Tuż po majówce startują matury. Jakie przedmioty najpopularniejsze?

Ogółem w 2025 r. przeprowadzonych zostanie ok. 572 541 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 445 986 egzaminów w części pisemnej. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej egzaminy maturalne pisemne potrwają od 5 do 22 maja, ustne od 9 do 24 maja.
Jakie są zasady?
Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Dodatkowo obowiązkowe są dwa egzaminy ustne.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
- Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla
- Polski dyplomata zapewnia niemieckie media, że Polska realizuje zobowiązania unijnej polityki migracyjnej
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów
- "Może warto być bardziej ogarniętą". Burza po emisji popularnego programu TVN
Tuż po majówce startują matury. Jakie przedmioty najpopularniejsze?
Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje, że aż 197,9 tys. absolwentów, co stanowi 71,9 proc., zdecydowało się na język angielski jako przedmiot na poziomie rozszerzonym i jest to trend niezmienny od lat. Popularność angielskiego wynika z jego znaczenia w rekrutacji na uczelnie wyższe oraz z rosnącej potrzeby znajomości tego języka w życiu zawodowym.
Na drugim miejscu wśród wyborów maturzystów znalazła się matematyka, którą chce zdawać 71 tys. osób, co stanowi 25,8 proc. wszystkich zdających.
Dalsze miejsca w maturalnym rankingu
Geografia zajmuje trzecie miejsce z 62,9 tys. deklaracji, co odpowiada 22,9 proc. maturzystów.
Na czwartym miejscu znalazł się język polski na poziomie rozszerzonym – 51,6 tys. (18,8 proc.), na piątym: biologia – 44,4 tys. (16,1 proc.), na szóstym: chemia – 21,2 tys. (7,7 proc.), na siódmym: wiedza o społeczeństwie – 16,4 tys. (6,0 proc.), na ósmym: historia – 15,3 tys. (5,6 proc.), na dziewiątym: fizyka – 14,7 tys. (5,4 proc.), na dziesiątym: informatyka – 8,6 tys. (3,2 proc.).
Kto zda, kto nie zda?
By zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Natomiast maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.