Ukraina szuka bohatera narodowego

Było dwóch przywódców w historii Ukrainy, których postawy i decyzje sprzed stuleci mają związek z atakiem Rosji na to państwo w lutym 2022 roku.
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom Ukraina szuka bohatera narodowego
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom / Wikipedia domena publiczna

Pierwszym z nich był Bohdan Chmielnicki, który - po serii wielkich zwycięstw militarnych nad Polakami - wyzwolił Ukrainę z zależności od Polski, ale w styczniu 1654 roku podpisał nieszczęsną Ugodę Perejasławską, oddającą kształtujące się państwo ukraińskie pod władanie cara Rosji. Umowę, na którą do dziś powołuje się Rosja, uzasadniając swoje prawa do Ukrainy.
 

Mazepa - zwrócił się przeciw Rosji

Drugim był hetman Iwan Mazepa, który podczas wojny szwedzko-rosyjskiej w roku 1708 stanął po stronie Szwedów, podpisał tajną umowę z królem Polski Stanisławem Leszczyńskim i zwrócił się przeciwko carowi Piotrowi I, de facto zrywając "ugodę perejasławską" Chmielnickiego. Jego oczywistym celem było zjednoczenie Ukrainy i uwolnienie się spod rosyjskiego despotyzmu.

Dla Ukraińców Iwan Mazepa - kojarzony z walką przeciw rosyjskiej przemocy - jest postacią jakby stworzoną na obecne czasy agresji rosyjskiej. Przecież takie historyczne indywidualności ukraińskie jak Bohdan Chmielnicki czy Stepan Bandera mają ciemne, wręcz czarne karty w swoich życiorysach. Nie stanowią wzorców, które zaakceptuje Europa. Ich działania doprowadziły do ludobójstwa na wielką skalę, a ich polityczne powiązania i sojusze były kompromitujące. Chmielnicki na przykład był bezpośrednio odpowiedzialny za okrutne wymordowanie tysięcy bezbronnych polskich jeńców wojennych po bitwie pod Batohem (tzw. "Sarmacki Katyń",1652) i za największą przed Holokaustem masakrę społeczności żydowskich. Z kolei Banderę historycy obciążają moralną odpowiedzialnością za Rzeź Wołyńską. Mazepa ma czyste ręce, niesplamione mordem. To przesądziło o propagowaniu jego postaci.

W październiku 2022 roku żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska została matką chrzestną zbudowanej w Turcji korwety klasy Ada. Jednostka nosi imię "Hetman Iwan Mazepa" i zostaje wyposażona, między innymi, w wyrzutnie pocisków Boeing Harpoon. "Niech odwaga i męstwo hetmana Iwana Mazepy inspirują Was do obrony naszej Ojczyzny, a jego duch niech Was chroni i strzeże” – powiedziała Olena Zełenska podczas uroczystości wodowania korwety. 

 

Narodowy symbol

Znany w polskiej literaturze jako bohater dramatu Juliusza Słowackiego, a także jako adwersarz słynnego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska, który za młodu, na dworze królewskim w Warszawie, wszedł w konflikt z Mazepą i "wyciął go pięścią w gębę". "Był to trochę szalbierz, a do tego Kozak, niedawno nobilitowany." - pisał po latach zawzięty Pasek.

Pamiętnikarz się mylił w sprawie tej nobilitacji. Szlachectwo otrzymał - za zasługi wojenne dla Rzeczypospolitej - już pradziadek Iwana Mazepy-Kołodyńskiego w 1572 roku, decyzją polskiego króla Zygmunta Augusta. Mazepa z opowieści Paska, ówczesny adiutant polskiego króla Jana Kazimierza, to w przyszłości słynny hetman kozacki, przywódca Ukrainy Lewobrzeżnej, polityk, dyplomata, a jednocześnie mecenas sztuki i nawet literat. Bohater narodowy Ukrainy. Wyklęty przez Rosjan. Znienawidzony przez carat. Przemilczany za czasów Związku Sowieckiego.

W ojczyźnie Mazepa jeszcze przed kilkunastu laty nie był tak popularny. W ogólnokrajowym plebiscycie "Wielcy Ukraińcy", przeprowadzonym w latach 2007-2008, Mazepa znalazł się na 11 miejscu. Stepan Bandera był na trzecim, a Chmielnicki na piątym. Dziś zapewne byłoby inaczej. Oby! Gwiazda Mazepy lśni coraz jaśniej, powstają jego pomniki, upamiętniają go nazwy ulic i widnieje na banknotach, nawet czapka "mazepinka" stała się elementem munduru Sił Zbrojnych Ukrainy. Decydujący o polityce historycznej Ukrainy wybrali go - słusznie, bo jest znany także poza Ukrainą - na symbol (być może najważniejszy) walki narodowowyzwoleńczej. Także z polskiego punktu widzenia Mazepa jest idealny w tej roli. Chociażby dlatego, że - w przeciwieństwie do Chmielnickiego i Bandery - Mazepa nie był wrogiem Polaków.

A poza tym to niezwykła postać, która w wieku XIX i XX wzbudzała ogromne emocje prawdziwymi i zmyślonymi historiami ze swojego życia. To pierwszy i jedyny w historii ukraiński "celebryta na skalę międzynarodową", jakkolwiek świat zachwycił się nim dopiero po jego śmierci. Dzięki jego popularności Europa uświadomiła sobie istnienie Ukrainy.

 

Kochali go romantycy

Dzieła literackie poświęcali mu najwybitniejsi pisarze. Pisał o nim już w roku 1731 sam Voltaire w "Dziejach Karola XII, króla Szwecji". Tam po raz pierwszy pojawia się wzmianka o wydarzeniu z młodości Mazepy, gdy został nagi przywiązany do konia przez polskiego szlachcica, któremu uwiódł żonę. Skąd dowiedział się o tym Voltaire? Podobno od króla Stanisława Leszczyńskiego. O wydarzeniu wspomina także Jan Chryzostom Pasek w "Pamiętnikach". Skandal był głośny i opowiadany jako pikantna plotka.

Dramatyczne losy Mazepy zrobiły wrażenie na angielskim romantyku lordzie Byronie - autorze poematu "Mazeppa" (1819) i Victorze Hugo - autorze wiersza o ukraińskim bohaterze (1828). Mazepa stał się symbolem romantycznego kochanka a zarazem bojownika przeciwko tyranii. Jego dzieje poruszyły największych pisarzy i poetów, malarzy i kompozytorów z Francji, Niemiec, Anglii, USA, Polski i Rosji.

 

Wyklęty w Rosji, zapatrzony w Zachód

Dramat Słowackiego powstał w roku 1839, a poprzedził go o dziesięć lat poemat Aleksandra Puszkina "Połtawa" (pierwotny tytuł "Mazepa"), który miał stanowić sprzeciw wobec idealizacji Mazepy w literaturze. Puszkin przedstawił go w złych barwach, bo autor reprezentował rosyjski punkt widzenia. Mazepa był wyidealizowaną i heroiczną postacią dla Zachodu, narodowym bohaterem Ukrainy, ale dla Rosjan był zdrajcą. Na polecenie cara, Cerkiew rzuciła klątwę na Mazepę, uważając go za "poprzednika Antychrysta" i "groźnego wilka, odzianego w owczą skórę". O tym, jak wielką nienawiść budził w Rosji Mazepa, może świadczyć fakt, że przez ponad 200 lat, aż do rewolucji bolszewickiej, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu hetman Mazepa był wyklinany przez wszystkie cerkwie moskiewskie. Anatema obowiązuje do dziś.

Mazepa, zanim się zbuntował, przez dziesięciolecia sprawował władzę na Ukrainie, podporządkowany Rosji i służący wiernie carowi Piotrowi I. Najwyraźniej jego celem było stworzenie fundamentów przyszłej ukraińskiej państwowości. Dlatego popierał rozwój ekonomiczny, dbał o kulturę i sztukę, rozwijał edukację, finansował budowę obiektów sakralnych - cywilizował Ukrainę, otwierając ją na Europę. Wzorował się na Zachodzie - znał go, bo król Jan Kazimierz sfinansował mu przed laty dwuletni pobyt we Włoszech, Niemczech, Francji i Holandii.

Powiązania Mazepy z Polską (Mazepa otrzymał Order Orła Białego) zwracają uwagę na zmarnowane historyczne szanse, które traktowano w XVII wieku bardzo serio, czego dowodem jest Unia Hadziacka z roku 1658.  Niezrealizowane plany zakładały stworzenie Rzeczypospolitej Trojga Narodów i połączenie w jedno państwo Polski, Litwy i Ukrainy. Oznaczało to wybór Zachodu. Mazepa zrywający z Rosją może być przedstawiany obecnie jako kontynuator tej myśli. I to ma istotną wartość propagandową dla dzisiejszej Ukrainy, starającej się dostać do UE i NATO.

 

Szabla nad głową mistrza świata

W grudniu 2024 roku, po wygraniu w Rijadzie bokserskiej walki o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, Ukrainiec Ołeksandr Usyk wziął w ręce tajemnicze podłużne pudełko. Znajdował się w nim niezwykły przedmiot, wypożyczony na tę okazję z Muzeum Historycznego w Czernihowie. Była to szabla, z którą nie rozstawał się hetman Mazepa. Wzniesiona nad głową mistrza świata, który w swojej karierze zawodowej nie przegrał jeszcze żadnej walki i w ostatnim pojedynku pokonał po raz drugi o wiele wyższego i cięższego przeciwnika, symbolizuje rolę, jaką postać Iwana Mazepy ma dziś do spełnienia dla Ukrainy.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Ukraina szuka bohatera narodowego

Było dwóch przywódców w historii Ukrainy, których postawy i decyzje sprzed stuleci mają związek z atakiem Rosji na to państwo w lutym 2022 roku.
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom Ukraina szuka bohatera narodowego
Karol XII i Iwan Mazepa nad Dnieprem po bitwie pod Połtawą. Gustaf Cederstrom / Wikipedia domena publiczna

Pierwszym z nich był Bohdan Chmielnicki, który - po serii wielkich zwycięstw militarnych nad Polakami - wyzwolił Ukrainę z zależności od Polski, ale w styczniu 1654 roku podpisał nieszczęsną Ugodę Perejasławską, oddającą kształtujące się państwo ukraińskie pod władanie cara Rosji. Umowę, na którą do dziś powołuje się Rosja, uzasadniając swoje prawa do Ukrainy.
 

Mazepa - zwrócił się przeciw Rosji

Drugim był hetman Iwan Mazepa, który podczas wojny szwedzko-rosyjskiej w roku 1708 stanął po stronie Szwedów, podpisał tajną umowę z królem Polski Stanisławem Leszczyńskim i zwrócił się przeciwko carowi Piotrowi I, de facto zrywając "ugodę perejasławską" Chmielnickiego. Jego oczywistym celem było zjednoczenie Ukrainy i uwolnienie się spod rosyjskiego despotyzmu.

Dla Ukraińców Iwan Mazepa - kojarzony z walką przeciw rosyjskiej przemocy - jest postacią jakby stworzoną na obecne czasy agresji rosyjskiej. Przecież takie historyczne indywidualności ukraińskie jak Bohdan Chmielnicki czy Stepan Bandera mają ciemne, wręcz czarne karty w swoich życiorysach. Nie stanowią wzorców, które zaakceptuje Europa. Ich działania doprowadziły do ludobójstwa na wielką skalę, a ich polityczne powiązania i sojusze były kompromitujące. Chmielnicki na przykład był bezpośrednio odpowiedzialny za okrutne wymordowanie tysięcy bezbronnych polskich jeńców wojennych po bitwie pod Batohem (tzw. "Sarmacki Katyń",1652) i za największą przed Holokaustem masakrę społeczności żydowskich. Z kolei Banderę historycy obciążają moralną odpowiedzialnością za Rzeź Wołyńską. Mazepa ma czyste ręce, niesplamione mordem. To przesądziło o propagowaniu jego postaci.

W październiku 2022 roku żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska została matką chrzestną zbudowanej w Turcji korwety klasy Ada. Jednostka nosi imię "Hetman Iwan Mazepa" i zostaje wyposażona, między innymi, w wyrzutnie pocisków Boeing Harpoon. "Niech odwaga i męstwo hetmana Iwana Mazepy inspirują Was do obrony naszej Ojczyzny, a jego duch niech Was chroni i strzeże” – powiedziała Olena Zełenska podczas uroczystości wodowania korwety. 

 

Narodowy symbol

Znany w polskiej literaturze jako bohater dramatu Juliusza Słowackiego, a także jako adwersarz słynnego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska, który za młodu, na dworze królewskim w Warszawie, wszedł w konflikt z Mazepą i "wyciął go pięścią w gębę". "Był to trochę szalbierz, a do tego Kozak, niedawno nobilitowany." - pisał po latach zawzięty Pasek.

Pamiętnikarz się mylił w sprawie tej nobilitacji. Szlachectwo otrzymał - za zasługi wojenne dla Rzeczypospolitej - już pradziadek Iwana Mazepy-Kołodyńskiego w 1572 roku, decyzją polskiego króla Zygmunta Augusta. Mazepa z opowieści Paska, ówczesny adiutant polskiego króla Jana Kazimierza, to w przyszłości słynny hetman kozacki, przywódca Ukrainy Lewobrzeżnej, polityk, dyplomata, a jednocześnie mecenas sztuki i nawet literat. Bohater narodowy Ukrainy. Wyklęty przez Rosjan. Znienawidzony przez carat. Przemilczany za czasów Związku Sowieckiego.

W ojczyźnie Mazepa jeszcze przed kilkunastu laty nie był tak popularny. W ogólnokrajowym plebiscycie "Wielcy Ukraińcy", przeprowadzonym w latach 2007-2008, Mazepa znalazł się na 11 miejscu. Stepan Bandera był na trzecim, a Chmielnicki na piątym. Dziś zapewne byłoby inaczej. Oby! Gwiazda Mazepy lśni coraz jaśniej, powstają jego pomniki, upamiętniają go nazwy ulic i widnieje na banknotach, nawet czapka "mazepinka" stała się elementem munduru Sił Zbrojnych Ukrainy. Decydujący o polityce historycznej Ukrainy wybrali go - słusznie, bo jest znany także poza Ukrainą - na symbol (być może najważniejszy) walki narodowowyzwoleńczej. Także z polskiego punktu widzenia Mazepa jest idealny w tej roli. Chociażby dlatego, że - w przeciwieństwie do Chmielnickiego i Bandery - Mazepa nie był wrogiem Polaków.

A poza tym to niezwykła postać, która w wieku XIX i XX wzbudzała ogromne emocje prawdziwymi i zmyślonymi historiami ze swojego życia. To pierwszy i jedyny w historii ukraiński "celebryta na skalę międzynarodową", jakkolwiek świat zachwycił się nim dopiero po jego śmierci. Dzięki jego popularności Europa uświadomiła sobie istnienie Ukrainy.

 

Kochali go romantycy

Dzieła literackie poświęcali mu najwybitniejsi pisarze. Pisał o nim już w roku 1731 sam Voltaire w "Dziejach Karola XII, króla Szwecji". Tam po raz pierwszy pojawia się wzmianka o wydarzeniu z młodości Mazepy, gdy został nagi przywiązany do konia przez polskiego szlachcica, któremu uwiódł żonę. Skąd dowiedział się o tym Voltaire? Podobno od króla Stanisława Leszczyńskiego. O wydarzeniu wspomina także Jan Chryzostom Pasek w "Pamiętnikach". Skandal był głośny i opowiadany jako pikantna plotka.

Dramatyczne losy Mazepy zrobiły wrażenie na angielskim romantyku lordzie Byronie - autorze poematu "Mazeppa" (1819) i Victorze Hugo - autorze wiersza o ukraińskim bohaterze (1828). Mazepa stał się symbolem romantycznego kochanka a zarazem bojownika przeciwko tyranii. Jego dzieje poruszyły największych pisarzy i poetów, malarzy i kompozytorów z Francji, Niemiec, Anglii, USA, Polski i Rosji.

 

Wyklęty w Rosji, zapatrzony w Zachód

Dramat Słowackiego powstał w roku 1839, a poprzedził go o dziesięć lat poemat Aleksandra Puszkina "Połtawa" (pierwotny tytuł "Mazepa"), który miał stanowić sprzeciw wobec idealizacji Mazepy w literaturze. Puszkin przedstawił go w złych barwach, bo autor reprezentował rosyjski punkt widzenia. Mazepa był wyidealizowaną i heroiczną postacią dla Zachodu, narodowym bohaterem Ukrainy, ale dla Rosjan był zdrajcą. Na polecenie cara, Cerkiew rzuciła klątwę na Mazepę, uważając go za "poprzednika Antychrysta" i "groźnego wilka, odzianego w owczą skórę". O tym, jak wielką nienawiść budził w Rosji Mazepa, może świadczyć fakt, że przez ponad 200 lat, aż do rewolucji bolszewickiej, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu hetman Mazepa był wyklinany przez wszystkie cerkwie moskiewskie. Anatema obowiązuje do dziś.

Mazepa, zanim się zbuntował, przez dziesięciolecia sprawował władzę na Ukrainie, podporządkowany Rosji i służący wiernie carowi Piotrowi I. Najwyraźniej jego celem było stworzenie fundamentów przyszłej ukraińskiej państwowości. Dlatego popierał rozwój ekonomiczny, dbał o kulturę i sztukę, rozwijał edukację, finansował budowę obiektów sakralnych - cywilizował Ukrainę, otwierając ją na Europę. Wzorował się na Zachodzie - znał go, bo król Jan Kazimierz sfinansował mu przed laty dwuletni pobyt we Włoszech, Niemczech, Francji i Holandii.

Powiązania Mazepy z Polską (Mazepa otrzymał Order Orła Białego) zwracają uwagę na zmarnowane historyczne szanse, które traktowano w XVII wieku bardzo serio, czego dowodem jest Unia Hadziacka z roku 1658.  Niezrealizowane plany zakładały stworzenie Rzeczypospolitej Trojga Narodów i połączenie w jedno państwo Polski, Litwy i Ukrainy. Oznaczało to wybór Zachodu. Mazepa zrywający z Rosją może być przedstawiany obecnie jako kontynuator tej myśli. I to ma istotną wartość propagandową dla dzisiejszej Ukrainy, starającej się dostać do UE i NATO.

 

Szabla nad głową mistrza świata

W grudniu 2024 roku, po wygraniu w Rijadzie bokserskiej walki o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, Ukrainiec Ołeksandr Usyk wziął w ręce tajemnicze podłużne pudełko. Znajdował się w nim niezwykły przedmiot, wypożyczony na tę okazję z Muzeum Historycznego w Czernihowie. Była to szabla, z którą nie rozstawał się hetman Mazepa. Wzniesiona nad głową mistrza świata, który w swojej karierze zawodowej nie przegrał jeszcze żadnej walki i w ostatnim pojedynku pokonał po raz drugi o wiele wyższego i cięższego przeciwnika, symbolizuje rolę, jaką postać Iwana Mazepy ma dziś do spełnienia dla Ukrainy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe