Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973 i był filologiem i pisarzem. Jego książki „Hobbit” i „Władca Pierścieni” ustanowiły fundamentalne kanony dla literatury fantasy. Jego syn Christopher opublikował wiele innych opowieści po jego śmierci, w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł w twórczości Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie, a „Władca Pierścieni” jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.
J.R.R. Tolkien Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena
J.R.R. Tolkien / wikimedia commons/public_domain/Unknown photo studio commissioned by Tolkien's students 1925/6 (private communication from Catherine McIlwaine, Tolkien

Tolkien i katolicyzm

Tolkien był również gorąco praktykującym katolikiem. Codziennie uczestniczył we Mszy św. i miał szczególne nabożeństwo do Eucharystii i Matki Bożej. W 1953 r. powiedział jezuicie ks. Robertowi Murrayowi o „Władcy Pierścieni”: „Władca Pierścieni jest oczywiście dziełem fundamentalnie religijnym i katolickim; początkowo nieświadomie, ale z perspektywy czasu również świadomie. To dlatego prawie nic w nim nie umieściłem, a raczej pominąłem wszystko, co mogłoby wskazywać na „coś” takiego jak religia...” (List 142). Jego najstarszy syn John został księdzem.

Tolkien kilkakrotnie pisał do swoich dzieci o Eucharystii. Jeden z listów z 1963 r. jest szczególnie godny uwagi: „Jedynym lekarstwem na zwiotczenie słabnącej wiary jest Komunia św. Najświętszy Sakrament, zawsze w pełni z sobą, doskonały, kompletny i nienaruszalny, nie działa w nikim z nas całkowicie i raz na zawsze. Podobnie jak akt wiary, musi trwać i wzrastać poprzez praktykę”. (List 250).

W Liście 43 z 1941 roku pisał także do swojego syna Michała o małżeństwie i relacjach między płciami oraz o swojej własnej życiowej ułomności. „Z ciemności mojego życia, z tak wielu rozczarowań, stawiam przed tobą jedyną wielką rzecz, jaką można kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament [...]. Tam znajdziesz romantyzm, chwałę, honor, wierność, prawdziwą ścieżkę wszystkich swoich miłości na świecie. A nawet więcej: śmierć zgodnie z boskim paradoksem, która kończy życie i nakazuje wszystko porzucić, ale dzięki której sam smak (lub przedsmak) tego, czego szukasz w swoich ziemskich relacjach (miłość, wierność, radość), może zostać zachowany lub przybrać charakter rzeczywistości, wiecznego trwania, którego pragnie serce każdego człowieka”. Papież Franciszek użył tego cytatu w swoim orędziu bożonarodzeniowym 25 grudnia 2023 roku.

Tolkien również szczególnie czcił Matkę Bożą. Przetłumaczył „Zdrowaś Maryjo”, „Litanię Loretańską” i „Pod Twoją obronę” na swój własny język quenya i napisał wiersze do Maryi. Elf Galadriel również był pierwotnie wzorowany na Maryi, ale został później zmieniony.

Czytaj także: W Tallinie rozpoczęły się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé

Prośba o kanonizację

W następstwie różnych działań, w których uczestniczył ojciec Daniele Ercoli z Turynu, peruwiańskie i brazylijskie stowarzyszenia Tolkiena, o. Ercoli napisał do arcybiskupa archidiecezji Birmingham, Bernarda Longleya, w 2015 roku i poprosiły go o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Ten odpowiedział z zainteresowaniem, ale jeszcze nie zdecydowanie, 16 lipca 2015 r. i poprosił o międzynarodowe działania i modlitwy o beatyfikację.

We wrześniu 2018 r. w Oksfordzie odbyła się konferencja grup inicjatorów kanonizacji, niestety bez większych rezultatów. Abp Longley po raz ostatni napisał do nowo założonego Peruwiańskiego Katolickiego Towarzystwa Tolkienowskiego 2 października 2024 r., wyrażając zadowolenie z podjętych wysiłków. Odniósł się do stanowiska ks. Juliana Bootha, przedstawiciela archidiecezji ds. kanonizacji. Nie wiadomo jednak, czy wszczęto oficjalne proces informacyjny, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza.

Czytaj także: Święto Świętych Młodzianków na pamiątkę Rzezi Niewiniątek

Ułożono modlitwę o kanonizację (do użytku prywatnego)

„O Trójco Przenajświętsza, dziękujemy Ci, że zaszczyciłeś Kościół osobą Johna Ronalda Reuela Tolkiena i pozwoliłeś, aby poezja Twojego stworzenia, tajemnica męki Twojego Syna i symfonia Ducha Świętego świeciły przez niego i jego twórczą wyobraźnię. Ufając w pełni Twojemu nieskończonemu miłosierdziu i macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, dał nam żywy obraz Jezusa, mądrości Boga wcielonego, i pokazał nam, że świętość jest niezbędną miarą zwykłego życia chrześcijańskiego i drogą do osiągnięcia wiecznej komunii z Tobą w codziennej Eucharystii - kiedy niebo poślubia ziemię. Udziel nam, za jego wstawiennictwem i zgodnie z Twoją wolą, łask, o które błagamy [...], w nadziei, że wkrótce zostanie zaliczony do grona Twoich świętych. Amen.”

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 r. Od wczesnej młodości interesował się językami obcymi oraz mitami. Brytyjski pisarz był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. Trylogią „Władca pierścieni” (1954), której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantastyczną. Zmarł w 1973 r. w Londynie.

Aleteia, tom


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973 i był filologiem i pisarzem. Jego książki „Hobbit” i „Władca Pierścieni” ustanowiły fundamentalne kanony dla literatury fantasy. Jego syn Christopher opublikował wiele innych opowieści po jego śmierci, w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł w twórczości Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie, a „Władca Pierścieni” jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.
J.R.R. Tolkien Oficjalna prośba i modlitwa o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego J.R.R. Tolkiena
J.R.R. Tolkien / wikimedia commons/public_domain/Unknown photo studio commissioned by Tolkien's students 1925/6 (private communication from Catherine McIlwaine, Tolkien

Tolkien i katolicyzm

Tolkien był również gorąco praktykującym katolikiem. Codziennie uczestniczył we Mszy św. i miał szczególne nabożeństwo do Eucharystii i Matki Bożej. W 1953 r. powiedział jezuicie ks. Robertowi Murrayowi o „Władcy Pierścieni”: „Władca Pierścieni jest oczywiście dziełem fundamentalnie religijnym i katolickim; początkowo nieświadomie, ale z perspektywy czasu również świadomie. To dlatego prawie nic w nim nie umieściłem, a raczej pominąłem wszystko, co mogłoby wskazywać na „coś” takiego jak religia...” (List 142). Jego najstarszy syn John został księdzem.

Tolkien kilkakrotnie pisał do swoich dzieci o Eucharystii. Jeden z listów z 1963 r. jest szczególnie godny uwagi: „Jedynym lekarstwem na zwiotczenie słabnącej wiary jest Komunia św. Najświętszy Sakrament, zawsze w pełni z sobą, doskonały, kompletny i nienaruszalny, nie działa w nikim z nas całkowicie i raz na zawsze. Podobnie jak akt wiary, musi trwać i wzrastać poprzez praktykę”. (List 250).

W Liście 43 z 1941 roku pisał także do swojego syna Michała o małżeństwie i relacjach między płciami oraz o swojej własnej życiowej ułomności. „Z ciemności mojego życia, z tak wielu rozczarowań, stawiam przed tobą jedyną wielką rzecz, jaką można kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament [...]. Tam znajdziesz romantyzm, chwałę, honor, wierność, prawdziwą ścieżkę wszystkich swoich miłości na świecie. A nawet więcej: śmierć zgodnie z boskim paradoksem, która kończy życie i nakazuje wszystko porzucić, ale dzięki której sam smak (lub przedsmak) tego, czego szukasz w swoich ziemskich relacjach (miłość, wierność, radość), może zostać zachowany lub przybrać charakter rzeczywistości, wiecznego trwania, którego pragnie serce każdego człowieka”. Papież Franciszek użył tego cytatu w swoim orędziu bożonarodzeniowym 25 grudnia 2023 roku.

Tolkien również szczególnie czcił Matkę Bożą. Przetłumaczył „Zdrowaś Maryjo”, „Litanię Loretańską” i „Pod Twoją obronę” na swój własny język quenya i napisał wiersze do Maryi. Elf Galadriel również był pierwotnie wzorowany na Maryi, ale został później zmieniony.

Czytaj także: W Tallinie rozpoczęły się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé

Prośba o kanonizację

W następstwie różnych działań, w których uczestniczył ojciec Daniele Ercoli z Turynu, peruwiańskie i brazylijskie stowarzyszenia Tolkiena, o. Ercoli napisał do arcybiskupa archidiecezji Birmingham, Bernarda Longleya, w 2015 roku i poprosiły go o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Ten odpowiedział z zainteresowaniem, ale jeszcze nie zdecydowanie, 16 lipca 2015 r. i poprosił o międzynarodowe działania i modlitwy o beatyfikację.

We wrześniu 2018 r. w Oksfordzie odbyła się konferencja grup inicjatorów kanonizacji, niestety bez większych rezultatów. Abp Longley po raz ostatni napisał do nowo założonego Peruwiańskiego Katolickiego Towarzystwa Tolkienowskiego 2 października 2024 r., wyrażając zadowolenie z podjętych wysiłków. Odniósł się do stanowiska ks. Juliana Bootha, przedstawiciela archidiecezji ds. kanonizacji. Nie wiadomo jednak, czy wszczęto oficjalne proces informacyjny, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza.

Czytaj także: Święto Świętych Młodzianków na pamiątkę Rzezi Niewiniątek

Ułożono modlitwę o kanonizację (do użytku prywatnego)

„O Trójco Przenajświętsza, dziękujemy Ci, że zaszczyciłeś Kościół osobą Johna Ronalda Reuela Tolkiena i pozwoliłeś, aby poezja Twojego stworzenia, tajemnica męki Twojego Syna i symfonia Ducha Świętego świeciły przez niego i jego twórczą wyobraźnię. Ufając w pełni Twojemu nieskończonemu miłosierdziu i macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, dał nam żywy obraz Jezusa, mądrości Boga wcielonego, i pokazał nam, że świętość jest niezbędną miarą zwykłego życia chrześcijańskiego i drogą do osiągnięcia wiecznej komunii z Tobą w codziennej Eucharystii - kiedy niebo poślubia ziemię. Udziel nam, za jego wstawiennictwem i zgodnie z Twoją wolą, łask, o które błagamy [...], w nadziei, że wkrótce zostanie zaliczony do grona Twoich świętych. Amen.”

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 r. Od wczesnej młodości interesował się językami obcymi oraz mitami. Brytyjski pisarz był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. Trylogią „Władca pierścieni” (1954), której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantastyczną. Zmarł w 1973 r. w Londynie.

Aleteia, tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe