Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano

Zwiększanie wydatków na obronność, w tym przyjęcie progu 3 proc. PKB oraz współpraca gospodarcza w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także w obliczu amerykańskich ceł i wysokich cen energii w UE - to tematy, które poruszyli podczas wtorkowego spotkania prezydenci Polski i Słowacji Andrzej Duda i Peter Pellegrini.
Andrzej Duda, Peter Pellegrini Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano
Andrzej Duda, Peter Pellegrini / PAP/Marcin Obara

"Bezpieczeństwo to fundamentalna w tej chwili kwestia"

Obaj przywódcy spotkali się w tatrzańskim kurorcie Szczyrbskie Jezioro na Słowacji.

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że rozmawiał z Pellegrinim m.in o bezpieczeństwie. "To fundamentalna w tej chwili kwestia, a w tym kontekście rzecz jasna wojna na Ukrainie. I to, co obydwu nas interesuje: to aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła, ale zakończyła się bezpiecznym i trwałym pokojem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla naszych krajów i naszych społeczeństw" - zaznaczył prezydent.

"Krótko mówiąc, aby ten pokój był trwały i aby nam zapewnił dzięki swojej stabilności dalsze możliwości spokojnego i swobodnego rozwoju gospodarczego" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że drogą do tego jest także zwiększenie wydatków na obronność. Przypomniał, że złożył na ręce sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego wniosek o postawienie na najbliższym szczycie w Hadze sprawy natychmiastowego zwiększenia wydatków krajów Sojuszu na obronność do 3 proc. PKB.

"Uważam, że te 3 procent jest osiągalne w miarę szybko i że jest realne. Jest tylko kwestia ustaleń dotyczących scenariusza osiągnięcia tego celu i jego przyjęcia" - zaznaczył Duda.

"Słowacja jest gotowa rozmawiać nt. wzrostu środków na obronność"

"Słowacja jest gotowa rozmawiać na temat wzrostu środków na obronność, a także tempie tego wzrostu. Oczywiście nie możemy porównywać się do Polski, która wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, ale Słowacja odrobiła swoje zadanie domowe, w postaci 2 proc. wydatków" - zauważył z kolei Pellegrini.

Dziękował też Polsce za wsparcie w ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej; polskie myśliwce patrolują przestrzeń Słowacji, która wciąż oczekuje na nowe F-16, a swoje samoloty MiG-29 przekazała Ukrainie.

Prezydent Słowacji podkreślił, że oba kraje mają wspólne zdanie na temat wojny na Ukrainie i znaczenia relacji z USA. "Myślę, że w temacie wojny na Ukrainie mamy zgodę, że należy szukać długotrwałego rozwiązania" - powiedział. Przekonywał, że USA pozostają gwarantem bezpieczeństwa Polski i Słowacji, a bez nich NATO „nie jest w stanie zagwarantować naszego bezpieczeństwa”.

Współpraca przemysłów obronnych

Duda poinformował też, że poruszył z Pellegrinim temat współpracy militarnej pomiędzy Polską a Słowacją. "Rozmawialiśmy o współpracy naszych przemysłów obronnych. Obydwaj zgadzamy się, że potrzeba nam więcej produkcji militarnej w Europie, że powinniśmy być samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję i zaopatrywanie się w amunicję" - powiedział polski prezydent.

"Rozmawialiśmy też o polonizacji koreańskich czołgów K2 i ich produkcji - mam nadzieję - już niedługo w Polsce" - dodał. Jak powiedział Duda, Słowacja jest wstępnie zainteresowana nabyciem tych maszyn i zwrócił uwagę, że to konstrukcje dostosowane do działań w warunkach górskich, powszechnych na Słowacji.

Inicjatywa Trójmorza

Duda podkreślał też znaczenie zacieśniania więzów gospodarczych między Polską a Słowacją, w tym zwłaszcza poprzez inwestycje i projekty w ramach Inicjatywy Trójmorza, której szczyt ma odbyć się za kilka tygodni w Warszawie.

"Coraz więcej państw jest zainteresowanych stowarzyszeniem z Inicjatywą Trójmorza (…) Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijała, bo rzeczywiście nasz region Europy (…) ma przed sobą znakomitą perspektywę rozwoju – przewiduje się, że do 2030 roku PKB naszej części Europy wzrośnie o 35 proc., to jeden z najlepszych wskaźników na świcie” – powiedział Duda.

Zdaniem Pellegriniego, wspieranie Inicjatywy Trójmorza to ważny element dorobku prezydentury Dudy. "Dzięki inicjatywie prezydenta Dudy - Inicjatywie Trójmorza, zdaliśmy sobie sprawę, że poza koncentracją na współpracy między zachodem i wschodem, trzeba myśleć o rozwijaniu współpracy w wymiarze pionowym, z północy na południe" - stwierdził.

„Tatry nas nie dzielą a łączą. Rzeczpospolita jest dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym” – oświadczył prezydent Słowacji.

Kwestia ceł

Pellegrini odniósł się też do kwestii ceł na europejskie samochody zapowiedzianych przez administrację USA. Podkreślił, że wprowadzenie wysokich ceł może uderzyć w Słowację, a po części także i w Polskę i dlatego w ramach UE oba państwa powinny działać wspólnie w tej trudnej sytuacji.

„Kwestia ceł jest tematem trudnym, będziemy obserwowali, jakie ostatecznie decyzje podejmie prezydent USA Donald Trump, i jak zareaguje na nie rynek europejski, ale również i amerykański” – powiedział Duda.

Pellegrini odniósł się także do pytania o ryzyko powrotu państw europejskich do współpracy gospodarczej i zakupu surowców energetycznych od Rosji po zakończeniu jej inwazji na Ukrainę.

W odpowiedzi prezydent Słowacji podkreślił, że pokój, który zostanie zawarty, musi gwarantować przyszłe bezpieczeństwo tak Słowacji, jak i m.in. Polski, ale - jak ocenił - obecnie nie ma na stole żadnego konkretnego planu, jak zakończyć wojnę. Pellegrini dodał też, że Słowacja będzie szanować i wspierać wszelkie decyzje wypracowane na forum NATO i UE.

Relacje z Rosją

Odnosząc się do kwestii relacji z Rosją, Pellegrini stwierdził, że Europa musi zadać sobie pytanie, czy jej gospodarka może być konkurencyjna bez zakupu tanich surowców energetycznych z Rosji. „To jest kluczowe pytanie – dzisiaj przemysł europejski traci konkurencyjność, musi stawiać czoła cenom energii rzędu 50-60 euro za MWh, i ma być konkurencyjny wobec USA, gdzie tyle energii kosztuje mniej niż 10 dolarów” – powiedział.

„Na to pytanie nikt nie jest dzisiaj w stanie odpowiedzieć jednoznacznie – że bez Rosji to wszystko będzie działało bez problemów. Nie będę przeciwny temu, że po zakończeniu wojny będziemy szukali takich rozwiązań, które będą korzystne dla Unii. To musi być sytuacja win-win, nie na korzyść Federacji Rosyjskiej” – oświadczył Pellegrini.

Prezydenci nawiązywali także do kwestii epidemii pryszczycy wśród zwierząt hodowlanych, jaka obecnie nawiedza Słowację. Duda zapewnił, że jeżeli prezydent Słowacji zwróci się do niego o pomoc, to wystąpi do rządu Donalda Tuska o współpracę w tej kwestii; zapowiedział m.in. rozmowę z ministrem rolnictwa.

Pellegrini wskazał, że epidemia wśród zwierząt w najgorszym scenariuszu może doprowadzić do braków w dostawach nabiału czy mięsa na Słowacji; jak mówił, w takiej sytuacji nieoceniona byłaby pomoc polskich dostawców.

Obaj prezydenci nawiązali także do postaci św. Jana Pawła II i 20. rocznicy jego śmierci, która przypada w środę; Pellegrini przypominał kilkukrotne pielgrzymki papieża na Słowację, a Duda jego bliskie związki z Tatrami. W środę w tatrzańskim Starym Smokowcu obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej pielgrzymce św. Jana Pawła II na Słowację 30 lat temu.

Ze Szczyrbskiego Jeziora Mikołaj Małecki (PAP)


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano

Zwiększanie wydatków na obronność, w tym przyjęcie progu 3 proc. PKB oraz współpraca gospodarcza w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także w obliczu amerykańskich ceł i wysokich cen energii w UE - to tematy, które poruszyli podczas wtorkowego spotkania prezydenci Polski i Słowacji Andrzej Duda i Peter Pellegrini.
Andrzej Duda, Peter Pellegrini Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano
Andrzej Duda, Peter Pellegrini / PAP/Marcin Obara

"Bezpieczeństwo to fundamentalna w tej chwili kwestia"

Obaj przywódcy spotkali się w tatrzańskim kurorcie Szczyrbskie Jezioro na Słowacji.

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że rozmawiał z Pellegrinim m.in o bezpieczeństwie. "To fundamentalna w tej chwili kwestia, a w tym kontekście rzecz jasna wojna na Ukrainie. I to, co obydwu nas interesuje: to aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła, ale zakończyła się bezpiecznym i trwałym pokojem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla naszych krajów i naszych społeczeństw" - zaznaczył prezydent.

"Krótko mówiąc, aby ten pokój był trwały i aby nam zapewnił dzięki swojej stabilności dalsze możliwości spokojnego i swobodnego rozwoju gospodarczego" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że drogą do tego jest także zwiększenie wydatków na obronność. Przypomniał, że złożył na ręce sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego wniosek o postawienie na najbliższym szczycie w Hadze sprawy natychmiastowego zwiększenia wydatków krajów Sojuszu na obronność do 3 proc. PKB.

"Uważam, że te 3 procent jest osiągalne w miarę szybko i że jest realne. Jest tylko kwestia ustaleń dotyczących scenariusza osiągnięcia tego celu i jego przyjęcia" - zaznaczył Duda.

"Słowacja jest gotowa rozmawiać nt. wzrostu środków na obronność"

"Słowacja jest gotowa rozmawiać na temat wzrostu środków na obronność, a także tempie tego wzrostu. Oczywiście nie możemy porównywać się do Polski, która wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, ale Słowacja odrobiła swoje zadanie domowe, w postaci 2 proc. wydatków" - zauważył z kolei Pellegrini.

Dziękował też Polsce za wsparcie w ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej; polskie myśliwce patrolują przestrzeń Słowacji, która wciąż oczekuje na nowe F-16, a swoje samoloty MiG-29 przekazała Ukrainie.

Prezydent Słowacji podkreślił, że oba kraje mają wspólne zdanie na temat wojny na Ukrainie i znaczenia relacji z USA. "Myślę, że w temacie wojny na Ukrainie mamy zgodę, że należy szukać długotrwałego rozwiązania" - powiedział. Przekonywał, że USA pozostają gwarantem bezpieczeństwa Polski i Słowacji, a bez nich NATO „nie jest w stanie zagwarantować naszego bezpieczeństwa”.

Współpraca przemysłów obronnych

Duda poinformował też, że poruszył z Pellegrinim temat współpracy militarnej pomiędzy Polską a Słowacją. "Rozmawialiśmy o współpracy naszych przemysłów obronnych. Obydwaj zgadzamy się, że potrzeba nam więcej produkcji militarnej w Europie, że powinniśmy być samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję i zaopatrywanie się w amunicję" - powiedział polski prezydent.

"Rozmawialiśmy też o polonizacji koreańskich czołgów K2 i ich produkcji - mam nadzieję - już niedługo w Polsce" - dodał. Jak powiedział Duda, Słowacja jest wstępnie zainteresowana nabyciem tych maszyn i zwrócił uwagę, że to konstrukcje dostosowane do działań w warunkach górskich, powszechnych na Słowacji.

Inicjatywa Trójmorza

Duda podkreślał też znaczenie zacieśniania więzów gospodarczych między Polską a Słowacją, w tym zwłaszcza poprzez inwestycje i projekty w ramach Inicjatywy Trójmorza, której szczyt ma odbyć się za kilka tygodni w Warszawie.

"Coraz więcej państw jest zainteresowanych stowarzyszeniem z Inicjatywą Trójmorza (…) Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijała, bo rzeczywiście nasz region Europy (…) ma przed sobą znakomitą perspektywę rozwoju – przewiduje się, że do 2030 roku PKB naszej części Europy wzrośnie o 35 proc., to jeden z najlepszych wskaźników na świcie” – powiedział Duda.

Zdaniem Pellegriniego, wspieranie Inicjatywy Trójmorza to ważny element dorobku prezydentury Dudy. "Dzięki inicjatywie prezydenta Dudy - Inicjatywie Trójmorza, zdaliśmy sobie sprawę, że poza koncentracją na współpracy między zachodem i wschodem, trzeba myśleć o rozwijaniu współpracy w wymiarze pionowym, z północy na południe" - stwierdził.

„Tatry nas nie dzielą a łączą. Rzeczpospolita jest dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym” – oświadczył prezydent Słowacji.

Kwestia ceł

Pellegrini odniósł się też do kwestii ceł na europejskie samochody zapowiedzianych przez administrację USA. Podkreślił, że wprowadzenie wysokich ceł może uderzyć w Słowację, a po części także i w Polskę i dlatego w ramach UE oba państwa powinny działać wspólnie w tej trudnej sytuacji.

„Kwestia ceł jest tematem trudnym, będziemy obserwowali, jakie ostatecznie decyzje podejmie prezydent USA Donald Trump, i jak zareaguje na nie rynek europejski, ale również i amerykański” – powiedział Duda.

Pellegrini odniósł się także do pytania o ryzyko powrotu państw europejskich do współpracy gospodarczej i zakupu surowców energetycznych od Rosji po zakończeniu jej inwazji na Ukrainę.

W odpowiedzi prezydent Słowacji podkreślił, że pokój, który zostanie zawarty, musi gwarantować przyszłe bezpieczeństwo tak Słowacji, jak i m.in. Polski, ale - jak ocenił - obecnie nie ma na stole żadnego konkretnego planu, jak zakończyć wojnę. Pellegrini dodał też, że Słowacja będzie szanować i wspierać wszelkie decyzje wypracowane na forum NATO i UE.

Relacje z Rosją

Odnosząc się do kwestii relacji z Rosją, Pellegrini stwierdził, że Europa musi zadać sobie pytanie, czy jej gospodarka może być konkurencyjna bez zakupu tanich surowców energetycznych z Rosji. „To jest kluczowe pytanie – dzisiaj przemysł europejski traci konkurencyjność, musi stawiać czoła cenom energii rzędu 50-60 euro za MWh, i ma być konkurencyjny wobec USA, gdzie tyle energii kosztuje mniej niż 10 dolarów” – powiedział.

„Na to pytanie nikt nie jest dzisiaj w stanie odpowiedzieć jednoznacznie – że bez Rosji to wszystko będzie działało bez problemów. Nie będę przeciwny temu, że po zakończeniu wojny będziemy szukali takich rozwiązań, które będą korzystne dla Unii. To musi być sytuacja win-win, nie na korzyść Federacji Rosyjskiej” – oświadczył Pellegrini.

Prezydenci nawiązywali także do kwestii epidemii pryszczycy wśród zwierząt hodowlanych, jaka obecnie nawiedza Słowację. Duda zapewnił, że jeżeli prezydent Słowacji zwróci się do niego o pomoc, to wystąpi do rządu Donalda Tuska o współpracę w tej kwestii; zapowiedział m.in. rozmowę z ministrem rolnictwa.

Pellegrini wskazał, że epidemia wśród zwierząt w najgorszym scenariuszu może doprowadzić do braków w dostawach nabiału czy mięsa na Słowacji; jak mówił, w takiej sytuacji nieoceniona byłaby pomoc polskich dostawców.

Obaj prezydenci nawiązali także do postaci św. Jana Pawła II i 20. rocznicy jego śmierci, która przypada w środę; Pellegrini przypominał kilkukrotne pielgrzymki papieża na Słowację, a Duda jego bliskie związki z Tatrami. W środę w tatrzańskim Starym Smokowcu obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej pielgrzymce św. Jana Pawła II na Słowację 30 lat temu.

Ze Szczyrbskiego Jeziora Mikołaj Małecki (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe