"Nie ma wolności bez solidarności". Rozpoczął się XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"

Uroczystą Mszą Świętą odprawioną w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu pod przewodnictwem abp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, rozpoczął się XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".
Msza św. rozpoczynająca XXXII KZD
Msza św. rozpoczynająca XXXII KZD / Marcin Raczkowski

Nie ma wolności bez solidarności

We Mszy Świętej koncelebrowanej przez kapłanów związanych z Solidarnością uczestniczyli delegaci na XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" na czele z przewodniczącym Związku Piotrem Dudą oraz Prezydium Komisji Krajowej "S". Eucharystia sprawowana była w intencji ludzi Solidarności, a także za duszę śp. papieża Franciszka. Msza sprawowana była w obecności przywiezionych z gdańskiej bazyliki św. Brygidy relikwii patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Nie ma wolności bez solidarności. Nie ma solidarności bez miłości

– słowa św. Jana Pawła II stały się motywem przewodnim homilii abp. Zielińskiego.

Stajemy do modlitwy, która poprzedza obrady XXXII zjazdu delegatów Niezależnego Założonego Związku Zawodowego Solidarności. Modlimy się za wstawiennictwem ojca Solidarności, Świętego Jana Pawła II i patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki

– rozpoczął kazanie abp Zieliński.

Kapłan podkreślił, że dzisiejszej modlitwie towarzyszą szczególne okoliczności związane z powrotem do Domu Ojca papieża Franciszka. Metropolita przypomniał duchową historię Solidarności, wyrażając wdzięczność jej obecnym członkom i władzom za wierność tradycji chrześcijańskiej Związku.

Zawsze z dumą, zwłaszcza ustami swojego przewodniczącego podkreślaliście, że na związkowej mapie umowy i świata jesteście ciągle wierni tym wartościom, z których wyrośliście, nie tylko zawartych w słowie Solidarność, ale także zawartych w chrześcijańskich wartościach. To właśnie jest powód, dla którego jesteśmy pełni szacunku wobec was

– zaznaczył, dodając, że inspiracją dla działalności "S" była i pozostaje katolicka nauka społeczna Kościoła oraz nauczanie św. Jana Pawła II.

Przywołujemy swoje korzenie, aby dochować wierności temu dziedzictwu i nie stracić z nim kontaktu. Dzisiaj przecież, zwłaszcza tzw. postępowcy mówią, że nie można być "oderwanym od rzeczywistości". Sami mają z tym często bardzo wielki problem. Nasze zakorzenienie w rzeczywistości to jest odwołanie do tej historii, która nas zrodziła, ale też i przełożenie jej w sposób dynamiczny, kreatywny na rzeczywistość, którą współtworzymy obecnie i na przyszłość

– wskazał.

Czas Solidarności jest zawsze

Abp Zieliński wyraził przekonanie, że Solidarność jest dzisiaj tak samo potrzebna, jak wówczas, kiedy powstawała, a wartości, które legły u jej podstaw, są niezmienne. Wskazał również na aktualność 21 postulatów sierpniowych, w tym m.in. wolnych niedziel. Przypomniał, że ci, którzy wówczas chętnie się pod nimi podpisywali, dziś niejednokrotnie z nimi walczą. Metropolita wskazał, że rola Solidarności w zmaganiach o prawa pracownicze jest ogromna, a przed Związkiem wciąż pojawiają się w tych aspektach nowe wyzwania. 

Czas sprawia, że niektórym dane jest zapomnieć nawet o najcenniejszych skarbach i wartościach. Dlatego tak niezwykła odpowiedzialność spoczywa na naszych barkach, dziedzicach Solidarności, aby podejmować wszelkie możliwe wysiłki, by solidarność międzyludzka nie zaginęła

– podkreślił.

Metropolita przywołał znamienne słowa o Solidarności wypowiadane podczas pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.

"Nie ma wolności bez solidarności". "Mówimy o was i za was". Upłynęło kilkanaście lat i gdy papież przybywa do nas w 1999 roku, zauważa, że zapomnieliśmy już o tej międzyludzkiej solidarności, a jej miejsce w wielu wypadkach zajęły kłótnie i waśnie. I właśnie wtedy zatroskany o polski dom, o Solidarność i o rodaków powiedział na sopockim hipodromie słowa: "Nie ma solidarności bez miłości". (…) W czasach, w których z grzechu robi się cnotę, a z cnoty robi się grzech, wierność Temu, który jest Prawdą niezmienną, to gwarancja, że nie zgubimy się w zamęcie wartości, półwartości, prawd i półprawd 

– wskazał.

Abp Zieliński zaznaczył, że słowa św. Jana Pawła II są aktualne także we współczesnej rzeczywistości, tak pełnej wzajemnej wrogości. Zaznaczył, że tylko miłość jest siłą twórczą, dzięki której naród może trwać i się rozwijać. Przywołał w tym kontekście także nauczanie nt. solidarności papieża Franciszka. Odwołał się do niego także przewodniczący Solidarności Piotr Duda, wyrażając wdzięczność Biskupowi Rzymu za nadanie Związkowi patrona – błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Szef "S" podziękował abp. Zielińskiemu za przewodniczenie Mszy Świętej inaugurującej XXXII Krajowy Zjazd Delegatów oraz za to, że "S" zawsze mogła i może na niego liczyć.

Bóg zapłać za solidarność z Solidarnością

– powiedział Piotr Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelskie MSZ usunęło post z kondolencjami po śmierci papieża Franciszka

CZYTAJ TAKŻE: Samuel Pereira: Uwaga na złodziei głosów wyborczych


 

POLECANE
Zignorowały zakaz i wpadły pod choinkę. Niebezpieczne zdarzenie w Gdańsku Wiadomości
Zignorowały zakaz i wpadły pod choinkę. Niebezpieczne zdarzenie w Gdańsku

Chwila nieuwagi i chęć zrobienia efektownego zdjęcia mogły skończyć się bardzo poważnie. Przy świątecznej choince na Długim Targu w Gdańsku doszło do zdarzenia, które postawiło na nogi służby miejskie i stało się ostrzeżeniem dla innych odwiedzających centrum miasta.

Prevc znów najlepszy. Polacy poza czołówką w Klingenthal z ostatniej chwili
Prevc znów najlepszy. Polacy poza czołówką w Klingenthal

Piotr Żyła zajął 20. miejsce, Paweł Wąsek był 21., a Dawid Kubacki - 28. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Wygrał Słoweniec Domen Prevc. Na podium stanęli też Japończycy Ren Nikaido i Ryoyu Kobayashi.

Pałac Buckingham. Nowe doniesienia ws. księżnej Kate Wiadomości
Pałac Buckingham. Nowe doniesienia ws. księżnej Kate

13 grudnia księżna Kate odwiedziła wyjątkowe miejsce pamięci – Ever After Garden. Ogród ten powstał, aby upamiętnić osoby, które zmarły na raka, a jednocześnie zbiera środki na rzecz organizacji The Royal Marsden Cancer Charity.

GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o popularny produkt dla dzieci Wiadomości
GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o popularny produkt dla dzieci

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące dwóch partii mleka modyfikowanego dla niemowląt ze względu na wykrycie obecności mikroorganizmu na jednej z linii produkcyjnych w zakładzie. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktów z dwóch wskazanych w komunikacie partii.

Niebezpieczna interwencja w Radomiu. 26-latka z nożem Wiadomości
Niebezpieczna interwencja w Radomiu. 26-latka z nożem

W sobotę wieczorem w Radomiu doszło do niebezpiecznej interwencji, podczas której policjanci próbowali obezwładnić kobietę chodzącą po mieście z nożem. Zgłoszenie wpłynęło około godz. 21.00. Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze zlokalizowali 26-letnią kobietę w okolicy ul. Słowackiego.

Nagły zwrot Ukrainy ws. NATO. Trwają rozmowy w Berlinie z ostatniej chwili
Nagły zwrot Ukrainy ws. NATO. Trwają rozmowy w Berlinie

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina jest gotowa odstąpić od aspiracji członkostwa w NATO, jeśli otrzyma realne i prawnie wiążące gwarancje bezpieczeństwa od Zachodu. To element kompromisu mającego doprowadzić do zakończenia wojny z Rosją.

Świąteczne ceny w górach szokują Wiadomości
Świąteczne ceny w górach szokują

Z porównania przygotowanego przez Telewizję wPolsce24 wynika, że ceny ceny noclegów w polskich kurortach górskich poszły gwałtownie w górę. Procentowo koszt pobytu w okresie świąteczno-noworocznym w Zakopanem i Szczyrku zdrożał bardziej niż w Livigno.

Ryzykowny spacer po Morskim Oku. Wśród turystów były dzieci Wiadomości
Ryzykowny spacer po Morskim Oku. Wśród turystów były dzieci

W sieci znów zawrzało po opublikowaniu nagrania z Tatr. Na profilu „tatry_official” na Instagramie pokazano turystów spacerujących po zamarzniętym Morskim Oku. Największe poruszenie wywołał fakt, że na lodzie znajdowały się także małe dzieci.

Zrobiliśmy to co do nas należało. O Solidarności w Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu z ostatniej chwili
"Zrobiliśmy to co do nas należało". O Solidarności w Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu

„Od protestu do wolności – Toruń w historii Solidarności” – wernisaż wystawy o bohaterach opozycji antykomunistycznej na Pomorzu i Kujawach odbył się w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia w Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Fundację Promocji Solidarności podczas wydarzenia reprezentował dr Adam Chmielecki.

 Zdemolował sklep, upił się i zasnął w łazience. Szop recydywista stał się celebrytą z ostatniej chwili
Zdemolował sklep, upił się i zasnął w łazience. Szop recydywista stał się celebrytą

Historia z niewielkiego miasteczka w Wirginii w USA szybko stała się globalną sensacją. Szop pracz, który upił się alkoholem w sklepie monopolowym, dziś podejrzewany jest o serię włamań.

REKLAMA

"Nie ma wolności bez solidarności". Rozpoczął się XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"

Uroczystą Mszą Świętą odprawioną w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu pod przewodnictwem abp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, rozpoczął się XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".
Msza św. rozpoczynająca XXXII KZD
Msza św. rozpoczynająca XXXII KZD / Marcin Raczkowski

Nie ma wolności bez solidarności

We Mszy Świętej koncelebrowanej przez kapłanów związanych z Solidarnością uczestniczyli delegaci na XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" na czele z przewodniczącym Związku Piotrem Dudą oraz Prezydium Komisji Krajowej "S". Eucharystia sprawowana była w intencji ludzi Solidarności, a także za duszę śp. papieża Franciszka. Msza sprawowana była w obecności przywiezionych z gdańskiej bazyliki św. Brygidy relikwii patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Nie ma wolności bez solidarności. Nie ma solidarności bez miłości

– słowa św. Jana Pawła II stały się motywem przewodnim homilii abp. Zielińskiego.

Stajemy do modlitwy, która poprzedza obrady XXXII zjazdu delegatów Niezależnego Założonego Związku Zawodowego Solidarności. Modlimy się za wstawiennictwem ojca Solidarności, Świętego Jana Pawła II i patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki

– rozpoczął kazanie abp Zieliński.

Kapłan podkreślił, że dzisiejszej modlitwie towarzyszą szczególne okoliczności związane z powrotem do Domu Ojca papieża Franciszka. Metropolita przypomniał duchową historię Solidarności, wyrażając wdzięczność jej obecnym członkom i władzom za wierność tradycji chrześcijańskiej Związku.

Zawsze z dumą, zwłaszcza ustami swojego przewodniczącego podkreślaliście, że na związkowej mapie umowy i świata jesteście ciągle wierni tym wartościom, z których wyrośliście, nie tylko zawartych w słowie Solidarność, ale także zawartych w chrześcijańskich wartościach. To właśnie jest powód, dla którego jesteśmy pełni szacunku wobec was

– zaznaczył, dodając, że inspiracją dla działalności "S" była i pozostaje katolicka nauka społeczna Kościoła oraz nauczanie św. Jana Pawła II.

Przywołujemy swoje korzenie, aby dochować wierności temu dziedzictwu i nie stracić z nim kontaktu. Dzisiaj przecież, zwłaszcza tzw. postępowcy mówią, że nie można być "oderwanym od rzeczywistości". Sami mają z tym często bardzo wielki problem. Nasze zakorzenienie w rzeczywistości to jest odwołanie do tej historii, która nas zrodziła, ale też i przełożenie jej w sposób dynamiczny, kreatywny na rzeczywistość, którą współtworzymy obecnie i na przyszłość

– wskazał.

Czas Solidarności jest zawsze

Abp Zieliński wyraził przekonanie, że Solidarność jest dzisiaj tak samo potrzebna, jak wówczas, kiedy powstawała, a wartości, które legły u jej podstaw, są niezmienne. Wskazał również na aktualność 21 postulatów sierpniowych, w tym m.in. wolnych niedziel. Przypomniał, że ci, którzy wówczas chętnie się pod nimi podpisywali, dziś niejednokrotnie z nimi walczą. Metropolita wskazał, że rola Solidarności w zmaganiach o prawa pracownicze jest ogromna, a przed Związkiem wciąż pojawiają się w tych aspektach nowe wyzwania. 

Czas sprawia, że niektórym dane jest zapomnieć nawet o najcenniejszych skarbach i wartościach. Dlatego tak niezwykła odpowiedzialność spoczywa na naszych barkach, dziedzicach Solidarności, aby podejmować wszelkie możliwe wysiłki, by solidarność międzyludzka nie zaginęła

– podkreślił.

Metropolita przywołał znamienne słowa o Solidarności wypowiadane podczas pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.

"Nie ma wolności bez solidarności". "Mówimy o was i za was". Upłynęło kilkanaście lat i gdy papież przybywa do nas w 1999 roku, zauważa, że zapomnieliśmy już o tej międzyludzkiej solidarności, a jej miejsce w wielu wypadkach zajęły kłótnie i waśnie. I właśnie wtedy zatroskany o polski dom, o Solidarność i o rodaków powiedział na sopockim hipodromie słowa: "Nie ma solidarności bez miłości". (…) W czasach, w których z grzechu robi się cnotę, a z cnoty robi się grzech, wierność Temu, który jest Prawdą niezmienną, to gwarancja, że nie zgubimy się w zamęcie wartości, półwartości, prawd i półprawd 

– wskazał.

Abp Zieliński zaznaczył, że słowa św. Jana Pawła II są aktualne także we współczesnej rzeczywistości, tak pełnej wzajemnej wrogości. Zaznaczył, że tylko miłość jest siłą twórczą, dzięki której naród może trwać i się rozwijać. Przywołał w tym kontekście także nauczanie nt. solidarności papieża Franciszka. Odwołał się do niego także przewodniczący Solidarności Piotr Duda, wyrażając wdzięczność Biskupowi Rzymu za nadanie Związkowi patrona – błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Szef "S" podziękował abp. Zielińskiemu za przewodniczenie Mszy Świętej inaugurującej XXXII Krajowy Zjazd Delegatów oraz za to, że "S" zawsze mogła i może na niego liczyć.

Bóg zapłać za solidarność z Solidarnością

– powiedział Piotr Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelskie MSZ usunęło post z kondolencjami po śmierci papieża Franciszka

CZYTAJ TAKŻE: Samuel Pereira: Uwaga na złodziei głosów wyborczych



 

Polecane