Gen. Roman Polko: Wojsko na granicy z Białorusią robi za "żywe tarcze"

- Technologia nie zastąpi tego, nad czym trzeba pracować w nowym roku – to morale żołnierzy – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim gen. Roman Polsko, były dowódca GROM.
Gen. Roman Polko Gen. Roman Polko: Wojsko na granicy z Białorusią robi za
Gen. Roman Polko / Zbiory gen. Romana Polko

Tysol.pl: Panie Generale, za nami rok dużych zmian w polityce, bo po ośmiu latach do władzy doszła dotychczasowa opozycja. Chociaż w Polsce mamy ostry podział polityczny i partie różnią się niemal we wszystkim, to jednak w kwestii zbrojeń zdaje się, że mamy sporo kontynuacji, a nawet swego rodzaju rywalizację na to, kto więcej będzie inwestował w wojsko. To w Pana ocenie dobrze?

Gen. Roman Polko: Zdecydowanie to dobrze. Bezpieczeństwo często jest przedmiotem kłótni, jeśli jednak spojrzymy na realną politykę, to jest ona pozytywna. To konsekwentne stawianie na to, żeby Polska była silna, żeby budowała potencjał odstraszania, żebyśmy byli bezpiecznym krajem. Dlatego rozpoczęte programy, jak choćby zakupy w Korei są rozwijane. Zdarza się, że w szczegółach pojawia się inne zdanie, ale co do zasady stawiamy na obronę powietrzną, manewrowość, na rewolucję technologiczną oraz na sojusz NATO. Mam nadzieję, że ta polityka będzie kontynuowana. Nawet jeśli partie się różnią i mają różne relacje na świecie, to w kwestii bezpieczeństwa to dobrze, bo to pozwala do naszych spraw przyciągać światowych polityków będących po różnych stronach konfliktu światopoglądowego. To korzystne.

 

Programy na papierze

Pochwaliliśmy. Jednak w każdej beczce miodu jest zawsze łyżka dziegciu. Z czym sobie najsłabiej radzimy w kwestii zakupów uzbrojenia?

Trzeba mieć na uwadze to, że często, gdy są ogłaszane programy to niektórzy myślą, że te programy już funkcjonują. Przykładem tego jest ogłoszenie przez ministra zakupu aerostatów, które będą zerkały kilkadziesiąt kilometrów co dzieje się za naszą granicą. Tylko że na razie to jest na papierze, tych aerostatów nie ma, a rosyjskie drony wlatują na terytorium Polski i nie ma czym ich śledzić, bo lecą na niskiej wysokości. System wielowarstwowej obrony powietrznej jest dopiero budowany. Unia Europejska głośno mówi o budowaniu wspólnego parasola powietrznego, ale głównie mówi, a niewiele robi. Tutaj liczę, że władza, która ma dobre relacje w Unii Europejskiej, przyciśnie i Unia będzie robić więcej w kwestii bezpieczeństwa. Nie tylko patrząc na to, co powie Trump, ale będzie to robić sama za siebie.

Jeśli chodzi o polskie podwórko, to słabością jest kwestia pozyskiwania pozytywnego naboru do wojska, żeby to nie było tylko wojsko, które chce stacjonarnie funkcjonować, ale jest mobilne, żeby przywrócić etos służby, który został zachwiany m.in. działaniami pod publiczkę, pod polityczkę. Kiedy wojsko pomagało powodzianom, to byłem za, bo od tego jest armia, by wspierać w sytuacjach kryzysowych. Jednak kiedy wojsko ma sprzątać błoto popowodziowe, to zastanawiam się, czy wojsko ma ćwiczyć na Abramsach, Krabach i Borsukach i innym nowoczesnym uzbrojeniu? Czy ludzie, którzy są wysokiej klasy specjalistami, powinni szuflować błoto popowodziowe? Decydują o tym dowódcy, ale z dołu spada motywacja do służby.

 

Żołnierze jak "żywe tarcze"

A „Tarcza Wschód”, o której było tak głośno w mijającym roku?

To kolejny przykład zaprzeczający matrycy Eisenhowera, który mówił o tym, że zadania należy podzielić na pilne i ważne. Najczęściej zadania są ważne, ale nie są pilne. Trzeba tylko rozplanować ich realizację. Są też zadania, które nie są ważne i pilne i tych powinno się pozbywać. Tak jest z tym że wojsko pracuje na granicy jako „żywe tarcze”. To absolutny skandal. Zadania przeciwko cywilom powinna prowadzić Straż Graniczna. Wojsko strzeże granic w aspekcie militarnym.

Jest też kwestia budowania umocnień, dobrze, że ten program jest traktowany poważnie, że uległ przyspieszeniu. Tu jednak potrzebna jest praca ponad podziałami, bo ten system będzie budowany przynajmniej dwie kadencje. Chodzi o system zapór, wykorzystywania naturalnych właściwości terenu, to również systemy obrony na małych wysokościach – antydronowych, przeciwko rakietom manewrującym. To elementy, które muszą być konsekwentnie budowane. Patrzę na to pozytywnie, ale żadna rewolucja technologiczna nie zrobi wszystkiego. Technologia nie zastąpi jednak tego, nad czym trzeba pracować w nowym roku – to morale żołnierzy i budowanie etosu służby. Żołnierze nie mogą służby traktować jak fabryki, do której idzie się na 8 godzin, a później wraca do domu.

 

"Nie znamy pokoju za wszelką cenę"

Na sam koniec zapytam o Ukrainę. Nie sposób mówić o bezpieczeństwie Polski bez poruszenia tego tematu. Czy to będzie rok przełomowy? Wielu twierdzi, że Trump powie - „wóz albo przewóz”...

Jest presja wielu krajów, nie tylko USA, ale również europejskich, żeby za wszelką cenę zakończyć wojnę. My w Polsce nie znamy pokoju za wszelką cenę. Można się zhańbić i mieć jeszcze większą wojnę i jeszcze większe zagrożenie. Nie można doprowadzić do takiej sytuacji, gdzie uzyskamy iluzoryczny pokój, jak Chamberlain w Monachium w 1938 r. To da nam oddech na trzy lata, ale Rosja go wykorzysta, by przygotować kolejną agresję. My chcemy pokoju dla przyszłych pokoleń, żeby ta okrutna wojna już nie wróciła.


 

POLECANE
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty Wiadomości
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty

W trakcie meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk 21 kwietnia na trybunach zawisły transparenty, dotyczące Rafała Trzaskowskiego i Gizeli Jagielskiej. Prokuratura poinformowała, że wszczęła dochodzenia w sprawie pomówień.

Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu

Po debacie prezydenckiej, zorganizowanej w ostatni poniedziałek przez "Super Express", pracownia SW Research przeprowadziła dla Onetu sondaż. Respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, który z kandydatów najbardziej zawiódł podczas swojego wystąpienia. Zdecydowanym "zwycięzcą" tego badania został Rafał Trzaskowski.

Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał Wiadomości
Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Wczoraj Karol Nawrocki odwiedził Maków w powiecie skierniewickim, gdzie wziął udział w akcji sadzenia lasu. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele mediów, na których pytania kandydat na prezydenta odpowiadał

Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową z ostatniej chwili
Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową

Umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA. Umowa nie reguluje wydobycia i przychodów z wydobycia minerałów. Nie obejmuje również przychodów z ukraińskiej infrastruktury, co pierwotnie proponowały USA.

Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km z ostatniej chwili
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego. Inwestycja Geotermii Podhalańskiej, mająca na celu zwiększenie mocy ciepłowni geotermalnej, została nieznacznie przesunięta względem pierwotnego harmonogramu z uwagi na kończące się prace przy wcześniejszym, sąsiednim odwiercie.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów

Od czwartku - po zimowej przerwie - powróciła rekreacyjna linia autobusowa ułatwiająca mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Połączenie do Ojcowa będzie uruchamiane latem we wszystkie soboty i dni świąteczne.

REKLAMA

Gen. Roman Polko: Wojsko na granicy z Białorusią robi za "żywe tarcze"

- Technologia nie zastąpi tego, nad czym trzeba pracować w nowym roku – to morale żołnierzy – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim gen. Roman Polsko, były dowódca GROM.
Gen. Roman Polko Gen. Roman Polko: Wojsko na granicy z Białorusią robi za
Gen. Roman Polko / Zbiory gen. Romana Polko

Tysol.pl: Panie Generale, za nami rok dużych zmian w polityce, bo po ośmiu latach do władzy doszła dotychczasowa opozycja. Chociaż w Polsce mamy ostry podział polityczny i partie różnią się niemal we wszystkim, to jednak w kwestii zbrojeń zdaje się, że mamy sporo kontynuacji, a nawet swego rodzaju rywalizację na to, kto więcej będzie inwestował w wojsko. To w Pana ocenie dobrze?

Gen. Roman Polko: Zdecydowanie to dobrze. Bezpieczeństwo często jest przedmiotem kłótni, jeśli jednak spojrzymy na realną politykę, to jest ona pozytywna. To konsekwentne stawianie na to, żeby Polska była silna, żeby budowała potencjał odstraszania, żebyśmy byli bezpiecznym krajem. Dlatego rozpoczęte programy, jak choćby zakupy w Korei są rozwijane. Zdarza się, że w szczegółach pojawia się inne zdanie, ale co do zasady stawiamy na obronę powietrzną, manewrowość, na rewolucję technologiczną oraz na sojusz NATO. Mam nadzieję, że ta polityka będzie kontynuowana. Nawet jeśli partie się różnią i mają różne relacje na świecie, to w kwestii bezpieczeństwa to dobrze, bo to pozwala do naszych spraw przyciągać światowych polityków będących po różnych stronach konfliktu światopoglądowego. To korzystne.

 

Programy na papierze

Pochwaliliśmy. Jednak w każdej beczce miodu jest zawsze łyżka dziegciu. Z czym sobie najsłabiej radzimy w kwestii zakupów uzbrojenia?

Trzeba mieć na uwadze to, że często, gdy są ogłaszane programy to niektórzy myślą, że te programy już funkcjonują. Przykładem tego jest ogłoszenie przez ministra zakupu aerostatów, które będą zerkały kilkadziesiąt kilometrów co dzieje się za naszą granicą. Tylko że na razie to jest na papierze, tych aerostatów nie ma, a rosyjskie drony wlatują na terytorium Polski i nie ma czym ich śledzić, bo lecą na niskiej wysokości. System wielowarstwowej obrony powietrznej jest dopiero budowany. Unia Europejska głośno mówi o budowaniu wspólnego parasola powietrznego, ale głównie mówi, a niewiele robi. Tutaj liczę, że władza, która ma dobre relacje w Unii Europejskiej, przyciśnie i Unia będzie robić więcej w kwestii bezpieczeństwa. Nie tylko patrząc na to, co powie Trump, ale będzie to robić sama za siebie.

Jeśli chodzi o polskie podwórko, to słabością jest kwestia pozyskiwania pozytywnego naboru do wojska, żeby to nie było tylko wojsko, które chce stacjonarnie funkcjonować, ale jest mobilne, żeby przywrócić etos służby, który został zachwiany m.in. działaniami pod publiczkę, pod polityczkę. Kiedy wojsko pomagało powodzianom, to byłem za, bo od tego jest armia, by wspierać w sytuacjach kryzysowych. Jednak kiedy wojsko ma sprzątać błoto popowodziowe, to zastanawiam się, czy wojsko ma ćwiczyć na Abramsach, Krabach i Borsukach i innym nowoczesnym uzbrojeniu? Czy ludzie, którzy są wysokiej klasy specjalistami, powinni szuflować błoto popowodziowe? Decydują o tym dowódcy, ale z dołu spada motywacja do służby.

 

Żołnierze jak "żywe tarcze"

A „Tarcza Wschód”, o której było tak głośno w mijającym roku?

To kolejny przykład zaprzeczający matrycy Eisenhowera, który mówił o tym, że zadania należy podzielić na pilne i ważne. Najczęściej zadania są ważne, ale nie są pilne. Trzeba tylko rozplanować ich realizację. Są też zadania, które nie są ważne i pilne i tych powinno się pozbywać. Tak jest z tym że wojsko pracuje na granicy jako „żywe tarcze”. To absolutny skandal. Zadania przeciwko cywilom powinna prowadzić Straż Graniczna. Wojsko strzeże granic w aspekcie militarnym.

Jest też kwestia budowania umocnień, dobrze, że ten program jest traktowany poważnie, że uległ przyspieszeniu. Tu jednak potrzebna jest praca ponad podziałami, bo ten system będzie budowany przynajmniej dwie kadencje. Chodzi o system zapór, wykorzystywania naturalnych właściwości terenu, to również systemy obrony na małych wysokościach – antydronowych, przeciwko rakietom manewrującym. To elementy, które muszą być konsekwentnie budowane. Patrzę na to pozytywnie, ale żadna rewolucja technologiczna nie zrobi wszystkiego. Technologia nie zastąpi jednak tego, nad czym trzeba pracować w nowym roku – to morale żołnierzy i budowanie etosu służby. Żołnierze nie mogą służby traktować jak fabryki, do której idzie się na 8 godzin, a później wraca do domu.

 

"Nie znamy pokoju za wszelką cenę"

Na sam koniec zapytam o Ukrainę. Nie sposób mówić o bezpieczeństwie Polski bez poruszenia tego tematu. Czy to będzie rok przełomowy? Wielu twierdzi, że Trump powie - „wóz albo przewóz”...

Jest presja wielu krajów, nie tylko USA, ale również europejskich, żeby za wszelką cenę zakończyć wojnę. My w Polsce nie znamy pokoju za wszelką cenę. Można się zhańbić i mieć jeszcze większą wojnę i jeszcze większe zagrożenie. Nie można doprowadzić do takiej sytuacji, gdzie uzyskamy iluzoryczny pokój, jak Chamberlain w Monachium w 1938 r. To da nam oddech na trzy lata, ale Rosja go wykorzysta, by przygotować kolejną agresję. My chcemy pokoju dla przyszłych pokoleń, żeby ta okrutna wojna już nie wróciła.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe