Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej

W Waszyngtonie 11 marca miała miejsce prezentacja raportu „Wielki reset. Pilna potrzeba reformy Unii Europejskiej” przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris i węgierską uczelnię Mathias Corvinus Collegium (MCC).
Unia Europejska  Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej
Unia Europejska / pixabay.com

Raport opracowany przez Instytut Ordo Iuris i węgierskie MCC przedstawia dwa możliwe scenariusze reform, mające na celu przywrócenie demokracji, wzmocnienie suwerenności narodowej i ożywienie Europy. Pierwszym z nich jest „Powrót do korzeni” – 23 propozycje usprawnienia procesu decyzyjnego w UE, kładące nacisk na rolę państw członkowskich i silniejszą współpracę międzyrządową. W tym scenariuszu Rada Europejska odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania polityki. Inną możliwością jest „Nowy początek”, czyli kompleksowa reforma instytucjonalna, zastępująca obecne ramy działania UE elastycznym systemem międzyrządowym. Pozwala to państwom określić zakres i charakter swojej współpracy. Recenzentem raportu był prof. Ryszard Legutko – były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Z RAPORTEM można się zapoznać TUTAJ

 

Alternatywna reforma Unii Europejskiej

Pomysł alternatywnej propozycji reformy Unii Europejskiej – innej niż zaproponowana przez Europejski Parlament przy wsparciu Niemiec i Francji – został po raz pierwszy omówiony w szerszym transatlantyckim gronie na konferencji współorganizowanej w Warszawie we wrześniu ub. roku przez polski Instytut Ordo Iuris i amerykańską fundację Heritage. Dlatego też w czasie wydarzenia zorganizowanego w Heritage Foundation w USA adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, korzystając z pobytu delegacji Ordo Iuris w USA w tym tygodniu, zaprezentował opublikowany kilka dni wcześniej pierwszy projekt dwóch europejskich think tanków – Instytutu Ordo Iuris z Polski i Mathias Corvinus Collegium (MCC) z Węgier. Inne prezentacje tego samego raportu są już teraz przewidziane w trzech europejskich stolicach.

W czasie prezentacji europejskiego raportu w Heritage Foundation Jerzy Kwaśniewski zwrócił uwagę na przyspieszające tendencje centralizacyjne w Unii Europejskiej, które były bodźcem do przygotowania publikacji.

Przekaz jest jasny: albo przyspieszymy integrację, albo Unia Europejska, a wraz z nią europejska współpraca, upadnie. To stwierdzenie ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości. Jednak jest to tylko jedna ilustracja obrazująca sposób myślenia niektórych federalistycznych europejskich polityków. Jako racjonalni obserwatorzy i zaangażowani uczestnicy procesu politycznego w UE nie możemy zaakceptować takich argumentów. Dlatego konieczne było przeanalizowanie procesu integracji Unii Europejskiej, który w ostatnich latach przyspieszył

– zaznaczył prawnik.

Jerzy Kwaśniewski podkreślił również, że do tej pory w środowiskach konserwatywnych brakowało zdecydowanej odpowiedzi na działania unijnych urzędników dążących do dalszego ograniczania suwerenności krajów członkowskich.

Prawdopodobnie mamy do czynienia z pierwszą oficjalnie przedłożoną konserwatywną propozycją dotyczącą Unii Europejskiej, a czas na to jest najwyższy, ponieważ ugrupowania suwerennościowe w Europie zyskują na znaczeniu. W zeszłorocznych wyborach europejskich stały się trzecią siłą w Parlamencie Europejskim i można przewidzieć, że w nadchodzących latach, jeśli demokracja w Europie zostanie zachowana, środowiska suwerennościowe i partie narodowe odbiorą Parlament Europejski z rąk obecnej koalicji

– zauważył.

 

Najpoważniejszy problem UE

Głos zabrał również Zbigniew Przybyłowski – dyrektor Instytutu ds. rozwoju i koordynator projektu Citizens Against Global Governance. Wskazał on, że najważniejsi unijni urzędnicy i politycy nie realizują dziś interesów własnych narodów.

Najpoważniejszym problemem jest to, że Unią Europejską rządzi niewielka elita biurokratów i polityków, którzy forsują swoje własne cele, związane bardziej z Unią jako całością niż z narodami, z których pochodzą. Proponują oni rozwiązania i polityki, które wydają się służyć interesom elit politycznych, a nie obywateli Unii Europejskiej.

– zaznaczył.

Zbigniew Przybyłowski podkreślił również, że unijne instytucje próbują ograniczyć kompetencje państw w obszarach takich, jak ochrona życia, wolność praktykowania religii czy wolność słowa. Jako przykład podał naciski na zwiększenie prawnej możliwości przeprowadzania aborcji.

Wprowadzanie wyższych standardów ochrony życia nienarodzonego jest źle postrzegane i podważane przez Unię Europejską, która wywiera ogromną presję na państwa członkowskie, by zalegalizowały aborcję, mimo że polityka w tym zakresie należy do wyłącznych kompetencji państw narodowych

– zauważył.

 

Będą kolejne prezentacje

W imieniu Mathias Corvinus Collegium głos zabrali natomiast Rodrigo Ballester – przewodniczący Centrum Badań Europejskich MCC, oraz Damille Devenyi – analityk uczelni. Po prezentacji miała miejsce dyskusja, podczas której poruszono m.in. temat wpływu silnych, suwerennych państw na rozwój gospodarczy Unii Europejskiej, w kontekście globalnym.

Była to pierwsza z cyklu prezentacji raportu Ordo Iuris i Mathias Corvinus Collegium. Publikacja ma być w najbliższych tygodniach przedstawiona w Budapeszcie (18 marca), Brukseli (26 marca) i Warszawie (data jeszcze nieustalona). Jerzy Kwaśniewski i Zbigniew Przybyłowski biorą teraz udział w spotkaniu strategiczno-szkoleniowym z udziałem amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych.

Spotkanie w Heritage Foundation oraz udział Jerzego Kwaśniewskiego i Zbigniewa Przybyłowskiego w spotkaniu amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych to dwa z kilku wydarzeń, w których w tych dniach biorą udział obecni w USA eksperci Ordo Iuris. Weronika Przebierała i Julia Książek są obecnie w Nowym Jorku na 69. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet (CSW). Spotkanie ma związek z 30. rocznicą przyjęcia Pekińskiej Platformy Działania – dokumentu wskazującego, że aborcja nie powinna być promowana jako metoda planowania rodziny. Wydarzenie ma miejsce w Nowym Jorku. Przedstawicielki Ordo Iuris monitorują przebieg negocjacji oraz przedstawiają argumenty na rzecz ochrony prawa do życia i suwerenności państw w zakresie kształtowania polityki rodzinnej i społecznej. Uczestniczą w konsultacjach z delegacjami krajów sprzeciwiających się promowaniu aborcji jako prawa człowieka oraz w panelach tematycznych poświęconych ochronie praw rodziny.

W Stanach Zjednoczonych obecna jest również w tym tygodniu Monika Leszczyńska – wiceprezes Ordo Iuris ds. członkowskich. Uczestniczy ona w cyklu spotkań z amerykańską Polonią. Jedno z wydarzeń odbędzie się 16 marca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Wizyta przedstawicieli Instytutu Ordo Iuris w Stanach Zjednoczonych to kolejne z cyklu wydarzeń poświęconych zacieśnianiu współpracy ruchów konserwatywnych z obu stron Atlantyku. Po wyżej wspomnianej warszawskiej konferencji Ordo Iuris i Heritage Foundation pod hasłem „Na progu państwa Europa. Gospodarka, obronność, ideologia i ochrona suwerenności w perspektywie transatlantyckiej” delegacja Instytutu uczestniczyła w grudniu na VI Szczycie Transatlantyckim „Political Network for Values” w Madrycie. Eksperci Ordo Iuris byli też obecni na konferencji Sojuszu na rzecz odpowiedzialnego obywatelstwa (ARC) w Londynie w połowie lutego.

 

Raport

Najbardziej wpływowy think tank administracji Trumpa – The Heritage Foundation, otrzymał propozycje od nieliberalnych środowisk w Polsce i na Węgrzech dotyczące tego, jak kształtować przyszłość Unii Europejskiej.

Jak donosił portal VSquare.org, Heritage Foundation nawiązuje bliższe relacje z siłami nieliberalnymi w Polsce i na Węgrzech, aby kształtować swoje stanowisko wobec Unii Europejskiej.

Najważniejszym punktem dzisiejszej dyskusji w siedzibie fundacji był nowy raport zatytułowany „The Great Reset: Restoring Member State Sovereignty in the 21st Century” przygotowany przez MCC i Ordo Iuris. Raport przedstawił dwie ścieżki reformy UE, opowiadając się za zdecentralizowanym modelem w opozycji do dążenia do głębszej integracji europejskiej w 2024 r. poprzez zmiany traktatów. 

Propozycja MCC-Ordo Iuris zakłada między innymi przekształcenie Komisji Europejskiej w organ czysto techniczny, pozbawienie jej realnych wpływów politycznych i zredukowanie do Sekretariatu Generalnego. Zmienić miałaby się sama nazwa Unii Europejskiej na Europejską Wspólnotę Narodów (ang. ECN).


 

POLECANE
Pierwsze takie zdjęcie papieża Franciszka. Nowy komunikat Watykanu Wiadomości
Pierwsze takie zdjęcie papieża Franciszka. Nowy komunikat Watykanu

Nowy komunikat Watykanu ws. papieża Franciszka

Legendarny serial wraca na ekrany Wiadomości
Legendarny serial wraca na ekrany

Fani „Prison Break” mogą się cieszyć - legendarny serial wraca na ekrany. Tym razem nie będzie to kontynuacja przygód Michaela Scofielda i Lincolna Burrowsa, ale zupełnie nowa historia osadzona w tym samym świecie. Właśnie ujawniono pierwsze szczegóły i obsadę produkcji.

Zaskakująca sytuacja w „Halo tu Polsat”. Prezenterka w szoku Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w „Halo tu Polsat”. Prezenterka w szoku

Niedzielne wydanie programu „Halo tu Polsat” dostarczyło widzom nie lada emocji. Agnieszka Hyży, jedna z prowadzących, została całkowicie zaskoczona przez ekipę i… Macieja Kurzajewskiego.

Kaczyński: Z Trzaskowskiego taki patriota, jak ze mnie skoczek wzwyż polityka
Kaczyński: Z Trzaskowskiego taki patriota, jak ze mnie skoczek wzwyż

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski próbuje się dzisiaj przemalować na biało, ale to człowiek lewicy; chce wyjść na patriotę, ale taki z niego patriota, jak ze mnie skoczek wzwyż - powiedział w niedzielę w Siedlcach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Rzecz naprawdę najważniejsza. Poruszające słowa Strasburgera na antenie TVN Wiadomości
"Rzecz naprawdę najważniejsza". Poruszające słowa Strasburgera na antenie TVN

Karol Strasburger, gospodarz kultowej „Familiady”, niespodziewanie pojawił się w programie „Mówię wam” na antenie TVN7. Choć zazwyczaj stroni od rozmów o swoim życiu prywatnym, tym razem zrobił wyjątek, by opowiedzieć o roli, która dziś jest dla niego najważniejsza - byciu ojcem.

Niepokojący sygnał, którego nie można ignorować Wiadomości
Niepokojący sygnał, którego nie można ignorować

Czasem to tylko chwilowa zmiana, wynik diety lub niegroźnej infekcji. Ale bywa też pierwszym sygnałem poważnej choroby, która rozwija się po cichu. Krwiomocz – nawet jeśli pojawi się tylko raz – może zwiastować raka pęcherza moczowego, nowotwór, który przez długi czas nie daje wyraźnych objawów. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia.

Rozmowa Trump-Putin. Specjalny wysłannik ujawnił termin pilne
Rozmowa Trump-Putin. Specjalny wysłannik ujawnił termin

Spodziewam się rozmowy między prezydentem USA Donaldem Trumpem i przywódcą Rosji Władimirem Putinem w nadchodzącym tygodniu, będziemy też rozmawiać z Ukraińcami - powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff.

Jutro konferencja Jarosława Kaczyńskiego ws. śmierci Barbary Skrzypek Wiadomości
Jutro konferencja Jarosława Kaczyńskiego ws. śmierci Barbary Skrzypek

Wczoraj w wieku 66 lat zmarła Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Sprawa wzbudziła ogromne emocje. Dziennikarz Telewizji Republika Marcin Dobski twierdzi, ze w związku z tym ma się jutro odbyć konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego.

Niebezpiecznie w Tatrach. TOPR wydał komunikat z ostatniej chwili
Niebezpiecznie w Tatrach. TOPR wydał komunikat

W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego – ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR). W okolicach grani utworzyły się depozyty nawianego śniegu. Ratownicy zwracają uwagę, że dodatkowe obciążenie może prowadzić do wyzwolenia lawin.

Pałac Buckingham: Nowe kłopoty księcia Harry'ego Wiadomości
Pałac Buckingham: Nowe kłopoty księcia Harry'ego

Amerykański sąd nakazał Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawnienie dokumentów wizowych księcia Harry’ego. Decyzja ma wyjaśnić, czy książę Sussexu podał prawdziwe informacje w swoim wniosku imigracyjnym, zwłaszcza w kontekście jego publicznych wyznań dotyczących zażywania narkotyków. Dokumenty mają zostać udostępnione w zredagowanej wersji do 18 marca.

REKLAMA

Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej

W Waszyngtonie 11 marca miała miejsce prezentacja raportu „Wielki reset. Pilna potrzeba reformy Unii Europejskiej” przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris i węgierską uczelnię Mathias Corvinus Collegium (MCC).
Unia Europejska  Likwidacja Komisji Europejskiej i TSUE, zmiana nazwy. Zaprezentowano projekt reformy Unii Europejskiej
Unia Europejska / pixabay.com

Raport opracowany przez Instytut Ordo Iuris i węgierskie MCC przedstawia dwa możliwe scenariusze reform, mające na celu przywrócenie demokracji, wzmocnienie suwerenności narodowej i ożywienie Europy. Pierwszym z nich jest „Powrót do korzeni” – 23 propozycje usprawnienia procesu decyzyjnego w UE, kładące nacisk na rolę państw członkowskich i silniejszą współpracę międzyrządową. W tym scenariuszu Rada Europejska odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania polityki. Inną możliwością jest „Nowy początek”, czyli kompleksowa reforma instytucjonalna, zastępująca obecne ramy działania UE elastycznym systemem międzyrządowym. Pozwala to państwom określić zakres i charakter swojej współpracy. Recenzentem raportu był prof. Ryszard Legutko – były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Z RAPORTEM można się zapoznać TUTAJ

 

Alternatywna reforma Unii Europejskiej

Pomysł alternatywnej propozycji reformy Unii Europejskiej – innej niż zaproponowana przez Europejski Parlament przy wsparciu Niemiec i Francji – został po raz pierwszy omówiony w szerszym transatlantyckim gronie na konferencji współorganizowanej w Warszawie we wrześniu ub. roku przez polski Instytut Ordo Iuris i amerykańską fundację Heritage. Dlatego też w czasie wydarzenia zorganizowanego w Heritage Foundation w USA adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, korzystając z pobytu delegacji Ordo Iuris w USA w tym tygodniu, zaprezentował opublikowany kilka dni wcześniej pierwszy projekt dwóch europejskich think tanków – Instytutu Ordo Iuris z Polski i Mathias Corvinus Collegium (MCC) z Węgier. Inne prezentacje tego samego raportu są już teraz przewidziane w trzech europejskich stolicach.

W czasie prezentacji europejskiego raportu w Heritage Foundation Jerzy Kwaśniewski zwrócił uwagę na przyspieszające tendencje centralizacyjne w Unii Europejskiej, które były bodźcem do przygotowania publikacji.

Przekaz jest jasny: albo przyspieszymy integrację, albo Unia Europejska, a wraz z nią europejska współpraca, upadnie. To stwierdzenie ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości. Jednak jest to tylko jedna ilustracja obrazująca sposób myślenia niektórych federalistycznych europejskich polityków. Jako racjonalni obserwatorzy i zaangażowani uczestnicy procesu politycznego w UE nie możemy zaakceptować takich argumentów. Dlatego konieczne było przeanalizowanie procesu integracji Unii Europejskiej, który w ostatnich latach przyspieszył

– zaznaczył prawnik.

Jerzy Kwaśniewski podkreślił również, że do tej pory w środowiskach konserwatywnych brakowało zdecydowanej odpowiedzi na działania unijnych urzędników dążących do dalszego ograniczania suwerenności krajów członkowskich.

Prawdopodobnie mamy do czynienia z pierwszą oficjalnie przedłożoną konserwatywną propozycją dotyczącą Unii Europejskiej, a czas na to jest najwyższy, ponieważ ugrupowania suwerennościowe w Europie zyskują na znaczeniu. W zeszłorocznych wyborach europejskich stały się trzecią siłą w Parlamencie Europejskim i można przewidzieć, że w nadchodzących latach, jeśli demokracja w Europie zostanie zachowana, środowiska suwerennościowe i partie narodowe odbiorą Parlament Europejski z rąk obecnej koalicji

– zauważył.

 

Najpoważniejszy problem UE

Głos zabrał również Zbigniew Przybyłowski – dyrektor Instytutu ds. rozwoju i koordynator projektu Citizens Against Global Governance. Wskazał on, że najważniejsi unijni urzędnicy i politycy nie realizują dziś interesów własnych narodów.

Najpoważniejszym problemem jest to, że Unią Europejską rządzi niewielka elita biurokratów i polityków, którzy forsują swoje własne cele, związane bardziej z Unią jako całością niż z narodami, z których pochodzą. Proponują oni rozwiązania i polityki, które wydają się służyć interesom elit politycznych, a nie obywateli Unii Europejskiej.

– zaznaczył.

Zbigniew Przybyłowski podkreślił również, że unijne instytucje próbują ograniczyć kompetencje państw w obszarach takich, jak ochrona życia, wolność praktykowania religii czy wolność słowa. Jako przykład podał naciski na zwiększenie prawnej możliwości przeprowadzania aborcji.

Wprowadzanie wyższych standardów ochrony życia nienarodzonego jest źle postrzegane i podważane przez Unię Europejską, która wywiera ogromną presję na państwa członkowskie, by zalegalizowały aborcję, mimo że polityka w tym zakresie należy do wyłącznych kompetencji państw narodowych

– zauważył.

 

Będą kolejne prezentacje

W imieniu Mathias Corvinus Collegium głos zabrali natomiast Rodrigo Ballester – przewodniczący Centrum Badań Europejskich MCC, oraz Damille Devenyi – analityk uczelni. Po prezentacji miała miejsce dyskusja, podczas której poruszono m.in. temat wpływu silnych, suwerennych państw na rozwój gospodarczy Unii Europejskiej, w kontekście globalnym.

Była to pierwsza z cyklu prezentacji raportu Ordo Iuris i Mathias Corvinus Collegium. Publikacja ma być w najbliższych tygodniach przedstawiona w Budapeszcie (18 marca), Brukseli (26 marca) i Warszawie (data jeszcze nieustalona). Jerzy Kwaśniewski i Zbigniew Przybyłowski biorą teraz udział w spotkaniu strategiczno-szkoleniowym z udziałem amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych.

Spotkanie w Heritage Foundation oraz udział Jerzego Kwaśniewskiego i Zbigniewa Przybyłowskiego w spotkaniu amerykańskich i europejskich środowisk konserwatywnych to dwa z kilku wydarzeń, w których w tych dniach biorą udział obecni w USA eksperci Ordo Iuris. Weronika Przebierała i Julia Książek są obecnie w Nowym Jorku na 69. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet (CSW). Spotkanie ma związek z 30. rocznicą przyjęcia Pekińskiej Platformy Działania – dokumentu wskazującego, że aborcja nie powinna być promowana jako metoda planowania rodziny. Wydarzenie ma miejsce w Nowym Jorku. Przedstawicielki Ordo Iuris monitorują przebieg negocjacji oraz przedstawiają argumenty na rzecz ochrony prawa do życia i suwerenności państw w zakresie kształtowania polityki rodzinnej i społecznej. Uczestniczą w konsultacjach z delegacjami krajów sprzeciwiających się promowaniu aborcji jako prawa człowieka oraz w panelach tematycznych poświęconych ochronie praw rodziny.

W Stanach Zjednoczonych obecna jest również w tym tygodniu Monika Leszczyńska – wiceprezes Ordo Iuris ds. członkowskich. Uczestniczy ona w cyklu spotkań z amerykańską Polonią. Jedno z wydarzeń odbędzie się 16 marca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Wizyta przedstawicieli Instytutu Ordo Iuris w Stanach Zjednoczonych to kolejne z cyklu wydarzeń poświęconych zacieśnianiu współpracy ruchów konserwatywnych z obu stron Atlantyku. Po wyżej wspomnianej warszawskiej konferencji Ordo Iuris i Heritage Foundation pod hasłem „Na progu państwa Europa. Gospodarka, obronność, ideologia i ochrona suwerenności w perspektywie transatlantyckiej” delegacja Instytutu uczestniczyła w grudniu na VI Szczycie Transatlantyckim „Political Network for Values” w Madrycie. Eksperci Ordo Iuris byli też obecni na konferencji Sojuszu na rzecz odpowiedzialnego obywatelstwa (ARC) w Londynie w połowie lutego.

 

Raport

Najbardziej wpływowy think tank administracji Trumpa – The Heritage Foundation, otrzymał propozycje od nieliberalnych środowisk w Polsce i na Węgrzech dotyczące tego, jak kształtować przyszłość Unii Europejskiej.

Jak donosił portal VSquare.org, Heritage Foundation nawiązuje bliższe relacje z siłami nieliberalnymi w Polsce i na Węgrzech, aby kształtować swoje stanowisko wobec Unii Europejskiej.

Najważniejszym punktem dzisiejszej dyskusji w siedzibie fundacji był nowy raport zatytułowany „The Great Reset: Restoring Member State Sovereignty in the 21st Century” przygotowany przez MCC i Ordo Iuris. Raport przedstawił dwie ścieżki reformy UE, opowiadając się za zdecentralizowanym modelem w opozycji do dążenia do głębszej integracji europejskiej w 2024 r. poprzez zmiany traktatów. 

Propozycja MCC-Ordo Iuris zakłada między innymi przekształcenie Komisji Europejskiej w organ czysto techniczny, pozbawienie jej realnych wpływów politycznych i zredukowanie do Sekretariatu Generalnego. Zmienić miałaby się sama nazwa Unii Europejskiej na Europejską Wspólnotę Narodów (ang. ECN).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe