Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano

Zwiększanie wydatków na obronność, w tym przyjęcie progu 3 proc. PKB oraz współpraca gospodarcza w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także w obliczu amerykańskich ceł i wysokich cen energii w UE - to tematy, które poruszyli podczas wtorkowego spotkania prezydenci Polski i Słowacji Andrzej Duda i Peter Pellegrini.
Andrzej Duda, Peter Pellegrini Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano
Andrzej Duda, Peter Pellegrini / PAP/Marcin Obara

"Bezpieczeństwo to fundamentalna w tej chwili kwestia"

Obaj przywódcy spotkali się w tatrzańskim kurorcie Szczyrbskie Jezioro na Słowacji.

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że rozmawiał z Pellegrinim m.in o bezpieczeństwie. "To fundamentalna w tej chwili kwestia, a w tym kontekście rzecz jasna wojna na Ukrainie. I to, co obydwu nas interesuje: to aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła, ale zakończyła się bezpiecznym i trwałym pokojem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla naszych krajów i naszych społeczeństw" - zaznaczył prezydent.

"Krótko mówiąc, aby ten pokój był trwały i aby nam zapewnił dzięki swojej stabilności dalsze możliwości spokojnego i swobodnego rozwoju gospodarczego" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że drogą do tego jest także zwiększenie wydatków na obronność. Przypomniał, że złożył na ręce sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego wniosek o postawienie na najbliższym szczycie w Hadze sprawy natychmiastowego zwiększenia wydatków krajów Sojuszu na obronność do 3 proc. PKB.

"Uważam, że te 3 procent jest osiągalne w miarę szybko i że jest realne. Jest tylko kwestia ustaleń dotyczących scenariusza osiągnięcia tego celu i jego przyjęcia" - zaznaczył Duda.

"Słowacja jest gotowa rozmawiać nt. wzrostu środków na obronność"

"Słowacja jest gotowa rozmawiać na temat wzrostu środków na obronność, a także tempie tego wzrostu. Oczywiście nie możemy porównywać się do Polski, która wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, ale Słowacja odrobiła swoje zadanie domowe, w postaci 2 proc. wydatków" - zauważył z kolei Pellegrini.

Dziękował też Polsce za wsparcie w ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej; polskie myśliwce patrolują przestrzeń Słowacji, która wciąż oczekuje na nowe F-16, a swoje samoloty MiG-29 przekazała Ukrainie.

Prezydent Słowacji podkreślił, że oba kraje mają wspólne zdanie na temat wojny na Ukrainie i znaczenia relacji z USA. "Myślę, że w temacie wojny na Ukrainie mamy zgodę, że należy szukać długotrwałego rozwiązania" - powiedział. Przekonywał, że USA pozostają gwarantem bezpieczeństwa Polski i Słowacji, a bez nich NATO „nie jest w stanie zagwarantować naszego bezpieczeństwa”.

Współpraca przemysłów obronnych

Duda poinformował też, że poruszył z Pellegrinim temat współpracy militarnej pomiędzy Polską a Słowacją. "Rozmawialiśmy o współpracy naszych przemysłów obronnych. Obydwaj zgadzamy się, że potrzeba nam więcej produkcji militarnej w Europie, że powinniśmy być samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję i zaopatrywanie się w amunicję" - powiedział polski prezydent.

"Rozmawialiśmy też o polonizacji koreańskich czołgów K2 i ich produkcji - mam nadzieję - już niedługo w Polsce" - dodał. Jak powiedział Duda, Słowacja jest wstępnie zainteresowana nabyciem tych maszyn i zwrócił uwagę, że to konstrukcje dostosowane do działań w warunkach górskich, powszechnych na Słowacji.

Inicjatywa Trójmorza

Duda podkreślał też znaczenie zacieśniania więzów gospodarczych między Polską a Słowacją, w tym zwłaszcza poprzez inwestycje i projekty w ramach Inicjatywy Trójmorza, której szczyt ma odbyć się za kilka tygodni w Warszawie.

"Coraz więcej państw jest zainteresowanych stowarzyszeniem z Inicjatywą Trójmorza (…) Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijała, bo rzeczywiście nasz region Europy (…) ma przed sobą znakomitą perspektywę rozwoju – przewiduje się, że do 2030 roku PKB naszej części Europy wzrośnie o 35 proc., to jeden z najlepszych wskaźników na świcie” – powiedział Duda.

Zdaniem Pellegriniego, wspieranie Inicjatywy Trójmorza to ważny element dorobku prezydentury Dudy. "Dzięki inicjatywie prezydenta Dudy - Inicjatywie Trójmorza, zdaliśmy sobie sprawę, że poza koncentracją na współpracy między zachodem i wschodem, trzeba myśleć o rozwijaniu współpracy w wymiarze pionowym, z północy na południe" - stwierdził.

„Tatry nas nie dzielą a łączą. Rzeczpospolita jest dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym” – oświadczył prezydent Słowacji.

Kwestia ceł

Pellegrini odniósł się też do kwestii ceł na europejskie samochody zapowiedzianych przez administrację USA. Podkreślił, że wprowadzenie wysokich ceł może uderzyć w Słowację, a po części także i w Polskę i dlatego w ramach UE oba państwa powinny działać wspólnie w tej trudnej sytuacji.

„Kwestia ceł jest tematem trudnym, będziemy obserwowali, jakie ostatecznie decyzje podejmie prezydent USA Donald Trump, i jak zareaguje na nie rynek europejski, ale również i amerykański” – powiedział Duda.

Pellegrini odniósł się także do pytania o ryzyko powrotu państw europejskich do współpracy gospodarczej i zakupu surowców energetycznych od Rosji po zakończeniu jej inwazji na Ukrainę.

W odpowiedzi prezydent Słowacji podkreślił, że pokój, który zostanie zawarty, musi gwarantować przyszłe bezpieczeństwo tak Słowacji, jak i m.in. Polski, ale - jak ocenił - obecnie nie ma na stole żadnego konkretnego planu, jak zakończyć wojnę. Pellegrini dodał też, że Słowacja będzie szanować i wspierać wszelkie decyzje wypracowane na forum NATO i UE.

Relacje z Rosją

Odnosząc się do kwestii relacji z Rosją, Pellegrini stwierdził, że Europa musi zadać sobie pytanie, czy jej gospodarka może być konkurencyjna bez zakupu tanich surowców energetycznych z Rosji. „To jest kluczowe pytanie – dzisiaj przemysł europejski traci konkurencyjność, musi stawiać czoła cenom energii rzędu 50-60 euro za MWh, i ma być konkurencyjny wobec USA, gdzie tyle energii kosztuje mniej niż 10 dolarów” – powiedział.

„Na to pytanie nikt nie jest dzisiaj w stanie odpowiedzieć jednoznacznie – że bez Rosji to wszystko będzie działało bez problemów. Nie będę przeciwny temu, że po zakończeniu wojny będziemy szukali takich rozwiązań, które będą korzystne dla Unii. To musi być sytuacja win-win, nie na korzyść Federacji Rosyjskiej” – oświadczył Pellegrini.

Prezydenci nawiązywali także do kwestii epidemii pryszczycy wśród zwierząt hodowlanych, jaka obecnie nawiedza Słowację. Duda zapewnił, że jeżeli prezydent Słowacji zwróci się do niego o pomoc, to wystąpi do rządu Donalda Tuska o współpracę w tej kwestii; zapowiedział m.in. rozmowę z ministrem rolnictwa.

Pellegrini wskazał, że epidemia wśród zwierząt w najgorszym scenariuszu może doprowadzić do braków w dostawach nabiału czy mięsa na Słowacji; jak mówił, w takiej sytuacji nieoceniona byłaby pomoc polskich dostawców.

Obaj prezydenci nawiązali także do postaci św. Jana Pawła II i 20. rocznicy jego śmierci, która przypada w środę; Pellegrini przypominał kilkukrotne pielgrzymki papieża na Słowację, a Duda jego bliskie związki z Tatrami. W środę w tatrzańskim Starym Smokowcu obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej pielgrzymce św. Jana Pawła II na Słowację 30 lat temu.

Ze Szczyrbskiego Jeziora Mikołaj Małecki (PAP)


 

POLECANE
Wytyczne rządu Tuska umożliwiają mordowanie zdrowych dzieci przez cały okres trwania ciąży tylko u nas
Wytyczne rządu Tuska umożliwiają mordowanie zdrowych dzieci przez cały okres trwania ciąży

To bardzo przygnębiające a nawet upokarzające, że potrzeba Grzegorza Brauna i jego akcji w Oleśnicy, by powrócił temat aborcji i żebyśmy uświadomili sobie, jakie zasadnicze zmiany zaszły ostatnio w tej kwestii.

Mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. Policja prosi o pomoc Wiadomości
Mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. Policja prosi o pomoc

Lubelska policja prowadzi poszukiwania mężczyzny, który w piątek 18 kwietnia potrącił 13-letnią dziewczynkę, jadąc hulajnogą. Do wypadku doszło na chodniku przy al. Kompozytorów Polskich w Lublinie.

Nie żyje papież Franciszek. Watykan szykuje się do uroczystości pogrzebowych Wiadomości
Nie żyje papież Franciszek. Watykan szykuje się do uroczystości pogrzebowych

​​​​​​​Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu.

Pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nowe informacje

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przed godziną były gorsze informacje, obecnie są zdecydowanie lepsze - powiedział w poniedziałek komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek na odprawie dotyczącej pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Prognoza pogody. IMGW wydał komunikat na najbliższe dni Wiadomości
Prognoza pogody. IMGW wydał komunikat na najbliższe dni

Jaka pogoda nas czeka na najbliższe dni? IMGW wydał nowy komunikat.

Był świadkiem miłości. Prymas Polski wspomniał papieża Franciszka Wiadomości
"Był świadkiem miłości". Prymas Polski wspomniał papieża Franciszka

"Papież Franciszek był świadkiem wiary, nadziei i głębokiej miłości", która szuka człowieka na peryferiach, dla którego Kościół musi być szpitalem polowym, który leczy jego rany - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Zaznaczył, że to był pontyfikat Kościoła, który ma wyjść do człowieka.

Nie żyje legenda piłki nożnej Wiadomości
Nie żyje legenda piłki nożnej

W wieku 80 lat zmarł Hugo Orlando Gatti - legenda argentyńskiego futbolu i jeden z najbardziej charakterystycznych bramkarzy w historii. Kibice zapamiętali go nie tylko z powodu ogromnych umiejętności, ale także nietypowego stylu gry. Znany był jako „El Loco”.

Runąłem na ziemię. Lider Kultu przekazał niepokojące wieści Wiadomości
"Runąłem na ziemię". Lider Kultu przekazał niepokojące wieści

W ostatnich tygodniach fani zespołu Kult z niepokojem śledzili doniesienia o stanie zdrowia Kazika Staszewskiego. W marcu grupa poinformowała o odwołaniu koncertów, jednak wtedy nie ujawniono powodów tej decyzji.

Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie gorące
Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu

Od piątku 26 kwietnia ponownie obowiązuje biletowany wstęp na molo w Kołobrzegu. Po jesienno-zimowej przerwie wraca opłata, a ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego sezonu.

REKLAMA

Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano

Zwiększanie wydatków na obronność, w tym przyjęcie progu 3 proc. PKB oraz współpraca gospodarcza w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także w obliczu amerykańskich ceł i wysokich cen energii w UE - to tematy, które poruszyli podczas wtorkowego spotkania prezydenci Polski i Słowacji Andrzej Duda i Peter Pellegrini.
Andrzej Duda, Peter Pellegrini Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji. Wiadomo, o czym rozmawiano
Andrzej Duda, Peter Pellegrini / PAP/Marcin Obara

"Bezpieczeństwo to fundamentalna w tej chwili kwestia"

Obaj przywódcy spotkali się w tatrzańskim kurorcie Szczyrbskie Jezioro na Słowacji.

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że rozmawiał z Pellegrinim m.in o bezpieczeństwie. "To fundamentalna w tej chwili kwestia, a w tym kontekście rzecz jasna wojna na Ukrainie. I to, co obydwu nas interesuje: to aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła, ale zakończyła się bezpiecznym i trwałym pokojem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla naszych krajów i naszych społeczeństw" - zaznaczył prezydent.

"Krótko mówiąc, aby ten pokój był trwały i aby nam zapewnił dzięki swojej stabilności dalsze możliwości spokojnego i swobodnego rozwoju gospodarczego" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że drogą do tego jest także zwiększenie wydatków na obronność. Przypomniał, że złożył na ręce sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego wniosek o postawienie na najbliższym szczycie w Hadze sprawy natychmiastowego zwiększenia wydatków krajów Sojuszu na obronność do 3 proc. PKB.

"Uważam, że te 3 procent jest osiągalne w miarę szybko i że jest realne. Jest tylko kwestia ustaleń dotyczących scenariusza osiągnięcia tego celu i jego przyjęcia" - zaznaczył Duda.

"Słowacja jest gotowa rozmawiać nt. wzrostu środków na obronność"

"Słowacja jest gotowa rozmawiać na temat wzrostu środków na obronność, a także tempie tego wzrostu. Oczywiście nie możemy porównywać się do Polski, która wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, ale Słowacja odrobiła swoje zadanie domowe, w postaci 2 proc. wydatków" - zauważył z kolei Pellegrini.

Dziękował też Polsce za wsparcie w ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej; polskie myśliwce patrolują przestrzeń Słowacji, która wciąż oczekuje na nowe F-16, a swoje samoloty MiG-29 przekazała Ukrainie.

Prezydent Słowacji podkreślił, że oba kraje mają wspólne zdanie na temat wojny na Ukrainie i znaczenia relacji z USA. "Myślę, że w temacie wojny na Ukrainie mamy zgodę, że należy szukać długotrwałego rozwiązania" - powiedział. Przekonywał, że USA pozostają gwarantem bezpieczeństwa Polski i Słowacji, a bez nich NATO „nie jest w stanie zagwarantować naszego bezpieczeństwa”.

Współpraca przemysłów obronnych

Duda poinformował też, że poruszył z Pellegrinim temat współpracy militarnej pomiędzy Polską a Słowacją. "Rozmawialiśmy o współpracy naszych przemysłów obronnych. Obydwaj zgadzamy się, że potrzeba nam więcej produkcji militarnej w Europie, że powinniśmy być samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję i zaopatrywanie się w amunicję" - powiedział polski prezydent.

"Rozmawialiśmy też o polonizacji koreańskich czołgów K2 i ich produkcji - mam nadzieję - już niedługo w Polsce" - dodał. Jak powiedział Duda, Słowacja jest wstępnie zainteresowana nabyciem tych maszyn i zwrócił uwagę, że to konstrukcje dostosowane do działań w warunkach górskich, powszechnych na Słowacji.

Inicjatywa Trójmorza

Duda podkreślał też znaczenie zacieśniania więzów gospodarczych między Polską a Słowacją, w tym zwłaszcza poprzez inwestycje i projekty w ramach Inicjatywy Trójmorza, której szczyt ma odbyć się za kilka tygodni w Warszawie.

"Coraz więcej państw jest zainteresowanych stowarzyszeniem z Inicjatywą Trójmorza (…) Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijała, bo rzeczywiście nasz region Europy (…) ma przed sobą znakomitą perspektywę rozwoju – przewiduje się, że do 2030 roku PKB naszej części Europy wzrośnie o 35 proc., to jeden z najlepszych wskaźników na świcie” – powiedział Duda.

Zdaniem Pellegriniego, wspieranie Inicjatywy Trójmorza to ważny element dorobku prezydentury Dudy. "Dzięki inicjatywie prezydenta Dudy - Inicjatywie Trójmorza, zdaliśmy sobie sprawę, że poza koncentracją na współpracy między zachodem i wschodem, trzeba myśleć o rozwijaniu współpracy w wymiarze pionowym, z północy na południe" - stwierdził.

„Tatry nas nie dzielą a łączą. Rzeczpospolita jest dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym” – oświadczył prezydent Słowacji.

Kwestia ceł

Pellegrini odniósł się też do kwestii ceł na europejskie samochody zapowiedzianych przez administrację USA. Podkreślił, że wprowadzenie wysokich ceł może uderzyć w Słowację, a po części także i w Polskę i dlatego w ramach UE oba państwa powinny działać wspólnie w tej trudnej sytuacji.

„Kwestia ceł jest tematem trudnym, będziemy obserwowali, jakie ostatecznie decyzje podejmie prezydent USA Donald Trump, i jak zareaguje na nie rynek europejski, ale również i amerykański” – powiedział Duda.

Pellegrini odniósł się także do pytania o ryzyko powrotu państw europejskich do współpracy gospodarczej i zakupu surowców energetycznych od Rosji po zakończeniu jej inwazji na Ukrainę.

W odpowiedzi prezydent Słowacji podkreślił, że pokój, który zostanie zawarty, musi gwarantować przyszłe bezpieczeństwo tak Słowacji, jak i m.in. Polski, ale - jak ocenił - obecnie nie ma na stole żadnego konkretnego planu, jak zakończyć wojnę. Pellegrini dodał też, że Słowacja będzie szanować i wspierać wszelkie decyzje wypracowane na forum NATO i UE.

Relacje z Rosją

Odnosząc się do kwestii relacji z Rosją, Pellegrini stwierdził, że Europa musi zadać sobie pytanie, czy jej gospodarka może być konkurencyjna bez zakupu tanich surowców energetycznych z Rosji. „To jest kluczowe pytanie – dzisiaj przemysł europejski traci konkurencyjność, musi stawiać czoła cenom energii rzędu 50-60 euro za MWh, i ma być konkurencyjny wobec USA, gdzie tyle energii kosztuje mniej niż 10 dolarów” – powiedział.

„Na to pytanie nikt nie jest dzisiaj w stanie odpowiedzieć jednoznacznie – że bez Rosji to wszystko będzie działało bez problemów. Nie będę przeciwny temu, że po zakończeniu wojny będziemy szukali takich rozwiązań, które będą korzystne dla Unii. To musi być sytuacja win-win, nie na korzyść Federacji Rosyjskiej” – oświadczył Pellegrini.

Prezydenci nawiązywali także do kwestii epidemii pryszczycy wśród zwierząt hodowlanych, jaka obecnie nawiedza Słowację. Duda zapewnił, że jeżeli prezydent Słowacji zwróci się do niego o pomoc, to wystąpi do rządu Donalda Tuska o współpracę w tej kwestii; zapowiedział m.in. rozmowę z ministrem rolnictwa.

Pellegrini wskazał, że epidemia wśród zwierząt w najgorszym scenariuszu może doprowadzić do braków w dostawach nabiału czy mięsa na Słowacji; jak mówił, w takiej sytuacji nieoceniona byłaby pomoc polskich dostawców.

Obaj prezydenci nawiązali także do postaci św. Jana Pawła II i 20. rocznicy jego śmierci, która przypada w środę; Pellegrini przypominał kilkukrotne pielgrzymki papieża na Słowację, a Duda jego bliskie związki z Tatrami. W środę w tatrzańskim Starym Smokowcu obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej pielgrzymce św. Jana Pawła II na Słowację 30 lat temu.

Ze Szczyrbskiego Jeziora Mikołaj Małecki (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe