Jan Krzysztof Ardanowski: Niemcy będą decydowały, które kraje dostaną żywność i po jakiej cenie

- Jeżeli Polska nie da rady wpływać na politykę unijną, to obojętne, kto w Polsce będzie rządził - to jest moje żądanie i oczekiwanie również od obecnej ekipy - trzeba w większym stopniu realizować narodową politykę rolną, naszą własną, wewnętrzną, która będzie korektą, uzupełnieniem, czasami postawieniem pewnej tamy głupocie, która idzie z Unii Europejskiej - mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Anna Wiejak.
Pszenica. Zdjęcie poglądowe Jan Krzysztof Ardanowski: Niemcy będą decydowały, które kraje dostaną żywność i po jakiej cenie
Pszenica. Zdjęcie poglądowe / Pixabay.com

W ocenie Jana Krzysztofa Ardanowskiego sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co w dużej mierze związane jest z brakiem nadziei. "Wydaje mi się, że ta sytuacja polskiego rolnictwa, szerzej nawet - europejskiego rolnictwa zaczyna jawić się rzeczywiście w bardzo czarnych barwach. Wielu rolników jest w złej sytuacji ekonomicznej: mają zadłużone gospodarstwa, kłopot ze sprzedażą swoich produktów, uzyskaniem jakiejś satysfakcjonującej ceny. To jest dziwne szczególnie w sytuacji galopujących cen żywności, za którą muszą płacić konsumenci - nijak to się nie przekłada na ceny płacone rolnikom. Wielu rolników nie ma następców, właściwie są ostatnim pokoleniem ludzi zajmujących się rolnictwem" - wylicza wskazując, iż "jest to wielki dramat rolnictwa europejskiego". "Niestety w tej sytuacji rolnicy sami sobie nie poradzą" - podsumowuje.

 

"Rolnictwo stoi na skraju przepaści"

Były szef resortu rolnictwa zaznacza, że "wszystko jest związane z nielogiczną, szkodliwą zarówno dla rolnictwa europejskiego, jak również dla konsumentów europejskich polityką, którą prowadzą elity Unii Europejskiej". Nie ukrywa przy tym, że "rolnictwo stoi na skraju załamania, na skraju przepaści".

W jego ocenie polityka UE jest "logiczna nie z punktu widzenia konsumentów i rolników, tylko pilnowania interesów wielkich, międzynarodowych korporacji".

Odnosząc się do powołania Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności, zadaniem której jest wcielanie w życie rozwiązań, które zostały wypracowane podczas Strategicznego Dialogu o Przyszłości Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski mówi:

Słowo 'dialog' kojarzy się z rozmową, przedstawianiem swoich argumentów, wyciąganiem wniosków, czasami szukaniem kompromisów. To, co Komisja Europejska określiła jako Dialog Strategiczny właściwie żadnych elementów, o których mówię nie zawierało. Powołano grupę około 30 ludzi nie wiadomo skąd wziętych. Dość powiedzieć, że szefem tej grupy był niemiecki historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Co ten człowiek wie o rolnictwie współczesnym? Co wie o bezpieczeństwie żywnościowym? Jak sądzę, niewiele.

- Wyniki tego 'dialogu' przedstawione pani von der Leyen generalnie sprowadzają się do tego, że tam nie ma wniosków, że trzeba zastanowić się, zweryfikować politykę rolną UE, zastanowić się, co robić, żeby Europa nie stała się zależna od żywności zewnętrznej z innych regionów świata - to jest bardzo niebezpieczne dla zaopatrzenia codziennego. Wprost przeciwnie - że trzeba brnąć szybciej, głębiej i dalej w to, co UE określiła jakiś czas temu, co bardzo zdenerwowało rolników europejskich i sprawiło, że z dużym niepokojem patrzymy na bezpieczeństwo żywnościowe. Ma być przyspieszenie wdrażania zielonego ładu, przyspieszenie redukowania produktywności w rolnictwie przez eliminację hodowli zwierząt, przez założenie docelowe, że ludzie w ogóle nie powinni jeść mięsa, korzystać ze zwierząt, przyspieszyć odrywanie od rolnictwa kolejnych terenów, które przez wieki ludzie pracowicie uruchamiali

- przypomina.

 

Klimatyczne kłamstwo

Były minister rolnictwa podkreśla, że mówienie o antropogenicznych przyczynach zmian klimatycznych jest nadużyciem, ponieważ nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby taką tezę. Zwraca uwagę, że "wmawia się ludziom, że sposób życia, do którego się przyzwyczaili i który zapewnia dobrobyt trzeba zmienić, bo ludzie nie chcą więcej samochodów, domy, w których mieszkają, są dla nich wygodne, więc trzeba mówić, że te domy - niedobre, samochody - niedobre, podróże - niedobre, ubrania - niedobre, ba, wytwarzanie żywności też nie pasuje po to, żeby zmusić ludzi do zakupu całkiem nowych produktów gospodarstwa domowego, czy tych, które wpływają na nasze życie".

- Dlatego wymyślono ideę wpływu człowieka na zmiany klimatyczne, która nie jest w żaden sposób udokumentowana

- wyjaśnia.

 

"Władcy świata"

Ardanowski zwraca uwagę, że cała operacja jest obliczona na przejęcie sektora żywnościowego przez wielkie korporacje.

- Ten, kto opanuje wytwarzanie żywności, jej przetwórstwo, dystrybucję i handel, ten de facto będzie miał niesamowitą władzę, większą niż państwa, niż rządy w tych państwach, bo to są te dobra, bez których człowiek żyć nie może

(...)

Ci, którzy będą mieli żywność, energię i wodę, będą de facto władcami świata

- konstatuje.

"Tak się dziwnie składa, że największym orędownikiem otwierania rynku europejskiego na żywność ze świata są Niemcy" - zauważa wskazując na grę w sprawie umowy z krajami MERCOSUR i nadzieje Niemców na zbyt swoich produktów przemysłowych w krajach Ameryki Południowej. "Niemcy liczą, że sprzedaż na te tereny uratuje przemysł niemiecki, ale te kraje, jedyne czy mogą zapłacić, to jest żywność" - mówi. "Pikanterii dodaje jeszcze jeden fakt - to Niemcy będą dystrybutorem tej żywności i to Niemcy będą decydowały o tym, które kraje europejskie z tej żywności mogłyby korzystać i po jakiej cenie. Ale najpierw trzeba zniszczyć europejskie rolnictwo" - dodaje.

- Odbywa się jakaś operacja na żywym organizmie społeczeństwa europejskiego, żeby je całkowicie zmienić. Mnie to bardzo przypomina ideologię komunistyczną Lenina, Trockiego, Stalina później, która mówiła, że idee głoszone przez komunistów, w tej chwili powtarzane przez Draghiego, przez innych nowych teoretyków neomarksizmu: 'idee są słuszne, ale naród nie dorósł, to się naród wymieni'. I chyba to w tej chwili w Europie się dzieje, że po prostu trzeba skasować tych, którzy w tej głupoty realizowanej na różnych polach, w różnych obszarach nie podzielają

- nie kryje obaw.

- Jeżeli ta obłędna polityka Unii Europejskiej, nakręcana pod potrzeby Niemiec, będzie dalej realizowana, to rolnictwo w Europie upadnie i wtedy dopiero zaczną się naprawdę ogromne problemy

- przewiduje Ardanowski.

Pytany, co czeka polskie rolnictwo w 2025 roku, Jan Krzysztof Ardanowski odpowiada:

- To jest trudne pytanie, bo jesteśmy elementem europejskiego rynku, globalnego rynku. To nie jest tak, że możemy, chociaż moim zdaniem powinniśmy próbować, ale możemy całkowicie zaprogramować swoją własną, wewnętrzną, narodową politykę. Jesteśmy jednak w trybach wspólnej polityki rolnej i część tej głupoty z Brukseli niestety będzie również na nas wywierała określony wpływ, nacisk. Na pewno trzeba próbować powstrzymywać głupotę w Brukseli. Polska będzie miała być może wyjątkową okazję. Nie jestem do końca przekonany, że rząd pana premiera Tuska z tej okazji będzie chciał skorzystać. Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Mamy obowiązek przedstawiać nasz punkt widzenia i nasze propozycje rozwiązań problemów, o których w dużej mierze tutaj mówiliśmy

"Wiele środowisk rolniczych w Europie liczy, że Polska wyda z siebie jakiś czytelny, wyraźny głos przeciwstawiający się tej głupocie europejskiej, tym neobolszewickim mechanizmom, które są narzucane w sensie kulturowym, obyczajowym, ale również będzie ratowała swoją gospodarkę, która traci kontakt z rzeczywistością" -wylicza.

- Mamy  to narzędzie w postaci prezydencji, gdzie powinniśmy przedstawiać swoje oczekiwania. Nawet jeżeli by się nie udało przekonać liczącej się grupy państw do naszego pomysłu, to twardo trzeba to w dokumentach unijnych zapisać. Może to będzie głos rozsądku

- podkreśla. "Natomiast bycie tylko takim asystentem tych możniejszych w Europie i wykorzystanie naszej prezydencji do pełnienia tylko i wyłącznie jakiejś funkcji technicznej to jest zmarnowanie szansy, jaka się pojawia w aktualnej strukturze UE raz na 13,5 roku. Tu Polska może dużo zrobić" - przekonuje.

- W jego ocenie, jeżeli Polska nie da rady wpływać na politykę unijną, to "obojętne, kto w Polsce będzie rządził - to jest moje żądanie i oczekiwanie również od obecnej ekipy - to trzeba w większym stopniu realizować narodową politykę rolną, naszą własną, wewnętrzną, która będzie korektą, uzupełnieniem, czasami postawieniem pewnej tamy głupocie, która idzie z Unii Europejskiej.

[Autorka Anna Wiejak jest redaktor naczelną AWPE.pl]

[Artykuł ukazał się w listopadowym numerze Schuman Optics Magazine]

 


 

POLECANE
Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie pilne
Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie

Roman Fritz, wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej, zamieścił na X wpis, w którym poinformował, że "władze wojskowe rozpoczęły przygotowania do interwencji na Ukrainie". Zapytał w nim, dlaczego szef MON nie informował posłów o "procederze formowania polskiego korpusu interwencyjnego". Do wpisu dołączył skan fragmentu pisma z lutego br., zawierający wykaz dokumentów, które muszą posiadać żołnierze, skierowani do takiej służby.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Jan Krzysztof Ardanowski: Niemcy będą decydowały, które kraje dostaną żywność i po jakiej cenie

- Jeżeli Polska nie da rady wpływać na politykę unijną, to obojętne, kto w Polsce będzie rządził - to jest moje żądanie i oczekiwanie również od obecnej ekipy - trzeba w większym stopniu realizować narodową politykę rolną, naszą własną, wewnętrzną, która będzie korektą, uzupełnieniem, czasami postawieniem pewnej tamy głupocie, która idzie z Unii Europejskiej - mówi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Anna Wiejak.
Pszenica. Zdjęcie poglądowe Jan Krzysztof Ardanowski: Niemcy będą decydowały, które kraje dostaną żywność i po jakiej cenie
Pszenica. Zdjęcie poglądowe / Pixabay.com

W ocenie Jana Krzysztofa Ardanowskiego sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co w dużej mierze związane jest z brakiem nadziei. "Wydaje mi się, że ta sytuacja polskiego rolnictwa, szerzej nawet - europejskiego rolnictwa zaczyna jawić się rzeczywiście w bardzo czarnych barwach. Wielu rolników jest w złej sytuacji ekonomicznej: mają zadłużone gospodarstwa, kłopot ze sprzedażą swoich produktów, uzyskaniem jakiejś satysfakcjonującej ceny. To jest dziwne szczególnie w sytuacji galopujących cen żywności, za którą muszą płacić konsumenci - nijak to się nie przekłada na ceny płacone rolnikom. Wielu rolników nie ma następców, właściwie są ostatnim pokoleniem ludzi zajmujących się rolnictwem" - wylicza wskazując, iż "jest to wielki dramat rolnictwa europejskiego". "Niestety w tej sytuacji rolnicy sami sobie nie poradzą" - podsumowuje.

 

"Rolnictwo stoi na skraju przepaści"

Były szef resortu rolnictwa zaznacza, że "wszystko jest związane z nielogiczną, szkodliwą zarówno dla rolnictwa europejskiego, jak również dla konsumentów europejskich polityką, którą prowadzą elity Unii Europejskiej". Nie ukrywa przy tym, że "rolnictwo stoi na skraju załamania, na skraju przepaści".

W jego ocenie polityka UE jest "logiczna nie z punktu widzenia konsumentów i rolników, tylko pilnowania interesów wielkich, międzynarodowych korporacji".

Odnosząc się do powołania Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności, zadaniem której jest wcielanie w życie rozwiązań, które zostały wypracowane podczas Strategicznego Dialogu o Przyszłości Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski mówi:

Słowo 'dialog' kojarzy się z rozmową, przedstawianiem swoich argumentów, wyciąganiem wniosków, czasami szukaniem kompromisów. To, co Komisja Europejska określiła jako Dialog Strategiczny właściwie żadnych elementów, o których mówię nie zawierało. Powołano grupę około 30 ludzi nie wiadomo skąd wziętych. Dość powiedzieć, że szefem tej grupy był niemiecki historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Co ten człowiek wie o rolnictwie współczesnym? Co wie o bezpieczeństwie żywnościowym? Jak sądzę, niewiele.

- Wyniki tego 'dialogu' przedstawione pani von der Leyen generalnie sprowadzają się do tego, że tam nie ma wniosków, że trzeba zastanowić się, zweryfikować politykę rolną UE, zastanowić się, co robić, żeby Europa nie stała się zależna od żywności zewnętrznej z innych regionów świata - to jest bardzo niebezpieczne dla zaopatrzenia codziennego. Wprost przeciwnie - że trzeba brnąć szybciej, głębiej i dalej w to, co UE określiła jakiś czas temu, co bardzo zdenerwowało rolników europejskich i sprawiło, że z dużym niepokojem patrzymy na bezpieczeństwo żywnościowe. Ma być przyspieszenie wdrażania zielonego ładu, przyspieszenie redukowania produktywności w rolnictwie przez eliminację hodowli zwierząt, przez założenie docelowe, że ludzie w ogóle nie powinni jeść mięsa, korzystać ze zwierząt, przyspieszyć odrywanie od rolnictwa kolejnych terenów, które przez wieki ludzie pracowicie uruchamiali

- przypomina.

 

Klimatyczne kłamstwo

Były minister rolnictwa podkreśla, że mówienie o antropogenicznych przyczynach zmian klimatycznych jest nadużyciem, ponieważ nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby taką tezę. Zwraca uwagę, że "wmawia się ludziom, że sposób życia, do którego się przyzwyczaili i który zapewnia dobrobyt trzeba zmienić, bo ludzie nie chcą więcej samochodów, domy, w których mieszkają, są dla nich wygodne, więc trzeba mówić, że te domy - niedobre, samochody - niedobre, podróże - niedobre, ubrania - niedobre, ba, wytwarzanie żywności też nie pasuje po to, żeby zmusić ludzi do zakupu całkiem nowych produktów gospodarstwa domowego, czy tych, które wpływają na nasze życie".

- Dlatego wymyślono ideę wpływu człowieka na zmiany klimatyczne, która nie jest w żaden sposób udokumentowana

- wyjaśnia.

 

"Władcy świata"

Ardanowski zwraca uwagę, że cała operacja jest obliczona na przejęcie sektora żywnościowego przez wielkie korporacje.

- Ten, kto opanuje wytwarzanie żywności, jej przetwórstwo, dystrybucję i handel, ten de facto będzie miał niesamowitą władzę, większą niż państwa, niż rządy w tych państwach, bo to są te dobra, bez których człowiek żyć nie może

(...)

Ci, którzy będą mieli żywność, energię i wodę, będą de facto władcami świata

- konstatuje.

"Tak się dziwnie składa, że największym orędownikiem otwierania rynku europejskiego na żywność ze świata są Niemcy" - zauważa wskazując na grę w sprawie umowy z krajami MERCOSUR i nadzieje Niemców na zbyt swoich produktów przemysłowych w krajach Ameryki Południowej. "Niemcy liczą, że sprzedaż na te tereny uratuje przemysł niemiecki, ale te kraje, jedyne czy mogą zapłacić, to jest żywność" - mówi. "Pikanterii dodaje jeszcze jeden fakt - to Niemcy będą dystrybutorem tej żywności i to Niemcy będą decydowały o tym, które kraje europejskie z tej żywności mogłyby korzystać i po jakiej cenie. Ale najpierw trzeba zniszczyć europejskie rolnictwo" - dodaje.

- Odbywa się jakaś operacja na żywym organizmie społeczeństwa europejskiego, żeby je całkowicie zmienić. Mnie to bardzo przypomina ideologię komunistyczną Lenina, Trockiego, Stalina później, która mówiła, że idee głoszone przez komunistów, w tej chwili powtarzane przez Draghiego, przez innych nowych teoretyków neomarksizmu: 'idee są słuszne, ale naród nie dorósł, to się naród wymieni'. I chyba to w tej chwili w Europie się dzieje, że po prostu trzeba skasować tych, którzy w tej głupoty realizowanej na różnych polach, w różnych obszarach nie podzielają

- nie kryje obaw.

- Jeżeli ta obłędna polityka Unii Europejskiej, nakręcana pod potrzeby Niemiec, będzie dalej realizowana, to rolnictwo w Europie upadnie i wtedy dopiero zaczną się naprawdę ogromne problemy

- przewiduje Ardanowski.

Pytany, co czeka polskie rolnictwo w 2025 roku, Jan Krzysztof Ardanowski odpowiada:

- To jest trudne pytanie, bo jesteśmy elementem europejskiego rynku, globalnego rynku. To nie jest tak, że możemy, chociaż moim zdaniem powinniśmy próbować, ale możemy całkowicie zaprogramować swoją własną, wewnętrzną, narodową politykę. Jesteśmy jednak w trybach wspólnej polityki rolnej i część tej głupoty z Brukseli niestety będzie również na nas wywierała określony wpływ, nacisk. Na pewno trzeba próbować powstrzymywać głupotę w Brukseli. Polska będzie miała być może wyjątkową okazję. Nie jestem do końca przekonany, że rząd pana premiera Tuska z tej okazji będzie chciał skorzystać. Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Mamy obowiązek przedstawiać nasz punkt widzenia i nasze propozycje rozwiązań problemów, o których w dużej mierze tutaj mówiliśmy

"Wiele środowisk rolniczych w Europie liczy, że Polska wyda z siebie jakiś czytelny, wyraźny głos przeciwstawiający się tej głupocie europejskiej, tym neobolszewickim mechanizmom, które są narzucane w sensie kulturowym, obyczajowym, ale również będzie ratowała swoją gospodarkę, która traci kontakt z rzeczywistością" -wylicza.

- Mamy  to narzędzie w postaci prezydencji, gdzie powinniśmy przedstawiać swoje oczekiwania. Nawet jeżeli by się nie udało przekonać liczącej się grupy państw do naszego pomysłu, to twardo trzeba to w dokumentach unijnych zapisać. Może to będzie głos rozsądku

- podkreśla. "Natomiast bycie tylko takim asystentem tych możniejszych w Europie i wykorzystanie naszej prezydencji do pełnienia tylko i wyłącznie jakiejś funkcji technicznej to jest zmarnowanie szansy, jaka się pojawia w aktualnej strukturze UE raz na 13,5 roku. Tu Polska może dużo zrobić" - przekonuje.

- W jego ocenie, jeżeli Polska nie da rady wpływać na politykę unijną, to "obojętne, kto w Polsce będzie rządził - to jest moje żądanie i oczekiwanie również od obecnej ekipy - to trzeba w większym stopniu realizować narodową politykę rolną, naszą własną, wewnętrzną, która będzie korektą, uzupełnieniem, czasami postawieniem pewnej tamy głupocie, która idzie z Unii Europejskiej.

[Autorka Anna Wiejak jest redaktor naczelną AWPE.pl]

[Artykuł ukazał się w listopadowym numerze Schuman Optics Magazine]

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe