wolności działalności gospodarczej, czyli co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, bezstronności i równego traktowania.

W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane przystępnym językiem objaśnienia przepisów, zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Zasady te mają też dotyczyć uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej – na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, sporadycznie udzielanych korepetycji i urzeczywistniać zasadę wolności gospodarczej.

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma być organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Zatem wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść firm, a nie instytucji państwowych.

Przypomnijmy, „Konstytucja Biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
 i całej gospodarki – stwierdzała już Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i wnosiła uwagi do projektów ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

„Konstytucja Biznesu” powinna zachęcać pracodawców do łączenia się w związki pracodawców lub związki producentów. Obecnie wskazane zasady nie znajdują swoich promotorów. Wprawdzie zachowania pracodawców zapisane są w odpowiednich ustawach, ale projekt ustawy dotyczy również podmiotów, które nie zawsze są pracodawcami, natomiast ich zachowania mają w tym względzie bardzo duże znaczenie.

Obecne zachowania wielu przedsiębiorców będących pracodawcami (choć w naszej opinii są oni w mniejszości) w zakresie respektowania praw pracowników są niezadawalające. Egzekwowanie przestrzegania prawa przez właścicieli podmiotów gospodarczych oraz pracodawców względem pracowników napotyka na poważne przeszkody. Projekt ustawpowinien obejmować nie tylko prawa przedsiębiorców, ale również ich obowiązki.

„Konstytucja biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
i całej gospodarki.

ASG

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe