Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest

"Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego" – pisze Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w liście otwartym skierowanym do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Adam Struzik Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest
Adam Struzik / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Członkowie komisji konkursowej protestują

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich alarmuje ws. stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, podległego organizacyjnie Urzędowi Marszałkowskiemu. Jak czytamy w liście otwartym skierowanym do marszałka Struzika, stanowisko ma objąć Beata Michalec – radna m.st. Warszawy i polityk PO – mimo, iż konkurs bezwzględną większością głosów wygrała Agnieszka Celeda. SPP wskazuje, że przyjęło tę informację ze zdumieniem i niedowierzaniem. 

Konkurs został rozstrzygnięty 2 grudnia 2024 r. – w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów członków Komisji wygrała go Agnieszka Celeda. Stoi to w zgodzie z Załącznikiem do uchwały nr 1065/36/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z 28 października 2024 r. (...) W świetle przywołanych paragrafów konkurs został więc rozstrzygnięty, Komisja wskazała jako jedyną kandydatkę na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury Agnieszkę Celedę. Wyboru dokonano w drodze głosowania jawnego i Agnieszka Celeda wygrała bezwzględną większością głosów. Jako członkowie Komisji absolutnie odmawiamy naszego poparcia dla decyzji mianowania Pani Beaty Michalec p.o. Dyrektora z pominięciem Pani Agnieszki Celedy

– wskazuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, które podkreśla, że cieszy się, że dwuetapowy konkurs wygrała "osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w pracy muzealnej, aktywnie popularyzująca literaturę i kulturę oraz skutecznie zdobywająca granty na działalność kulturalną".

Agnieszka Celeda 32 lata przepracowała w instytucjach związanych z kulturą, w tym ostatnie 8 lat w Muzeum Historii Polski, gdzie od 2019 r. jest kierownikiem Działu Budowy Wystawy Stałej (budżet: ponad 600 mln zł) i gdzie wprowadza m.in. najnowocześniejsze w europejskim muzealnictwie rozwiązania techniczne. Zajmowała się także promocją kultury polskiej w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pracowała w Polskim Radio (m.in. jako Redaktor Naczelna Redakcji Kultury, zarządzającej merytorycznie i organizacyjnie programami literackimi i publicystycznymi dla PR1, PR2, PR3 i PR4)  oraz współtworzyła TVP Kultura w czasie, gdy to medium cieszyło się ogromnym zaufaniem. To rokowało, że kandydatka – nie tylko człowiek kultury, ale też sprawna i skuteczna menadżerka (absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej) – poradzi sobie z ogromnym wyzwaniem, jakim jest kierowanie Muzeum Literatury, jego rozwój oraz jego generalny remont (6 połączonych kamienic na warszawskiej Starówce). Konkretny plan tego remontu przedstawiła w konkursowym autorskim programie realizacji zadań.  

– czytamy w liście otwartym SPP. 

"Arbitralne postępowanie władz godzące w transparentność życia publicznego"

W dalszej części listu Stowarzyszenie domaga się Marszałka udzielenia wyjaśnienia, dlaczego Agnieszka Celeda została pominięta, mimo że konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Komisji.

Oczekujemy informacji konfrontujących obecne obsadzenie stanowiska dyrektora Muzeum Literatury z werdyktem Komisji konkursowej oraz pełną dokumentacją powstałą podczas pracy Komisji, z dokumentacją etapu późniejszego, kiedy Przewodnicząca Komisji konkursowej, Wiesława Miecznikowska (przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego), prezentowała stanowisko Komisji na posiedzeniu Zarządu Województwa 10 grudnia 2024 r., a także z Uchwałą nr 1065/36/24 i Załącznikiem do niej

– podkreśla SPP, które ponadto domaga się informacji, czy "wybrana przez marszałka Beata Michalec, która przegrała w tym konkursie z Agnieszką Celedą, zostanie po pewnym czasie zatrudniona w Muzeum Literatury jako dyrektor (w miejsce p.o. dyrektora)".

Robimy to w przekonaniu, że informacja taka należy się zarówno środowisku muzealników, jak i środowisku literackiemu, żywo zainteresowanemu aktywną i merytoryczną współpracą z tą placówką, a także społeczeństwu, upatrującemu w przejrzystych konkursach lekarstwa na niejasne praktyki kadrowe. Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego oraz dobro tej szacownej instytucji. Sprawę obsady stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza uważamy za niezwykle ważną dla kultury i literatury w Polsce

– podsumowano. List został podpisany przez dr hab. Marzannę Bogumiłę Kielar i Zbigniewa Zbikowskiego.

 

 


 

POLECANE
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze Wiadomości
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Wiosna to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Spacerując po lesie czy parku, trzeba uważać. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Przypadków zachorowań jest coraz więcej.

Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad z ostatniej chwili
Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad

Po słonecznym czwartku w piątek nastąpi załamanie pogody. IMGW przestrzega przed "niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, mogącymi powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". 

J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron Wiadomości
J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron

- Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron - powiedział wiceprezydent USA J.D. Vance w wywiadzie dla Fox News Digital. Amerykański urzędnik podkreślił, że pierwszym krokiem do zakończenia wojny na Ukrainie jest otrzymanie propozycji pokojowych od Rosji i Ukrainy.

Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody pilne
Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody

Mieszkańcy trzech podkarpackich miejscowości: Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi nie mogą pić wody z sieci wodociągowej. Nawet po przegotowaniu. Nie nadaje się do przygotowywania posiłków ani higieny. W przebadanych próbkach sanepid stwierdził obecność bakterii kałowej.

Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty Wiadomości
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty

W trakcie meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk 21 kwietnia na trybunach zawisły transparenty, dotyczące Rafała Trzaskowskiego i Gizeli Jagielskiej. Prokuratura poinformowała, że wszczęła dochodzenia w sprawie pomówień.

Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu

Po debacie prezydenckiej, zorganizowanej w ostatni poniedziałek przez "Super Express", pracownia SW Research przeprowadziła dla Onetu sondaż. Respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, który z kandydatów najbardziej zawiódł podczas swojego wystąpienia. Zdecydowanym "zwycięzcą" tego badania został Rafał Trzaskowski.

Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

REKLAMA

Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest

"Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego" – pisze Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w liście otwartym skierowanym do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Adam Struzik Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest
Adam Struzik / Wikipedia CC BY-SA 2.0 / European People's Party

Członkowie komisji konkursowej protestują

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich alarmuje ws. stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, podległego organizacyjnie Urzędowi Marszałkowskiemu. Jak czytamy w liście otwartym skierowanym do marszałka Struzika, stanowisko ma objąć Beata Michalec – radna m.st. Warszawy i polityk PO – mimo, iż konkurs bezwzględną większością głosów wygrała Agnieszka Celeda. SPP wskazuje, że przyjęło tę informację ze zdumieniem i niedowierzaniem. 

Konkurs został rozstrzygnięty 2 grudnia 2024 r. – w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów członków Komisji wygrała go Agnieszka Celeda. Stoi to w zgodzie z Załącznikiem do uchwały nr 1065/36/24 Zarządu Województwa Mazowieckiego z 28 października 2024 r. (...) W świetle przywołanych paragrafów konkurs został więc rozstrzygnięty, Komisja wskazała jako jedyną kandydatkę na stanowisko dyrektora Muzeum Literatury Agnieszkę Celedę. Wyboru dokonano w drodze głosowania jawnego i Agnieszka Celeda wygrała bezwzględną większością głosów. Jako członkowie Komisji absolutnie odmawiamy naszego poparcia dla decyzji mianowania Pani Beaty Michalec p.o. Dyrektora z pominięciem Pani Agnieszki Celedy

– wskazuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, które podkreśla, że cieszy się, że dwuetapowy konkurs wygrała "osoba kompetentna, z bogatym doświadczeniem w pracy muzealnej, aktywnie popularyzująca literaturę i kulturę oraz skutecznie zdobywająca granty na działalność kulturalną".

Agnieszka Celeda 32 lata przepracowała w instytucjach związanych z kulturą, w tym ostatnie 8 lat w Muzeum Historii Polski, gdzie od 2019 r. jest kierownikiem Działu Budowy Wystawy Stałej (budżet: ponad 600 mln zł) i gdzie wprowadza m.in. najnowocześniejsze w europejskim muzealnictwie rozwiązania techniczne. Zajmowała się także promocją kultury polskiej w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pracowała w Polskim Radio (m.in. jako Redaktor Naczelna Redakcji Kultury, zarządzającej merytorycznie i organizacyjnie programami literackimi i publicystycznymi dla PR1, PR2, PR3 i PR4)  oraz współtworzyła TVP Kultura w czasie, gdy to medium cieszyło się ogromnym zaufaniem. To rokowało, że kandydatka – nie tylko człowiek kultury, ale też sprawna i skuteczna menadżerka (absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej) – poradzi sobie z ogromnym wyzwaniem, jakim jest kierowanie Muzeum Literatury, jego rozwój oraz jego generalny remont (6 połączonych kamienic na warszawskiej Starówce). Konkretny plan tego remontu przedstawiła w konkursowym autorskim programie realizacji zadań.  

– czytamy w liście otwartym SPP. 

"Arbitralne postępowanie władz godzące w transparentność życia publicznego"

W dalszej części listu Stowarzyszenie domaga się Marszałka udzielenia wyjaśnienia, dlaczego Agnieszka Celeda została pominięta, mimo że konkurs wygrała bezwzględną większością głosów Komisji.

Oczekujemy informacji konfrontujących obecne obsadzenie stanowiska dyrektora Muzeum Literatury z werdyktem Komisji konkursowej oraz pełną dokumentacją powstałą podczas pracy Komisji, z dokumentacją etapu późniejszego, kiedy Przewodnicząca Komisji konkursowej, Wiesława Miecznikowska (przedstawicielka Zarządu Województwa Mazowieckiego), prezentowała stanowisko Komisji na posiedzeniu Zarządu Województwa 10 grudnia 2024 r., a także z Uchwałą nr 1065/36/24 i Załącznikiem do niej

– podkreśla SPP, które ponadto domaga się informacji, czy "wybrana przez marszałka Beata Michalec, która przegrała w tym konkursie z Agnieszką Celedą, zostanie po pewnym czasie zatrudniona w Muzeum Literatury jako dyrektor (w miejsce p.o. dyrektora)".

Robimy to w przekonaniu, że informacja taka należy się zarówno środowisku muzealników, jak i środowisku literackiemu, żywo zainteresowanemu aktywną i merytoryczną współpracą z tą placówką, a także społeczeństwu, upatrującemu w przejrzystych konkursach lekarstwa na niejasne praktyki kadrowe. Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego oraz dobro tej szacownej instytucji. Sprawę obsady stanowiska Dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza uważamy za niezwykle ważną dla kultury i literatury w Polsce

– podsumowano. List został podpisany przez dr hab. Marzannę Bogumiłę Kielar i Zbigniewa Zbikowskiego.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe