„Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Zdaniem amerykańskiego koncernu, sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50 mld euro PKB w naszym kraju w ciągu 10 lat. W tej sprawie w mediach społecznościowych pojawiły się liczne komentarze, także ze strony specjalistów z branży technologicznej.
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk / PAP/Paweł Supernak

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w naszym kraju. 

Dzisiaj podpisujemy memorandum ws. wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach

- ogłosił na konferencji prasowej Sundar Pichai. Stronami porozumienia są Google oraz Polski Fundusz Rozwoju. Koncern twierdzi, że sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50-55 mld euro PKB w Polsce albo 8 proc. PKB w ciągu 10 lat.

Dziękuję za podpisanie tego memorandum między Google a PFR. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie inwestycyjne Google w Polsce. Z punktu widzenia państwa, ma to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

- powiedział z kolei Donald Tusk.

Szef polskiego rządu mówił również, że to jest szczególnie ważne, żeby "w tym wyścigu technologii Polska, także dzięki naszej współpracy, była jednym z liderów w Europie".

Bardzo doceniamy słowa, że Polska jest liderem z punktu widzenia Google 

- dodał premier.

Dzięki współpracy z Google, jesteśmy w stanie dostarczyć narzędzia, głównie w obszarze sztucznej inteligencji, które mogą bardzo efektywnie pomóc w deregulacji – odbudowie i modernizacji gospodarki oraz administracji. O tym będę jutro rozmawiał z młodymi polskimi uczonymi i przedsiębiorcami

- przekazał Donald Tusk.

Burza w sieci

W związku z zapowiedzią Donalda Tuska, w sieci pojawiły się liczne komentarze. Dziennikarz Wojciech Sumliński zauważył, że kwota zainwestowana przez Google w Polsce jest niewiele większa od zarobków Sundara Pichai'a.

Dyrektor Google musiał mieć niezły ubaw, ogłaszając w Polsce "wielką" inwestycję wynoszącą 5 milionów dolarów przez 5 lat - podczas gdy jego stała pensja (bez dodatków) w 2022 r. szacowana była na 2 miliony dolarów rocznie

- napisał Wojciech Sumliński.

Do tej sprawy odniosła się również dziennikarka TokFM Sylwia Czubkowska.

No więc wielka inwestycja Google w Polsce to "przeszkolenie 1 mln Polaków z AI za 5 mln dol." Czyli 5 dolarów na Polaka. I tak oto zostaniemy na bank wielka potęgą bo AI ma w ciągu 10 lat ma nam dać 8 proc. PKB czyli ok 55 -69 mld euro. Ciekawe jaki algorytm to wyliczył

- zauważyła Sylwia Czubkowska z TokFM.

Także Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego skomentował inwestycję Google.

5 mln USD? XDDD Premierze Tusk, mogliście mówić, to ogarnąłbym Wam na miejscu firmy, które mogą to wyłożyć i nie trzeba by było biednego Pana z Google fatygować

- napisał Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego.

Z kolei rzecznik Urzędu Marszłkowskiego Województwa Podkarpackiego Adrian Biernacki zauważył, że dziennikarze mediów publicznych musieli poprawić swoje doniesienia o kwocie inwestycji.

Solidaryzuję się z dziennikarzami PAP, którzy popełnili dzisiaj błąd w depeszy na temat inwestycji Google dot. AI. Też trudno byłoby mi uwierzyć, że konferencja najwyższych przedstawicieli władz państwowych może dotyczyć inwestycji o wartości 5 mln dolarów a nie 5 miliardów

- napisał Adrian Biernacki.

O tej kwestii wspomniał również znany użytkownik platformy X Max Hubner.

Korekta neoPAP swojego komunikatu po niezwykle kompromitującej konferencji Tuska z szefem Google'a. Byli tak pewni, że będzie coś wielkiego, że napisali 5 MLD, więc musieli skorygować do 5 MLN. Przeprasamy - napisali uroczo. Czekamy, aż przysłowiowe Jagodno też pseplosi

- podkreślił Max Hubner.

Ekspert od technologii i sztucznej inteligencji Jakub Kubajek także skomentował inwestycje ogłoszoną przez premiera Donalda Tuska.

Premier Tusk ogłosił dzisiaj, że Google zainwestuje 5 mln dolarów w szkolenia 1 mln Polaków z zakresu AI. I co łyso wam wieczni maruderzy?

- napisał Jakub Kubajek.

Także znany internauta Marcel Formela wskazał na kwotę inwestycji Google w Polsce.

"Wielka inwestycja Google". Szkolenia 1 mln Polaków z AI za 5 mln $

- napisał Marcel Formela.

Inwestycje Google w Polsce

W 2022 r. firma Google poinformowała o zainwestowaniu prawie 3 mld zł w Polsce. Jak podała wtedy amerykańska firma technologiczna, Google "zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym od zeszłego roku wynajmowała przestrzeń i ulokowała centrum rozwoju technologii chmurowych".

Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum szacowana była na 2,7 mld zł.

 

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Pałac Buckingham wydał komunikat

W najnowszym wystąpieniu telewizyjnym król Karol III podzielił się z Brytyjczykami zarówno dobrymi wiadomościami, jak i ważnym apelem dotyczącym profilaktyki nowotworowej. Monarcha zwrócił uwagę, że mimo trwającego leczenia funkcjonuje aktywnie, a dzięki wczesnemu wykryciu choroby jego terapia może wkrótce zostać skrócona.

Tȟašúŋke Witkó: Niemcy, macie problem tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemcy, macie problem

Mój kolega, Stanisław, człek obdarzony wyjątkowym darem obserwacji i jeszcze większą umiejętnością ubierania swych spostrzeżeń w słowa, przez lata posługiwał się takim lapidarnym powiedzeniem: „Im gorzej u nich, tym lepiej dla nas!”.

Udane kwalifikacje w Klingenthal. Komplet Biało-Czerwonych w konkursie z ostatniej chwili
Udane kwalifikacje w Klingenthal. Komplet Biało-Czerwonych w konkursie

Sześciu Polaków awansowało do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Kwalifikacje wygrał Niemiec Philipp Raimund. Piotr Żyła był 21., Kamil Stoch - 24., Maciej Kot - 28., Kacper Tomasiak - 29., Dawid Kubacki - 32., a Paweł Wąsek - 48.

Groźny incydent na komisariacie w Pionkach Wiadomości
Groźny incydent na komisariacie w Pionkach

Na komisariacie policji w Pionkach (woj. mazowieckie) doszło do groźnego zdarzenia, które, choć nikomu nie zrobiło krzywdy, wywołało poważne konsekwencje służbowe. Podczas rutynowych czynności z zatrzymanym jedna z funkcjonariuszek przypadkowo doprowadziła do wystrzału ze swojej broni służbowej.

Nie żyje znany krytyk i popularyzator jazzu Wiadomości
Nie żyje znany krytyk i popularyzator jazzu

Jeden z najwybitniejszych polskich krytyków jazzowych, pianista, pisarz, historyk, menedżer kultury, wydawca, fotograf i podróżnik zmarł w nocy 12 grudnia 2025 roku, w szpitalu w Wyszkowie. Miał 88 lat.

Coraz więcej pytań o Lewandowskiego. Pojawiły się nowe informacje Wiadomości
Coraz więcej pytań o Lewandowskiego. Pojawiły się nowe informacje

Przyszłość Roberta Lewandowskiego w FC Barcelonie od miesięcy wywołuje liczne spekulacje. Każdego dnia pojawiają się nowe doniesienia . Mimo tego jedno wydaje się jasne: Polak nadal widzi siebie w Barcelonie i jest gotowy zrobić wiele, aby pozostać w klubie.

Niemiecki rząd potwierdza: Zełenski przyjedzie do Berlina z ostatniej chwili
Niemiecki rząd potwierdza: Zełenski przyjedzie do Berlina

Kanclerz Friedrich Merz podejmie w poniedziałek w Berlinie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a tematem rozmów będzie aktualny stan negocjacji pokojowych dotyczących Ukrainy - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Stefan Kornelius.

Zepchnął studenta pod pociąg. Sąd ogłosił wyrok w głośnej sprawie z Sopotu Wiadomości
Zepchnął studenta pod pociąg. Sąd ogłosił wyrok w głośnej sprawie z Sopotu

Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał 21-letniego Maksymiliana S. na 20 lat i trzy miesiące pozbawienia wolności za zabójstwo 23-letniego studenta Uniwersytetu Gdańskiego Jakuba Siemiątkowskiego w Sopocie i posiadanie narkotyków. Mężczyzna zepchnął pokrzywdzonego pod pociąg w sierpniu 2024 r.

Aleksandra Fedorska: Merkel ogłasza wojnę o algorytmy i media cyfrowe z USA z ostatniej chwili
Aleksandra Fedorska: Merkel ogłasza wojnę o algorytmy i media cyfrowe z USA

„Merkel ogłasza wojnę o algorytmy i media cyfrowe z USA!!!!” - skomentowała ekspert ds. Niemiec odnosząc się do opublikowanego artykułu w Welt.de. cytującego Angelę Merkel, byłą kanclerz Niemiec.

Nie żyje znana brytyjska pisarka Wiadomości
Nie żyje znana brytyjska pisarka

Sophie Kinsella nie żyje. Brytyjska pisarka, która zdobyła międzynarodową sławę dzięki serii książek o zakupoholiczce, odeszła po długich zmaganiach z glejakiem wielopostaciowym. O jej śmierci poinformowała rodzina.

REKLAMA

„Kompromitacja”. Specjaliści w szoku po zapowiedzi Tuska i szefa Google

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Zdaniem amerykańskiego koncernu, sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50 mld euro PKB w naszym kraju w ciągu 10 lat. W tej sprawie w mediach społecznościowych pojawiły się liczne komentarze, także ze strony specjalistów z branży technologicznej.
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk
Dyrektor Google Sundar Pichai oraz premier Donald Tusk / PAP/Paweł Supernak

W czwartek premier Donald Tusk wraz z dyrektorem Google Sundarem Pichai ogłosili porozumienie ws. inwestycji amerykańskiej firmy w rozwój sztucznej inteligencji w naszym kraju. 

Dzisiaj podpisujemy memorandum ws. wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach

- ogłosił na konferencji prasowej Sundar Pichai. Stronami porozumienia są Google oraz Polski Fundusz Rozwoju. Koncern twierdzi, że sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50-55 mld euro PKB w Polsce albo 8 proc. PKB w ciągu 10 lat.

Dziękuję za podpisanie tego memorandum między Google a PFR. Tworzymy ramy, które umożliwią większe zaangażowanie inwestycyjne Google w Polsce. Z punktu widzenia państwa, ma to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

- powiedział z kolei Donald Tusk.

Szef polskiego rządu mówił również, że to jest szczególnie ważne, żeby "w tym wyścigu technologii Polska, także dzięki naszej współpracy, była jednym z liderów w Europie".

Bardzo doceniamy słowa, że Polska jest liderem z punktu widzenia Google 

- dodał premier.

Dzięki współpracy z Google, jesteśmy w stanie dostarczyć narzędzia, głównie w obszarze sztucznej inteligencji, które mogą bardzo efektywnie pomóc w deregulacji – odbudowie i modernizacji gospodarki oraz administracji. O tym będę jutro rozmawiał z młodymi polskimi uczonymi i przedsiębiorcami

- przekazał Donald Tusk.

Burza w sieci

W związku z zapowiedzią Donalda Tuska, w sieci pojawiły się liczne komentarze. Dziennikarz Wojciech Sumliński zauważył, że kwota zainwestowana przez Google w Polsce jest niewiele większa od zarobków Sundara Pichai'a.

Dyrektor Google musiał mieć niezły ubaw, ogłaszając w Polsce "wielką" inwestycję wynoszącą 5 milionów dolarów przez 5 lat - podczas gdy jego stała pensja (bez dodatków) w 2022 r. szacowana była na 2 miliony dolarów rocznie

- napisał Wojciech Sumliński.

Do tej sprawy odniosła się również dziennikarka TokFM Sylwia Czubkowska.

No więc wielka inwestycja Google w Polsce to "przeszkolenie 1 mln Polaków z AI za 5 mln dol." Czyli 5 dolarów na Polaka. I tak oto zostaniemy na bank wielka potęgą bo AI ma w ciągu 10 lat ma nam dać 8 proc. PKB czyli ok 55 -69 mld euro. Ciekawe jaki algorytm to wyliczył

- zauważyła Sylwia Czubkowska z TokFM.

Także Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego skomentował inwestycję Google.

5 mln USD? XDDD Premierze Tusk, mogliście mówić, to ogarnąłbym Wam na miejscu firmy, które mogą to wyłożyć i nie trzeba by było biednego Pana z Google fatygować

- napisał Filip Lamański z Obserwatora Gospodarczego.

Z kolei rzecznik Urzędu Marszłkowskiego Województwa Podkarpackiego Adrian Biernacki zauważył, że dziennikarze mediów publicznych musieli poprawić swoje doniesienia o kwocie inwestycji.

Solidaryzuję się z dziennikarzami PAP, którzy popełnili dzisiaj błąd w depeszy na temat inwestycji Google dot. AI. Też trudno byłoby mi uwierzyć, że konferencja najwyższych przedstawicieli władz państwowych może dotyczyć inwestycji o wartości 5 mln dolarów a nie 5 miliardów

- napisał Adrian Biernacki.

O tej kwestii wspomniał również znany użytkownik platformy X Max Hubner.

Korekta neoPAP swojego komunikatu po niezwykle kompromitującej konferencji Tuska z szefem Google'a. Byli tak pewni, że będzie coś wielkiego, że napisali 5 MLD, więc musieli skorygować do 5 MLN. Przeprasamy - napisali uroczo. Czekamy, aż przysłowiowe Jagodno też pseplosi

- podkreślił Max Hubner.

Ekspert od technologii i sztucznej inteligencji Jakub Kubajek także skomentował inwestycje ogłoszoną przez premiera Donalda Tuska.

Premier Tusk ogłosił dzisiaj, że Google zainwestuje 5 mln dolarów w szkolenia 1 mln Polaków z zakresu AI. I co łyso wam wieczni maruderzy?

- napisał Jakub Kubajek.

Także znany internauta Marcel Formela wskazał na kwotę inwestycji Google w Polsce.

"Wielka inwestycja Google". Szkolenia 1 mln Polaków z AI za 5 mln $

- napisał Marcel Formela.

Inwestycje Google w Polsce

W 2022 r. firma Google poinformowała o zainwestowaniu prawie 3 mld zł w Polsce. Jak podała wtedy amerykańska firma technologiczna, Google "zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym od zeszłego roku wynajmowała przestrzeń i ulokowała centrum rozwoju technologii chmurowych".

Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum szacowana była na 2,7 mld zł.

 

 

 

 

 

 



 

Polecane