Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski

Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole - to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
400. zebranie plenarne KEP Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski
400. zebranie plenarne KEP / PAP/Rafał Guz

Formacja kapłańska

Podczas obrad biskupi zapoznają się przede wszystkim z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami przed obradami biskupów rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

- Jest coraz mniej powołań kapłańskich, zmienia się także świat, potrzeba zatem nieustannej refleksji, zarówno jeśli chodzi o formację tych, którzy są w seminariach, jak i księży, którzy je opuszczają, są posłani do pracy w różnych miejscach. Oni także są poddawani tzw. formacji stałej. O tym jak ta formacja ma się dokonywać w zmieniających się warunkach, będą dyskutować biskupi - powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Z tematem formacji księży związana też będzie sprawa powołań do stanu kapłańskiego, którą poruszą biskupi. - Wiemy, że jest bardzo mało dzieci i bardzo mało osób, które decydują się na podjęcie drogi kapłańskiej i zakonnej. Niewątpliwie ta refleksja musi być prowadzona, bo temat jest dla Kościoła bardzo ważny - stwierdził ks. Gęsiak SJ.

Media KEP

Inną kwestią, którą zajmą się biskupi, będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski oraz obecność Kościoła w przestrzeni medialnej. Biskupi - powiedział rzecznik KEP - mają się zastanawiać przede wszystkim nad mediami związanymi z Episkopatem, ale też "ogólnie nad panoramą medialną w Polsce, nad miejscem Kościoła w przekazie medialnym".

- To jest również ważna sprawa, bo Kościół od zawsze ewangelizował poprzez media, od kiedy tylko były one dostępne: od mediów prasowych, poprzez książkę i filmy, dziś wiadomo, że ta komunikacja przesuwa się w stronę mediów społecznościowych, są nowe wyzwania i pytania. To będzie także przedmiotem dyskusji biskupów - powiedział rzecznik KEP.

Jak stwierdził, "biskupi dysponują własnymi mediami". - To jest Katolicka Agencja Informacyjna, to jest portal Opoka, to jest biuro prasowe, które ja mam przyjemność reprezentować. A zatem także nasze miejsce w tej panoramie przekazu medialnego będzie przedmiotem refleksji biskupów - dodał.

Religia w szkole

Trzeciego dnia zebrania plenarnego przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z ostatnimi rozporządzeniami minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.

- Bardzo dobrze wiemy, że jest to kwestia trudna, zwłaszcza po ostatnich dwóch rozporządzeniach MEN dotyczących lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Mimo prowadzonych rozmów i dialogu, jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, co jest wymogiem ustawowym. Tym niemniej, pani minister zdecydowała się na wprowadzenie w życie tych rozporządzeń. W związku z tym strona kościelna podjęła środki prawne i konkretne działania w tej sprawie i podejmie kolejne - poinformował rzecznik KEP.

Jak przypomniał ks. Gęsiak, strona kościelna uważa, iż obecne rozwiązania są "przede wszystkim niedobre dla wychowania naszych dzieci i dla przyszłych pokoleń". - Usuwanie albo bardzo wyraźne ograniczanie jedynego przedmiotu aksjologicznego w programie nauczania w polskich szkołach jest działaniem błędnym. Tak przynajmniej uważa strona kościelna. Jest to również krzywdzące dla rodziców, ich praw wychowawczych. Musimy też pamiętać o prawach katechetów, którzy w związku z tymi zmianami stoją wobec realnej groźby utraty pracy - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ochrona dzieci

Biskupi podejmą też po raz kolejny kwestie ochrony dzieci i młodzieży, które zostaną przedstawione przez abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Ostatnio media obiegły różnego rodzaju dyskusje. Przeniosła się do nich dyskusja nad sprawami, które do tej pory nie zostały przez biskupów rozstrzygnięte. Biskupi oczywiście będą rozmawiać na temat kształtu komisji kościelnej ds. zbadania nadużyć seksualnych. Będzie taka szeroka dyskusja, ona była zaplanowana. Jest konkretny dokument, wokół którego ta dyskusja się odbędzie. A też wiemy, że są różne głosy, że ten projekt jeszcze nie jest ostatecznie dopracowany i może jeszcze będzie wymagał poprawek. O tym będą również decydować biskupi tak, by komisja ekspercka, która kiedyś zostanie utworzona, była na tyle dobrze przygotowana, aby jej działanie nie pozostawiało żadnych wątpliwości co do kierunku działania, kompetencji i owoców, które są oczekiwane po jej powołaniu - powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

Biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która odbyła się od 16 do 20 grudnia 2024 r.

Plan obrad

Pierwszego dnia obrad biskupi będą celebrować Mszę św. w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy archidiecezji - Cudowny Krucyfiks z kaplicy Baryczków. W tym roku przypada 500-lecie sprowadzenia go do Warszawy. Biskupi udadzą się do warszawskiej świątyni jako pielgrzymi w związku z trwającym Rokiem Jubileuszowym 2025 i jego hasłem "Pielgrzymi nadziei". Eucharystii przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, a homilię wygłosi bp Romuald Kamiński.

W drugim dniu obrad, w czwartek 13 marca biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie z okazji 12. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC, który również wygłosi homilię.

Jak podkreślił rzecznik KEP, biskupi będą się modlić przede wszystkim o zdrowie dla papieża. - Wiemy, że ostatni czas jest dla niego czasem wyzwań. Kończąc każdą modlitwę, zawsze prosił, byśmy się za niego modlili. Teraz tej modlitwy na pewno bardzo potrzebuje - podkreślił rzecznik Episkopatu. 

lk


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski

Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole - to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
400. zebranie plenarne KEP Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski
400. zebranie plenarne KEP / PAP/Rafał Guz

Formacja kapłańska

Podczas obrad biskupi zapoznają się przede wszystkim z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami przed obradami biskupów rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

- Jest coraz mniej powołań kapłańskich, zmienia się także świat, potrzeba zatem nieustannej refleksji, zarówno jeśli chodzi o formację tych, którzy są w seminariach, jak i księży, którzy je opuszczają, są posłani do pracy w różnych miejscach. Oni także są poddawani tzw. formacji stałej. O tym jak ta formacja ma się dokonywać w zmieniających się warunkach, będą dyskutować biskupi - powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Z tematem formacji księży związana też będzie sprawa powołań do stanu kapłańskiego, którą poruszą biskupi. - Wiemy, że jest bardzo mało dzieci i bardzo mało osób, które decydują się na podjęcie drogi kapłańskiej i zakonnej. Niewątpliwie ta refleksja musi być prowadzona, bo temat jest dla Kościoła bardzo ważny - stwierdził ks. Gęsiak SJ.

Media KEP

Inną kwestią, którą zajmą się biskupi, będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski oraz obecność Kościoła w przestrzeni medialnej. Biskupi - powiedział rzecznik KEP - mają się zastanawiać przede wszystkim nad mediami związanymi z Episkopatem, ale też "ogólnie nad panoramą medialną w Polsce, nad miejscem Kościoła w przekazie medialnym".

- To jest również ważna sprawa, bo Kościół od zawsze ewangelizował poprzez media, od kiedy tylko były one dostępne: od mediów prasowych, poprzez książkę i filmy, dziś wiadomo, że ta komunikacja przesuwa się w stronę mediów społecznościowych, są nowe wyzwania i pytania. To będzie także przedmiotem dyskusji biskupów - powiedział rzecznik KEP.

Jak stwierdził, "biskupi dysponują własnymi mediami". - To jest Katolicka Agencja Informacyjna, to jest portal Opoka, to jest biuro prasowe, które ja mam przyjemność reprezentować. A zatem także nasze miejsce w tej panoramie przekazu medialnego będzie przedmiotem refleksji biskupów - dodał.

Religia w szkole

Trzeciego dnia zebrania plenarnego przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z ostatnimi rozporządzeniami minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.

- Bardzo dobrze wiemy, że jest to kwestia trudna, zwłaszcza po ostatnich dwóch rozporządzeniach MEN dotyczących lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Mimo prowadzonych rozmów i dialogu, jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, co jest wymogiem ustawowym. Tym niemniej, pani minister zdecydowała się na wprowadzenie w życie tych rozporządzeń. W związku z tym strona kościelna podjęła środki prawne i konkretne działania w tej sprawie i podejmie kolejne - poinformował rzecznik KEP.

Jak przypomniał ks. Gęsiak, strona kościelna uważa, iż obecne rozwiązania są "przede wszystkim niedobre dla wychowania naszych dzieci i dla przyszłych pokoleń". - Usuwanie albo bardzo wyraźne ograniczanie jedynego przedmiotu aksjologicznego w programie nauczania w polskich szkołach jest działaniem błędnym. Tak przynajmniej uważa strona kościelna. Jest to również krzywdzące dla rodziców, ich praw wychowawczych. Musimy też pamiętać o prawach katechetów, którzy w związku z tymi zmianami stoją wobec realnej groźby utraty pracy - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ochrona dzieci

Biskupi podejmą też po raz kolejny kwestie ochrony dzieci i młodzieży, które zostaną przedstawione przez abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Ostatnio media obiegły różnego rodzaju dyskusje. Przeniosła się do nich dyskusja nad sprawami, które do tej pory nie zostały przez biskupów rozstrzygnięte. Biskupi oczywiście będą rozmawiać na temat kształtu komisji kościelnej ds. zbadania nadużyć seksualnych. Będzie taka szeroka dyskusja, ona była zaplanowana. Jest konkretny dokument, wokół którego ta dyskusja się odbędzie. A też wiemy, że są różne głosy, że ten projekt jeszcze nie jest ostatecznie dopracowany i może jeszcze będzie wymagał poprawek. O tym będą również decydować biskupi tak, by komisja ekspercka, która kiedyś zostanie utworzona, była na tyle dobrze przygotowana, aby jej działanie nie pozostawiało żadnych wątpliwości co do kierunku działania, kompetencji i owoców, które są oczekiwane po jej powołaniu - powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

Biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która odbyła się od 16 do 20 grudnia 2024 r.

Plan obrad

Pierwszego dnia obrad biskupi będą celebrować Mszę św. w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy archidiecezji - Cudowny Krucyfiks z kaplicy Baryczków. W tym roku przypada 500-lecie sprowadzenia go do Warszawy. Biskupi udadzą się do warszawskiej świątyni jako pielgrzymi w związku z trwającym Rokiem Jubileuszowym 2025 i jego hasłem "Pielgrzymi nadziei". Eucharystii przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, a homilię wygłosi bp Romuald Kamiński.

W drugim dniu obrad, w czwartek 13 marca biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie z okazji 12. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC, który również wygłosi homilię.

Jak podkreślił rzecznik KEP, biskupi będą się modlić przede wszystkim o zdrowie dla papieża. - Wiemy, że ostatni czas jest dla niego czasem wyzwań. Kończąc każdą modlitwę, zawsze prosił, byśmy się za niego modlili. Teraz tej modlitwy na pewno bardzo potrzebuje - podkreślił rzecznik Episkopatu. 

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe