Min. Siemoniak: deklaruję dialog z Kościołem

– Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej chcę zadeklarować dialog z Kościołem, koncyliację i konsensus jako podstawę działania – powiedział minister Tomasz Siemoniak, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Katolicką Agencję Informacyjną w Warszawie. Celem spotkania jest ukazanie podstawowych zasad, jakie powinny obowiązywać w relacjach między państwem a Kościołami oraz związkami wyznaniowymi w państwie prawa.
Od lewej: min. Tomasz Siemoniak, abp Józef Kupny  Min. Siemoniak: deklaruję dialog z Kościołem
Od lewej: min. Tomasz Siemoniak, abp Józef Kupny / PAP/Rafał Guz

"Mamy w rządzie świadomość powagi..."

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podkreślił, że relacje między państwem a Kościołem to kwestia ogromnej wagi, wymagająca solidnej refleksji. Zapewnił, że obie strony działają w tym kierunku podczas spotkań Komisji Wspólnej, które odbyły się już dwukrotnie i będą kontynuowane. Przyznał, że strona rządowa bardzo poważnie podchodzi do tego tematu, a „dialog będzie kontynuowany”.

– Mamy w rządzie świadomość powagi tego tematu, również ze względu na historyczną rolę Kościoła, który wspierał obywateli w czasach komunizmu, przejmując na siebie część politycznej roli – podkreślił. Przypomniał, że Kościół wspierał różne ruchy społeczne i ostatecznie przyczynił się do bezkrwawego przekazania władzy, co jest ogromną wartością. Minister wspomniał o dwóch ważnych postaciach, które odegrały znaczącą rolę w tym procesie – Kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz Janie Pawle II. – W ogromnym stopniu wpłynęli na relacje państwo-Kościół w PRL-u, ustanawiając pewne założenia i zasady, które zaczęły obowiązywać po odzyskaniu niepodległości – zaznaczył.

Komisja Wspólna formą dialogu

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu zwrócił uwagę, że kwestie te regulują dwa akty prawne – Konkordat oraz ustawa oparta na Konstytucji. Wskazał na potrzebę określenia, jakie kwestie powinny być wspólnym przedmiotem rozważań, a także jak w dzisiejszych czasach powinny wyglądać relacje państwa z Kościołem.

Minister podkreślił, że pierwszą sprawą wymagającą dyskusji jest utrwalony w tradycji model systemu dialogu opartego na Komisji Wspólnej. – Jestem przekonany, że ten model jest właściwy, a dotychczasowe prace pokazały, że nawet jeśli występują różnice zdań, dialog opiera się na współpracy i odpowiedzialności – zaakcentował.

Tematy do analizy

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu dodał, że ważne jest jednak doprecyzowanie, które sprawy powinny być przedmiotem porozumienia, a które należą do kompetencji władz państwowych. – To trudna i niejednoznaczna kwestia, o której warto rozmawiać spokojnie, bez elementów politycznych, które nie sprzyjają dyskusji i budowaniu zaufania – zaznaczył.

Podkreślił, że jednym z tematów wymagających głębokiej analizy jest fundusz kościelny. – Od ponad roku działa rządowy zespół, któremu przewodniczy premier Władysław Kosiniak-Kamysz. Z naszej strony jest wola dyskusji. Mieliśmy okazję wymieniać argumenty – ksiądz Prymas razem z premierem, mam nadzieję, że wkrótce wszystko zostanie ustalone – powiedział.

Dodał, że kwestia funduszu kościelnego nie dotyczy wyłącznie relacji państwo-Kościół, lecz ma szerszy wymiar i jest raczej środkiem do celu niż celem samym w sobie. Zdaniem ministra nadrzędnym celem jest realizacja zapisów zawartych w Konstytucji, a także zachowanie szacunku i odpowiedniego statusu osób duchownych oraz podejmowanie wspólnych działań na rzecz budowy ładu społecznego.

Uczestnicy konferencji

Minister Siemoniak zadeklarował, że najbliższy rok będzie czasem intensywnej współpracy. – Jeśli chodzi o mnie, jako współprzewodniczącego Komisji Wspólnej, chcę zadeklarować właśnie dialog, koncyliację i konsensus jako podstawę działania – podsumował.

W konferencji biorą udział także współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Józef Kupny, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz premier Władysław Kosiniak-Kamysz. Odbyły się także prelekcje ekspertów: ks. prof. Piotra Stanisza, prof. Sławomira Sowińskiego oraz prof. Pawła Boreckiego.

ar


 

POLECANE
To jest kluczowe. Zełenski zabrał głos ws. negocjacji Ukraina - USA polityka
"To jest kluczowe". Zełenski zabrał głos ws. negocjacji Ukraina - USA

Rozmowy z delegacją USA w Rijadzie są bardzo owocne, ale kluczowe jest naciskanie na przywódcę Rosji Władimira Putina, by faktycznie nakazał wstrzymanie ataków - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z ministrem obrony Rustemem Umierowem, który przebywa w stolicy Arabii Saudyjskiej.

Iga Świątek w 1/8 finału turnieju w Miami Wiadomości
Iga Świątek w 1/8 finału turnieju w Miami

Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała z Belgijką Elise Mertens (nr 27.) 7:6 (7-2), 6:1 i awansowała do 1/8 finału tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach twardych w Miami. Następną rywalką Polki będzie Ukrainka Elina Switolina (nr 22.).

Dokładnie to samo przechodziłam. Natasza Urbańska nie kryła wzruszenia Wiadomości
"Dokładnie to samo przechodziłam". Natasza Urbańska nie kryła wzruszenia

W sobotni wieczór w programie The Voice Kids nie zabrakło wielkich emocji. Na scenie pojawiła się Lena Tylus, która już wcześniej próbowała swoich sił w talent show. Tym razem jej wykonanie utworu Someone You Loved Lewisa Capaldiego poruszyło trenerów do tego stopnia, że wszyscy odwrócili swoje fotele.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka Wiadomości
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia i wschodnia będzie pod wpływem wyżów, pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu oddziaływania układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Polska będzie w zasięgu niżu, którego ośrodek i związany z nim układ frontów atmosferycznych będzie przemieszczał się znad południowo zachodniej Polski, przez centrum kraju nad pogranicze Litwy i Białorusi. Północna, a w dzień również centralna, część kraju będzie w chłodniejszej masie powietrza, pozostały obszar pozostanie w cieplejszym powietrzu polarnym morskim.

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie Wiadomości
Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie

W sobotnią noc w miejscowości Maciejów Stary (powiat lubelski) doszło do tragicznego wypadku. Osobowy volkswagen passat uderzył w drzewo. W wyniku zdarzenia zginęła 18-letnia pasażerka, a kierujący pojazdem 19-latek w stanie krytycznym trafił do szpitala.

Burza w Kanadzie. Premier ogłosił przedterminowe wybory gorące
Burza w Kanadzie. Premier ogłosił przedterminowe wybory

Premier Kanady Mark Carney zwrócił się w niedzielę do gubernator generalnej Mary Simon o rozwiązanie parlamentu i zarządzenie przedterminowych wyborów. Po rozmowie z gubernator generalną ogłosił, że wybory odbędą się 28 kwietnia.

Co z kontuzją Lewandowskiego? Jest decyzja ws. ważnego meczu Wiadomości
Co z kontuzją Lewandowskiego? Jest decyzja ws. ważnego meczu

Dobre wieści dla kibiców reprezentacji Polski. Robert Lewandowski będzie gotowy na poniedziałkowy mecz z Maltą. Jeszcze po spotkaniu z Litwą pojawiły się obawy o jego zdrowie, ale wszystko wskazuje na to, że kapitan naszej kadry jest w pełni sił i będzie mógł pomóc drużynie w kolejnym starciu eliminacyjnym.

Rozpoczęły się negocjacje Ukraina - USA. Są szczegóły Wiadomości
Rozpoczęły się negocjacje Ukraina - USA. Są szczegóły

W stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie rozpoczęła się w niedzielę kolejna runda rozmów ukraińsko-amerykańskich o rozejmie w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie; tematami będą kwestia bezpieczeństwa, ochrona obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.

Znany aktor zmaga się z nałogiem. To usłyszał od lekarza Wiadomości
Znany aktor zmaga się z nałogiem. To usłyszał od lekarza

Henryk Gołębiewski, ceniony polski aktor znany z takich produkcji jak „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”, otwarcie przyznał, że zmaga się z poważnym nałogiem, który odbija się na jego zdrowiu. W rozmowie z „Faktem” opowiedział o swojej walce z paleniem, które od lat towarzyszy mu w codziennym życiu.

Zenon Martyniuk zrobił to na warszawskim lotnisku. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Zenon Martyniuk zrobił to na warszawskim lotnisku. Sieć obiegło nagranie

Zenon Martyniuk, legenda polskiego disco polo, po raz kolejny zaskoczył swoich fanów. Tym razem artysta dał spontaniczny koncert na lotnisku Chopina w Warszawie.

REKLAMA

Min. Siemoniak: deklaruję dialog z Kościołem

– Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej chcę zadeklarować dialog z Kościołem, koncyliację i konsensus jako podstawę działania – powiedział minister Tomasz Siemoniak, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Katolicką Agencję Informacyjną w Warszawie. Celem spotkania jest ukazanie podstawowych zasad, jakie powinny obowiązywać w relacjach między państwem a Kościołami oraz związkami wyznaniowymi w państwie prawa.
Od lewej: min. Tomasz Siemoniak, abp Józef Kupny  Min. Siemoniak: deklaruję dialog z Kościołem
Od lewej: min. Tomasz Siemoniak, abp Józef Kupny / PAP/Rafał Guz

"Mamy w rządzie świadomość powagi..."

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podkreślił, że relacje między państwem a Kościołem to kwestia ogromnej wagi, wymagająca solidnej refleksji. Zapewnił, że obie strony działają w tym kierunku podczas spotkań Komisji Wspólnej, które odbyły się już dwukrotnie i będą kontynuowane. Przyznał, że strona rządowa bardzo poważnie podchodzi do tego tematu, a „dialog będzie kontynuowany”.

– Mamy w rządzie świadomość powagi tego tematu, również ze względu na historyczną rolę Kościoła, który wspierał obywateli w czasach komunizmu, przejmując na siebie część politycznej roli – podkreślił. Przypomniał, że Kościół wspierał różne ruchy społeczne i ostatecznie przyczynił się do bezkrwawego przekazania władzy, co jest ogromną wartością. Minister wspomniał o dwóch ważnych postaciach, które odegrały znaczącą rolę w tym procesie – Kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz Janie Pawle II. – W ogromnym stopniu wpłynęli na relacje państwo-Kościół w PRL-u, ustanawiając pewne założenia i zasady, które zaczęły obowiązywać po odzyskaniu niepodległości – zaznaczył.

Komisja Wspólna formą dialogu

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu zwrócił uwagę, że kwestie te regulują dwa akty prawne – Konkordat oraz ustawa oparta na Konstytucji. Wskazał na potrzebę określenia, jakie kwestie powinny być wspólnym przedmiotem rozważań, a także jak w dzisiejszych czasach powinny wyglądać relacje państwa z Kościołem.

Minister podkreślił, że pierwszą sprawą wymagającą dyskusji jest utrwalony w tradycji model systemu dialogu opartego na Komisji Wspólnej. – Jestem przekonany, że ten model jest właściwy, a dotychczasowe prace pokazały, że nawet jeśli występują różnice zdań, dialog opiera się na współpracy i odpowiedzialności – zaakcentował.

Tematy do analizy

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu dodał, że ważne jest jednak doprecyzowanie, które sprawy powinny być przedmiotem porozumienia, a które należą do kompetencji władz państwowych. – To trudna i niejednoznaczna kwestia, o której warto rozmawiać spokojnie, bez elementów politycznych, które nie sprzyjają dyskusji i budowaniu zaufania – zaznaczył.

Podkreślił, że jednym z tematów wymagających głębokiej analizy jest fundusz kościelny. – Od ponad roku działa rządowy zespół, któremu przewodniczy premier Władysław Kosiniak-Kamysz. Z naszej strony jest wola dyskusji. Mieliśmy okazję wymieniać argumenty – ksiądz Prymas razem z premierem, mam nadzieję, że wkrótce wszystko zostanie ustalone – powiedział.

Dodał, że kwestia funduszu kościelnego nie dotyczy wyłącznie relacji państwo-Kościół, lecz ma szerszy wymiar i jest raczej środkiem do celu niż celem samym w sobie. Zdaniem ministra nadrzędnym celem jest realizacja zapisów zawartych w Konstytucji, a także zachowanie szacunku i odpowiedniego statusu osób duchownych oraz podejmowanie wspólnych działań na rzecz budowy ładu społecznego.

Uczestnicy konferencji

Minister Siemoniak zadeklarował, że najbliższy rok będzie czasem intensywnej współpracy. – Jeśli chodzi o mnie, jako współprzewodniczącego Komisji Wspólnej, chcę zadeklarować właśnie dialog, koncyliację i konsensus jako podstawę działania – podsumował.

W konferencji biorą udział także współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Józef Kupny, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz premier Władysław Kosiniak-Kamysz. Odbyły się także prelekcje ekspertów: ks. prof. Piotra Stanisza, prof. Sławomira Sowińskiego oraz prof. Pawła Boreckiego.

ar



 

Polecane
Emerytury
Stażowe