Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego

– Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego (...) Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości – mówi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika odniósł się się także do tematu obniżki składki zdrowotnej czy referendum ws. Zielonego Ładu.
Karol Nawrocki Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego
Karol Nawrocki / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ "Solidarność", w specjalnej rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika podczas XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu, odpowiedział na wiele pytań dotyczących m.in. obecnej kampanii prezydenckiej, polityki socjalnej czy sprawy referendum dot. Zielonego Ładu.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim

Nawrocki zapytany o postawę kontrkandydata na urząd prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który nie wziął udziału w debacie kandydatów na antenie Telewizji Republika, odparł, że nie był tym faktem zaskoczony.

To polityk, który jest wytworem laboratorium politycznego. To polityk, dla którego stworzona jest pewna strefa komfortu, to widać na spotkaniach, po reakcjach Rafała Trzaskowskiego. Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości. On funkcjonuje tylko w cieplarnianych warunkach

– oświadczył kandydat na prezydenta.

Projekt obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Kandydat na prezydenta odniósł się także do projektu ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców i ewentualnego zawetowania dokumentu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że w czwartek Senat przegłosował tę ustawę. Karol Nawrocki przyznał, że gdyby był prezydentem, to tę zawetowałby tę ustawę.

To nie jest realizacja obietnic rządu Donalda Tuska. Ta ustawa wygląda zupełnie inaczej niż zapowiadano. Rząd regularnie nie dotrzymuje słowa. To prawo pozostawia całą grupę przedsiębiorców na marginesie. Co więcej, kryzys w polskiej służbie zdrowia jest już tak widoczny, że wyciąganie kolejnych 6 miliardów złotych z systemu bez szukania alternatywy jest zagrożeniem – zarówno dla samej służby zdrowia, jak i dla komfortu pacjentów

– podkreślił Nawrocki.

Kandydat na prezydenta podkreślił również, że ten projekt jest "kolejnym dowodem na to, że rząd Donalda Tusk będzie dążył do prywatyzacji polskiej służby zdrowia i potrzebuje do tego Rafała Trzaskowskiego".

Jasne stanowisko ws. podwyższenia wieku emerytalnego

Karol Nawrocki zapytany o sprawę podwyższenia wieku emerytalnego oraz m.in. 13. i 14. emerytury odparł, że obrona zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy to "istota jego współpracy z «Solidarnością» i poparcia jego kandydatury przez «Solidarność»".

Będę prezydentem, który będzie bronił zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy. Część tych reform socjalnych wynikała z inicjatywy "Solidarności", z inspiracji "Solidarności". Dla mnie podwyższenie wieku emerytalnego nie wchodzi w grę. Będę się bił o "trzynastki" i "czternastki". Cały zakres emocji społecznej, odpowiedzialności państwa za obywatela, musi zostać utrzymany w państwie polskim

– podkreślił.

Zielony Ład i referendum w tej sprawie

Karol Nawrocki został także zapytany o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Przypomnijmy, że Solidarność" zbiera podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie takiego głosowania. Związkowcy protestują przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która w ich ocenie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, podniesienia cen prądu, ciepła i transportu, zmusi obywateli do kosztownej termomodernizacji, a także spowoduje upadek bądź ucieczkę przemysłu poza Europę.

Zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy "Solidarności" dot. zbierania podpisów dot. referendum w sprawie Zielonego Ładu. Gdy zostanę prezydentem, to skorzystam ze swoich prerogatyw i o takie referendum się zgłoszę. "Solidarność" miała przytomność już na samym początku sygnalizując o zagrożeniach płynących z polityki klimatycznej

– powiedział Nawrocki.

Wzrost poparcia dla Karola Nawrockiego

Zgodnie z najnowszym sondażem wykonanym przez pracownię Opinia24 dla TVN24, poparcie dla Karola Nawrockiego wzrosło o 4 punkty procentowe, osiągając 26 proc. – najwyższy wzrost wśród wszystkich kandydatów. Pełne wyniki badania, w tym symulacje drugiej tury, znajdziesz w naszym artykule.

Wybory prezydenckie w Polsce

Już 18 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Głównymi kandydatami są Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, reprezentujący rządzącą Koalicję Obywatelską, oraz Karol Nawrocki, historyk i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Swoje poparcie dla Nawrockiego wyraziła także NSZZ "Solidarność". Wśród innych kandydatów znajdują się Szymon Hołownia z Polski 2050 czy Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Krajowy Zjazd Delegatów

KZD to najwyższa władza stanowiąca w NSZZ "Solidarność" składająca się z delegatów wybranych przez walne zebranie delegatów regionów, jak również z przewodniczących Zarządów Regionów, rad Krajowych Sekretariatów branżowych oraz przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

Krajowy Zjazd Delegatów jest uprawniony do uchwalania zmian statutowych, ogólnego programu działania Solidarności, ustalania wysokości składki członkowskiej, podejmowania uchwał i przedstawiania stanowiska w imieniu Związku, nadawania członkostwa honorowego "S", udzielania absolutorium Komisji Krajowej, a także wyboru jej członków oraz przewodniczącego.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego

– Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego (...) Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości – mówi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika odniósł się się także do tematu obniżki składki zdrowotnej czy referendum ws. Zielonego Ładu.
Karol Nawrocki Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego
Karol Nawrocki / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ "Solidarność", w specjalnej rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika podczas XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu, odpowiedział na wiele pytań dotyczących m.in. obecnej kampanii prezydenckiej, polityki socjalnej czy sprawy referendum dot. Zielonego Ładu.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim

Nawrocki zapytany o postawę kontrkandydata na urząd prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który nie wziął udziału w debacie kandydatów na antenie Telewizji Republika, odparł, że nie był tym faktem zaskoczony.

To polityk, który jest wytworem laboratorium politycznego. To polityk, dla którego stworzona jest pewna strefa komfortu, to widać na spotkaniach, po reakcjach Rafała Trzaskowskiego. Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości. On funkcjonuje tylko w cieplarnianych warunkach

– oświadczył kandydat na prezydenta.

Projekt obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Kandydat na prezydenta odniósł się także do projektu ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców i ewentualnego zawetowania dokumentu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że w czwartek Senat przegłosował tę ustawę. Karol Nawrocki przyznał, że gdyby był prezydentem, to tę zawetowałby tę ustawę.

To nie jest realizacja obietnic rządu Donalda Tuska. Ta ustawa wygląda zupełnie inaczej niż zapowiadano. Rząd regularnie nie dotrzymuje słowa. To prawo pozostawia całą grupę przedsiębiorców na marginesie. Co więcej, kryzys w polskiej służbie zdrowia jest już tak widoczny, że wyciąganie kolejnych 6 miliardów złotych z systemu bez szukania alternatywy jest zagrożeniem – zarówno dla samej służby zdrowia, jak i dla komfortu pacjentów

– podkreślił Nawrocki.

Kandydat na prezydenta podkreślił również, że ten projekt jest "kolejnym dowodem na to, że rząd Donalda Tusk będzie dążył do prywatyzacji polskiej służby zdrowia i potrzebuje do tego Rafała Trzaskowskiego".

Jasne stanowisko ws. podwyższenia wieku emerytalnego

Karol Nawrocki zapytany o sprawę podwyższenia wieku emerytalnego oraz m.in. 13. i 14. emerytury odparł, że obrona zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy to "istota jego współpracy z «Solidarnością» i poparcia jego kandydatury przez «Solidarność»".

Będę prezydentem, który będzie bronił zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy. Część tych reform socjalnych wynikała z inicjatywy "Solidarności", z inspiracji "Solidarności". Dla mnie podwyższenie wieku emerytalnego nie wchodzi w grę. Będę się bił o "trzynastki" i "czternastki". Cały zakres emocji społecznej, odpowiedzialności państwa za obywatela, musi zostać utrzymany w państwie polskim

– podkreślił.

Zielony Ład i referendum w tej sprawie

Karol Nawrocki został także zapytany o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Przypomnijmy, że Solidarność" zbiera podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie takiego głosowania. Związkowcy protestują przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która w ich ocenie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, podniesienia cen prądu, ciepła i transportu, zmusi obywateli do kosztownej termomodernizacji, a także spowoduje upadek bądź ucieczkę przemysłu poza Europę.

Zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy "Solidarności" dot. zbierania podpisów dot. referendum w sprawie Zielonego Ładu. Gdy zostanę prezydentem, to skorzystam ze swoich prerogatyw i o takie referendum się zgłoszę. "Solidarność" miała przytomność już na samym początku sygnalizując o zagrożeniach płynących z polityki klimatycznej

– powiedział Nawrocki.

Wzrost poparcia dla Karola Nawrockiego

Zgodnie z najnowszym sondażem wykonanym przez pracownię Opinia24 dla TVN24, poparcie dla Karola Nawrockiego wzrosło o 4 punkty procentowe, osiągając 26 proc. – najwyższy wzrost wśród wszystkich kandydatów. Pełne wyniki badania, w tym symulacje drugiej tury, znajdziesz w naszym artykule.

Wybory prezydenckie w Polsce

Już 18 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Głównymi kandydatami są Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, reprezentujący rządzącą Koalicję Obywatelską, oraz Karol Nawrocki, historyk i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Swoje poparcie dla Nawrockiego wyraziła także NSZZ "Solidarność". Wśród innych kandydatów znajdują się Szymon Hołownia z Polski 2050 czy Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Krajowy Zjazd Delegatów

KZD to najwyższa władza stanowiąca w NSZZ "Solidarność" składająca się z delegatów wybranych przez walne zebranie delegatów regionów, jak również z przewodniczących Zarządów Regionów, rad Krajowych Sekretariatów branżowych oraz przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

Krajowy Zjazd Delegatów jest uprawniony do uchwalania zmian statutowych, ogólnego programu działania Solidarności, ustalania wysokości składki członkowskiej, podejmowania uchwał i przedstawiania stanowiska w imieniu Związku, nadawania członkostwa honorowego "S", udzielania absolutorium Komisji Krajowej, a także wyboru jej członków oraz przewodniczącego.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe